Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

28.08.2007 17:12

Tak som si to trochu pozrel. Vsetky metody, ktore popisuje Peggy platia, ale v tvojom pripade nie su vsetky potrebne a ani vhodne. Postupne vsetkymi prechadza len surove olovo vyrobene z polymetalickej rudy. Ty uz mas zliatinu rafinovaneho olova plus nieco ine. Ak je to akumulatorove olovo, alebo olovo urcene na vyvazovacie zavazia, tak je to zliatina s antimonom. Ak je to olovo urcene ako loziskovy kov, tak je to zliatina s antimonom a cinom. Ak je urcene na spajkovanie, tak je tam olovo, cin a v drahsich pajkach aj urcity obsah striebra pre lepsiu zatekavost a zmacanlivost. Takze predpokladajme, ze je to olovo urcene na zavazia, baterie, alebo na loziskovy kov. Toto vejmi zjednodusi situaciu, pretoze cin a antimon sa v domacich podmienkach odstranuju najlahsie.
1. S pouzitim chemikalii (Harrisova metoda).
Do taveniny pridas hydroxid sodny a dusicnan sodny (ten vytvara v tavenine volny kyslik, ktory oxiduje primesy). Nasiel som zdroje co tvrdia, ze sodne soli znecistujucich prvkov vytvoria penu na povrchu taveniny, ale aj take, co tvrdia, ze nerozpustne krystaliky tvoria s taveninou suspenziu a tam by sa museli odstranovat inac. Mozno prefiltrovanim taveniny, alebo mozno velmi pomalym chladnutim.
2. Bez pouzitia chemikalii.
Roztavis olovo, zohrejes na max. teplotu co ti piecka da a ocelovou trubkou budes do taveniny pod hladinu vhanat vzduch (v priemysle sa vraj pouziva vzduch obohateny kyslikom). Vhanal by som to tam velmi pomaly, aby sa tavenina neochladzovala, ale zaroven tak silno, aby sa prudom vzduch miesala. arzenicnany, cinicitany a antimonicnany by zase mali zostat v pene (alebo aj nie).
Postup, ktory si robil so sirou ti pomoze len v pripade, ze olovo obsahuje med. Na inu primes ti to nepomoze a asi si ani nedospel k nejakemu extra vysledku, pretoze nepredpoklada, ze si mal olovo s medou.
Zinok by som do toho nedaval. Pouziva sa len na odstranovanie zlata a striebra (co asi nebude tvoj pripad) a po odstraneni Au a Ag musi este prist jedna rafinacia - odstranenie Zn.
Takze skusil by som to len poriadne zohriat, dlho nechat prebublavat vzduch, obcas zobrat oxidy z povrchu premiesat, aby sa to rovnomerne "prekyslicilo". Niekde som cital, ze takato rafinacia sa robi pri teplote okolo 900 st.C, takze skor ako na piecku by som to videl na autogen :-)

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

28.08.2007 20:46

Já bych to viděl tak,že tvrdý olovo prodat kolegům co potřebujou tvrdý za rozumnou cenu.No a pak koupit takový co potřebuješ.
Možná ušetříš kopec práce.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

28.08.2007 22:10

Dosiahol som to, ze asi 30% z povodneho olova len nejaky sedy tvrdy odpad, co vypenil a nejako to makke nieje, len trosku.
Maximalku mi pec dosiahla 454stC, co je malo na oddelenie prisad.
Mne taketo tvrdsie olovo puska pekne papa, len kamosovi nie a lieta mu to naplocho, tak som bol este teraz kupit ulne ciste olovo na jeho ogivaly.
Nebudem experimentovat, je s toho len bordel a efek ziaden.
Takze dakujem za rady, s cistenim olova koncim.

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

28.08.2007 23:22

Vies, to je trochu komplikovanejsie. Pri chemickych reakciach vela zalezi od podmienok. Do roztaveneho olova si natlacil siru, kedze v tavenine nebola med, ktora ma k sire vacsiu afinitu ako olovo, sira nemala na vyber, reagovala s olovom na sufid olovnaty a ten ti vypadol z taveniny ako bordel. Keby si v olove med mal, aj tak by si do neho potreboval pridat akurat chemicky alikvotne mnozstvo siry, aby to cele zafungovalo. A to zistis len analyzou povodneho kovu, co doma nemas sancu. Inac si nicis aj olovo, aj siru.
Jednoznacne pre strelcov nie je cesta robit si z baraku chemicku fabriku, ci sa to uz tyka vyroby prachu, alebo cisteho olova.
Aj ked na nejake experimenty s prachom by som sa nahovorit asi dal :-)

Upravujem prispevok.
Problem je, ze si z olova odstranoval nieco, co v nom nebolo. Takze si len zbytocne nicil reagenty. Ak mas na to este nervy, skus prebublavanie taveniny vzduchom. Tam by sa mali dat dosiahnut lepsie vysledky.
Aj ked najlepsou cestou by bolo urobit s tym olovom nejaky sikovny obchod.

miro84
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 7
Registrován: 05.08.2007 21:29

08.11.2007 3:08

Zdravím chcem sa spýtat ci sa da do perkusne zbrane použit olovo zo zaváží na vyvažovanie kolies

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

08.11.2007 9:03

No použít se zajisté dá (taky jsem to zkoušel) použít se dají i "tvrdoslitiny" ze starých olověných akumulátorů, ale není to ideální :-) čím měkkší, tím lepší práce.


Reklama

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

08.11.2007 15:58

To miro84

Jak píše Fox,normálně se to nechá používat,víc se nadřeš při nabíjení,jinak to střílí dobře,ale je lepší měkké.Ta směs,ze závažíček je dost dobrá pro střely do náboj.zbraní. Jestli,nemáš nic jiného,tak to klidně používej,nic se nestane!

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

09.02.2008 21:44

moje nová pícka :-) spirála z Boskovic za dvě kila a hromádka šrotu s kabelem od remosky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
v době testů stále bez izolace ani tepelné ani elektro :oops:

Uživatelský avatar
cz27
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 422
Registrován: 10.12.2006 17:10
Bydliště: Jižní Čechy

10.02.2008 9:04

Dobrá práce. Já jsem si pícku koupil, nicméně jsem stejně dodělával digestoř. Nezapomeň na ni.

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

10.02.2008 21:26

slolory: ako máš prosím vyriešený výpust.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

11.02.2008 18:37

Odvětrávání je hodně důležitá věc!!!Každý tavič a odlévač,by to neměl podceňovat!!!Nejlepší,je to dělat venku,pokud to jde.Nebo,pak zajistit opravdu kvalitní odsávání,vyplatí se to bohatě,zdraví je jen jedno!!! Výpusť je nejlepší spodní do konusu,jako je to uděláno u pícek,které se kupují.Nejlépe se mi osvědčila,kolmá,s regulací průtoku olova.

Uživatelský avatar
solory
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 311
Registrován: 14.07.2005 13:02
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem

16.02.2008 15:15

výpusť je nalisovaná ve dnu a preventivně zavařená od spuda (u plotýnky to nevadí) je provrtaná 3,5vrtákem, z vrchu do ní zapadá tyčinka která má na konci navařenou kuličku a sedlo je udělané na soustruhu jen zkosením hran aby byla jistota, že kulička zapadne kde má. kulička na spod je utopená ani ne do poloviny svého průměru.
na první licím nesmyslu to bylo vrtané velkým průměrem až ke konci výpusti a u toho zkosení ve vnitř zapadala kulička taky jen do náběhu co udělal vrták. jen se blbě vyklepával bordel, když se nechalo dotavit až do konce a ten binec napadal dolů.
s tou kuličkou na vrchu je jediný problém, a to v tuhnutí olova kldyž není dost horké. prostě to po zapnutí (teď v zimě v nevytopené dílně) nechám cca. 20minut hřát s olovem, odleju první (jednou zatuhla při uzavření olova), nahřál jsem výpusť zapalovačem a od té chvíle teplotu drží.

Uživatelský avatar
MarK
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3843
Registrován: 20.10.2005 20:14
Bydliště: Wien8, Praha8 ________________________ »»» zbranekvalitne.cz «««

17.02.2008 14:35

edit: ok, blbost ;) :lol:
Naposledy upravil MarK dne 17.02.2008 14:59, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

17.02.2008 14:51

To: MarK

Ale neeee, to fakt srandujes.
Zaprve ta spirala nedokaze zohriat hmotu olova ani na jeho bod tavenia a teplota liatia je este o 30-50stC vyssia.
Teflonova nadoba je neprakticky velka a za dalsie, teflon nevydrzi teplotu tavenia olova, roztecie sa a odpari.

Ale poviem Ti ze by to bola super vec na vyrobu maziva vo vacsom mnozstve. Vcely vosk a sadlo to iste roztavi.

Edit: bola tu ponukana friteza ako pec na olovo /aby bolo jasne k comu je moj prispevok/

Uživatelský avatar
emde
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 21.01.2004 8:56
Bydliště: Praha

29.02.2008 14:15

Fritéza jako pec na tavení

Bohužel už není vidět co bylo nabízeno, ale tak úplná blbost to zase nemusí být. Některé fritézy mají až 2x větší příkon topení (1600W) než pece od fy. Lee (max.700W) a upravit "žehličkový" termostat na teplotu 300 - 400 stupňů je dost jednoduché. Jen by neměla být vyndavací nádoba na olej, tam je přestup tepla mezi spirálou a nádobou dost špatný.

Uživatelský avatar
hetzer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 657
Registrován: 19.12.2006 15:37
Bydliště: Prostějov

03.03.2008 18:09

emde: ja mam fritezu se spiralou primo v oleji ma 2400W. komplet v nerezu. akorat by ji na taveni olova byla skoda :D

Uživatelský avatar
Born to kill
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 23.11.2007 17:59
Bydliště: Jižní Čechy

30.03.2008 18:47

Cau. Poradte mi. Jak bevavaji tak cca velke ingoty? dylka, sirka a vyska? diky za brzkou odpoved :)

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

30.03.2008 18:58

Těžko ti odpovědět k tvé spokojenosti, když se ptáš, promin, takhle hloupě...
Jakkoliv ti pasuje...

Musel by si specifikovat, co s tím zamýšlíš... Obecně se budo používájí originální kokily na ingoty LEE či Lyman a nebo použivá každý, co mu vyhovuje, nebo co našel doma...

Uživatelský avatar
Born to kill
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 107
Registrován: 23.11.2007 17:59
Bydliště: Jižní Čechy

30.03.2008 19:55

chci to na prechovavani olova, vim ze je to blbe polozeny, ale jde mi o to, aby ten jeden ingot nebyl zbytecne velkej ale proste takovej akorat, jak tedy tak cca bejvaj velky ty stredni formy?

romi
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 37
Registrován: 24.10.2007 19:57
Bydliště: SM

30.03.2008 20:12

ingot

Born to kill píše:chci to na prechovavani olova, vim ze je to blbe polozeny, ale jde mi o to, aby ten jeden ingot nebyl zbytecne velkej ale proste takovej akorat, jak tedy tak cca bejvaj velky ty stredni formy?


Tak velké , jak máš velkou odlévací pícku na finální střely, přibližně 20 procent provozního obsahu. Jako formu jsem zvolil nerez naběračku.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků