Uživatelský avatar
Babyman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 23.08.2006 21:06

07.07.2008 8:37

Jakou ráži na jaké zvíře?

Občas se to zde objeví. Kdo s čím co střelil, ale jako lama do myslivosti by mne zajímalo, jaká je dejme tomu minimální nebo optimální ráže na zvěř.

Většina lidí ví, že na zajíce, bažanty, kachny atd. se chodí s brokovnicí. Ale jaké broky?

A s čím jít na lišku, srnce, jelena, divočáka?

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

07.07.2008 8:46

Zde se dozvíš asi nejvíc:
http://www.lovectvi.wz.cz/

Uživatelský avatar
Babyman
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 23.08.2006 21:06

07.07.2008 10:55

Děkuji

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

07.07.2008 11:38

Na tx.guns se kdysi někdo zeptal na doporučení ráže pro likvidaci jezvce.
Jako vítěz vyšla 155mm houfnice :lol:

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

07.07.2008 12:04

Jestli začínáš tak bych koupil pro začátek kulovnici 7x64. Celkem univerzální ráže. Postupem času stejně budeš obměňovat, takže bych soudil podle toho, co budeš mít v honitbě a jak velké. U Broků to bude od průměru cca 3 mm do 4 mm. 4 mm tak akorát na husy (tam se asi moc nedostaneš). Jako opět standart jsou 3,5 mm a můžeš kombinovat prach. Já mám 12ku a střílím skoro všechno 3,5 a když chci víc tak beru Magnumy. Výběr je dostatečný.

Uživatelský avatar
martin.9mm
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 770
Registrován: 07.03.2007 16:56
Bydliště: Olomouc

07.07.2008 12:13

Re: Jakou ráži na jaké zvíře?

Babyman píše:Většina lidí ví, že na zajíce, bažanty, kachny atd. se chodí s brokovnicí. Ale jaké broky?

A s čím jít na lišku, srnce, jelena, divočáka?

U broků záleží na vzdálenosti, všeobecně s brokovnicí se dá střelit skoro všechno-zajíc, bažant, kachna, liška, jezevec a jsou lepší větší broky 3,5mm 4mm.
ZÁKON č. 449/2001 Sb. ze dne 27. listopadu 2001
střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou.
http://www.myslivost.cz/legislativa/legislativa.asp


Reklama

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

07.07.2008 19:37

7x64 bych určitě jen tak nedoporučil. Je to poměrně hodně výkonná ráže, které se celkem dost myslivců nakonec zbavilo, protože se báli rány a nebyli schopni spolehlivě zasahovat cíl.
Určitě by si to měl vyzkoušet střelbou před koupí...

Při výběru ráže bych se řídil především typem honitby. Jiná ráže je vhodná pro polní honitbu a jiná pro kopcovitou...

Mou oblíbenou ráží je .45-70Gov. Např. ale právě tato není úplně ideální pro polní honitby...

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

07.07.2008 19:52

z vlastní zkušenosti: srnčí 308 win lapua mega SP 180 grs rychlost kolem 750 m/s
černá totéž.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

07.07.2008 21:03

Já teď objednal pro šéfa 6,5x55.Snad to byla dobrá volba.

Uživatelský avatar
Flash
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 630
Registrován: 03.03.2007 13:14
Bydliště: Hradec Králové / Praha

07.07.2008 21:03

Hungry:
Měl jsem spíš na mysli univerzálnost ráže vzhledem k účinku v cíli. Osobně ve svém okolí neznám nikoho, kdo by se jí kdy vůbec chtěl zbavit a ani o tom nikdo nepřemýšlel. A neřekl bych, že to tolik záleží na typu honitby jako spíš na zvěři, která tam je (jaké dosahuje velikosti). V těchto (pro mne westernových rážích jako .45-70 G se vůbec nevyznám, takže nemůžu soudit). A zvyknout si na ránu je podle mne otázka dvou tréninků na střelnici. Sám kulovnici v této ráži nemám, tak rozhodně nejde z mé strany o žádné vychvalování čehosi doma. Jen opravdu každému, kdo začíná bych tohle doporučil, protože stejně bude postupem času arzenál rozšiřovat a sedmička se neztratí naopak.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

07.07.2008 21:05

Flash píše:A zvyknout si na ránu je podle mne otázka dvou tréninků na střelnici.


To je individuální, někomu stačí vystřílet krabičku nábojů a je zvyklej a někdo si nezvykne nikdy.....

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

07.07.2008 23:19

staci jedna rana, kdy strelec nedostatecne pevne drzi zbran a puskohled mu udela treti oboci. Nasledek toho je strach z vystrelu a to urcite neni na par ran ci navstev na strelnici.
co se tyce vyberu neni to ani tak o razi jako vhodne strele. Na jakou vzdalenost a jakou zver. Jaky je revir a dalsi aspekty.
Osobne si myslim ze .308 win je dostacujici a diky obrovskemu mnozstvi sortimentu naboju a hlavne strel k prebijeni je nejvhodnejsi. do 500m staci na vsechnu zver u nas. Vzhledem k tomu, ze na tuto vzdalenost se u nas casto nelovi, tak neni co resit, Vzdy je to o tom jak lovec presne strili.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

08.07.2008 10:09

Díky svému zaměstnaní jsem přišel do styku se spoustou myslivců právě při nastřelování kulovnic. A právě vím minimálně o dvou, kteří se 7x64 zbavili.

Samozřejmě, že typ honitby je jenom jeden z aspektů, který je třeba zvážit. Stejně tak potom vitálnost a velikost lovených zvířat.
Ano, .308Win se považuje za velmi dobrou loveckou ráži. Sortiment munice a komponentů je obrovský. Co jsem tuto problematiku řešil s jedním zkušeným myslivcem a přebíječem, tak právě tuto ráži opustil, jako ne příliš dobrou a doporučoval 6,5x55SE jako mnohem účinnější a přitom velmi podobnou .308čce.
V poslední době se začínají opět prosazovat ráže s těžší střelou a větším průměrem, jako např. 9,3x62.
Vhodný výběr střely dle typu zvěře je další věc, kterou je třeba zvážit.
Jsou ráže/typy střel, které "tolerují" i horší zásah a zvěř zůstane v ohni a nebo bez větších problémů lze dohledat. A jsou ráže, které ne...

Strach z rány se odstranuje velmi těžko, stejně tak jako je obtížné udržet na uzdě adrenalin při lovu... Vyžaduje to opakovaný trening.

Lapua Mega v 6,5x55SE je také výborná... Fox tím, tuším, jednu dobu lovil.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

08.07.2008 10:29

8x57 je dost univerzalni raze. Ale jak uz zde nekdo uvedl, tato problematika je dos dopodrobna probirana na
http://www.lovectvi.wz.cz/forum/

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

29.09.2008 18:46

Nedá mi to, abych to tu trochu neoživil, jelikož na lovectvi je toho řešeno hodně, ale pro nemyslivce až možná moc podrobně. Přít se tady o to, jaká ráže je nejlepší, je podle mě nikdy nekončící diskuze, asi jako jestli Níkon nebo Canon, bruneta nebo bondýna, pistole nebo revolver, malý kozy nebo velký kozy a.... ehmmm :) Hungrymu věřím, že se najdou háklivky, co jim připadá, že 7x64 moc kope, ze svých zkušeností z průvodcování jsem pár takových potkal, co by nejradši stříleli všechno malorážkou. Osobně to ale moc nechápu. V mém arzenálu jsou ráže .300 WinMag, .375 H&H mag. a .416 Rigby a zejména z té prostřední jmenované jsem vystřílel spoustu ran a nastřílel dost kusů v nejrůznějších situacích, někdy i napínavých. A nepřijde mi to jako nějak děsivá rána, ačkoliv jednou při hozené ráně z volné ruky v dost velkým spěchu mi taky udělala ťafku na rypáku, joo i krev tekla. Nebyl čas se s ní nějak moc rovnat. No a je absolutní pravda, potvrzená řadou zkušenějších kolegů průvodců, že lovec, který se bojí rány ze své kulovnice, dokáže chybit neuvěřitelné věci. Kevin Robertson z Rhodesie, pardón, ze Zimbabwe, vyprávěl o slonech chybených na 50 kroků a buvolech chybených na 30 m!! Protože se host bál zpětného rázu ze svého hovadského monster magnumu.... Tolik tedy k potvrzení Hungryho slov. Ale pokud se někdo bojí vystřelit z celkem vychované ráže 7x64... Shiva má rozhodně pravdu, že velice, ale velice záleží na konstrukci a typu střely. Mezi mé osobní v praxi odzkoušené favority patří Hornady Interbond, Interlock a SST, Barnes X a Woodleigh. V těsném závěsu pak produkce RWS. Osobně jsem rozhodně přítelem přebytku výkonu ráže na zvěř, kterou budu většinou lovit. Rozhodně jsme taky deformován známým "Use enough gun" a zásadou být vždycky připravený na setkání s tím nějvětším zvířetem, který se v oblasti vyskytuje, i když ho třeba neplánuju lovit, protože co když se třeba ono rozhodne lovit mě - může platit i třeba pro velkou bachyni s malými selaty apod. Ale nejsem velkým přítelem extra rychlých super magnum ráží z produkce Weatherby apod. To jsou zajímavé kousky na experimenty a měření na hradlech, ale na zvěř jsou jejich účinky minimálně velice problematické. Obvykle projedou tělem aniž by předaly dost energie a udělaly co mají. Vím o lvu, který byl s dobrou ránou z nadupanýho Weatherbyho ještě po hodině dost živ na to, aby někoho sežral, kdyby ho průvodce nedostřelil na 6m už prakticky ve skoku. Ale znovu opakuji, hodně hodně záleží na střele. Osobně bych tyhle super ráže viděl vhodné tam, kde se střílí na sakra velké vzdálenosti, jako oryxe na Kalahari, nebo vodušky na Kafue Flats, kde se střílí na 300 i 400 m, jelikož blíž se prostě nedá dostat. Ale v převážné většině podmínek a situací tady v ČR je vidím jako zbytečné až skoro nevhodné. Na druhou stranu, nejsem přítelem minimalismu a hodně nesnáším střílení zvěře s rážemi .222 a .223 Rem. a pod. Pokládám je za nedostatečné, nespolehlivé, na všechno typu vítr a tráva háklivé a na cokoliv než srnčí slabé. A pak někdo jde na srnce, a přijdou prasata, a on to neudrží a tím flusbrokem střelí a pak ho nenajde.... Výhoda větších a silnějších ráží je to, že do velké většiny z nich se dá pořídit střelivo se slabší laborací, případně u opravdu výkonných ráží s tvrdší střelou, aby to nerozbíjelo zvěř, ale slabou ráži nenašlapeš. Pokud bych se měl pustit do doporučování čehokoliv konkrétního, tak všechny zde zmíněné ráže pokládám za dobré. 6,5x55 je fajn, 6,5x65 mám ještě o něco radši, starší verze 6,5x57 taky není vůbec špatná. Podle mě podceňovaná je ráže 7x57, a to jen proto, že je tak rozšířená a za min, režimu jí měl snad každý. No a? To neznamená, že je špatná, naopak, pokládám jí za velmi dobrou. 8x57 je výborná ráže do honiteb, kde se nestřílí na extra vzdálenosti, jako lesní honitby atd. Z amerických ráží bych viděl jako výbornou .308W, s .30-06 už je třeba trochu opatrnosti, ráda rozbíjí. Kdo chce střílet dál, 7x64, 7mm Rem.Mag., případně .300 WinMag a myslet na to, na co střílím a čím to láduju. Výborná by měla být také 8x75 a 8x68, ale nemám zatím zkušenost, 8x68 je zrovna na cestě. Osobně jsem fanoušek většího průměru střely, prostě dělá to správnou díru, takže Hungryho poznámka o devitkových rážích jako 9,3x62, 9,3x74 apod. se mi líbí, výkonné, spolehlivé, při správném střelivu nerozbíjí.... Takže tak můj pokus o osvětu. Aby mě nikdo neobvinil, že dělám chytrého, jako někteří pánové třeba na stránkách myslivosti, kromě 8x68 a 8x75 a 7mm Rem. Mag. jak už jsem uvedl, mám se všemi rážemi o kterých píšu praktické zkušenosti. Jo, ještě 9,3x ne, ale hodně jsem nastřílel s 375 HH mag., což je devítková koule zrovna tak. Jo a pokud jde o broky, žádná věda. 3,5mm jako univerzál a zahrdlení a prach podle toho, co chci lovit, jestli bažanty v bažantnici, nebo divoký kachny. Na lišku a větší havěť 4 nebo 4,5 mm, divoký holuby, perličky a pod. 3mm. Na dohledání něčeho, co mě může ošklivě rafnout, prase nevyjímaje, podle zákona a předpisů kulovnici, ale kdyby se to smělo, jakože nesmí, ale kdyby, tak do jedný hlavně slug, do druhý buckshot a revolver .357 nebo .44mag pěkně hodně po ruce. :D

prodamzbran
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29.08.2005 9:17

06.09.2013 22:09

Kolik J na kočku?

Kolik J je !minimálně! potřeba na elegantní zneškodnění kočky (resp. kocoura) se střelou FMJ/TFMJ - mám na mysli malý vstřel, malý výstřel, rychlý konec a žádný "sajrajt"? Vzdálenost do 20m. Kam přesně se zkoušet trefit?

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

06.09.2013 23:13

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Těžko říct, kočka je zrovna na zásah dost nevypočitatelná. :roll: Záleží kam ji trefíš. Pokud ji vezmeš na hlavu, stačí vzduchovka 4,5mm, pokud někam do těla, kolikrát chytí i malorážku a zdrhne.
U kulových ráží platí každá... 8)

prodamzbran
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29.08.2005 9:17

07.09.2013 7:59

Kolik J na kočku?

jpp: O té vzduchovce jsem právě slyšel, že moc humánní není (raněná zvířata utíkají) a o tom, že bych se s běžnou Slavií na 20m trefoval do hlavy, dost pochybuji :-) Vzduchovka snad může mít do 16 J, tak jsem to zavrhl, to bych pak na nic nevyužil. Já jsem spíše myslel tak náboj .22 SHORT, případně nějakou laboraci jiné ráže v této výkonové kategorii (klidně i černoprach). Od praktikujících myslivců bych spíše chtěl slyšet ono číslo (J v cíli), které mi zaručí, že kočka neuteče, ale také, že z ní nezbude "mastný flek". Prostě nějakou normu od-do.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

07.09.2013 8:59

Re: Učinky jednotlivých ráží při lovu

Tohle je stánka kde se řeší LEGÁLNÍ lov.
Tyhle prasečiny si řeště přes PM.
Díky. :roll: :roll: :roll:

prodamzbran
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 11
Registrován: 29.08.2005 9:17

07.09.2013 10:51

Kolik J na kočku?

Přesně tak, kdo to kdy viděl lovit zvěř vzduchovkou. Každopádně na fórech, kam chodí praktikující myslivci píší, že na kočku by měl stačit výkon v rozmezí od cca. 70-100 J v předpokládané vzdálenosti zásahu. Čili ten .22 short je tak-tak ideál.

Další

Obsah fóra / Střelectví / Myslivost a lov

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník