Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.01.2014 18:31

Re: Křesadlové zámky

Teorie říká 45 stupňů po celou dráhu kontaktu. Proto je ocílka obvykle prohnutá. Konec dráhy kamene by měl končit nad středem pánvičky nad zátravkou.

JohnSilver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 08.02.2009 12:50
Bydliště: Stredni Slovensko

22.01.2014 19:52

Re: Křesadlové zámky

Najdite si na nete podobny zamok aky chcete mat, zvacsit 1:1 a obkreslit na priesvitny papier z monitoru (resp. vytlacit) , vystrihnut a mate podla coho robit :) Naco vymyslat co je uz vymyslene :)

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

22.01.2014 23:08

Re: Křesadlové zámky

Vymyšlené to máš pěkně.Má to ale jeden háček.Ten zámek by měl být nafocený kolmo.
Jime,máš na mysli tento úhel??

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

23.01.2014 0:59

Re: Křesadlové zámky

Přátelé, děkuji moc za informace.
staM: krásné, měl na mysli, polohu kamene vůči ocílce, v tomto případě tedy ten horní úhel, ten odpovídá dle nákresu taky kolem 45°. Ale je to z obrázku naprosto jasné.
John Silver: to mě napadlo taky, jenže jednak jsou fotografie vesměs s nataženým zámkem a nikdy nejsou v poloze, jak poslal staM. Jde to dokreslit si dráhu , ale bohužel ze spousty fotek jsem nezjistil nic konkrétního, úhly se prostě dost lišily. Původně jsem četl, že pazourek nesmí dopadat kolmo-to je jasný, ale ideální úhel, aby se odškráblo právě tolik oceli na potřebnou jiskru mi byl záhadou a v podstatě se mi teď dostalo informací, co jsem potřeboval.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

17.11.2014 19:24

Re: Křesadlové zámky

Dobrý den přeji. Poprosil bych znalce, aby mrkli na přiložené fotky. Ten zámek je alespoň pro mě dosti zajímavý. Než jsem začal vyrábět ten svůj, tak jsem si sehnal fotky a nákresy spousty zámků. Tento je jeden z nich a zaujala mě ta přepážka v pánvičce, dále pak otvor v ocílce směřující k hlavni. Při pozornějším pohledu je na fotkách vidět, že ten otvor na ocílce vede do pánvičky. Vystřihl jsem si v měřítku z papíru ocílku a otáčel s ní v ose a zjistil, že při postavení kamenu jak je na fotce, začne kamen škrábat ocílku úplně u spodku. Je otázka, jestli se tak ocílka zcela odklopí, nebo jen částečně. Pak by asi ten otvor měl usměrnit tok žhavých plynů do zátravky. Jsou to jen moje spekulace, jinak si nejsem schopen vysvětlit tu konstrukci. Ta přepážka možná určuje výšku prachu na pánvičce. Byl bych rád, kdyby mě někdo vysvětlil, jak to vlastně mělo fungovat.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

17.11.2014 20:15

Re: Křesadlové zámky

Jedna sa o zamok Manton, ktory ma tuto konstrukciu patentovanu.
Dierka v ocielke tvori kanalik, ktory vedie k zatravke a sluzi ako rozprasovac prachu. Po nasypani prachu na panvicku a zavreti ocielky sa musi pred vystrelom preklopit zbran do lava aby sa prach zosypal do kanalika k zatravke, tym sa pri otvarani ocielky, vyhodi cast prachu hore smerom ku kamenu, cim ho prevzdusni a dostane sa aj blizsie k iskram od kamena, preto maju tieto zamky najrychlejsi zapal a staci dat do pavnicky velmi male mnozstvo prachu a kedze je mala, viac sa tam ani nevleze.
Dobry kresaci zamok ma kresat len v spodnej 1/3 ocielky, tam ma najvacsiu rychlost a ocielku najlepsie odhodi, ocielka sa otvara v protismere chodu kamena, cim zrychli kresanie.
Obrázek


Reklama

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

17.11.2014 20:48

Re: Křesadlové zámky

JJ, Manton V-pan lock. Až budeš hledat, tak tohle Ti vyhodí leccos. John Manton of London pak další hesla k prostudování.
Kromě toho že to V na ocílce nadhodí a provzdušní část lajny "v" v prachu na straně ke střelci, tak taky natvaruje prach na pánvičce do stejného tvaru a tím "v" citelně zvětší plochu, na které se účinně zachytí jiskra. To žebro v pánvičce není na všech jeho zámcích, je z platiny, jeho hřeben je (minimálně původně) umístěn na tečně kružnice pohybu břitu kamene v bodě, kde břit právě opouští pánvičku. A slouží jako odrazná plocha k rozprsknutí jisker do stran, do toho "v" z prachu pro dosažení co nejefektivnějšího záchytu a zápalu. Pro odolnost horkým kouskům kamene a oceli je z platiny, aby po pár stovkách výstřelů nebylo odrbané.
Rozhrnutí prachu na pánvičce a velmi jednoznačné vymezení (malého) objemu pánvičky vytváří podmínky pro výbornou konzistenci a opakovatelnost.
Před lety jsem někde zachytil zmínku o nějakém testu, jehož závěr byl, že Mantonův zámek s neunaveným perem a správným zátravkovým šroubem má stejně rychlý zápal jako dobrý perkus, což mi trochu vyrazilo dech...

Držím palce ať máš šťastnou ruku při výrobě, protože co jsem zatím četl, nemají u tohoto stoprocentní úspěch ani zkušení zámkotvůrci. Geometrie je oproti už tak dost složitému křesadlu úplně pekelná a dost citlivá.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

17.11.2014 23:46

Re: Křesadlové zámky

Pánové, vřelé díky za detailní objasnění, zase jsem o něco chytřejší.

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

19.02.2021 14:47

Re: Křesadlové zámky

pri hladani geometrie som narazil na tento obrázok, je to z paradnej stranky nižšie
http://www.cablesfarm.co.uk/
Přílohy
aa-full-cock-drawing.jpg

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

14.06.2022 11:50

Re: Křesadlové zámky

Nějak nemohu vymyslet proč je na zámkách od Pedersoliho a Investarmu na ořechu navíc oproti jinejm zámkum taková páčka ,která při natahování přecvakává přes spouštovou páku . Určitě je to nějaká supr čupr důležitá pojistka bez který by to nechodilo?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

14.06.2022 12:14

Re: Křesadlové zámky

Je to pomocný preskok poistného zubu, aby sa náhodou oňho nezachytil spúšťový jazýček. Majú to zámky s napínačikom.
Ak to vybereš, môže to fungovať, no ale aj občas zachytávať. Poistný zub je v rámci geometrie orechu vyššie, ako odpalovací zub.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

14.06.2022 12:51

Re: Křesadlové zámky

Je to jak popisuje Black Powder. Česky se tomu říká "přemetka" a je to dooost dobrá věc. Jednoduché zámky někdy mívají problém při spouštění s padáním do pojistné polohy, hlavně když mají vůle nebo se opotřebují.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

14.06.2022 13:12

Re: Křesadlové zámky

Dík. Já že na Parkeru od Ardesy a na další jejich flintě taky ne a o moji historický pistoli nemluvě. Zkusim to vyndat a uvidím, protože ten zámek IA stejně musim rozebrat a přeleštit jelikož to je hrozný.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

15.06.2022 18:16

Re: Křesadlové zámky

Na zámcích Ardesa je přemetka taky. Je dost titěrná z druhé strany ořechu u zámkové desky.
Zámek Investarm je celý takový kostrbatý. Přemetka je hodně velká a při spuštění dost naráží do spoušťové páky. Obrousit jemným smirkem a přeleštit není na škodu. Ale radím nezmenšovat. Nemusí to pak správně fungovat. A nesahat na ozuby ořechu! U poslední stavebnice jsem ještě dal trochu slabší pružinku spoušťové páky. Je to ta vinutá ve válcovém pouzdérku. Původní byla zbytečně silná. Nicméně i bez nějakých úprav tyto zámky u pušek s napínáčkem fungují bezvadně. Stačí jen pořádně promazat.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

15.06.2022 19:55

Re: Křesadlové zámky

No to máš pravdu velká je děsně. Já mám bez napínáku.Zejtra se to chystám rozhodit a uvidim. Ta pružinka spouštovky mi taky přišla dost silná.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

16.06.2022 5:25

Re: Křesadlové zámky

Bez napínáčku jsem měl Hawken 180 Trade. Vyleštil jsem styčné plochy včetně přemetky ( bez úpravy ozubů! ). Dal mírně slabší pružinu spoušťové páky. Tam se ještě musel upravit otvor, ve kterém chodí její pouzdro. Na okraji byl otřep a v tom místě to drhlo. Odstranil jsem pružinu spouště, která pak volně vaklá, ale ničemu to nevadí. Celé jsem to pak hodně napatlal doživotní vazelínou pro autozámky Isoflex Topaz ( stačí jakákoli jiná). Charakter spouště se pak zlepšil. Byla plynulejší s menším odporem.
Tím nechci nikoho navádět. Ty zámky fungují i bez zásahu kutila, který může vést k nevratnému poškození.
Co mě trošku mrzí na puškových perkusních zámcích Investarm je to, že v pojistné poloze je kohout tak blízko pistonu, že nejde nasadit zápalka. Na jejich pistolích tomu tak není. Je to ale o zvyku. Kapsle se prostě nasadí pod natažený kohout až v momentě kdy hlaveň míří bezpečně směrem k terči.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

16.06.2022 13:34

Re: Křesadlové zámky

IMG_20220616_120106_302.jpg
IMG_20220616_115932_337.jpg
Já mám tu 190 taky bez napínáku a kdybych s tim už nekřesal tak to vrátim a odstoupim od smlouvy,protože to jak vypadá ořech viz foto jak se opírá bicí pružina je na poblití. Z většího bláta to už nemohli udělat. A to je po jednom křísnutí na ostro a pár vypuštění přes palec. Počitám že se to po pár stovkách rozesere tak že se to úplně vymačká a vodítko vylítne. S těma pružinkama spouště jsem si teď hrál taky a když jsem dal moc slabou tak to přemáčkla ta pružina spouště a vůbec to nezachytily ozuby, tak jsem dal něco mezi ale není to ono a odpor furt jak prase. Taky zkusim vyhodit tu spoušťovou. Jo tu přemetku jsem vyhodil a chodí to. Zas musim jen říct že zlatá spoustou lidí zavrhovaná Ardesa.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

16.06.2022 14:29

Re: Křesadlové zámky

Tak to teda koukám. Takhle vymačkané jsem to ještě neviděl. Tak jen doufej, že si to sedlo a horší už to nebude. Pokud se mění pružina spoušťové páky za slabší a je to flinta bez napínáčku, tak musí pružina spouště ven. Jinak hrozí, že ti to spustí samo. Tlačí totiž nelogicky proti spoušťové páce a výrobce tím chce asi dosáhnout menšího odporu. Připadá mi to jako taková turecko-čínská cesta. Místo aby přehodnotili konstrukcí zámku, tak vymýšlí kraviny. V Německu se dají koupit zámky Investarm s plochou pružinou s řetízkovým článkem a klasickým tvarem ostatních součástek včetně V pružiny spoušťové páky. Vyjde to na 160 eur.
Bez přemetky to asi fungovat bude, ale nedrhne ti pak spoušťová páka o ořech? Vím, že ten nemá ideální geometrii a nic moc se s tím nedá dělat, protože důlek pro tyčku bicí pružiny je na jeho okraji a kdyby se tam ubral materiál, tak se nemá kde opřít.
Pokud je to nová zbraň, tak ta reklamace je na zvážení. Ale znám to. Taky, jak se mi něco nezdá, tak do toho začnu vrtat a pak už si můžu stěžovat akorát sám na sebe. V lampárně na kopcu.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

16.06.2022 15:03

Re: Křesadlové zámky

No, hlavně je mi tedy divné, že je ořech takhle měkký. Měl by být totiž kalený (cementovaný), jinak se ojedou zuby velmi rychle a přestane to fungovat.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

16.06.2022 18:54

Re: Křesadlové zámky

To je otázka jestli je ořech tak měkký jak vypadá, nebo byl důlek takto vyražen už před tepelným zpracováním. Mám čtvrtou zbraň Investarm a takhle to nevypadalo ani na jedné.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník