Uživatelský avatar
Pufik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 09.01.2007 14:46
Bydliště: Kroměříž

15.04.2007 12:50

Nepresnosti(?) v casopise ZN - povolene strelivo

Zdravim, nevedel jsem jak pojmenovat prispevek ale onehda jsem di cetl prilohu casopisu ZN (takove ty testy)... Tam byl clanek o strelivu, raze a typy strel a jejich uziti... A ted co me velice zarazilo, psalo se tam ze:

...ale pozor ne kazde strelivo, ktere muzete zakoupit, muzete take legalne nosit nabite...

Muzete mi to prosim nekdo vysvetlit? Ja mam stale za to ze strelivo je rozdelene na povolene x zakazane... A pokud je povolene muzu ho nosit a pokud je zakazane nesmeji mi ho ani prodat (pokud nemam vyjimku)... Preci neco jako prodej naboje jen pro sberatelske ucely (na ZP skupiny A) neexistuje, nebo mi neco unika?

Predpokladam ze v odbornem casopise vedi co pisi a tak hledam chybu prvne ve sve pripadne neinformovanosti...

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

15.04.2007 13:04

Ono o Z&N bych jako o odborném časopise neuvažoval (byť mají mnohé velmi kvalitní přispěvatele), ale chyby se mnohdy najdou... (to se zas pan šéfredaktor bude zlobit..)

Podle zákona:
Zbrane.Kvalitne.cz píše:(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.
s tebou souhlasím.
Nicméně - jak možná víš - byly tu komplikace např. se střelivem EFMJ, které zatím nebylo zkušebnou schváleno, ani zamítnuto. Rozhodovat se bude až v případě pochybností, což by mohlo být např. to použití tohoto střeliva.
Co by se dělo dál nechci subjektivně psát. Už se to tu řešilo dlouho a znovu s tím začínat nechci. Můžeš si vyhledat staré thready.

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

15.04.2007 16:32

no ono je to spíš v kombinaci s " B "

můžeš koupit střelivo, které smíš používat na sport a myslivost , ale nesmíš ho nosit ve zbrani podle E

takže střelivo je legální, prodejné podle platné legislativy , ale NENÍ na NOŠENÍ

je to podle zákona tak co v tom pořád někdo hledá za chytáky ? :o :shock: :idea:

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.04.2007 18:15

Omyl...
a) jak by to melo byt:
COKOLI CO KOUPIS LEGALNE V KRAMU BEZ VYJIMKY OD PCR MUZES NOSIT.
To proto, ze nosit muzes jake-koli strelivo kat "B" - a to proto, ze jestli to ma strelu urcenou k VRU, nebo to neni vyrobni provedeni apod... pak je to kat. "A" a to bys nemel normalne koupit.

Zakon proste nezna rozdeleni na strelivo "na strelnici" a "na noseni" - zakon zna jen strelivo "A", "B", "C" a "D" pricemz BaC jsou zpravidla razeny spolu.

b) co ovsem hrozi - v tomhle kocourkove je neskutecnej bordel a hold je potreba pocitat s tim, ze ac to neni cimkoli pravnim podlozeny, tak blbej den prokuratora a soudce znamena, ze se cloveka budou snazit uvarit "na tom hroznym smrticim skoro vybusnym EFMJ" (schvalne prehanim, pac kdyz si clovek precte nektery rozhodnuti soudu nad lidma, co jednali v ramci NO, je to minimalne stejna prehanka)
Naposledy upravil cmk dne 15.04.2007 18:18, celkově upraveno 1

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.04.2007 18:16

Jinak pisu o strelivu schvalenem do prodeje majici veskera potrebna povoleni...
Na doma prebijene strelivo plati samozrejme trochu jina pravidla...

glock69
 
Příspěvky: 530
Registrován: 27.12.2005 22:36
Bydliště: UH

15.04.2007 18:33

Teď jsem kupoval 40Sw na nošení a kecali jsme s prodejcem(mimo jiné i zkušební komisař) o přebíjeném střelivu olovem a varoval mě před nošením olova, protože to prý je už bráno jako s VRU. Když jsem se zeptal, kde je definovaný standardní RU, tak jsme se shodli, že nikde, ale ať radši nosím celoplášť...


Reklama

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.04.2007 18:52

Policiste si muzou rikat co chteji, zkusebni komisari taky, konec koncu i my tady na strelectvi muzeme rikat co chceme, zakon je jen jeden, ktery plati :-)

Pokud je nejaky strelivo zarazene jako "B", lze jej normalne koupit a nosit... A jestli je z olova, pomosazene, pozlacene nebo s jadrem z obohacenyho uranu - jak jednou dostane stempl od CUZZS, ze je "B", muzeme to nosit.

Cokoli, co je "A" bychom nemeli koupit jinak, nez na vyjimku od PCR. Z toho plyne - co koupime bez vyjimky je "B" nebo "C" (pripadne D ale o tom tu uz nemluvime) - takze pokud koupime tovarne vyrabenej olovenej naboj, koupili jsme naboj kat "B" a nejsme nijak omezeni pri jeho noseni.

Co se tyce prebijeneho streliva, tam je to trochu jinak.
Prebijet smi jen myslivec nebo sportovni strelec a to jen pro sebe...
Tady uz zakone neni zcela presny, ale chtel tim patrne rict, ze prebijene strelivo si prebiji jen sportovni strelec na sport a myslivec na lov. I kdyz - i kdybych se branil prebijenym strelivem je to asi stejnej pruser, jako kdyz pujdu jako nemajitel ZP, myho kamose majitele ZP vedle me zastrelej, ja si vezmu jeho zbran a budu se branit - vzhledem k NO je vyloucena trestnost tohoto jednani.

Kazdopadne:
a) jestli je ten prodejce zaroven komisar, tak to nechapu, pac komisar nesmi bejt podnikatel v oboru zbrani a streliva
b) jestli mluvil i o tovarnich olovech, ze jsou brany jako ze maji VRU, tak se ho zeptej jakto, ze je vubec prodava? Protoze KAZDE STRELIVO SE STRELOU URCENOU KE ZVYSENI RANIVEHO UCINKU je automaticky strelivo kat. A.

:-)

Ufff, je v tom bordel - kdyby bylo stanoveno, ze KAZDE strelivo musi projit nejen typovou zkouskou, ale i rozrazovaci zkouskou do kategorii - pak by vubec nebylo co resit.

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

15.04.2007 20:59

cmk píše: jestli je ten prodejce zaroven komisar, tak to nechapu, pac komisar nesmi bejt podnikatel v oboru zbrani a streliva


Zaměstnanec?? A je to čistý jak lilium

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

15.04.2007 21:19

To pak jo :-)
Pak spis nez prodejce by byl prodavac :-)

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

15.04.2007 21:26

Jak je to tedy se strelivem pro lov? Co mi vrta hlavou je co kdyz bych nosil proste EFMJ v druhem supleti a v pripade nedostatecneho ucinku prvniho suplete bych proti zvireti pouzil suple druhe. Osobne predpokladam pouziti zbrane spis proti zvireti, nez proti cloveku, kteremu muze stacit i varovny vystrel. Jak by to bylo v tomto pripade posuzovano.

glock69
 
Příspěvky: 530
Registrován: 27.12.2005 22:36
Bydliště: UH

15.04.2007 22:00

Sorry za slovíčka a bavili jsme se o přebíjeném střelivu pro sebe

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

15.04.2007 22:55

dovolené výrobní provedení je i střelivo s expanzní dutinou - pro lovecké účely podle všech legislativních předpisů Ok , ale vem si to samé střelivo do zbraně na nošení a jsi kde ? .... no tam kde záda strácejí svůj slušný název - nesnažím se o slovíčkaření, ale takhle je to podle me nastaveno ustanovením zákona - ale je možné že mám stejně blbej výklad tohoto zákona jako spousta jiných lidí v této zemi a bohužel i těch podle mě daleko povolanějších než jsem já

Uživatelský avatar
Jimi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1424
Registrován: 28.07.2006 19:09
Bydliště: Hodonín

15.04.2007 23:33

Mě se Bobrův názor zdá logický. Jde spíš o to, že se nepředpokládá nošení lovecké zbraně pro osobní ochranu. Zároveň nám zústalo jakési reziduum, že krátké zbraně se nesmí používat pro lov a taky omezení loveckého náboje délkou nábojnice ze starého zákona. Dnes je to dáno E a tudíž lze zakoupit "lovecké" .357, .44 Mag. které mají VRU... nevím jak se vyjádřit lépe, vím, že zákon "nic" nedefinuje, ale nechtěl bych vysvětlovat proč má ten lump díru po střele s řízenou deformací, kterou jsem mu nezpůsobil svou dlouhou loveckou zbraní...která byla zrovna poruce v NO, ale že byla vypálena z 2" 5 raňáka...

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

15.04.2007 23:52

Nejde mi o pouziti proti cloveku, tam zakon mluvi jasne. Predpoklad je, ze ho ani nemas nabite ve zbrani (takze jej nenosis). Me slo spis o to jak by se staveli k tomu, kdyz by jsi sundal treba divocaka co na tebe utocil, munici, se zvysenym ranivym ucinkem. Proste utok dal trval, tak jsi pouzil neco ucinejsiho.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

16.04.2007 8:03

Jimi - me taky, ale zakon je zakon :-)
Proste zakon nedeli strelivo na lovecke, sportovni, "na noseni", ale na "A", "B a C", "D".
U tovarniho streliva to plati 100%.

U prebijeneho ANO - tam mohou prebijet pouze majitele ZP sk. "B" a "C" - a dal to zakon neres... Patrne tim chtel rict, ze mohou prebijet za tim ucelem, na ktery maji zbrojak... Jenze... Kdyz smaznes frajera svym vlastnim prebijenym strelivem a CUZZS toto strelivo pri nasledne analyze zaradi do A, pujdes si sednout za nedovoleny ozbrojovani - konec koncu tim nikoho nemusis ani smaznout, staci si to tak nastouchat (aby strelivo neodpovidalo dovolenemu vyrobnimu provedeni).

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

16.04.2007 8:06

Iha - po pravde - kdyz na tebe pujde divocak a 5 ran ti nepomuze, tak ta sesta z prebityho suplete - na tu uz se ani nedostane... Obecne - s 9kou se musis hodne dobre trefit, abys divocaka zastavil - jakymkoli strelivem - tady EFMJ ani moc nepomuze.
Do lesa hold nejlepe minimalne s .357 magnum, radsi .44 magnum.

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

16.04.2007 9:05

Neco na tom bude, ja urcite prebit nestihnu :).

Uživatelský avatar
Pavel R
 
Příspěvky: 359
Registrován: 29.08.2005 7:30
Bydliště: kousek od Brna

16.04.2007 10:22

Iha, cmk: popravdě, nevim kolik jste potkali divočáku, ale myslím, že je pravděpodobnější, že vás v tom lese přejede vlak, než vás napadne divočák.
Spíš toulavej pes ...
pokud se teda v lese hodláte kočkovat s divočákem tak raději něco v ráži 7,62x39, 7,62x54R .... a tak podobně, 9luger je dost blbá volba :D :D

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

16.04.2007 11:03

Vsak pisu - MINIMALNE .357 :-) - preci jen - 7.62x39 se blbe nosi skryte :-)

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

16.04.2007 16:00

Pavel: to byl jen priklad, mel jsem namysli jakekoliv neodbytne zvire.

Další

Obsah fóra / Střelivo / Střelivo ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků