Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

22.07.2015 13:18

Re: Přesnost kokily

No, pokud si kupuju střelu do předovky, musím znát SKUTEČNÝ rozměr jak střely, tak vývrtu, nikoli jen smluvní označení. Pokud je střela i lauf dělaná podle originálu, pak se počítá s tím, že střela se nabíjí omotaná papírovým obalem náboje....

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

22.07.2015 20:32

Re: Přesnost kokily

Souhlas.
Už se to tady řešilo taky x krát,stačí si pořádně pročíst vlákna. :wink:

Taky takovej rozdíl v odlitých střelách a málo prachu. :roll:
Mám stejnou kokilu a není to v ní.

Uživatelský avatar
MadHamster
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 18.07.2012 11:08
Bydliště: Havířov

22.07.2015 20:57

Re: Přesnost kokily

Vašíček Karel píše:Koupil jsem kokilu LEE Mold Minie .575 na 500 gr. střelu ale to co odleju má
dia od .571 do .574 a propadne mi to laufem.
Pokud máte někdo s tímto zkušenost tak prosím o radu.Střílim s tím ze Snidera .575
s max. 40 gr Vesuvitu a dost to na terči rozhazuje.


Čisté olovo chce trochu vyšší teploty lití, při vyšší teplotě by se to mělo srovnat na větší velikost, pokud by to stále bylo pro vývrt málo jde to dohnat papírem(což bylo mimochodem i řešení pro originál střely, byly obalené v papíru)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

25.07.2015 9:39

Re: Přesnost kokily

Na omotávku papírem bych se moh leda tak vy..t.
Věnuj se pořádně odlití střel a "zmetky" ihned naházej zpátky do pícky.
Pokud se ti nepodaří odlít opravdu průměr střely na tvůj lauf,tak si udělej malej šábr a kokilu opatrně proškrábni,jde to celkem dobře.Jen to chce trochu trpělivosti.Další krok je kalibr.
Pak kalibruj každou střelu na potřebný průměr a uvidíš ten rozdíl v terči!
Doporučná navážka na tuhle střelu je 60 grainů prachu.
Střílím to roky a vše je ok. :wink:

Většinou je označen např. 575,577 atd. zavádějící.
Kentan to popsal přesně.
S kámošem máme pušky od stejného výrobce, 577 a on potřebuje větší průměr střely než já.
Jo,není to tak jednoduchý,jak se někomu může zdát.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

18.10.2015 17:20

Re: Kokily a lití střel

Pani znalci. Moze sa teplota kokily (uz poriadne zohriata) podpisat pod nedovieranie ?? Ked mam kokilu poriadne zohriatu, zavriem ju a cez strbinu vidim. Vtedy z nej vypadavaju tie najtazssie strely a vyskytuju sa aj otrepy ako olovo zaleje medzery vzniknute netesnostou. Skusil som kokilu aj chladit na mokrej handre, ale problem zostal. Z mojej kokily by mali vypadavat minnie 0.501 (Lee) 360gr. Priemer (rovnomerne, bez otrepov) 374gr.

Niekde robim chybu, alebo je kokila v perdeli ??

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

18.10.2015 21:31

Re: Kokily a lití střel

nečistoty na stěnách kokily nebo i pouhý otřep na hraně kokily zpúsobené nějakým nárazem ti zpúsobí nedovírání ani při silném stisknutí kleští


Reklama

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

18.10.2015 21:39

Re: Kokily a lití střel

Pozeral som ani otrep ani necistota. Dno kokily sa nedovrie len ked je zohriata (odhadujem tak 40 / 50 striel) zacne vyhadzovat zmetky aj o 15gr tazsie ako ma byt "original". Musim ju nechat aj par minut schladit a strbina na spodku sa uzavrie a zasa lezu slusne strely.
Uvazujem aj o tom, ze kedze je to minnie, ci sa teplom ten trn na dutinu nejak nezvacsi a bude to tym. Strbina je vacsia pri dne, navrchu, kde je vtokovy otvor je kokila pekne tesne pri sebe. Z vasich skusenosti, kedy chladite kokilu (priblizne po kolkych strelach).

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

18.10.2015 21:57

Re: Kokily a lití střel

mám dvě kokili Minnie LEE a Pedersoli a tohle jsem až na nečistoty nepoznal.
přikláním se k tomu trnu co se ti zahřátím zvětší.
při studené kokile se trn (u mé) volně točí a má mírnou vúli i do stran zkus zatočit svým za studena a pak při zahřátí.
že by se ti kroutila hliníková stěna kokily se mi moc nechce věřit-ale kdo ví. . .

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

18.10.2015 22:05

Re: Kokily a lití střel

Trn sa mi netoci ani za studena a myslim ze ani za tepla. Cele to rameno na ktoron trn je ma volu asi tri milimetre do stran a aj vertikalne. Ked bude dobre svetlo mrknem na to. Nablizko prd vidim hlavne pri zlom svetle. Pri zatvarani a ked su klieste zahriate s odliatou strelou aj pri otvarani sa sem tam zadrhne. Musim klepnut po tej strane drevom aby sa to uvolnilo - za tepla. Za studena pri zatvarani zasa kliestami potrasiem aby sa trn v kokile usadil ako ma.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

18.11.2015 3:51

Re: Kokily a lití střel

Po dlhsom case som sa nechal nahovorit k vyrobe kokily, tento krat na dva ogivale.
Takato vyroba na sustruhu bola pre mna doposial neznama, ale vyskusal som.
Kokila cal. 54 pre dost znamy Derringer od GG.
Přílohy
GG-54.JPG

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

22.11.2015 0:31

Re: Kokily a lití střel

Black Powder: Krásná práce! Ostatně jako vždy od tebe.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

05.04.2016 19:02

Re: Kokily a lití střel

Mno, zda sa ze som kupil Lee kokilu vyrobenu v piatok vecer :-( Dnes som sa dal na dalsie odlievanie. Odlial som 50 kusov, zacal vazit. Vaha zasa lietala od 360 do 410 gr. Vzal som supleru a ajhla, sisoidy :-( Priemer VSETKYCH odliatych minnie merane na kazdom rantliku lietal od .502, cez .504 az po .508. Skusil som nabit nasucho do vorteka, pretiahol celou hlavnou a drazky sa do minnie na jednej strane strely pekne zaryli a na naprotivnej VOBEC, teda jedna drazka nebola vobec do strely otlacena. Pritom kokila ma mat .500 / 350gr. Pri odleivani som daval pozor na to, ako mam kokilu zavretu, nahrial som ju, daval pozor na prehriatie, ochladzoval ....
Asi budem musiet investovat do inej kokily. Hladal som na nete, podla skusenych by sa do onliny hodila strela typu volunteer. Lenze v cal.50 ju asi nikto nevyraba.
Viete niekto o takej kokile ?? :-)

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

05.04.2016 20:10

Re: Kokily a lití střel

Neházel bych flintu do žita. Minie se musí při výstřelu roztáhnout. Další možnost je prohnat střely kalibrem, kvůli uniformitě.

Nevím, jak moc jsi zkušený v odlévání střel, ale minie je z těch těžších a jestli to byl první pokus, tak bych to vůbec neřešil a zkoušel dál.

Ta kokila je asi MOLD 500-360-M, ne? Takže by každopádně měla být střela cca 360 gr.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

05.04.2016 22:52

Re: Kokily a lití střel

Té ovalitě bych klidně věřil, já mám na kuličky dvojkokilu Lee 535 a lezou z toho taky šišky. Ale naštěstí tak špatně nelítají. Kamarád má ocelovku na kuličky a ovalita je tam taky. Otázka je v té váze, co ti kolísá, zkus pár střel rozříznout, jestli v nich nejsou bubliny. Moje další zkušenost je, že čisté olovo má špatnou slévatelnost a tak ho leju klidně až při 450 °C.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

05.04.2016 23:48

Re: Kokily a lití střel

To Peggy. Mam odliatych momentalne okolo 300 kusov. Po dnesnom zmerani som zmeral aj tie predosle a vsetky su sisate :-( Viem ako funguje minie. Ratal som teda s tym, ze pojdu do hlavne velmi lahko. Tieto co som odlial musim natlkat takmer celu cestu az po dno :-( ANo je to presne tato kokila. Vsetky co som dosial odlial su tazsie. Niekde som sa tu uz pytal, na trn v kokile, mne to dost vakla, takze musim kokilu pri zatvarani trosku "natuknut", aby trn sadol a kokila sa uzatvorila. Pisal som aj o tom, ze sa mi nevidi medzera medzi polovicami kokily. Nie je rovnomerna, aspon sa mi to tak zda. Mozno tam bude problem. Kaliber nemam a tato minie ma dost plytke mazacie drazky. Ubrusil som 13ku vrtak na 12.78, vyvrtal do stareho perfektne sucheho kuska dubu dieru a mamimprovizovany kaliber :-D Pretlacil som strelu cez a vsetky mazacie drazky boli takmer zotrete, uz by som ju nenamazal. (len na okraj, mam inlinu vorteka .50 )

To Jim11, keby v nich boli bubliny boli by lahsie ako maju byt, alebo sa mylim ? ;-) 450 c neprepaluje sa uz olovo ? Nemam teplomer, takze odhadujem teplotu olova podla tuhnutia a sledujem farbu povrchu taveniny. Ked sa farbi do zlta je uz teplota prilis vysoka (som to niekde vycital)

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

06.04.2016 9:47

Re: Kokily a lití střel

Znipper:
pokud liješ bez teploměru, lze se zhruba orientovat podle vzhledu odlité střely. Pokud je hrubá, jakoby nedolitá, s vráskami na povrchu, je teplota taveniny nízká, a pokud je naopak barva střely hodně světlá, vzhledem jakoby ojíněná (omrzlá), tak je teplota vysoká.

K té kolísavé váze a šišatým střelám. Ano, kokila může být vadná, plochy nedoléhají správně a pak vznikne šišatá střela. Tak velké kolísání váhy ale může být spíše vůli s tom spodním trnu, takže střely mohou být různě dlouhé či s různě velkou dutinou. Případně, pokud je trn vadný, tak může i blokovat úplné dovření kokily.

Každopádně, pokud jsi koupil kokilu v tuzemském obchodě či e-shopu, tak ji reklamuj, pošli ji zpět obchodníkovi spolu se vzorky tebou odlitých střel, a uvidíš. Pro obchodníka či samotného výrobce není problém si kokilu přezkoušet. Myslím, že to lze to udělat i podomácku bez lití olova, s použitím speciální "studené" slitiny, jako je např. Cerrosafe.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.04.2016 11:34

Re: Kokily a lití střel

Ještě k tomu nedovírání kokily. Mám podobně řešenou kokilu Lee 459-405-HB, a pokud se mi nedovírá, téměř vždy je zateklé olovo kolem spodního kónusu nebo spíš v uzamykacích drážkách kolem něj. Docela blbě je to vidět a docela blbě se to čistí. Nejlepší je kokilu pořádně ohřát, aby to povolilo a pak to vyšťourat dřívkem. Tvrdý nástroj na hliník ne-e.

Pokud se těžkého nabíjení a průměru střely týká, tak bych osobně ještě přeměřil vývrt - drážky a pole, protože to, že je puška značená .50 a kokila taky ještě nic neznamená.

Každopádně Minie není určená do Vorteka, inlajny jsou stavěné primárně na sabot.

Kalibrovat to tak, aby zmizely mazací drážky, to je už sakra hodně. Já třeba tu střelu .459 kalibruji na .459, a věř mi, že téměř vždy si kalibr něco vezme. Jde v podstatě právě o srovnání nepravidelností. A kalibruju namazané (Lee kalibr). Pro předovku nebo perkusní zadovku (.54) ale nekalibruji vůbec, i když třeba Pedersoli nabízí kalibry i pro tyto střely.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

06.04.2016 15:00

Re: Kokily a lití střel

Vdaka za reakcie :-)

Wdog - Z kokily mi padaju hladke leskle kusy, myslim ze tym padom je teplota ok. Asi budem musiet tu kokilu drbnut do kontajnera, blocek NETUSIM kde mam :-( Tiez si myslim, ze na vine je ten trn. Medzera je aspon o polovicu (okom postrehnutelne), ked studene klieste velmi silno zovriem.

Peggy - Zatecene olovo som si nikdy nevsimol. Treaz so si tu kokilu prezrel dokaldnejsie na slnecnom svetle (mam prilis kratke ruky a na ostrom svetle lepsie vidim detaily :-) ) Zistil som, ze rantlik, kam zapada trn, je z vnutornej strany - od klbu kliesti, slusne orvany :-( Otrepy sice nezasahuju do stycnych ploch kokily, ale pri zatvarani kliesti sa trn jasne zadrhne a klieste nedovriem :-( Teda, niekedy ano niekedy nie. Takze kliste fakt pojdu do srotu a objednam si nieco od Hensela. Nasiel som tam jednu strelu ktora sa podoba na volunteer a pise, ze rozmer si mozem objednat aj iny, tak mu napisem ci to vie urobit aj v .500. Drazky a polia v hlavni suplerou neodmeriam, z jednej strany dlhy zavit dnoveho srobu a z druhej ten kvazi kompenzator. Cerosafe nemam. Da sa niecim nahradit ?? Uvazoval som o vcelom vosku, dolejem na dnovy srob a zachladim v chladnicke. Len ci sa mi nepretoci ten odliatok, ked vysrobujem dnovy srob :-)

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

06.04.2016 15:12

Re: Kokily a lití střel

Lepší, než vosk je pro otisk vývrtu třeba síra, případně síra s grafitem. Než to lít na dno komory je lepší ucpat hlaveň papírem a nalít to nad něj. Dobré je si změřit smrštění na nezávisle odlitém kousku a podle toho porovnat odlitek vývrtu. Někde tu je tuším o tom víc.

O drážkování Vorteku píšou toto:

The eight-groove rifling has a twist rate of 1:28—typical for today’s inlines. A bore diameter of .501 to .502 inch along with rifling groove depth of .009 inch puts groove diameter at .519/.520 inch.

Read more: http://www.gunsandammo.com/reviews/heav ... z453G6lacu


Čili průměr v polích .501/502, hloubka drážek .009 a průměr v drážkách .519/520. Bez měření :wink:

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

06.09.2016 17:51

Re: Kokily a lití střel

Dobrý den pánové. Potřeboval bych vědět o kolik procent se smrskne olovo po vychladnutí. resp. potřebuju zvětšit kokilu tak aby z ní padaly kuličky 11,8. Bylo to někde ve starší SR, ale nemám čas se v nich hrabat. Díky.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků