virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

16.07.2014 15:48

Re: Kokily a lití střel

Tak jsem byl příjemně překvapen po rozbalení balíčku s novou kokilou 452-255 od LEE.Jak jsem psal výše-dodavatel Strobl.
Je lépe vyrobená a celkově působí lepším a pevnějším dojmem.
Tak předpokládám,že i práce s ní bude lepší.
Moji starou jsem půjčil známému a kde je jí konec?Stejně už byla v dost bídném stavu/několikrát zapůjčena/.
Jak jsem se již zmiňoval,že vydrží kokily od LEE věčnost,tak na tom stále trvám,ale chce to pouze jednoho "pána".
Se zapůjčováním jsem již skončil. :twisted:
Tak jsem si pořídil novou,ale teď nelituji.
Střely používám pro 45 LC a 45 ACP.
I pro 45 ACP mi vyhovuje takhke těžká střela.

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

17.07.2014 19:51

Re: Kokily a lití střel

Taky mohu potvrdit dobrou zkušenost...V úterý jsem objednal Lee 515-450 a už je mám na poště k vyzvednutí (je čtvrtek). Myslim, že pan Štorbl by si mohl dát na svoje stránky odkaz sem do vlákna, jako kladnou referenci :-D

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

11.10.2014 17:52

Re: Kokily a lití střel

přibyli mi dvě kokily cal. 58
větší je hliníková od LEE = za tu cenu slušná práce
old minnie je ocelová od Lymana a zpracování nádherné+precizní
Přílohy
cal.58.jpg

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

25.11.2014 10:55

Re: Kokily a lití střel

Před pár lety mi jeden kolega věnoval několik rozměrů sférických střel do cal. 50, s tím že si je vyzkouším a podle toho co mi bude nejvíce vyhovovat, tak si pořídím příslušné licí kleště ?
V návalu pracovního vytížení, jsem se nedostal ani k tomu abych nějak aktivně střílel z předovek, a tím jsem samozřejmě pozapoměl i na pořizování licích kleští.
Dnes jsem už před důchodem a tak bude času více ?
Na sáčcích, ve kterých jsem měl od něj kule, byl rozměr střel popsán, zkoušel jsem kule 495 a 498. Ty 498 mě střílely opravdu přesně. Chtěl jsem si koupit kleště o rozměru 498 ? Brymová je měla před časem ještě v nabídce, v současné době je již nemá a mít nebude.
V prodejně zbraní, mě dokonce dnes po telefonu přesvědčovali že takové kleště o tomhle rozměru prostě neexistují, byly by prý do drážek už velké ? Jsou pouze o rozměru 495. Nějak se mi to nezdá ?
Ví někdo, kde se dají licí kleště o rozměru 498 ještě sehnat? Nebudu těchto střel za sezonu odlévat mnoho a tak by mi stačilo kdyby se daly sehnat i nějaké levnější ?

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

27.11.2014 10:40

Re: Kokily a lití střel

Ví někdo, kde se dají licí kleště o rozměru 498 ještě sehnat? Nebudu těchto střel za sezonu odlévat mnoho a tak by mi stačilo kdyby se daly sehnat i nějaké levnější ?[/quote]


LEE dělá rozměr .490 a .500 , to by byli levnější.......pokud chceš .498 tak D.Pedersoli
kokila ocel cca. 2500,- ?
USA 307-498 2střely .498 12,65mm

Uživatelský avatar
MadHamster
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 18.07.2012 11:08
Bydliště: Havířov

27.11.2014 14:14

Re: Kokily a lití střel

Nebo kontaktuj Jeffa Tannera, je levnější jak Pedersoli :)
http://www.jt-bullet-moulds.co.uk/moulds.html


Reklama

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

27.11.2014 16:25

Re: Kokily a lití střel

Díky za informace, nechce se mě kupovat tak drahé. myslel jsem že je seženu tak do tisícovky ?

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

17.12.2014 16:03

Re: Kokily a lití střel

Tak nakonec jsem koupil kleště od LEE rozměr 500, mám je od Anděla za 640,- plus poštovné, jsou dvoukomorové. Jaké bylo moje překvapení, když kule v nich ulitá měla rozměr cca. 495. Docela mě to naštvalo, byla ještě menší než vzorek co jsem doma měl z kleští 498, kule , které mi poskytl jeden kolega předovkář, na zkoušku.
Nakonec jsem to vyřešil následovně.
Vzal jsem špičatý vrut do dřeva, do originál kule o rozměru 498 jsem ho našrouboval. Je to olovo a tak to jde docela dobře. Hlavičku jsem uskřípl, kuličku se šroubkem upnul do vrtačky.
Vzal hrubou brusnou pastu a jednu komoru kleští jsem zkusil touto kuličkou o pár setinek zvětšit. Říkal jsem si , že, když tak příjdu o jednu komoru licích kleští ?
Naopak, vše dopadlo dobře, dostal jsem se na rozměr 12.65 mm což by odpovídalo kleštím 498
Ani kule udělaná v originál kleštích 498 nemá ideální rozměr po obvodu všude stejný. Jsou zde po obvodu odchylky v setinách milimetru. Několik střel jsem měřil digitální šuplerou, po obvodu, klidně to lítá o 5-6 setin milimetru.
No já jsem se dostal na podobnou odchylku, ze 495 jsem udělal 498 s podobnou tolerancí.
Pouhým okem to nelze poznat, pohledem je vidět ideální kulička.
Musím podotknout jednu věc, když jsou kleště studené, tak asi mají rozměr cal. 500
Když se zahřejí, tak by se zdálo že se kokila ještě zvětší a vypadne z ní větší kule ?
Pravdou je opak, když se kolila zahřeje , tak se sice zvětší, ale tím se zřejmě, jak materiál nabude , zmenší, v něm vyfrézovaná forma ? Jedná se o setiny mm.
Normálně , u předovek není potřeba, až taková přesnost v odlévání střel ? Jenže mě v mém Pursuitu Accelerátoru nejlépe chodila právě kule 498.
Vím že je to flinta na ogivál, vzhledem ke stoupání vývrtu, ale s míniema a ani jinýma ogiválama jsem se nedostal na takovou přesnost při střelbě, jako s kuličkou. Když má ideální rozmě a ideální tvrdost olova , tak chodí velice dobře.

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

17.12.2014 16:10

Re: Kokily a lití střel

ano kokila ti ohřevem neznatelně nabude po celém povrchu všech stěn v těch vnitřních.

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

17.12.2014 16:18

Re: Kokily a lití střel

Mne zas pada z .515 rozmer .517. Kterej kalibruju v matrici .501 a vypadne rozmer .497. Vyvrt ani komoru jsem jeste neodleval, tak jen odhaduji, ale zda se to funkcni. Nebylo by pro vas reseni zmenit tedy tloustku flastru?

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

17.12.2014 19:24

Re: Kokily a lití střel

Jak jsem už psal, mám flintu "Pursuit Accelerátor XTL 50" se stoupáním vývrtu 1: 27 palců
Je to flinta na ogivál. Když chci střílet kuličkou tak budu nabíjet určitě do drážek, bez flastrů a ta koule musí být vychytaná rozměrově a tvrdostí olova , do mrtě. S flastrem a tím pádem jiným rozměrem kule se nechytám.
I když budeme mít úplně dvě stejné flinty o stejném calibru a se stejným stoupáním vývrtu, tak múže být každá úplně jiná, co se týká střel.
Mám doma také dve zbraně cal. 45 se stoupáním vývrtu 1: 68 palců.
Deerhuntera a Kentucky Rifle
Přesto každá z nich potřebuje na střelbu jiný průměr střel. Zřejmě bude u každé z nich jinak hluboký vývrt.
Deerhuntera nabíjím do drážek a na Kentačku používám flastr.
Kule , která jde snadno do Deerhuntera, jde úplně blbě do Kentaky

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

17.12.2014 19:33

Re: Kokily a lití střel

Jak může z kalibrované matrice o rozměru 501, vypadnout rozměr 497. Tomu nerozumím ?

8. ... Neduplikujte vlastní poslední příspěvek novým. Pro aktualizaci použijte funkci upravit.
Naposledy upravil Brůča dne 18.12.2014 7:18, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

18.12.2014 0:19

Re: Kokily a lití střel

WaA63 píše:ano kokila ti ohřevem neznatelně nabude po celém povrchu všech stěn v těch vnitřních.

Nevím jak to myslíš, ale jestli tak jak Brůča, tedy že se zmenší dutina v kokile, tak to je samozřejmě hloupost. Je to přesně naopak.

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

18.12.2014 7:08

Re: Kokily a lití střel

kov se rozpíná všemi směry
olovo po zchladnutí se smrští

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

18.12.2014 7:21

Re: Kokily a lití střel

Také jsem si myslel že se kokila zahřátím zvětší, tím i střela, ale není to tak. Mám to několikrát ověřeno měřením. Dokonce jsem do jedné komory kleští dal sádru, kterou jsem hned po stuhnutí vyndal a měřil velikost střely, která vznikne u odlitku ve studených kleštích.

Kalibrovaná matrice se přeci při kalibrování střel nezahřívá, tak jako kokila při odlévání. zde nemůže dojít ke změnám velikosti materiálu. Proto můj údiv nad tím, že z matrice 501 padají ještě menší střely?

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

18.12.2014 9:19

Re: Kokily a lití střel

u kalibračních matric na silu protlačuješ střelu tam dochází k mechanickým procesům.
třeba stlačování ?
razil si výsečníkem tlustou pryž ? vyseklý váleček není dokonalý váleček

nekomentujte je to tu o Kokilách

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

18.12.2014 10:50

Re: Kokily a lití střel

Může mi někdo poradit, jestli se dá sehnat kokila na diametr 356 (možná by šlo i 357, kdyby se to dalo zkalibrovat na 356 - je to ráži 9 mm Luger) na střelu o váze 135 či 136 grainů, ne ale mikrodrážky? Takové střely v ogiválu prodává Ares, ale kokilu jsem zatím nenašel.

A dále, nevíte o kokile o diametru 313 nebo 314 (je to ráži 32 SW) na střelu Wad Cutter? Ares je také prodává, ale kokilu jsem zatím nenašel.

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

18.12.2014 12:09

Re: Kokily a lití střel

u Anděla se dá koupit kokila polotovar, bez předfrézované formy, jen plná kokila. Stojí 640 Kč.
Někde si do ni nech udělat co potřebuješ, za rozměr ? Na CNC mašině se dá udělat v podstatě cokoliv ? Já sám jsem si ji objednal po netu, do týdne mi přišla, teď do ni řeším , vysoustružit kuličku o rozměru 630, se rovná 16 mm, mám to pro doutnákovou mušektu, vlastní výroby.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

18.12.2014 12:47

Re: Kokily a lití střel

Brůča píše:Také jsem si myslel že se kokila zahřátím zvětší, tím i střela, ale není to tak. Mám to několikrát ověřeno měřením. Dokonce jsem do jedné komory kleští dal sádru, kterou jsem hned po stuhnutí vyndal a měřil velikost střely, která vznikne u odlitku ve studených kleštích.

Kalibrovaná matrice se přeci při kalibrování střel nezahřívá, tak jako kokila při odlévání. zde nemůže dojít ke změnám velikosti materiálu. Proto můj údiv nad tím, že z matrice 501 padají ještě menší střely?

Znovu bych chtěl říct, že každá kokila ať je materiál z čehokoliv, se nahřátím zvětší a zvětší se i dutina. Předpokládám, že někdo z vás alespoň někdy viděl, pokud sám nedělal, že když se nasazuje ložisko na hřídel, musí se nahřát, pokud tam normálně nejde. Nahřáté tam sklouzne bez problémů. Proč asi, protože se otvor zvětší. Totéž, když je třeba vložit ložisko do karteru, tak je dobré karter nahřát a díra se zvětší a ložisko tam spadne samo. Takže opusťte teorie, že dutina v kokile se nahřátím zmenší.
Nahřátím se zvětší dutina, tu vyplní olovo a po zchladnutí a tedy zmenšení olova má střela potřebný rozměr podle kokily za studena. Předpokladem je , že koeficient roztažnosti obou materiálů je přibližně stejný.

Brůča
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 83
Registrován: 04.03.2009 19:48
Bydliště: Hostinné

18.12.2014 15:25

Re: Kokily a lití střel

Stávající kokily , co se dají sehnat od LEE jsou z nějakého, asi tvrzeného hliníku ?
Nevyznám se v materiálech tak abych to mohl úplně precizně posoudit ?
Dříve se prodávali ze žlutého kovu, asi mosaz ?
Nevím nic o roztažitelnosti, toho , či onoho materiálu .
Jen vím co jsem naměřil, když jsem se snažil přijít na to proč z kleští o velikosti 500, padají kule 495. Jak jsem již uvedl, snažil jsem se měřit i odlitek ze sádry , a to okamžitě po stuhnutí, provedený za studena. Měřil jsem kule, digitální šuplerou, které měří na setinu mm, jak teplé, tak studené.
Ať si říká, kdo chce , co chce, co jsem zde uvedl, za tím si stojím. Dohadovat se zde o tom však nebudu. Kdo chce, ať uvěří , kdo nechce ať nevěří. :D

Arte et marte dimicandum!
~ Je nutné bojovat moudře a tvrdě!

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků