Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

26.08.2011 18:54

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

jasne ze můzes, ale pokud se jedná o firmu, kde zbraň fasujes pracovní potřebuješ sk D. největší touto skupinou jsou městskáči. dále pak třeba ostraha čnb, a některé bezpečnostky, pro ně je ale jednoduší aby si lidé udělali sk E a vlastní zbraň, proto bezpečnostek které do práce pučují lidem zbraně je hrozně málo.

Uživatelský avatar
PeSi
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 224
Registrován: 21.07.2009 17:36
Bydliště: Čakovice u Týnce nad Sázavou

26.08.2011 22:11

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Nevím, podrobně jsem to nestudoval, ale řekl bych že D je minimum také třeba pro prodavače v obchodech se zbraněmi.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

27.08.2011 8:11

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Pro výkon povolání musím používat zbraň zaměstnavatele.V případě nejakého průseru se neřeší jen to , že máš soukr zbraň , ale hlavně to bude řešit pojištovna která bude hledat cestu jak neplnit,A to neni dohad to je ověřená praxe.Než jsme přezbrojili tak naši kluci pořád hledali cestu jak nenosit CZ 75 , ale pro výkon povolání musí mít zamestnavatel zbrojní licenci a zaměstnanec zbroják skupiny D. Jinak nelze vyjet se zbraní.Se svou vůbec a se zbraní zaměstnavatele jen se skupinou D.Proto většina našich nových zaměstnanců pokud D nemá tráví první cca 2 měsíce na recepci než si udělá mimo jiné skupinu D a může vyjed se zbraní.To není výmysl můj , ale zákona byď nejasného.To ostatní je doloženo v prováděcích předpisek a vnitřních předpisech policie.Řešil jsem možnost legální možnosti nošení soukr zbraně cca 3 měsíce.Vím o firmách kde zaměstnanci nosí soukr zbraň pro výkon povolání.Ale jak se opravdu něco stane průser bude nemalí.

FouET
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 190
Registrován: 20.03.2010 11:00
Bydliště: Teplice

27.08.2011 13:29

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Ne. E je ochrana života, zdraví a majetku (vlastního). Pokuď jsi placený za ochranu někoho/ něčeho jiného, potřebuješ D.

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

27.08.2011 15:12

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Quirinus: Kdyz si prectes vse predchazejici, tak se to doctes.

Se sk. E muzes nosit jenom svoji vlastni zbran, ne sluzebni. Vetsina bezpecnostnich agentur Te bez Decka nezamestna, i kdybys chtel nosit vlastni zbran, protoze vykon povolani je odlisny od osobni obrany. Svoji zbran nemas k tomu, aby sis hral na serifa - predstav si, ze bys po nekom strilel, protoze v ramci sveho povolani ochranujes cizi majetek. Pravnici by si na Tobe, i na Tvem zamestnavateli, pekne smlsli. A i kdybyste to nakonec mozna vyhrali (protoze Ty osobne jsi byl v ohrozeni), za ty patalie by to nestalo.

Edit: Koukam, ze par lidi uz odpovedelo. Nevim, proc jsem to nevidel, asi jsem byl ranen slepotou. :oops:
Doufam, ze si moc neprotirecime, procitat se mi to nechce. :wink:

Uživatelský avatar
armytec
 
Příspěvky: 317
Registrován: 22.05.2006 17:27
Bydliště: KV kraj

27.08.2011 16:08

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

já bych to viděl jinak, nezáleží jakou zbraní střílíš, ale jaké máš ke střelbě oprávnění. jako civil máš oprávnění pouze krajní nouzy a nutnou obranu. pokud se podíváme na nutnou obranu, §29 z.č.40/2009 sb: 1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

tedy: někdo- nemusíš jenom na svoje ohrožení, a útok na jakýkoliv chráněný zájem.- samozřejmě že je tu podmínka odst 2:) nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Takže z hlediska posouzení střelby je absolutně jedno jestli si střílel vlastní zbraní se sk.E nebo zbraní zaměstnavatele se sk.D. Věc druhá jsou smluvní vztahy mezi zaměstnavalem a pojišťovnou, ale do toho já nevidím.


Reklama

Uživatelský avatar
Quirinus
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 150
Registrován: 17.03.2011 21:21
Bydliště: ČR

28.08.2011 20:38

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

FouET: Nikde jsem se v zákoně nedočetl, že je to JEN na ochranu vlastního života, zdraví a majetku.
Nemluvě o tom, že když se např. bodyguard postaví mezi účtočníka a chráněnou osobu, tak už samozřejmě chrání i svůj život a zdraví.

jomekabi: Doufám, že ani Déčkaři nemají služební zbraň na to, aby si hráli na šerifa. A oprávněnost použití zbraně přeci nelze posuzovat podle toho, jakou má kdo skupinu ZP, ne? Buď jde o NO, KN, atd. nebo ne, s tím nemá skupina ZP nic společného.


Co se týče fasování služební zbraně (armytec, glock 1719) to je ok, tam to význam teda zřejmě má. :-) A smlouva s pojišťovnou může být postavená různě, takže i tam to význam za určitých okolností mít může. Díky za postřehy.

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

29.08.2011 1:27

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Jako obycejny obcan si porizuji Ecko pro svoji vlastni ochranu + ochranu svych blizkych a sveho domova. Kdyz jsem svedkem prepadeni nekoho jineho a postavim se na jeho obranu, konam tak dobrovolne, dle sveho svedomi. Ale pracuji-li jako bodyguard, ochranka v bance, supermarketu, atd., nasadit svuj zivot pri ochrane napadene osoby, ci majetku sveho zamestnavatele, je moje profesni povinnost. Proto, aspon teoreticky, vidim rozdil mezi E a D, i kdyz prakticky (1 bod pri zkousce a castejsi lekarske prohlidky) v tom moc velky rozdil neni. Ale o tom bych verejne moc nekricel, nebo dojde ke sprisneni pozadavku na Decko a nasi kolegove, kteri se tim zivi, nam moc vdecni nebudou. :wink:

Uživatelský avatar
$emtex
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 493
Registrován: 24.05.2009 19:14
Bydliště: lounsko

29.08.2011 11:43

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Já jen doplním, při získání zbr. průkazu sk. C není podmínkou předložit lovecký lístek a být členem MS, stačí jen ten lovecký lístek. Členství v MS není podmínkou.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

29.08.2011 14:59

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Při získaní skupiny C musím do 1 roku doložit Lovecký lístek a pojištění jinak skupina C zaniká.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

29.10.2011 22:02

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Hlavně skupin D umožnuje zaměstnavateli operativně vyzbrojit zaměstnance různými typy zbraní (které firmě povolí nakoupit), tedy i např. automatickými, či různě výkonnými aniž by to nutně doprovázelo další papírování a povolování, více lidí tak může sloužit s méně zbraněmi atd.
Výklad, že se v práci nesmím bránit vlastní zbraní jsou dementní dedukce některých úředníků a měl by jít úspěšně napadnout, zvláště, splnovala-li by soukr. zbran příslušné požadavky (např. pojištoven na min. či větší cal. než 9mm). To, že pistole patřila mi a ne zaměstnavateli nijak nesnižuje její účinnost při použití. Existova a možná ještě existuje MP v jedné malé obci, která premává v síle jednoho muže. Tomu na pistoli do služby obec přispěla a zbytek si doplatil a je jeho. Jde o to, že zaměstnavatel nesmí bránit zaměstnancům "nosit", jak tomu v mnoha firmách je. Další otázkou je, jak by bylo složité zapsání soukromé zbraně na licenci fy. Se svolením majitele může jiný držitel držet a nosit cizí zbran (u skupiny B je třeba vyjádřit souhlas písemně a dotyčný si musí vyřídit "nákupku", ale jen pro držení, případně nošení).

Uživatelský avatar
jomekabi
 
Příspěvky: 2011
Registrován: 03.09.2007 19:28
Bydliště: Tábor _______________________ člen sdružení LEX | http://www.gunlex.cz

30.10.2011 2:10

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Uprimne receno, tohle je diskuze o nicem.
Kdo si je jisty, ze se nikdy nebude uchazet o praci, kde je Dcko vyzadovano, at si ho nedela, je to zbytecne vyhozeni 500 Kc. Ovsem, na druhou stranu, 500 Kc neni zase tolik. Ja ho puvodne taky nemel, ale pozdeji jsem si ho dodelaval, abych mohl v Cekanicich vykonavat dozor pri strelbe z full auto. Stejne tak si ho dodelavalo par dalsich kolegu, ze stejneho duvodu, a zbrojir, protoze nam bylo receno, ze zbrojir ho musi mit. Mozna to je nesmysl, ale bylo jednodussi si ho dodelat, nez se sahodlouze handrkovat, ci dokonce soudit.

Podotykam, ze tech 500 Kc za rozsireni ZP plus 300 Kc za zkusebniho komisare platil klub. Jelikoz zkousky se konaly u nas, poplatek za strelnici jsme sami sobe neplatili. :wink:

Bradek Džon
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 782
Registrován: 05.01.2011 10:11
Bydliště: Karlovarský kraj

30.10.2011 12:54

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Jome, netvrdil bych že je zbytečné si dělat "D". Pětset skutečně není zas tak moc a jít k doktorovi za +-400,- po 30 měsících rodinný rozpočet nazatíží. Já si ho dělal jen pro jistotu, protože nikdy nevíš co bude třeba za pět let. Nebude práce, ale naskytne se možnost třeba prodávat v obchodě nebo pracovat na komeční střelnici. Rozhodneš se pořádat závody, postavit střelnici, nebo dokonce jít makat k MP. Je hodně důvodů proč mít Déčko a v momentě kdy bys chtěl něco takového vykonávat a Déčko chybí, spoustu lidí znovu absolvování zkoušek často odradí a nebo to tvá dlouho a nabídka práce je fuč.

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

31.10.2011 17:36

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Byla doba, kdy si to lidi delali taky proto, ze se "proslychala zarucena informace", ze cosi jako E uz nebude ani mozne a ze zbrane budou moct mit jen "profesionalove se skupinou D"...
Nekamenujte me za chytrost te myslenky - jen predavam, jak se mi kdysi kdosi sveril...

Uživatelský avatar
the-shrik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 153
Registrován: 26.01.2012 14:42
Bydliště: Beroun

02.06.2016 7:17

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Ahoj, oživím postarší téma a rovnou se zeptám - mám ZP sk. E. Že můžu střílet LOS tak nějak předpokládám, ale jak je to s praktickou střelbou dle pravidel IPSC?

Uživatelský avatar
Eddie45
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 39
Registrován: 02.07.2015 13:48
Bydliště: Dolni Rozinka

02.06.2016 10:53

Re: Je nějaký důvod mít různé skupiny zbrojních průkazů?

Ano muzes.Pro level 2 a vys musis byt clen asociace a mit slozenou bezpecnostni zkousku.

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / ZP (zkoušky, prodlužování, zánik, ..)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků