Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

16.06.2022 19:07

Re: Křesadlové zámky

Neřeš to, vezmi jemný pilník a zkus to přejet. Rychle zjistíš, jestli to zapomněli zakalit. Horší bude, jestli je to bláto.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

16.06.2022 19:50

Re: Křesadlové zámky

Zejtra to beru na střelnici tak uvidim. Přinejhoršim tam tu přemetku hned namontuju.Ted už se mi do toho pilníkem sahat nechce, tak zkouška kalení kdyžtak na zejtra. Každopádně podle mně to z výroby takhle není. Ten materiál je jasně vyvalenej a navíc jsem už viděl že se ošoupala i opěra bicí pružiny ze strany co přiléhá k zámkový desce. Ten rantlik jak je o něj opřená pružina.
Jo ta pružina spouště mi taky přišla ničemná. Zlatý starý zámky s V perama ,tohle nový samý nedokonstruovaný a doladěný akorát kurvítkama.
No já jak ty. Taky všechno nový musim hned rozebrat do mrtě a ladit k obrazu svýmu. Holt jak se posere zámek budu reklamovat. Pochybuju že bych teď uspěl s reklamací když to na funkci nemá žádnej vliv.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

17.06.2022 21:58

Re: Křesadlové zámky

Tak dneska něco kolem 50 ran. Co se týče zámku všechno drží a to vymačkání se zatím nezvětšilo. Ořech asi tepelně upravenej bude. Akorát ta spoušť zatím to ještě není ono. Chtělo by to o ždibínek snížit výšku bicího ozubu ,ale uvidim až jak po dalších střelbách.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

18.06.2022 22:10

Re: Křesadlové zámky

Na ozub bych nesahal a když, tak jen zaleštit.
Takže se zeptám jak jsi spokojen s rychlostí zápalu s originálním kamenem a jestli jsi zkoušel klasický pazourek? Geometrie tohoto zámku, kdy musí být kámen otočený břitem nahoru mě totiž dost odrazuje od koupi křesadlové pušky teto firmy.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

19.06.2022 11:02

Re: Křesadlové zámky

Tak během tý 50 jsem musel jednou ten kámen otočit, ale až ke konci. Klasickej pazourek mám ,ale zatím jsem ho tam nedával to až se omlátí tenhle. Zápal je oproti perkusu znatelně opožděnej, ale nic hroznýho. S tím jsem počítal, to ta spoušť mě sere víc a křesání bylo vcelku spolehlivé pokavad se neomlel kámen nebo nezacpala zátravka ,tak co znáčknutí to rána. Akorát nastřelení bylo hrozný .Musel jsem si dát karton jak vrata od stodoly,protože to nebylo seřízený ani od oka a i tak jsem se na těch 50m v černym neudržel. Šla hrozně dolu a doprava. Musel jsem hledí znatelně šoupnout vlevo a brát to přes ty bůvolí rohy. Ty budu muset upravit plíškem protože ten velkej průzor mi nevyhjovuje.
Když se ten kámen ztupí dá se to třeba přebrousit na brusce nebo jinak naostřit ?
Abych pravdu řek ze začátku jsem s tim chtěl praštit a jít do auta pro perkusku, abych se alespoň trefil do papíru.
Jo ten kámen hrotem nahoru mi akorát nepříjde moc estetický , křeše to od celý plochy ocílky a do toho horního zúžení to nezasahuje.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

19.06.2022 15:39

Re: Křesadlové zámky

Slyšel jsem od jednoho uživatele, že s originálním kamenem to fungovalo bezvadně. S pazourkem mu to teď zapaluje taky spolehlivě, ale obrácený břit prý rychleji ubývá.
Osobně jsem si pořízení křesadlové pušky vyřešil jinak. Akorát marně přemýšlím proč výrobce prostě nekopíroval geometrii některého originálního zámku a šel opět vlastní cestou.
No a mířidla jsem upravoval na všech čtyřech stavebnicích. Tím, co tam je z výroby se mi prostě mířilo blbě. Navíc 3 mm široká muška není podle pravidel.


Reklama

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

19.06.2022 17:20

Re: Křesadlové zámky

Kurva my tady cestujeme ten admin si potrpí sakra na pořádek. :D
Taky to nechápu podle mně všechno podřídili tomu aby tam nacpaly vinutý pružiny. Asi nějaká optimalizace výroby. Určitě na tom trhnou víc než dělat V pero a o to přeci jde.Sice to není vidět ale s V perama mi ten zámek prostě příjde lelgantnější, lepší. Tak s muškou souhlasím, ač pidlovokej tak šířka je hrozná, ale hlavně to hledí. Ty rohy mi prostě neseděj, ale alespoň bude zas co dělat.
Jinak za mně je to poslední věc od Italů co mám v baráku. To už budu radši vyhlížet nějakou starou Ardesu.Sice to člověk taky musí trochu doladit k obrazu svému ,ale tam jde jen o drobný kosmetický úpravy .Třeba tady na pažbě se mi nelíbi jak je zapuštěný kování kolem klínku dovnitř. To je úplně proti logice je to tam proto aby se nepomlátilo dřevo a né to udělat utopený a nacpat tam nabiják je taky vopruz , to je svrtaný úplně našikmo. A to je na liště taky nacpaný perko ,který má nabiják jako fixovat. Stejně jsem tu lištu sundal, protože u svý starý Ardesy mám ozkoušený že je bez ní přesnější. S ní si troufnu i na 100m s tímhle zatím ani náhodou.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

19.06.2022 21:36

Re: Křesadlové zámky

Proto taky kupuju stavebnice. Pažbu si přizpůsobím podle sebe a povrchovky udělám tak jak se mi to líbí. Mušku mám sníženou a zúženou. Výškově stavitelné buvolí rohy jsem z počátku nechal, ale měl jsem horizontální odchylky zásahů. Prostě jsem v nich nedokázal mušku srovnat pokaždé výškově stejně. Takže jsem je upiloval do roviny a tak mi to teď vyhovuje.
Jak uvádím výše, Investarm vyrábí i zámky s V pružinami, ale venkovní geometrie je stejná. Standardně je do zbraní nemontují. Našel jsem je jen na Artaxu. Jsou tam i pěkné zámky od firmy L&R. Ten křesadlový má geometrii a vzhled zámku Manton, ale bez pojistky. Je super, až na těch 287 eur co za něj chtějí.
Já jsem teď s puškou Investarm Hawken 160 Great plains rifle spokojen a měnit už nebudu. Ale křesadlovku mám Ardesu.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

19.06.2022 21:47

Re: Křesadlové zámky

Zámek měnit nehodlám,to už by se mi to dost prodražilo. Uvidim časem jak to bude držet a střílet, do světa to mužu zkusit poslat vždycky. Tak aď se daří.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

20.06.2022 10:38

Re: Křesadlové zámky

Opravuju. Ty zásahy byly samozřejmě rozhozeny vertikálně.
Tak ať ti to šlape a přeju hodně zábavy.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

20.06.2022 14:47

Re: Křesadlové zámky

Já jsem dneska trochu doladil ocílku,protože slícovaný to bylo tak že při odklápění drhla o dřevo a bůvolí rohy vylepil duotmelem a udělal klasickou drážku, mám to tak aby to byla vratná úprava a ve středu jdu zase testovat.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

21.06.2022 9:25

Re: Křesadlové zámky

K Hawkenu 190 by měly být dva druhy hledí. Stavitelné buvolí rohy a pevné. To druhé je tak nějak miskovitě prohloubené a má dost hluboký zářez, ale mířit se s tím dá.
Na Hawken 180 jsem kdysi nainstaloval dlouhé stavitelné buvolí rohy Pedersoli. Musel jsem ale zvětšit rybinovou drážku. Každý výrobce má jiný rozměr. Výsledek byl dobrý, prodloužila se záměrná a po seřízení držel nástřel. To původní hledí se totiž viklalo do stran a při střelbě se povoloval stavěcí šroub, tak jsem ho chtěl vyměnit za pevné, ale nakonec jsem se rozhodl jinak.
Na Ardese mám křesadlový zámek původně pro pistoli William Parker. Oproti originálům se zdá dosti titěrný, ale zapaluje spolehlivě. Co křísnutí, to zápal. Na pánvičku dávám Vesuvi LC prosívaný na frakci cca 0,2-0,5 mm ( v podstatě Vesuvit LC1 ). Do zátravky strkám při nabíjení jehlu. Bez ní se stane že občas plamen neprošlehne správně do hlavně. Ale prach na pánvičce to zapálí pokaždé, dokud se nepotřebuje pazourek.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.06.2022 14:07

Re: Křesadlové zámky

Na obrázku je ukázka, jak ten zámek z pistole vypadá na dlouhé křesadlovce. Já ho na rifli mám taky, zjistil jsem pozdě, že jde o zámek k pistoli. Kromě estetiky to nemá na nic vliv, zámek jede jak má. Součásti zámku jsou zaleštěné, byla jen potřeba úprava "nosu" ocílky.
Přílohy
pažba křesadla 2019.JPG

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

21.06.2022 20:47

Re: Křesadlové zámky

Ano. To je přesně on. A ten druhý, co měl Zdeněk na pistoli, mám teď na Ardese Ranger. Pistoli dostavim s perkusním zámkem.
Ardesa používá (používala) stejnou velikost zámků pro pušky i pistole s výjimkou pušek Hawken, Hawken Woodsman. Ty mají zámkovou desku i kohout trochu větší. Takže si není třeba lámat hlavu zda jde o zámek puškový či pistolový. Originální předovky to mají samozřejmě jinak.
U některých modelů má univerzální zámek i Pedersoli.
Investarm má na pistolích trochu menší zámek než na puškách a kohout je v pojistné poloze kousek výš nad pistonem, takže jde nasadit zápalka. Křesadlové pistole nedělají.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

29.07.2022 10:09

Re: Křesadlové zámky

Tak jsem včera zkusil ten prosejvanej prach a zlepšení zápalů perfektní. Když už to nechytlo ,tak to bylo většinou kamenem.Ještě taková blbost? Když při nabíjení máte drátek v zátravce, tak je to proto aby se nezasypala dirka prachem jako že by jí třeba zrno ucpalo a pro zápal je lepší když tam je volná díra aby to tam mohlo pěkně prošlehnout?

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

29.07.2022 10:19

Re: Křesadlové zámky

Přesně tak. Na pánvičce má být relativně málo prachu a sesypaný spíš k vnější straně, aby nezacpal zátravku. Ta musí být volná pro průchod horkých plynů. Pokud je v ní prach, tak prohořívá pomalu a je z toho "zpožďák". Proto drátek v zátravce.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

29.07.2022 15:34

Re: Křesadlové zámky

Indiánští a trapperští předkové strkali do zátravky pírko kvůli zamezení zvlhnutí prachové nálože. Prach na pánvičku pak sypali až bylo třeba. Samozřejmě druhotným efektem bylo uvolnění průšlehu plynů zátravkou.
Díky za zveřejnění fotek. Zámek je uvnitř rozhodně líp zpracovaný než ten s vinutými pružinami.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

30.07.2022 10:21

Re: Křesadlové zámky

Vrbodol máš to v SZ.
Zkoušel jsem nový zámek na sucho s originálním kamenem i pazourkem. Originál asi musí být otočený břitem nahoru, ale štípaný pazourek se dá v hrubší kůži upnout i klasicky, tak aby škrtal po větší ploše ocílky. Akorát úhel dopadu je pak poněkud ostrý. Taky pružina ocílky mi připadá silnější. Možná ale bude stačit zaleštit styčné plochy. Uvidíme, ladění zámku nechám na později.

Předchozí

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník