Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

19.08.2006 8:54

V případě zájmu se určitě na nějaké formě spolupráce domluvíme.

Uživatelský avatar
RMP
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 960
Registrován: 20.01.2004 15:42

19.08.2006 10:38

Shiva:

Já přebíjím výhradně puškové náboje (.223), a to pouze něco málo přes rok, takže se rozhodně nemohu považovat za odborníka, spíše jen za pokročilého začátečníka.
Jak jsem řekl, kniha mi velice pomohla a poskytla mi velice důležité základy, ke kterým bych se jinak dopracovával jen metodou pokusu a omylu. Její užitek vidí především v přihlédnutí na situaci u nás, kdy na toto téma kde nic, tu nic. A začátečník má veliké problémy se orientovat.
Opakuji, já knihu považuji za skvělou, ovšem souhlasím s tím, že pokud chce "puškový" přebíječ pokročit, musí se samozřejmě vzdělat dál - ale to jsou takové speciality, že kdyby je kniha měla všechny obsáhnout , tak by možná musela stát 500,-, a pro mnoho střelců by detailní informace byly zbytečné ( kolik lidí puškové přebíjí - 5%?).
To, co říkáš o významu sladění stoupání vývrtu a délky střely na přesnost je svatá pravda, často přehlížená a deformovaná - drtivá většina střelců délce střely neklade význam a zkoumá jen hmotnost a rychlost. Ona také tabulka hmotnost střely/hmotnost prachu od-do/předpokládaná rychlost má význam prakticky jen pro bezpečnost, aby amatheur nebyl lákán k pokusům o "zlepšováky". Ale pochopitelně je nezbytné v tímto daném rozpětí dále experimentovat pokus omyl, kombinovat to s hledáním délky náboje a silou zaškrcení, stojí to čas a peníze, ale je to skvělá škola (a např. i pro mne skvělá zábava).
Pro další zlepšení mi krom jiného pomohla kniha Balistika (Beat P. Kneubuehl), program Ballistica (Zdeněk Faikl), na netu třeba Accuratereloading.com, a rady a tipy pana Martínka.
Takže diskutovanou knihu rozhodně ANO, ovšem jistě ani autor neměl představu, že by vyčerpávajícím způsobem obsáhl vše od A po Z. Ale jako A je to základ dobrý :o)

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

19.08.2006 18:51

Já souhlasím s názorem, že knížka je dostačující a poskytuje základní informace našim střelcům. Ale musím poznamenat, že kapitola o odlévání střel je naprosto minimální a nedostatečná. Odlévání střel je kumšt a člověk se ho učí docela dlouho než dokáže odlévat kvalitní střely, zejména puškové. Doplnit tuto kapitolu, to bude práce která ještě na někoho čeká. Vytýkat to autorovi nechci, asi v té době nebyla po těchto informacích poptávka.

Obelix
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 450
Registrován: 03.08.2006 2:46
Bydliště: okraj Prahy

19.08.2006 20:19

Fandaks: tak se toho pokus ujmout ty? Je ale fakt, že žádná teorie praxi nenahradí, člověk si musí projít těmi puchýři a jinými následky manipulace s olovem. :lol:

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

20.08.2006 15:49

Pokud by se někomu podařilo odlít kvalitní puškovou střelu, kromě černopraché zbraně, tak by to bylo na nobelovu cenu.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.08.2006 21:04

Kall píše:Pokud by se někomu podařilo odlít kvalitní puškovou střelu, kromě černopraché zbraně, tak by to bylo na nobelovu cenu.


Ještě se dá odlévat pro .45-70 apod. ráže. Pro moderní je to asi nemožné... :?


Reklama

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

21.08.2006 17:35

Obelix: Já to odlévání doplnit nemůžu. Jsou to převážně anglické překlady a hodně chemie se kterou se zrovna moc nekamarádím. Můžu sem tam udělat malou poznámečku, možná i radou přispět, ale nemůžu psát statě, traktáty nebo učebnice. :)

Kall: Puškové střely se dnes skutečně odlévají a je to opravdu kumšt. Stačí se podívat do katalogu firmy LYMAN pro letošní rok. Odlévají se střely od ráže .22 až po ráži.50cal. Nejobtížnější je lití puškových dlouhých střel malého průměru např. 6,5 mm nebo 7 mm. Z opačného konce jsou to těžké střely ráže .40 a .45 cal. U střel z katalogu LEE je to podobné.
Tyhle střely se používají pro lov i terčové soutěže. Pokud jde o prach, používá se např. bezdýmný prach IMR 3031 a samozřejmě také černý prach.
Příklad: střela 45cal. o váze 405 grainu, bezdýmný prach IMR 3031, dávka 53grainů, puška .45-70 Ruger No.3
Jen pro zajímavost: prachy se také míchají, např. 72 grs černého prachu FFg + 12 grs pomaleji hořícího bezdýmného prachu SR-4759 pro střelu o váze 565 grainů.

Kvalitní střely použitelné nejen k lovu ale zejména na soutěže, musí mít hladký lesklý povrch bez kazů a váha musí být v toleranci +/- 1/2 grainu, což je opravdu dost těžké. Musí se vážit každá střela a nevyhovující střely přetavit. :(

Uživatelský avatar
Balda
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 729
Registrován: 04.09.2005 0:56
Bydliště: 33UWS0325

29.08.2006 12:52

Re: Shiva:

RMP píše:Já přebíjím výhradně puškové náboje (.223), a to pouze něco málo přes rok, takže se rozhodně nemohu považovat za odborníka, spíše jen za pokročilého začátečníka.
Jak jsem řekl, kniha mi velice pomohla a poskytla mi velice důležité základy.......

No par chyb v knize bude , když přebíjíš 223rem podle této knihy tak maš Max. dávku na Sierru 69HPBT + prach AA 2520 27,0gr
Ale podle net. stránek Acurate je max. 25,9gr

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

29.08.2006 14:37

Tabulky laborací všeobecně jsou platné pro std. rozměry a normy nábojů. Ten kdo přebíjí pro přesnost (mluvím o puškách), tak se nevyhne naboji, který je kalibrován podle jeho komory a OAL je podle jeho náběhu. A tam si můžete tabulky laborací strčit vite kam? Proto jsem napsal, že některé důležité věci (pro přesnost puškových nábojů) v knize chybí. A připadá mi naprosto zbytečné tabulky v knize uvádět, protože každý prodejce prachu je povinnen vám tuto tabulku dát.
Zrovna tak je zcestné pojmout v knize odlévání střel více než uvedeno, spíš bych dal doporučení na literatůru, která se tímto zabývá.

Ještě k těm tabulkám. Mám objednanou terčovnici, jednoranou v ráži .223rem. Hlaveň 28", stoupání 1:7", komora říznutá na max. OAL pro dlouhé střely o váze 80gr. V přebíjecím SW jsem simuloval data a při zachování bezpečných tlaků a max. navážce mi vychází usťová rychlost přes 910m/s a střela je supersonická ještě na 1000m. vítr o rychlosti 5m/s ji vychyluje o 3.5m (175gr střela ráže .308 2.5m).
Nemyslím si, že nějaké tabulky jsou schopny toto info dodat.

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

29.08.2006 15:08

To by také nebylo od věci, kdyby v knize byly uvedeny příklady nejpoužívanějších SW.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

30.08.2006 7:47

No ta knížka pokud vím má být pro začátečníky a mírne pokročilé, uvědom si že když tím žiješ už nějakou dobu, prolezl jsi všechny přebíjecí weby a tak, tak tě nemůže takováhle knížka něčím obohatit, ale Frantu od nás ze vsi, který má jednu loveckou kulovnici a teď si k tomu koupil ještě Varminta a bude chtít přebíjet jednak aby něco ušetřil, když si bude chodit zastřílet k nám na střelnici a druhak že si zkusí laborovat, co z .308 ze své lovecké flinty s harriskama dostane, je to knížka na informace bohatá až až...... až si osvojí základy, určitě bude šťourat dál, a nebo se na to vykašle a řekne, že to že na 100m trefí pivní tácek je OK a bude spokojený......

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

30.08.2006 9:29

Já jsem jen napsal svůj názor na nedostatky v knize a zatím si stojím protože je správný. Nápsal jsem to ze stejného důvodu jako většinu svých příspěvků - pomoci, ne abych to obhajoval.
To co píšeš je sice pravda, ale nemyslím si, že by to byl důvod k vynechání některých informací.
Všichni co přebíjí, přebíjí aby ušetřili a vytáhli ze své flinty co nejvíce. Bez znalosti stoupání vývrtu je to nemožné. Všichni víme, že přebité náboje v nákladu jsou vždy levnější. Pak jsou tu ti, co nechtějí investovat do lisu a času, ale chtějí ušetřit. Těm je většinou jedno jak to střílí, hlavně že to je levné a tefí to na 100m cíl o velikosti 30cm a už to daleko neodejde. Ti jdou a koupí od někoho kdo přebíjí krabku nábojů a něřeší to. A druhá skupina si nechá podle flinty udělat přesné náboje, koupí je a dostanou ke své flintě a nábojům nastřelený terč.
Ten Franta si přeci nebude kupovat přebíjecí vybaveni a špatné komponenty proto aby mu to střílelo stejně jako kupovaný, protože by musel přebít stovky možná tisice nábojů, aby amortizoval vybavení a náboje mu vycházeli levněji.
Fascinuje mě, že na místo toho uznání , že něco v knize chybí, to majitelé knihy omlouvají.
Naposledy upravil Shiva dne 30.08.2006 15:16, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

30.08.2006 11:03

No nejsem majitel té knihy, plně rozumím tomu co píšeš, ale on ten začátečník opravdu nějaké ty stránky potřebuje přečíst aby se o tom něco dozvěděl. A nějaké ty údaje, a základní tabulky se můžou hodit.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.08.2006 11:23

Shiva: Znalí rozumí tomu, co chceš říci, ale neznalí si můžou myslet, že ta kniha je špatná... Toho se bojí ti, co ji obhajují... Nic není dokonalé a furt je co vylepšovat. Maximalisti, ke kterým tě počítám, se snaží dosáhnout nemožného, aby dosáhli všeho, čeho je dosáhnout možné... Bohužel, většina lidí po tom zase tolik netouží a nebo nemá tu trpělivost atd. Některým ke štěstí stačí druhá liga někomu první liga a někdo holt chce být mistrem světa...

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

30.08.2006 14:34

Pánové, tohle je docela absurdní. Takže tím, že jsem si dovolil poznamenat že v knize chybí relativně důležitá informace, jsem vlastně udělal chybu já. Protože informace nejsou pro nikoho důležité.
Osobně si myslím, že by stačilo ve dvou větách na tyto fakta upozornit (nakonec na začátku tohoto threadu je vyjádření spoluautora a nabídka o spolupráci při dotisku knihy). Je to o to víc důležité se o tom zmínit, protože drtivá většina populace nevládne jiným jazykem než mateřským.
Co se týče tabulek.
To je naprostý nesmysl, ikdyž byl určitě míněn v dobrém. Místo laboračních tabulek, by tam mělo být upozornění, že tabulky ke každému prachu máte dostat od prodejce. Ten kdo přebíjí Vektanem, jak ten k tomu příjde?

V podstatě je mi to jedno. Ten kdo přebíjí za účelem zlepšení přesnosti, ví že zmíněný nedostatek, je velice důležitý.

Nikde jsem knihu nepomluvil, naopak. Nehodlám se k tomu již více vyjadřovat.

Uživatelský avatar
Leda
 
Příspěvky: 695
Registrován: 21.01.2004 9:32
Bydliště: Roudnice n/L a okolí

30.08.2006 15:11

kniha

Shiva: rozumím tomu co jsi chtěl říct, máš pravdu v tom, že tam chybí faktické poznámky směřující k hi-tech přebíjení přesných puškových nábojů. Uvědom si ale, že o tom ta kniha být neměla. Že tam je plno tabulek Acc prachu - no dobře,no je to názor autora, že to je u nás nejpoužívanější prach, "můžeme s tím polemizovat, vést o tom spory dokonce i nesouhlasit, ale to je tak všechno s s tím můžeme dělat".... :D
Takže shrhuto, ANO máš v zásadě pravdu. Ovšem mě osobně se moc nelíbí tvá interpretace: "Já jsem jen napsal svůj názor na knihu a zatím si stojím protože je správný". To trochu zavádí demagogií - myslím , žes tam zapoměl to slovíčko "......MYSLÍM , že je správný"
To je zase můj názor - a třeba správný není, to už je osud :D

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

30.08.2006 15:20

Máš pravdu, opravil jsem špatné vyjádření.

A vědět jakou střelu mohu použít, aby mi to stoupání ustabilizovalo, není hi-tech, je to základ. každý výrobce kvalitních střel má jasně uvedeno doporučené stoupání k jeho střelám.

Uživatelský avatar
Leda
 
Příspěvky: 695
Registrován: 21.01.2004 9:32
Bydliště: Roudnice n/L a okolí

30.08.2006 15:25

kniha

V tom máš jistě taky pravdu. Zmínka v tomto smyslu tam také není ??? Už si nepamatuju, četl jsem to před hodnou řádkou let. To bych považoval taky za základní informaci, třeba pro mě dost užitečnou, protože v přebíjení puškových nábojů jsem pořád začátečník..))

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

30.08.2006 15:44

Já vím, že mám pravdu. Ale o tom tu není diskuze. Celé to vzniklo, že na místo toho, aby všichni majitelé knihy ocenili to, že někomu není jedno, že v knize jsou nedostatky a poukáže na ně, tak ty nedostatky začnou ospravedlňovat a říkat, že jsou nepodstatné.
Hele, mně je to už šumák. Střílejte si třeba prakem.

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

30.08.2006 16:36

Re: Kniha o přebíjení...

[quote="SINCITYMAN"]Recenze:Petr Leitner : Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbrani

.........uvítám zde jakékoliv konstruktivní poznámky..........

Myslím, že pokud chceme, aby tato kniha ( s kvalitnějším obsahem ) znovu vyšla, bylo by dobré, aby tady každý koho to zajímá napsal opravdu konstruktivní poznámky, co v knize chybí a co by tam chtěl mít. Pro autora by to mohlo být přinejmenším dobré vodítko.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník