Thomas
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 22.02.2007 12:30

22.02.2007 12:37

Kulobrok Kettner

Ahoj uvazuji o koupi kulobroku Kettner, r.7x65R/12x70, napínáček a chtel bych se zeptat jestli nekdo z vas vlastni tuhle zbran a jak jste s ni spokojeni?
Dekuji za odpovedi

Uživatelský avatar
gewarosse
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 521
Registrován: 11.04.2006 12:22
Bydliště: Praha

27.02.2007 10:01

Můžu vědět na co přesně to máš?Kulobrok už není v dneší době moc potřebná zbraň.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.02.2007 15:26

Proč by nebyla potřebná? Spousta myslivců je s oblibou používají......

Uživatelský avatar
gewarosse
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 521
Registrován: 11.04.2006 12:22
Bydliště: Praha

27.02.2007 18:30

Kulobrok měl výhodu dřív,když se lovilo více škodné.A proč si ho nekoupit?Ocituji svého přítele pana Tomáška.

Kulová střelba musí být hlavně přesná. To znamená mimo jiné vlivy, že hlaveň se nesmí nikde ničeho dotýkat a být uložená pouze v pouzdře závěru. Špičkové kulovnice nemají namontované předpažbí na hlavni, ale je připevněno k pouzdru závěru. Rovněž optika se montuje na pouzdro závěru a ne na hlaveň. V oceli hlavně při výstřelu vznikají tlumené kmity. Z teorie kmitů víme, že existují kmitny a uzly kmitání. Když je hlaveň podepřena v kmitně, nebo ovlivněna předpažbím, tak se kmity vytvářejí nahodile a tím ovlivňují přesnost střelby.
Kulobrok má spájené dvě hlavně k sobě !
Tím je celá teorie o přesnosti postavena na hlavu. A co víc! Při výstřelu kulovou hlavní se vzniklým teplem hlaveň nepatrně prodlouží a protože broková hlaveň je studená a připájená, tak se celý hlavňový svazek ohýbá ve směru brokové hlavně. Po vystřelení třech kulových nábojů za sebou je zásah posunut mimo terč! Musíte počkat až to vystydne. Z kulobroku je relativně přesná pouze první rána.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.02.2007 18:50

Hmm, teoreticky to máš správně, ale držels to někdy v ruce?

Kulobrok je o tom, že když Ti vyleze liška na 20m, tak po ní práskneš brokama, když je na 100m, tak po ní švihneš kulí.

TO co píšeš o špičkových kulovnicích je sice pravda, ale spíš bych řekl že se jedná o sportovní zbraně. Lovecké kulovnice bývají často celopažbené, tudíž se lauf opírá o dřevo. Na lov nejsou potřeba tak šílený nároky na přesnost jako třeba na benchrest.

Zhoršení přesnosti vlivem opakovaného výstřelu z jedné hlavně....máš pravdu, ale není to hned po první ráně, ale tak po 4-5. Nicméně kdy vystřelíš tolik ran po sobě, abys zhoršenou přesnost postřehl?

Uvědom si že jde o zbraň loveckou a k tomuto účelu si myslím že je velice vhodná.

Uživatelský avatar
gewarosse
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 521
Registrován: 11.04.2006 12:22
Bydliště: Praha

27.02.2007 18:59

No,když si to myslíš.Já si zase myslím,že jsem držel v ruce víc kulobroků než ty.A o potřebě přesné střelby v myslivosti by nám mohl říci něco třeba Fox.


Reklama

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.02.2007 19:02

Já nepotřebuju FOXe aby mi kázal o myslivosti.......

Nechám tě v přesvědčení tvé neomylnosti, jen nevím podle jakých kritérií můžeš soudit že jsi v ruce držel více zbraní jistýho druhu než někdo jiný, koho vůbec neznáš :D

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

27.02.2007 20:30

Taky občas lovím, ale nedovedu si představit, jak se loví s kulobrokem, když se první ranou mine.Na co se střílí další 2-3 rány?
Já dycky viděl, pokud nebyla zvěž zasažená první ranou, tak na další už nebyl čas, přebít kulobrok trvá ponekud dýl než IPSC pistoli.
Leda tak lovit hluchý slony... :D ale na ty je zase kulebrok slabej....

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

27.02.2007 20:50

Kall: no s kulobrokem musíš první ranou trefit, nebo být pekelně rychlej. Stejda s kulobrokem z posedu postřílel 3 prasata když přišly ke kališti, takže to přebití jde taky (a nebylo to tím stylem že zastřelíš bachyni a selata se zůstanou motat kolem ní)
Přirovnání k přebití v IPSC pistoli....myslím že i s opakovací kulovnicí budeš pomalejší :)

Uživatelský avatar
pohodar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 13.02.2007 10:56
Bydliště: Jižní Čechy

27.02.2007 21:12

S kulobrokem se loví úplně stejně jako s opakov. Pokud netrefíš první ranou,tak je ti na houby i opakovačka-zvěř nepočká na druhou.Pokud náhodou zvěř postřelíš,většinou druhou ránu stačíš přebít.Je fakt, že pokud uvidíš škodnou(lišku a atd.) na třeba krátký čas a pak vidíš, jak se jenom vlní tráva,máš s broky pořád šanci oproti kuli.Kuna na stromě?Střel tam kulí a pár hodin máš s nervy vystaráno!!! Z druhé srany střel na lišku v poli na 200 a více metrů s kulobrokem - rána na junácké štěstí! Střelba na vysokou,nebo i na třeba srnčí,kde je často zěř rušena,se střílí na velké vzdálenosti a bez dobré kulovnice se neobejdeš. Závěr: kolega si musí uvědomit,na co a hlavně kde, bude lovit.Musí vědět,zda-li v honitbě převládá les,nebo smíšený porost,nebo velké a otevřené lány.Mám kulobrok(dokonce v této ráži a pro nahánky vynikající)ale mám taky několik kulovnic a věř,drahý kolego,že někdy vybrat správně je těžké.Není univerzání zbran,tak,jak není univerzální raže ale určitá pravidla pro výběr(jak jsem ti naznačil)existují.Lovu zdar!

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

02.03.2007 11:12

Kulobrok nepoužívám, nicméně má své výhody a nevýhody, a pokud je na něj někdo zvyklý, budiž mu přáno, můj otec střílí ročně cca 15 divočáků a všechny z kulobroku 7x65R/12x70, nicméně kdyby dnes vybíral kulobrok, vzal by 12x76, kuli by ponechal.

Pozor ale na "značku" Kettner, firma kettner nikdy nic nevyráběla a kdoví kdo to pro ně dělá. Je to pouze obchodní značka. Volil bych klasiku a připlatil za ni. Zajímavé je že například kulobroky Merkel s věkem cenu neztrácejí ale naopak, nicméně je třeba něco připlatit.

Případně být skromnější a vzít Finklasika.

Uživatelský avatar
pohodar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 13.02.2007 10:56
Bydliště: Jižní Čechy

02.03.2007 15:17

V tom máš pravdu,že si musí dát kolega pozor na neznačkové zbraně od Kettnera.Viděl jsem několik Campionek,kde neustále praskaly úderniky,Bergamo,kde byly poruchy s režimem změny pořadí hor. nebo dolniho laufu.To co mu doporučuješ,je dobrý řešení.

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Brokovnice

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník