Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

28.11.2011 0:25

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

to je sice pravda, ale v případě KN a NO nemůže být řeč o objektivní odpovědnosti.
Požadovat náhradu za psa který na někoho zaútočil je nesmysl. naopak by se dalo využít odpovědnosti majitele za svou věc a požadovat na něm odškodnění za způsobenou majetkovou i nemajetkovou újmu, (kdy by ti ad absurdum mohl zaplatit i náboje kterými jsi střílel. :) |)

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

28.11.2011 10:45

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

OK, a co když střelbou poškodíš i něco jiného než útočícího psa? Třeba prostřelíš chladič auta (třeba obyčejné Audi S8) o 200 metrů dál, čehož si ovšem řidič nevšimne, rozjede se a zadře motor? Kdo je odpovědný za škodu? Nevím - ptám se.

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

28.11.2011 10:55

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

... tak prostě nemáš střílet v nutné obraně Tokarevem :D

Uživatelský avatar
mocima
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 08.04.2010 22:06
Bydliště: Uherské Hradiště

28.11.2011 11:10

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Chladič prorazíš šrubovákem, natož tak střelou - klidně i odraženou. Ale stejně by mě zajímalo na kom je potom povinnost tyto škody uhradit.
Zase na druhou stranu v okamžiku, kdy už použiji střelnou zbraň, mě nějaké škody na majetku budou upřímně jedno a budu řešit jen 2 problémy - přežít relativně nezraněn a všichni moji blízcí taky a pak v právním sporu nezůstat za mřížema.

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

28.11.2011 15:49

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Je to vždy Tvoje zavinění, ručíš za svoji střelu od doby opuštění hlavně až do nulové energie takže když oprávněně zastřelíš pachatele a tím to proletí a schytá to děcko v kočárku nebo výloha tak za obé jsi zodpovědný ty.

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

28.11.2011 15:55

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Jiný možný přístup je ten, že v případě uznané NO/KN obránce jednal tak, jak musel, neměl volbu, tudíž mu nelze připisovat způsobené škody.
Původcem obranné situace je útočník, (resp. ten, kdo způsobil nebezpečí u KN), a ten musí nést odpovědnost za veškeré škody, které vzniknou v důsledku jeho jednání.


Reklama

Uživatelský avatar
Gobey
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 255
Registrován: 31.07.2011 21:22
Bydliště: Pchery / Praha 1

28.11.2011 16:13

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Artifex píše:Je to vždy Tvoje zavinění, ručíš za svoji střelu od doby opuštění hlavně až do nulové energie takže když oprávněně zastřelíš pachatele a tím to proletí a schytá to děcko v kočárku nebo výloha tak za obé jsi zodpovědný ty.


Ahoj,

nezlob se, ale s tímto výkladem nelze souhlasit. Pokud byly bezezbytku naplněny podmínky NO/KN, tj. že v daném případě nešlo o překročení mezí NO/KN (tzv. exces), tak to vylučuje Tvoji odpovědnost.

Hovoříme v teoreticko-právní rovině. Vždy bude záviset na skutkových okolnostech daného případu.

Např.: mohl jsem vědět, že odražená kulka zasáhne výlohu? Střílel jsem do davu lidí? atd, atd. Těch variant je skutečně hodně a lze modelovat případy, kdy už ano a ještě ne apod. Nicméně můj odborný názor je takový, jak jsem uvedl ad výše.

Platí principy subsidiarity a proporcionality. Pro hlubší studium doporučuji např.: Trestní právo hmotné I., obecná část, od prof. Novotného a kolektiv, či jinou učebnici trestního práva hmotného. Případně se podívat na nějaký odborný text, např. nějakou diplomovou práci - namátkou google - http://www.buchtik.eu/Down/krajni_nouze ... olnost.pdf

Honza

PS: trestní právo mě už nějaký čas živí, takže ten názor není laický.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

28.11.2011 18:34

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Když už se tu hovoří o odražených střelách.Je zajímavé že zákon nařizuje používání celoplášťového střeliva popř. poloplášťového(což v případě střelby z pistole 9mm vyjde v podstatě nastejno)které je velice náchylné na odražení popř. prostřelení cíle a zasažení nezúčastněných osob.Přitom je na trhu dostatek JHP střel u kterých je možnost odražení či prostřelení minimální.Bylo by zajímavé kdyby někdo,při případném soudním procesu vedeném kvůli odražené kuce,napadl samotný zákon č.119.

edit:pro rýpaly opraveno
Naposledy upravil andy.rybar dne 29.11.2011 17:08, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

28.11.2011 20:59

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Drobná technická. O odražených kulkách jsem jednou slyšel v souvislosti s pádem gymnasty rozkročmo na kladinu.
V souvislosti se zbraněmi nikdy.
:wink: :wink:

Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

29.11.2011 17:36

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

andy.rybar píše:.Je zajímavé že zákon nařizuje používání celoplášťového střeliva popř. poloplášťového...
edit:pro rýpaly opraveno


Kde a jaky zakon to narizuje ?

Viz podobna diskuse zde na konci poloplas-9mm-luger-sp-100grs-od-sandamp-b-t370-40.html

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

29.11.2011 17:38

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Gobey, dík za upřesnění.

Je to tedy tak, že obránce musí v rámci svých možností "šetřit okolí", ale pokud skutečně nemá jinou možnost, a škodu třetí osobě způsobí, tak za tuto škodu nemusí mít nutně ani hmotnou odpovědnost?

Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

29.11.2011 17:50

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Artifex píše:...ručíš za svoji střelu od doby opuštění hlavně až do nulové energie ...

... a kdyz se nekde zastavi a pak na ni ujede deda jako Janosik po hrachu, pujdes stejne sedet za neumyslne zabiti. :D Pardon nedalo mi to. Chtel jsem tim rict, ze musi byt zvazeny vsechny okolnosti a ze se to neda takhle smahem pausalizovat.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

29.11.2011 18:17

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

To:Fifa

Jelikož mi zákon o zbraních a střelivu zakazuje používat náboje se střelou JHP v podstatě mi nařizuje používat pouze SP nebo FMJ když pominu olovo čemu na tom nerozumíš?

Fifa
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 195
Registrován: 03.05.2010 9:52
Bydliště: Praha

30.11.2011 15:13

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

No a to je prave ono, zakon ti zakazuje pouzivat strelu se zvysenym ranivim ucinkem (to jest treba JHP) ale nenarizuje SP nebo FMJ. Furt muzes nosit treba LRN ktera urcite nema takovou odrazivost jako FMJ.

Kdybychom to meli pitvat, zakona definice strely se zvysenym ranivym ucinkem se de fakto vztahuje jen na JHP, i kdyz existuje vice typu strel ktere maji terminalni ucinek stejny nebo vetsi.

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

30.11.2011 15:20

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Než LRN bych volil spíš SWC, ploška je ploška

Uživatelský avatar
Gobey
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 255
Registrován: 31.07.2011 21:22
Bydliště: Pchery / Praha 1

30.11.2011 15:50

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Joezbrna píše:Gobey, dík za upřesnění.

Je to tedy tak, že obránce musí v rámci svých možností "šetřit okolí", ale pokud skutečně nemá jinou možnost, a škodu třetí osobě způsobí, tak za tuto škodu nemusí mít nutně ani hmotnou odpovědnost?


Byť to mnozí popírají, tak i v právu platí selský rozum :)

Týká se to NO i KN. Musím prostě zvažovat, co svým jednáním způsobím. Opět příkladmo: když se útočník schová do davu lídí a já tam začnu pálit ostošest, tak mu sice zabráním v páchání trestného činu, ale moje reakce byla zcela jistě nepřiměřená. V tom případě nesu odpovědnost.

Moji obranu nemůžu vnímat izolovaně, ale vždy s přihlédnutím k daným okolnostem. Jestliže se rozhodnu bráni, tak to je v pořádku. Ale obrana nesmí být taková, že se jedná de facto o útok na okolí. Přesně jak píšeš: v rámci svých možností "šetřit okolí".

K následné diskuzi ohledně použitého typu střeliva.

Mám sice ještě mokrý zbroják, ale jestliže mi zákon povoluje určitý druh střeliva (konkrétně pak ust. § 2 odst. 1, písm. a) prováděcí vyhlášky MPO č. 370/2002 Sb.,) tj. (1) Za dovolené výrobní provedení střeliva se považuje a) střelivo se střelou celoplášťovou, poloplášťovou, olověnou, plastovou, pryžovou nebo značkovací....


pak nevidím důvod, proč bych toto olověné střelivo nemohl použít v rámci NO/KN.

Nepodařilo se mi dohledat předpis, který by definoval "zvýšený ranivý účinek". Ale na podrobné hledání nebylo dost času. Každopádně jestliže je olověná střela povolená tak nemůže být taky stejným předpisem zakázaná.

Prosím opravte mne, jestli to je jinak. Díky (ale jsme oproti původnímu tématu off topic).

H.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

30.11.2011 16:36

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

No dobra dejme tomu,ale co prostřelení cíle?!Pokud se střela nezastaví o kost dost pochybuji že v cíly zůstane a když to o padesát metrů dál někoho killne tak je průser hnedle na světě.A to jen kvůli tomu aby se darebákovi snad moc neublížilo!Pokud vytáhnu na cíl pistoli a usoudim že je situace natolik závažná že je nutné na cíl vystřelit(snad to nebude nikdy nutné!) budu se snažit zamezit jakémukoliv pokračování útoku což se dá udělat pouze jedním způsobem takže cíly už bude jedno jestli to dostal FMJ nebo JHP.A já se nebudu muset bát že někomu nevinnýmu a zároveň sobě zničim život.Myslim že bezpečnost nezúčastněných osob je daleko důležitější než fakt že to darebákovy urve půlku zad.Tak asi tak.

prying
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 61
Registrován: 26.12.2007 22:47
Bydliště: Děčín

30.11.2011 17:25

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Máš pravdu. Ale bohužel, darebák má někdy větší práva než ty.

Apollo
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 53
Registrován: 04.08.2008 12:39
Bydliště: Fryšták

30.11.2011 18:23

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Zdarec,
měl bych taky jeden dotaz.
jezdím sem tam s dodávkou, dnes jsem předjížděl autobus (na normální komunikaci né dálnici) když jsem byl již vedle autobusu ze zadu na mě začat troubit maník s ochcávkou . Po předjetí autobusu následně předjel i mě a zablokoval cestu, vystoupil z auta a začal mě napadat kde jsem se učit řídit atd.... (dle mého šlo o jediné že mi přejetí autobusu trvalo déle než s osobním automobilem). Zajímalo co jak by se to řešilo kdybych na něj jen vytáhl krochnu a řekl mu at se klidí z cesty a neremcá?Protože jak on vystoupil z auta já jsem seděl ve svém a začal mi bouchat do dveří.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

30.11.2011 18:46

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Tohle není zrovna nejlepší situace abys na někoho "jen vytáhnul krochnu"!Dotyčný by mohl mít taky krochnu a nemusel by ji "jen vytánout",ale moh by tě rovnou poslat na patologii.A v takovym případě by byl zcela v právu.Každopádně pokud by dotyčný nebyl hnědočech nebo podobné individuum u kterého bych předpokládal absenci střelné zbraně,krochnu bych "jen netahal"!

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků