Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

12.04.2012 20:19

Re: Kleště na střely

dělaly ještě když jsem neměl teploměr a posléze zjistil, že je slitina hodně přehřátá. Pak byly na vystřlené střele znatelně propadlé bubliny v oblasti mazací drážky a na prdelce...

Když jsem začal lít na konstantní a správnou teplotu, tento jev zmizel...

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

12.04.2012 20:23

Re: Kleště na střely

Mě se to někdy stává i když není slitina přehřátá a nemůžu přijít na to proč.

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

13.04.2012 11:41

Re: Kleště na střely

Viděl bych to asi takle : pokud používám k výrobě předslitiny písmenka a olovo, tak mi může vzniknou různá předlitina, kerá je závislá na složení liteřiny. Od složení předslitiny se samozřemě odvíjí teplota tavení.... Ale samozřejmě to nemusí být tvůj případ.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

13.04.2012 17:31

Re: Kleště na střely

někde jsem četl, že i když je to slitina, tak pokud déle stojí v tekutém stavu, má tendenci těžší složka sedimentovat ke dnu.Zdali je to pravda nevím, nejsem chemik

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

13.04.2012 20:13

Re: Kleště na střely

Mě se vůbec dějou záhadné věci. Tuhle když se dávali střely s teflonem do laboratorní pece s přesnou regulací a maximální dostupnou teplotou 250°C, se několik střel z jedné várky (všechny stejné) roztekly.
A to byla pec nastavená jen na 200°C. :D

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

14.04.2012 17:34

Re: Kleště na střely

Asi ti tam straší, jinak si to nedovedu vysvětlit. :wink:


Reklama

Jafff
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 71
Registrován: 12.08.2007 15:02

23.09.2012 15:04

Re: Kleště na střely

Pánové, měl bych dotaz.
Jak čistíte/odmašťujete kokily? Myslím přesný postup čištění. Mám hliníkovou Lee a po lití a vychladnutí jsem na ni šel s jemným hadrem a WD40. Po čištění ale koukám, že hrana nalévacího kanálku kokily je zbroušená do ostří (což je logické) a že nemá tak úplně dokonalý tvar. Mám tak trochu podezření, jestli jsem o to tím hadrem nezachytil a lehce nezdeformoval (uvidím, až budu lít příště). Stejně tak jsem dnes pozoroval, že poloviny kokily mají poblíž ústí kanálku lehce nedokonalý tvar (prostě to asi na dvou milimetrech nedosedá) a při lití mi to dělalo tenounká křidýlka na střelách. Jsem z toho hliníku tím pádem trochu rozpačitý a nevím, jestli to reklamovat, nebo se na to vykašlat a lít dál (mám koneckonců jen pistoli s hladkým vývrtem a tam se ztratí leccos).

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

23.09.2012 17:15

Re: Kleště na střely

jestli kokila nedolíhá, tak je nekde otřep nebo špína.Střelu s křidýlkama to lít nemůže.
Dosedací plochy čistím normálně kartáčem,WD a jinou mastnotu nikdy , jestli se stalo, tak vysušit plamenem, načernit nad svíčkou a jeto.

Jafff
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 71
Registrován: 12.08.2007 15:02

23.09.2012 17:42

Re: Kleště na střely

Ona dolíhá. Problém je v tom, že u ústí kanálu je lehce zbroušená hrana (celá oblast má tak milimetr čtvereční plochy - tam pak pochopitelně nedolíhá a když se lije "pod tlakem", tak se tam dostane olovo a vytvoří křidýlka. Čistit kartáčem? To už by asi u mě nedopadlo vůbec dobře. Já tedy nevím, jestli nemám nějak atypickou kokilu, ale u ústí kanálu je opravdu regulérní tenounký hliníkový břit. Potkat se břit se štětinami kartáče, tak je nejspíš po něm (po tom břitu, ne po kartáči). Ale možná si dělám zbytečné starosti. Díval jsem se teď, jak vypadá kokila od Lymanu a ta břit nemá, takže střely mají pak navíc válcový nálitek.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

22.04.2013 9:33

Re: Kleště na střely

Začínám s odléváním - kleště a šestikokila kokila Lee střela 158 grain. Pícka Lee nastavena mezi 6 a 7, kokilu jsem hodně dlouho nahříval v pícce, ale vždycky, když jsem odlil, tak mi ztuhly zbytky nahoře tak, že jsem je nedokázal odstřihnout. Přitom odstříhávací část je přitažena šroubem s pružnou podložkou, takže nikdy nepasuje úplně přesně ke kokile, část u držadla se zvedá, když je slitina nahoře tužší. Zkoušel jsem dotáhnout šroub odstříhávací části, ale nepomohlo to. Takže střely sice pěkné, ale ani u jedné jsem neodstřihl prdelku. Něco dělám špatně a jsem z toho neštastný, slitina mi zůstala v pícce a nic jsem nevyrobil. Odléval jsem venku, byl větřík, ale asi 20 C. Přesto to vždycky ztuhlo dřív, než jsem to stačil odříznout a to jsem zkoušel třeba i jen jednu střelu. Pokud mi někdo poradí budu moc rád, zatím jsem hodně neštastný.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.04.2013 9:51

Re: Kleště na střely

Nechápu asi, v čem je problém.

Nálitek se vždy odřezává až po ztuhnutí. Šestikokily Lee mám dvě, nikdy jsem neměl problém s tím, že by nešlo odseknout. Prostě naleju všech šest forem, po ztuhnutí přetoků škubnu pákou desky a přetoky jsou odstřižené. Otevřu kleště a klepnu na ně dřevěnou tyčkou, pokud nevypadne vše samo.

Jinak bych hádal, že kleště budou spíš studené, pozná se to podle "nedolitků" a "map" na odlité střele - ideálně by měla být přesně a ostře odlitá. Šestikokila je na předehřev citlivější než jedno- nebo dvoukokily a já si pomáhám tím, že ji předehřívaám na plotně vařiče a odkládám ji tam i při delší pauze v lití.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

22.04.2013 10:07

Re: Kleště na střely

Peggy: Díky za vyjádření. Soused mi to teď ukázal v praxi, máš pravdu, jednak to bylo moc studené, jednak jsem neumětel a je k tomu potřeba trochu grif. Omouvám se, funguje to přesně tak jak popisuješ.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

22.04.2013 11:16

Re: Kleště na střely

Není zač se omlouvat :wink:

Hlavně že se podařilo !

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

25.04.2013 17:23

Re: Kleště na střely

Peggy píše:Jinak bych hádal, že kleště budou spíš studené, pozná se to podle "nedolitků" a "map" na odlité střele - ideálně by měla být přesně a ostře odlitá. Šestikokila je na předehřev citlivější než jedno- nebo dvoukokily a já si pomáhám tím, že ji předehřívaám na plotně vařiče a odkládám ji tam i při delší pauze v lití.


Prosímtě, kolik střel z této 6 kokily odliješ za hodinu?

Já mám totiž problém spíš opačnej. Kleště mi nechladnou, ale přehřívají se. Po nahřátí (až z toho padají střely krásně "hranatý") odliju cca 80 střel a pak je kokila ohřátá natolik, že strašně dlouho trvá, než olovo uvnitř stuhne do požadovaného skupenství. Proto od cca 80 střel pracuju pernamentně pod zapnutým ventilátorem, aby se kokila chladila a já neměl prostoje, ale stejně musím zvolnit tempo. Tímto postupem odliju 600 střel za hodinu, vážně uvažuju o pořízení druhé 6 kokily, abych prostoje vzniklé při čekání s kleštěma pod ventilátorem vyplnil napouštěním druhé kokily.... Při práci s 2 kleštěma odhaduji produktivitu na cca 1000 střel/hodinu

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

25.04.2013 17:36

Re: Kleště na střely

Alf: Měl jsem podobný problém, ale když jsem se ho pokusil řešit tím že střídavě použiju dvoje 6kokilové kleště, tak se mi opakovaně povedlo urvat tu páku na stříhnutí. A to jsem ani neměl moc tvrdou slitinu. Sice tvrdší než závažíčka, ale zdaleka ne takový šutry jako Kopp blahé paměti.

Možná úplně blbá otázka - na který straně šestikokil začínáte lití? Dál od ruky nebo blíž u ruky? Já preferoval dál od ruky, lépe mi to šlo stříhnout.

Nějaké extra nahřívání šestikokil jsem taky nemusel provozovat.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

25.04.2013 18:51

Re: Kleště na střely

Já zase taková kvanta najednou neleju (obvykle tak do 300 ks), a během lití už samozřejmě dohřívat nemusím. To nahřívání je pro začátek, a pak spíš na udržení teploty, pokud přeruším práci. Teplota na předehřívací/odkládací plotně je přitom na stupeň 2, čili žádná výheň. Jen mi to přijde pohodlné. Při soustavném lití musím taky někdy počkat na ztuhnutí, to ani jinak nejde (leda ty dvoje kleště).

Komentář k teplotě, co jsem psal k problému jež popisoval "holeys" byl spíš můj odhad ze zkušenosti, že hodně začátečníků se zpočátku trápí se studenými kleštěmi a leje zmetky. Taky jsem tím kdysi prošel.

Jo a začínám taky od vzdálenější strany, ale nepozoroval jsem rozdíl.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

25.04.2013 21:00

Re: Kleště na střely

Grimpo: Taky jsem tu páku jednou ulomil, ale bylo to mojí blbostí, nedovřel jsem to nadoraz a tím pádem jsem to neodstřihával prostřednictvím té kulisy, která to má usnadnit.

Zkoušel jsem lít z obou stran a je to úplně buřt, když jsou kleště ohřátý, tak to stejně tuhne pomalu.

holeys
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 24.02.2012 14:23

26.04.2013 7:50

Re: Kleště na střely

Grimpo, Alfonss: Jen pro zajímavost -po ulomení té páky, povedlo se to nějak spravit, nebo se musela koupit nová kokila?

Uživatelský avatar
rasto
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 25.08.2009 10:00
Bydliště: Cachtice SK

26.04.2013 8:25

Re: Kleště na střely

Da sa to zavarit, tiez som raz viac zabral, tak to mam z vlastnej skusenosti :-)

taurus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 760
Registrován: 03.03.2007 12:10
Bydliště: Mimo realitu

26.04.2013 9:29

Re: Kleště na střely

Nápodobně :-)
Ale už jsem tam nevrátil ten ulomený kus, ale koupil vrut do dřeva odobného průměru jako ta páka, zavařil CO a našrouboval do předvrtané ručky. Už se to nikdy nebude vysunovat jako origo páka.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Výroba střel a příprava nábojnic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků