Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

11.12.2016 18:16

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

no pokud se cítím, že jsem nic neudělal, navíc přestupková komise se dopustí nějakých nesmyslů, tak mám odvolání proti rozhodnutí popřípadě správní žalobu. Věta že odvolání radši neproběhlo je blbost. Odvolací orgán nemůže zpřísnit pouze zmírnit, tak nevidim smysl proč bych se neodvolal a nepoukázal v odvolání na chyby komise. Duhý zásobník nemůže být v žádném případě přitěžující okolnost, neboť jej mám souladu s právem- tudíž to nemůže být protiprávní.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

11.12.2016 18:31

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Hefaistos:
,,Nešlo o žádné "udělali průser", jen čistě o to, že půjčil zbraň na prohlédnutí osobě bez ZP. (Šáhněme si všichni do svědomí, skutečně se žádné z vašich zbraní nikdy nedotkla ruka někoho, kdo nemá ZP? Manželka, kamarád atp.)"

Můžeš mi prosím sdělit, co to mělo být jako za přestupek dle zákona? Proč by se nemohla dotknout ruka člověka bez ZP zbraně, pod dohledem osoby se ZP? Jak by se asi všichni ti lidi připravovali na ZP, když by se jí nemohli do jeho vydání dotknout? :-) Pokud dělali blbosti na veřejnosti, dobře jim tak. Jinak nechápu... Viz níže:

§ 59

Svěření zbraně

(1) Držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence může svěřit zbraň kategorie B nebo C nebo střelivo do této zbraně jiné fyzické osobě, která není držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny, pouze v rámci

a) výcviku a výuky ve střelbě,

b) sportovní přípravy nebo sportovních soutěží, jejichž součástí je střelba,

c) výuky k loveckým účelům,

d) přípravy na budoucí povolání související s držením nebo nošením zbraně,

e) filmové nebo divadelní činnosti, jde-li o zbraň upravenou pro střelbu nábojkami nebo cvičnými náboji, nebo

f) výuky branné přípravy nebo výuky v oboru, jehož obsahem je i výroba, opravy a zkoušky zbraní a střeliva.

(2) Svěří-li držitel zbrojního průkazu nebo zbrojní licence zbraň nebo střelivo do používání fyzické osobě podle odstavce 1, je povinen

a) poučit tuto osobu o bezpečném zacházení se zbraní a střelivem,

b) dbát nutné opatrnosti a

c) zajistit přítomnost odpovědné osoby (instruktora), která je držitelem zbrojního průkazu příslušné skupiny a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

(3) Zbraň nebo střelivo do této zbraně lze svěřit fyzické osobě podle odstavce 1 jen na dobu nezbytně nutnou, a to pouze

a) k provedení střelby na střelnici, pokud nejde o střelbu ze zbraně uvedené v odstavci 1 písm. e), nebo

b) k jiné manipulaci se zbraní nebo střelivem v prostoru, který určí odpovědná osoba provádějící dohled podle odstavce 2 písm. c).

(4) Při výuce, přípravě nebo soutěžích, jejichž součástí je střelba, může osoba mladší 18 let, nejméně ve věku 10 let, používat zbraň, avšak pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B, popřípadě skupiny C nejméně 3 roky a zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní a střelivem.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 18:38

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

2 armytec - Odvolání neproběhlo po poradě s právníkem. Bylo sice naprosto jasné, že přestupková komise se v rozhodnutí dopustila pochybení a ona argumentace dalšího zásobníku jakožto přitěžující okolnosti je závadná, ale samotné přestupkové jednání se vyvrátit nemohlo. Jen by se mohla snížit výše sankce (pokuty). A vzhledem k tomu, že udělená pokuta nebyla pro daného obviněného nijak likvidační a s přihlédnutí k dalším okolnostem bylo právníkem doporučeno neprodlužovat běh přestupkového řízení. Lidově řečeno, obviněnému bylo doporučeno "sklapnout krovky", tvářit se provinile a zaplatit.

Jen to sem dávám k dobru abyste věděli, jak se na další zásobník může pohlížet při projednávání přestupku a jak jsem již uvedl, nemám důvod se domnívat, že při projednávání KN nebo NO by tomu bylo naopak. Samozřejmě, že u soudu by se muselo přistupovat k celé problematice trochu jinak než v případě projednávání přestupku prakticky "laickou" přestupkovou komisí.

2 S&S - právěže nešlo o žádnou činnost, která by se mohla týkat nějakého písmena z bodu 1 paragrafu 59. Takže pokud prostě jen někomu dáš do ruky zbraň aby si ji mohl prohlédnout, a nesplňuje to žádné z písmen bodu 1 daného paragrafu, tak se na to vztahuje paragraf 76a odstavec 8 písmeno f).

Edit - svěřením je, bohužel myšleno i to, když si dotyčný zbraň byť jen na pár sekund prohlédne a drží ji v ruce. Takže pokud někomu šáhla doma na zbraň jeho manželka (pochopitelně myšlena zbraň dle zákonu o ZaS ;-)) a neměla zbroják, tak se v praxi jedná o přestupek právě dle toho paragrafu 76a.

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 19:01

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Hefaistos : A když přijde zákazník bez ZP, že se chce podivat na zbraň a prodejce mu ji půjčí do ruk tak je to taky přestupek jako ?

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 19:07

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Jen eště jedna technická : Přitěžující okolností je i velké množství střeliva v držení obviněného...

Já bych se odvolal, protože držet není nosit a jak to jednou uzavřou už je problém. Pokud neví úředníčci rozdíl mezi držet a nosit tak je celé řízení zmatečné. Co to bylo za právníka. Tady už nešlo o prachy, ale o princip.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 19:19

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

sokar píše:Hefaistos : A když přijde zákazník bez ZP, že se chce podivat na zbraň a prodejce mu ji půjčí do ruk tak je to taky přestupek jako ?

No, nejsem přímo právník, ale prodejce zbraní není fyzická osoba, ale buďto právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, a tam platí jiná ustanovení a jiné paragrafy zákona o zbraních a střelivu.

A ano, mohl bys a pravděpodobně i docílil nového projednávání přestupku a pravděpodobně i možného snížení pokuty. Na druhou stranu bys docílil toho, že tříletá doba pro posuzování spolehlivosti by se ti začala počítat daleko později, neboť ta tříletá doba běží od okamžiku nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku. Takže bys ve výsledku ztratil spoustu času nejenom samotným projednáváním přestupku, ale samotná riziková doba (ty tři roky, kdy nesmíš mít další přestupek) by ti začala běžet o dost později. O penězích pro právníka a ztracenému času ježdením k projednávání nemluvě. Z hlediska morálního a tvého vnitřního cítění bys vyhrál, ale stálo by ti to za to? Někomu samozřejmě ano, někomu ne.
Naposledy upravil Héfaistos dne 11.12.2016 19:26, celkově upraveno 1


Reklama

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 19:26

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Já tě chápu a rozumím tomu ale i tak bych to nenechal a zajímá mě ještě jedna věc. Psal jsi na udání. Ok, ale kdo teda nesl důkazní břemeno? Jaký měli důkaz že se přestupek stal ? Na čem to celé postavili ?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 19:29

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Svědectví toho, kdo ty policajty zavolal a bohužel svědectví i toho, kdo si zbraň prohlížel a před policisty uvedl, že ji držel v rukou a prohlížel si ji (asi po dobu 10 - 15 sekund ji měl v rukou).

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 19:33

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Tak to je hnus. :roll: :!:

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.12.2016 19:45

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

No... Chápu, že to mohlo nastat a skončilo to jak to skončilo... ALE...

Netvrď mi, že se tohle nedalo ustát. Přece pod výuku a výcvik se dá zahrnout cokoliv, tedy i když někomu tu zbraň půjčím jen na 10 sekund do ruky a něco mu k tomu řeknu...

Jinak teda pro mě poučení... Naprosto běžná situace - po honě - sedíme v hospodě a štamgasty zaujme ne úplně tradiční provedení zbraně někoho z nás...
Nikdy, nikdo neměl problém je nechat sáhnout a něco jim k tomu říct - co je to za zbraň, ráže, výrobce atd.
A už vůbec by mě teda nenapadlo, že v tomhle někdo může spatřovat přestupek...

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 19:50

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Svýst to na výuku a výcvik mě taky na padlo. Však jsem pouze ukazoval správné uchopení zbraně...

Vy v hospodě normálně máte vytažený zbraně ? Jako u myslivců mě to moc nepřekvapuje, protože ti chodí i na místní oddělení PČR se zbraněmi jen tak navolno zcela viditelně úplně normálně.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

11.12.2016 19:57

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Hm. to je pěkné :-). Zajímavá situace. Problém je ten, že právě ti slušní obvinění často až moc upřímně, hned a bez porady/rozmyslu mluví s policajty. Každopádně dobrý poznatek a zkušenost.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 20:03

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

jpp píše:...Přece pod výuku a výcvik se dá zahrnout cokoliv...

Pokud daná osoba v té době není prokazatelně účastníkem nějakého oficiálního kurzu např. pro získání ZP, tak to budeš zahrnovat dost ztěžka. Nějaké takové "...Však jsem pouze ukazoval správné uchopení zbraně..." o kterém mluví sokar prostě neprojde.

jpp píše:...Nikdy, nikdo neměl problém je nechat sáhnout a něco jim k tomu říct - co je to za zbraň, ráže, výrobce atd. A už vůbec by mě teda nenapadlo, že v tomhle někdo může spatřovat přestupek...

Tak to buď rád, že tam nebyl nějaký aktivní blbec, kterej by zavolal policajty. Pak byste mohli mít na problém zaděláno.

Mimochodem - je zcela zřejmé, že společenská nebezpečnost takovéhoto přestupku (ukázání zbraně kamarádovi, manželce atp. - a tím myslím, že tu zbraň vezmou do rukou) je naprosto nulová, nicméně dle zákona to prostě přestupek je. A pokud už se to dostane až před přestupkovou komisi a členové komise budou navíc zaujatí, tak to můžou dát dotyčnému i pěkně sežrat. Viz to rozhodnutí, ve kterém je zásobník navíc přitěžující okolnost v tomto konkrétním přestupku.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

11.12.2016 20:10

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Ale prd. Nikde není napsáno, co je to výuka ani kdo je to instruktor. Jen je třeba si za tím stát. Byla to výuka a hotovo. A stát si za tím musíš ty, jako ukazující a taky ten druhý, co kvér držel. To je celé.

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 20:17

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

To jo, ale tady evidentně ten co chtěl zbraň vidět toho ukazujícího potopil. :x

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 20:19

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Njn, potopil ho tím, že mluvil pravdu.

Jinak já zde pouze prezentuji případ mého kamaráda (s jeho svolením). Je jasné, že v diskusi má každý ramena přes celá záda, ale když dojde na srážku s realitou a především pak se státním molochem úřadů, skutečnost bývá někdy diametrálně odlišná.

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 20:25

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Já mám zkušeností s přestupkovou až až. Nikdo snad nerozporuje to co se stalo, ale jde o to, že tím, že řekl pravdu potopil toho, kdo v dobré víře chtěl něco ukázat. Kdo se rád nepochlubí, že ? Spíš to povede k tomu, že než někomu něco pučím třeba na prodejně tak mi podepíše papír, kde bude něco o 5 minutovém kurzu bezpečného držení zbraně, nebo tak nějak - právník zařídí. Tak abysme byli z obliga. Ten případ co píšeš je extrém. Ale je dobré vědět a být ready než čučet jak puk.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 13.10.2012 22:02

11.12.2016 20:53

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Njn, když se to vezme ad absurdum, tak i já jsem se několikrát dopustil tohoto přestupku. Minimálně vždy poté, když ke mě domů přijdou na návštěvu rodiče a otec je zvědavý na novinky z trezoru. A ačkoliv není držitelem ZP, tak, ó jaká hrůza, jse mu ty zbraně vždy ukázal a nechal otlapkat... Doufám, že na mě, jak jsem se teď napráskal, díky tomu nezazvoní v nejbližší době páni v dlouhých kožených kabátech... (I když do budoucna, bůh ví...)

Ale pointou toho mého prvního příspěvku bylo, jak může nazírat přestupková komise na to, že u sebe v době "páchání přestupku" máte "velké množství střeliva" - tj za pasem extra šuple...

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

11.12.2016 20:59

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

sokar píše:Vy v hospodě normálně máte vytažený zbraně ? Jako u myslivců mě to moc nepřekvapuje, protože ti chodí i na místní oddělení PČR se zbraněmi jen tak navolno zcela viditelně úplně normálně.


Ano. Tato praxe se opírá o §29 odst. 6 ZoZ, kdy je zbraň v režimu přepravy a nemusí být v uzavřeném obalu, ale pouze ve stavu vylučující její okamžité použití. Čili ráno jdu vesnicí s brokovnicí přes rameno, usednu do občerstvovny, kde je obvykle setkání, pak se jde lovit a po lovu opět zpět do občerstvovny a večer domů. Celý den piju kafe, čaj minerální vody a podobnou břečku abych nebyl pod vlivem.
A pokud nejedu autobusem, tak obal celou dobu nepotřebuji.

Zatím s tím nikdo z orgánů při kontrole neměl nikdy problém. Samozřejmě, že v občerstvovně ji nemám přes rameno, ale na věšáku, nebo na okně, případně opřenou někde na dosah.

Každopádně, díky za téma i poučení. Člověk se učí celý život a tohle ne každému sepne hned... Prostě než někdo dostane něco do ruky, bude seznámen s tím, že mu ji svěřuji pouze za účelem výuky a výcviku z důvodu seznámení se s jejím mechanizmem...

sokar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 11.09.2012 21:00
Bydliště: Vyškov

11.12.2016 21:18

Re: Krajní nouze/nutná obrana a přestupek

Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit,......

Dobře, ale na kontrolu na PČR by měla být v obalu ne ?

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník