Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

10.06.2015 22:24

Re: Jak tavíte olovo?

S Medekom som uz komunikoval, ale na cely ingot zatial nemam kapacity :-) A do Ser ede som sice volal, ale pristup asi takyto - mozno, volajte a informujte sa. Mal som dojem ze hovorim s kucharkou v skolskej jedalni :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

11.06.2015 16:36

Re: Jak tavíte olovo?

Ahoj Virgi. Olovo z Příbrami je čisté 99,97%. Ale vstupní zdroje jsou skutečně autobaterie, olověné trubky, dráty, bloky z rentgenových zařízení a podobně. Vše se rozemele na padrť, kyselina se regeneruje. Plasty se dále prodávají. Různými přísadami do taveniny vznikají sloučeniny a postupně vyseparují čistý kov. Je to fakt složitý proces, nedivím se té ceně.
Ale objednávka funguje bez problémů, dopravné je samozřejmě vyšší, pošťáci to dovezou až pod nos.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

11.06.2015 17:52

Re: Jak tavíte olovo?

Predvcerom som si po prvy raz zaodlieval. Vybral som desat kuskov z asi 50tich, ktore ako tak splnaju "normu" Minnie .50 Lee. Z kliesti vypadli krasne leskle a po chvilke sa na nich vytvorila "namraza". Pod lupou to vyzera ako zinkovany plech. Zdroj olova bohvie zkade, nasiel som po bratovych pokusoch oloveny popolnik :-) Zda sa ze je zmes, ale hlavne boli zavazia na kolesa. Takze sa zda, ze bolo prilis horuce olovo a asi aj klieste. Vaha podla Lee by mala byt 360gr. Tie moje maju od 356 do 358 gr. Rozmery v poliach .501, krasne lahko idu do hlavne, ale nepadaju same na dno. Hrany mazacich drazok sa mi zdaju prilis plytke nemaju 100% ostre hrany :-(. Nosy maju v mieste odseknutia drsny povrch. Asi priskoro odseknuty naliatok. Inak su pekne rovne. Odlieval som tak, ze v tavenine bola lee naberacka, nabral som olovo prilozil kleiset nalievacim otvorom k zobaciku naberacky a vsetko otocil o 90 stupnov. Tych vybrnych desat kuskov je uz z konca odlievania, ked mi to slo zu dost rychlo a nekydal som olovo okolo seba :-) Nadoba na tavenie nova polska rajnica (vypaloval sa kopec bordelu z "teflonu", neustale som zbieral bordel z hladiny a aj naberacka je cela pokryta krustou, ta tam drzi ako ortodoxna viera:-( ) Vsetko na turistickom plynovom varici na 2kg PB flasu. Blbu fotku prikladam.
Přílohy
Knedliky.jpg

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

11.06.2015 18:38

Re: Jak tavíte olovo?

Nejspíš s výsledky střílení spokojen nebudeš. Aby minie dobře chodily, musí být z čistého olova.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

11.06.2015 18:56

Re: Jak tavíte olovo?

Dovolím si oponovat.Moje dost dlouhá praxe a hlavně výsledky.A nejen moje./závažíčka na kola/.Střílím Minie pouze .58.Tady to funguje normálně.Kokila Minie LEE.575 škrábnutá.Střela kalibrovaná a mazaná do drážek.
Do taveniny kousek vosku,zamýchat,sebrat bordel,po přidání dalšího olova opakovat postup.
Nesbírat cín,ten zamýchat.Sebrat pouze strusku.
Namrzlé střely-moc horké.Mokrý hadr na zem a občas ochladit kokilu.
Dbát na dolití hran.
Výsledek bude ok. :wink: Co se střel týče.
Vychytat navážku a mazání.

Nikomu neberu jeho názor a nevnucuji svůj.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

11.06.2015 19:52

Re: Jak tavíte olovo?

Ještě jsem zapomněl.
Páry zapálit,pokud to neblafne samo.Po vhození kousku vosku a zamýchání.


Reklama

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

11.06.2015 20:30

Re: Jak tavíte olovo?

když je olovo zbytečně horký, nejen že se krupičkujou střely a smrskávaj se příliš, ale taky olovo nadměrně oxiduje (výroba strusky je drahej špás). Já střely vyklepávám do hrnce s vodou (mám na hladině čtvereček prkýnka tak na něj). Leju rovnou z pícky, vpusť kleští přimačku na výpusť, otevřu, napočítám 21,22,23, zavřu, 21 otevřu, 21, zavřu, nálitek prakticky není, je krásně dolito a šup se střelou do vody. Teda jaksi kolila (dělaná) mi na výpusť pícky těsní. Šmejdů není. Leju tak rychle, že se kleště nestíhají ochlazovat, na to mám pikslu s mokrejma pilinama, po 10-15 střelách zapíchnu kleště do pilin a ochladím. Pícku mám danou po roztavení vsázky tak na 4 a kousek....

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

11.06.2015 20:51

Re: Jak tavíte olovo?

Je tu hodně cenných rad. Skoro je až člověku líto, že někdy zapadnou v čase. Je to tisíce a tisíce pohybů, než se z toho stane rutina a je dovedená k dokonalosti. Je to zákon předovky - dělat věci pořád stejně.
To prkénko na vodě je něčím obalené, třeba filcem? Myslím, aby se střela neoťukla.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

11.06.2015 20:56

Re: Jak tavíte olovo?

ne je z měkkého dřeva :) Je to tenká palubka, střela na ní spadne, prám se vlivem vysoko položeného těžiště stane nestabilní, nakloní se a vyklopí pasažéra do hlubin... tedy do nitra hrnce :mrgreen:

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

11.06.2015 21:56

Re: Jak tavíte olovo?

Chápu, že někdo chladí střely ve vodě, ale k čemu je to dobré ? V čem tkví tento,
celkem náročný, systém ? Co je pak na té střele lepší než na té , která vychladne pomaleji na vzduchu ?

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

11.06.2015 22:07

Re: Jak tavíte olovo?

rychlost lití. Když bych je klepal na hadr, nalomím je, otluču je, protože nejsou zcela zatvrdlý. A nebo bych musel čekat než je vyklepnu a to zas zbytečně chladnou kleště a pak jsou špatný odlitky a musí se přihřejvat olovo (a pak jsou zas kleště moc horký).... Na systému není nic náročnýho. Místo hadru mám vedle pece hrnec s vodou.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

11.06.2015 22:08

Re: Jak tavíte olovo?

Ja som ich vyklepaval na handru a vela z nich koli roznym "otlakom" slo nazad do taveniny :-/

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

11.06.2015 22:12

Re: Jak tavíte olovo?

Chladit proudem vzduchu

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

11.06.2015 22:38

Re: Jak tavíte olovo?

No pravda, este na nich fukat budem :-) Nabuduce pojdu do vody a hotovo :-)

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.06.2015 9:49

Re: Jak tavíte olovo?

Přečtěte si lití olova od začátku, teď nevím, jestli tady, nebo na sesterském fóru. Jsou tam úvahy o tom, jestli olověná střela vyklepnutá do vody se zakalí a tím ztvrdne. Pisateli bylo tehdy vysvětleno, že olovo se chová opačně jak ocel - tedy prudkým ohřevem a následným ponořením do vody MĚKNE.
Tehdy mně to tehdy nedalo a zkusil jsem to. Vyrobil jsem si primitivní tvrdoměr - kilové závaží v plastové trubce padalo z metrové výšky na ložiskovou kuličku položenou na bloku testovaného olova. Jako etalon jsem měl nepoužité olověné plomby a kule koupené u prodejce v Praze. Skutečně mně připadaly střely odlité do vody měkčí, než střely vyklopené jen tak do krabice a ponechané volně na vzduchu.Tehdy jsem odléval ze směsi závažíček, trubek, drátů a čehokolic, co se naskytlo - takže všechno bylo tvrdší, jak ty plomby.
A na doplnění, (dnes mám výhradně čisté olovo) - v peci mám pořád zbytky olova po odlévání. Roztavím, přidám měkké (čisté olovo) nebo nedokonalé a nevyhovující střely z minula, a pracuji. Jak se to neustále přetavuje dokola kolem, připadají mně výsledné střely tvrdší, jako blok z Příbrami.
Zkusil jsem to a pustil z hlavy, dál vyklápím střely do krabice. Ale pokud to tak funguje, tak Kentan vlastně střely popouští a výsledkem jsou měkké střely. Hodlám to příště zkusit podle jeho návodu.
Výše uvedené není "latina", takhle jsem to dělal, zkusil, jestli je to nesmysl, nesmyslem to zůstane. Jestli je to faktum, jen na tom získáme.

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

12.06.2015 10:35

Re: Jak tavíte olovo?

co mám načtené ze zahraničí, tak čisté olovo se kalit (anglicky quench) nedá, ale slitina obsahující mimo cín a antimon i ARSEN (olovo ze závažíček) se litím do vody vytvrzuje a úspěšně se toho využívá. Vyzkoušené ale nemám :)

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

12.06.2015 17:42

Re: Jak tavíte olovo?

Já klepu střely na zmuchlanej hadr.
Házet to do vody se přiznám mne nenapadlo. Možná to vyzkouším při lití střel 45/70,405 grainů s dutinou.
To by se určitě lití urychlilo,tyhle střely jsou delší a když jsem vyklepával moc rychle,tak se mi občas stalo,že se trochu deformovala a musel jsem jí hodit zpátky.
Tak vždycky chvilku počkám a pak vyklepnu.
Stejně tak u Minie .58.

S tou tvrdostí střel klepaných do vody,tak to by mne taky zajímalo,jak je to opravdu. :wink:
Je to tak,jak píše kolega Sam Jr.?
Rád si nechám poradit.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

12.06.2015 18:44

Re: Jak tavíte olovo?

Ne, je to obráceně. Vhazováním horké střely do vody olovo měkne. Ale nemyslím, že to budeš dělat. Kentan to jistě dělá roky a má v tom ten potřebný fortel. Zuby si taky určitě čistíš jen tou jednou určitou rukou a druhou bys měl problémy to dělat. A s oléváním to je to samé. Ale jak jsem psal, zkusil jsem to, potvrdilo se mně to, a šel jsem od toho.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

12.06.2015 19:40

Re: Jak tavíte olovo?

Pred chvilou som skoncil s odlievanim. Uz ani jeden zmrazeny kus, vsetko leskle ako psie gulky :-). Vyhadzoval som do vody. Klieste som chladil na mokrej handre, viackrat som fluxoval. Je ale pravda, ze do vcerajsej taveniny som primiesal asi 40% (odhadom) cisteho olova zo striel od aresu. Rozmery su super 501, ale vaha skace od 360gr po 364 gr. Najviac je ich s vahou od 362.2 po 362.8 gr. Je problem v takom rozmedzi vahy ?? Zhruba 4gr ? :-)

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

12.06.2015 21:06

Re: Jak tavíte olovo?

moc to prožíváš. nikdy nevážím, co odleju vystřílím. Lítá to jednou dírou.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník