Uživatelský avatar
sstepan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 28
Registrován: 14.04.2004 9:30
Bydliště: Praha 5

24.03.2009 20:02


Uživatelský avatar
Styblo31
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 297
Registrován: 28.03.2009 17:29
Bydliště: Praha

28.03.2009 18:23

Osobní zkušenost - Přípravek určený přímo pro dlouhodobou konzervaci kovů, používají ho i restaurátoři a konzervátoři v museích.

A dobře se s ním mažou skluznice starých dřevěných lyží. :D

Uživatelský avatar
jirka.pap
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 451
Registrován: 15.08.2014 9:49
Bydliště: Rajec - Tisá

25.10.2016 15:57

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Steiner tu psal o konzervaci včelím voskem, máte někdo s tím zkušenost ? V zimě nechodím střílet a tudíž chci zakonzervovat zbraně alespoň na 5-6 měsíců bez nutnosti to kontrolovat.

Díky

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

25.10.2016 16:17

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Pouzivam uz 10r. len WD-cko. V 9tom mesiaci vycistene len pretrem a vo 4tom mesiaci zoberem, na prvej sutazi vytrem vyvrt do sucha a bucham.
Bez naznaku korozie za cely ten cas.
Mozes do WD-cka /v bandaskovej verzii, blbe je pouzit sprayovu verziu a striekat to do nadobky/ pridat za tepla vcely vosk, staci malo a zostane ti hrubsi odolny film na povrchu.

dfgdsster
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 73
Registrován: 11.08.2014 19:03
Bydliště: Praha

25.10.2016 16:48

WD40 bych az tak nedoporucoval (ciste sam za sebe), je zrejme nachylne na vzdusnou vlhkost, neb ocelove chladne zbrane nakonzervovane WDecke a ulozene (vyvesene mimo pochvu) mi vydrzely v pohode tak dva tydny, potom zacaly reznout. Od te doby WD40 v tomto smeru neverim, cili na palne zbrane jsem ho ani nezkousel.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

25.10.2016 16:55

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

WD40 v EU je jen "navoněná" nafta... Ale i tak to byl čistící olej, nikoliv konzervační a už vůbec ne dlouhodobě. Při jeho použití a uložení v místnosti s nízkou vlhkostí, jako je panelákový byt, to jde. Jinak je na nic. Kup si něco jako CX Profesional CLP a ulož to do suché místnosti.


Reklama

Uživatelský avatar
jirka.pap
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 451
Registrován: 15.08.2014 9:49
Bydliště: Rajec - Tisá

25.10.2016 17:27

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Dík za rady zkusím jak píše HUNGRY - CX Profesional CLP protože s WD- 40 mám taky špatné zkušenosti ale čistí hezky, je to asi i důvod že jsem v baráku ne ve vyhřátém paneláku :-)
A právě po WD ale i po balistolu mám cca po dvou měsících na zbrani takovou jakoby narezlou lišku, sic jen setřu hadrem a namažu znovu ale nějak se toho prostě nemůžu zbavit :-( Toho vosku se zase bojím že pak bude moc práce to vyčistit a v případě že mě pozvou na hon, nestačím zbraň od vosku vyčistit.

Jinak děkuji za rady .

V jednom fóru jsem našel toto ?

Čištění a konzevace zbraní mně vždy velmi zajímaly a patřím mezi pečlivky - po každé vycházce atd., tak jak šel myslivecký život, vyzkoušel jsem postupně ledacos na trhu. Začínal jsem konzervačním olejem na zbraně, dělala se z něj emulze na čištění, tehdy na brokovnici. Přes Lověnu jsem se dostal k oleji s názvem Armosan, vynikající olej, který není na trhu, autor ani v min. režimu neprozradil složení, zemřel a recept s ním / olej to byl famozní na čištění i konzervaci a dokonce s ním myslivci polévali i oděrky a zranění u psů/. Na vojně jsem čichl ke konkoru, dodnes mně mrzí - byl tehdy v barelech, že sem si ho nedovezl- ten barel domů, měl bych ho dodnes. Před několika lety jsem četl ve Střelecké revue test, kdy zkoušeli několik / pět či sedm/ olejů na zbraně, už si nepamatuji, které to byly, ale zajímavá pro mně věc - ve většině sledovaných údajů obyčejný konkor se umístil max. do třetího místa - konkrétně v rozpouštění karbonu a konzervaci. Ta zkouška na konzervaci se např. prováděla na páscích vyleštěného ocelového plechu vystaveného nejprve venkovní vlhkosti a i agresivním vlivům koroze a po měsíci, dvou třech, se dokumentoval stav jednotlivých pásků plechu, konkor vydržel cca tři měsíce.. Po přečtení tohoto článku jsem si poopravil názor na "obyčejný" konkor, mám jej ve výzbroji stále, hlavně na předběžné vyčištění po střelbě a rozpouštění karbonu. WDéčko je dle mého názoru poněkud suché, hlavní přednost u něj byla, že je parfemovaný a žena mi nebrblala při čištění jako když čistím konkorem, že to smrdí. Balistol je dle mého názoru slušný - na čištění, na kov i dřevo, prověřený wehrmachtem, údajně trochu táhne vlhkost a nehodí se na dlouhodobou konzervaci. V současné době na dočištění po konkoru používám Brunox turbo, hlavně na kulovnici, snad to stačí. Pokud bych měl dlouhodobě uložit zbraň, musí se dokonale zbraň vyčistit opakovaně a pokud se ukládá řádově na měsíce stačí konkor za předpokladu suchého místa. Pokud bych měl zbraň uložit řádově na léta, jedná se zřejmě o mimořádné situace, přemýšlel jsem nad tím, jako včelař bych roztavil včelí vosk a zbraň, či všechny její jednotlivé díly bych ponořil do včelího vosku, poté do krabice a zatavit do igelitu. Opětovné zprovoznění zbraně by proběhlo nahřátím na 70st. Celsia např. v obyčejné kuchyňské troubě, aby vosk stekl. Jako perličku na závěr uvádím, že mám kamaráda, bývalého myslivce, který své zbraně zásadně ošetřoval motorovým olejem M6AD a argumentoval tím, že rozpouští karbony, je levný a stačí to, zbraně měl v pořádku. F.

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

25.10.2016 17:52

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Proč neustále objevujete objevené. WD 40 je dobrý na prvotní čištění a rozpouštění nečistot, konkor na běžnou konzervaci a mazání a na dlouhodobou konzervaci vazelína na zbraně. Zatavovat do včelího vosku? Když pominu, že chcete něco zakonzervovat a vytáhnout za 50 let, no budiž. Zbytečná pracnost a časová náročnost při opětovném vyčištění nevyjímaje.

Uživatelský avatar
jirka.pap
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 451
Registrován: 15.08.2014 9:49
Bydliště: Rajec - Tisá

25.10.2016 18:05

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Nezlob se na mě ale KONZERVAČNÍ VAZELÍNA NA ZBRANĚ je široký pojem a co sem se doslechl ta kvalitní už se nevyrábí a co se vyrábí je několik druhů, jedni zavrhují jiní ji chválí.

Já se snažím zakonzervovat na zimu zbraň cca 9 rok a nic není na 100% buď někde dělám chybu nebo nevím.
Po vazelíně na zbraně mi to lišku chytlo taky, sic za díl, a když jsem to řešil bylo mi řečeno že bohužel i ta obsahuje jisté procento vody . A jak již jsem psal nebydlím v paneláku a trezor ze zbraněmi mám v patře bohužel jednou zima jednou teplo, je to na samotě Hájenka co dodat.

Co se týče že se to řeší neustále tak já ještě nenašel nikoho komu by to dlouhodobě fungovalo, proto jsem to zmínil .

Já jsem se zde slušně zeptal jestli by někdo neporadil - nechci hlášky co tu kdo zas řeší, myslím že pokud někdo nechce poradit ať neodpovídá, určitě nejsem jediný dle toho co čtu i jinde že to zajímá pouze mě, bohužel zbraně jsou z kovu a i reznou pokud se neošetřují.

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

25.10.2016 19:03

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Ve své odpovědi nevidím nic neslušného, rad na konzervaci zbraní je tu na 3 stránkách dostatečně toliko, aby si vybral i laik a pokud vám korodují zbraně ačkoliv je ošetřujete proti korozi, bude problém zřejmě v nevyhovujícím uložení, které pak způsobuje zmíněné problémy. Já mám zbraně také uloženy v tresoru v místnosti, která je temperována v zimě nepravidelně a jediné co jsem zaznamenal, že se mi udělá na kožených řemenech lehká plíseň, ale nekoroduje mi nic.

Uživatelský avatar
jirka.pap
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 451
Registrován: 15.08.2014 9:49
Bydliště: Rajec - Tisá

25.10.2016 19:38

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

:-) Jo v pořádku asi dělám něco špatně - ale zatím jsem nezjistil co jedinné co jakžtakž funguje je po vyčištění zbraň vytřít perfektně do sucha a cca po měsíci projet lauf hadrem od balistolu ale pro delší dobu mi zatím nic nefungovalo. Uvidím po tom co poradil HUNGRY - CX Profesional CLP --- vypadá to dle popisů slibně .

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

25.10.2016 20:02

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

No já nevim školy nemam,ale byl by teda problém jednou za 14 dní to prostě projet tím hadrem od balistolu?Psal jsi že to stačí jednou za měsíc tak to udělej dvakrát za měsíc pro klid duše! :wink: To že ze zbraní přez zimu nestřílíš neznamená že se na ně smíš podívat až na jaře! :wink:

Uživatelský avatar
jirka.pap
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 451
Registrován: 15.08.2014 9:49
Bydliště: Rajec - Tisá

25.10.2016 20:12

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

:D :D :D Problém je v tom že na zimu sem hodně pryč a nestíhám a manželka mi to dělat nebude :D :D :D

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

25.10.2016 21:14

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

jirka.pap píše:to jedinné co jakžtakž funguje je po vyčištění zbraň vytřít perfektně do sucha

To jako pro konzervaci? :lol: To buď rád, že očividně až tolik vlhko nemáš, jinak by ti to i za ten měsíc parádně vykvetlo.
Pro střednědobou konzervaci do laufu patří těžký olej, ideálně něco s inhibitory koroze, pro dlouhodobou vazelína. Pokud ti to přes zimu vyrezne pod vazelínou, tak to není "obsahem vody" ve vazelíně, ale blbě vyčištěnou nebo vysušenou zbraní. Před nanesením vazelíny se musíš postarat, aby byl povrch suchý, jestli si chceš být jistý, tak si sežeň flašku izopropanolu, ten to vysuší na kost a rychle se odpařuje.

RomanS
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.04.2016 14:36
Bydliště: Luhačovice

25.10.2016 22:40

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Zdravím,
Bohužel jsem musel dlouhodobou konzervaci řešit i v práci a když se člověk zadíval do technické specifikace průmyslových konzervačních olejů tak tam byla vždy uvedena doba za jakou se tento olej odpaří. Max to měli na cca třičtvrtě roku (total osyris 9000, motorex...) a jediné u čeho mě garantovali že vydrží ať se děje co chce byly průmyslové konzervační vosky. Vše ostatní nedalo ani rok.
Ty vosky mají supr vlastnosti a vydrží to i zakopané v zemi jen je opravdu problém je z toho dostat.
Každopádně ten osyris 9000 musí na zimu stačit (když to nenechate venku na pospas větru a dešti)
Co se týče vosku tak, jak se vrátím že služebky zpět do arbeitslageru, můžu dát vědět co používáme a funguje to(ale je to fakt prasárna to dostat dolů)

Lepší než se hádat na fóru je přečíst si katalogový list (u seriózních olejů tam najdete dobu ochrany a je to i pravda)

BTW: konkor byl na nic(vyházeli jsme kopu zboží) a o WD40 škoda mluvit(ale čistí dobře)

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

25.10.2016 22:51

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Při práci s vazelínou je dobré ji rozehřát, pak je konzervace spolehlivější. Armáda tento postup používala.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

26.10.2016 7:20

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Pak mě ještě napadly ty vakuové pytle na oblečení. :D flintu dáš dovnitř a vysavačem odsaješ vzduch.když se dovnitř nedostane vzduch tak se tam nedostane ani vlhkost! :wink: dělají i 90x120 tam by se standardní flinta mohla vejít.

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

26.10.2016 9:48

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

No ona účinnost konzervace závisí na podmínkách, kdo skladuje v suchu bez výkyvů teplot, nemusí konzervovat vůbec, a kdo ve vlhku či má velké výkyvy teplot, ten musí konzervovat na maximum. Proto ten rozptyl odpovědí.

Velmi mne zaujala informace od RomanS a musím mu poděkovat. Nasměrování na průmyslové konzervační oleje bude to pravé.

Ten Osyris 9000 se mi jeví pro účely tazatele až moc účinný (voskovitá vrstva, nevím jestli je to praktické to mít na flintě a pak to rvát dolů), ale jeho výrobce Total dělá i nižší řadu (Osyris 3000, 5000 nebo 7000), a tam by se již dalo dobře vybrat. Nevýhoda je balení (kanystry cca 20l), takže je to věc na hromadný nákup přes střelectví.cz 8) a nebo hledat alternativu, co se prodává v menším.

Takhle od stolu jsem našel Ekolube, ze sortimentu konzervačních prodávaných po litru:
Ekolube Antikor WA - něco jako výše uvedený, voskovitá vrstva
Ekolube Antikor UNI - to bude něco jako lepší konkor
Ekolube GM1 Fluid - to mne zaujalo, to by taky šlo
Ekolube Antikor LD - náhrada WD40, vytěsňuje vodu, vyjde levněji.

Ale výše uvedené konzervační Ekolube nemám vyzkoušené v praxi, tak to může zkusit někdo z vás. Samotný jejich e-shop http://www.oleje.cz nebo i firemní prodejnu doporučuji, kupuji tam motorové oleje do auta, je to OK. Na stránkách mají informace i technické listy. Cena je po přepočtu na litry výrazně níže pod cenou běžných konzervačních olejů ve spreji.

Jo, jinak i ty známé "konkory" jsou různého provedené i mají různé výrobce, některé fest smrdí, nekteré naopak zase voní ... :-)

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

26.10.2016 10:41

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

např
https://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance_Wax
nebo třeba vosky ve speji na konzervaci vstřikovacích forem

RomanS
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.04.2016 14:36
Bydliště: Luhačovice

26.10.2016 12:44

Re: konzervace pro dlouhodobe uskladneni zbrane

Zdravím,

Co se týče odsávání vzduchu v pytlech tak na to pozor.
Do pytle musí vždy vysoušedlo a když tomu odsajete vzduch tak nevysouší a neodstraní již ulpěnou vlhkost. Takže před uzavřením vzduch jen vytlačit a prohodit par pytlíků vysoušedla (např z arašídů).
Silica gel jde dokonce recyklovat(v mikrovlnce znova vysušit). Pozor ale na slídove vysoušedla, ty recyklovat nejdou.

Profi oleje(osyris atd..) mají v každé slušné fabrice a kousek vám určitě odlejou.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Obecně o zbraních

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků