Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

29.10.2014 0:59

Re: Jak tavíte olovo?

Peggy píše:Špatně postavený pokus. Ona totiž kapka padající z výšky může mít takovou rychlost, že propadne pod hladinu. Efekt je potom stejný, jako u vody v dutině chlazené střely. To přirovnání s asfaltem je velmi výstižné, a podstatné je vždy to, jestli voda propadne pod hladinu. Buď ji tam něco musí vnést s sebou, nebo musí mít vlastní energii, nebo jí musí být moc (ale to poslední platí spíš pro asfalty, protože jsou lehčí než voda).

No, s ohledem na to, že hustota vody je minimálně desetkrát menší jak hustota tekutého olova, a taky že kapka vody váží pouhých 0,023gramu, není rozhodující, z jaké výšky padá. Pod hladinu olova se nedostane. Myslím, že když teče voda z balkonu bytu konstrukční výšky 2,5m do nižšího podlaží, tedy skutečné výšky cca 2m od pícky a žádné výbuchy se nekonají, mělo by být jasno. Mě tedy alespoň je. Nemá smyslu tady dále řešit blábol šedého jezdce a first sergeanta, protože on bude tvrdit pořád to svoje. Že s tím svým výmyslem pochybil už mu došlo. Dává to ostatně dosti vehementně najevo svým žlučovitým výlevem na moji adresu.
A ještě pro first sergeanta: Já tě hochu neurážím, naopak ty urážíš všechny tady na fóru tou hloupostí, co sis vycucal z prstu. Já ti ji ovšem baštit nebudu.

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

29.10.2014 7:52

Re: Jak tavíte olovo?

Jim11: Zklidni hormon, kdo pochybil, ten ví. Shodneme se na tom, že voda do roztaveného olova není to pravé ořechové a konec. Je vcelku jedno, jak ji tam kdo dostal, výsledný efekt, kteří my méně šikovní zažili, nedoporučujeme znovu ověřovat.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

31.10.2014 20:07

Re: Jak tavíte olovo?

Nedá mi to, také jsem to probíral s kolegou tavičem... :D A shodli jsme se na tom, co píše Peggy... Jsou kapky a kapky... dostatečně velká a rychlá kapka by mohla fungovat popsaným způsobem. Ovšem většina explozí taveniny je způsobena vhozením vlhkých kousků olova tavičem....
A souhlasím s Barrym, netřeba to nutně empiricky ověřovat... :lol:

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

31.10.2014 21:19

Re: Jak tavíte olovo?

Nechtěl jsem to dál rozmazávat.
Flek na fasádě je dodnes a změřil jsem to,není to 2 metry,ale 185 cm.Taky vyfotil.
Tak genius nejsem,abych odhadl přesně 2 metry.
Původně jsem už nechtěl reagovat,ale taky mi to nedalo. :wink:
Pokud odlívám a je zataženo,tak mám fakt po ruce ten velký slunečník a okamžitě bych to balil.
Nebyl to první gejzír olova,co jsem zažil,jenže to byla moje blbost výše už popisovaná.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

01.11.2014 18:42

Re: Jak tavíte olovo?

img049.jpg


Dopadová energie kapky vody padající z jakékoliv výšky je max. 4,8 tisícin Joulu. Kromě toho je třeba brát v úvahu ještě Archimedův zákon.

Uživatelský avatar
Saphyr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 136
Registrován: 26.02.2010 2:09
Bydliště: Letná

01.11.2014 22:22

Re: Jak tavíte olovo?

Tak ja nevim uz co se stalo, asi bylo vlhke olovo, protoze neprselo, ale uz jsem maly prskanec taky zazil. Nic dramatickeho, ale neprijemny zazitek to byl. Vubec nechapu smysl tehle diskuze. Proste voda do picky nepatri a velka tecka. Tohle spekulovani o tom, kdy to je o hubu a kdy ne nekam konstruktivne vede? K cemu je takova informace, jako kolik je potreba k explozi kapek...snizi to riziko urazu, nebo takova informace snizi miru opatrnosti odlevace, ktery si to precte?

P.S: A co kdyz zacnou padat kroupy? :-D:-P
Naposledy upravil Saphyr dne 03.11.2014 2:03, celkově upraveno 1


Reklama

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

01.11.2014 23:45

Re: Jak tavíte olovo?

Přátelé,tím by se nikam nevedoucí debata dala ukončit...
Další spekulativní příspěvky = delete...

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

16.03.2015 0:01

Re: Jak tavíte olovo?

Zdravim.
Mam dotaz. Tohle vlakno jsem si v rychlosti precetl, tak je mozne, ze jsem to prehlidl. Takze pokud se to uz resilo, tak se omlouvam.
Pohravam si s myslenkou, ze bych si udelal samodomo picku na taveni olova. Ma predstava je takova, ze bych pouzil topnou spiralu ze stareho elektrickeho varice, nejaky stary kastrol, do ktereho bych udelal spodni vypust pomoci tycky, kulicky z loziska a sedla s tryskou.
Muj dotaz zni, jestli muze byt topna spirala nasroubovana uvnitr hrnce? Takze bude v primem kontaktu s taveninou.
Pokusim se vlozit obrazek varice pro predstavu. Snad se nahraje.
Přílohy
elektricky-varic.jpg

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

16.03.2015 1:54

Re: Jak tavíte olovo?

Tenhle vařič má 600W, při průměru abys využil celou spirálu a trochu rozumné hloubce jsi na 10 kg taveniny. Bez tepelné izolace trvá náběh asi 3/4 hodiny.

Dát spirálu do taveniny je v principu nesmysl. Pokud dojde k porušení obalu spirály, efekt průchodu oblouku taveninou bude asi fakt zajímavý, i když dnešní jističe reagují skoro na nic.
Mnohem větší problém bude utěsnit průchod vývodu spirály dnem. Materiál spirály (ten vrchní, co tvoří šneka) se nedá svařovat, rozhodně ne vystárlý a mockrát vypečený. Takže utěsnit ten průchod tak, aby spolehlivě držel sloupec 10 cm olova při celkem brutálním teplotním namáhání a rozdílech ohřev/chladnutí je skoro neřešitelný.
Nemluvě o tom, že se spirálou natvrdo na dně se ti nepodaří pícku nikdy pořádně vyčistit.

Mnohem lepší řešení je koupit litinovou rychlovarnou plotnu na sporák (145 mm/1500W) jako náhradní díl, udělat nosný kříž na ni a přitáhnout vhodný hrnek/svařit nádobu.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

16.03.2015 8:11

Re: Jak tavíte olovo?

Spirála uvnitř bude navíc olovo zbytečně přepalovat. Na druhou stranu, na podobném vařiči jsem léta tavil v hliníkovém hrnci a odléval naběračkou vrchem (než jsem si pořídil pořádnou pícku).

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

16.03.2015 10:21

Re: Jak tavíte olovo?

Peggy: pokud si dobře vybavuju tu fotku která je někde v tomhle nebo v odlévacím vlákně, tak máš Etu s termostatem v "krabici" vpravo od spirály-ten má 1200W :-) Mám ho taky, používám na přetavování malých várek kolem 20 kg.
Těch 600W neudrží v neizolovaném hrnku ani 15 kg, natož aby je to dokázalo roztavit s něčímv čase, co by vzdáleně připomínal náznak efektivity.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

16.03.2015 10:46

Re: Jak tavíte olovo?

JJ, bude to tak - proto jsem psal "podobný". Těch 600 W bude asi fakt málo.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

16.03.2015 12:41

Re: Jak tavíte olovo?

Jestli je topné těleso vně, nebo přímo v olovu má vliv na čištění pícky, tedy i tělesa a na přenos tepelné energie. Pokud je těleso uvnitř, je přenos daleko efektivnější a rychlejší.Něco jako rychlovarná konvice. Zatímco zvenčí spousta energie unikne. Existují i továrně vyráběné pícky Fy Lyman, které mají topné těleso uvnitř, tedy přímo v olovu. Ale tam je těleso jednoduchého tvaru, takže čištění je poměrně snadné. Samozřejmě, že těleso 600W je pro pícku určitě slabé. Já udělal pícek několik a vždy s venkovním tělesem, příkon kolem 2 kW. Ohřev je poměrně rychlý a teplotu udržuje elektronický termostat. Pokud se venkovní těleso tepelně zaizoluje vhodnou izolací, příkon je možné podstatně snížit. Topná tělesa jsem použil z trouby elektrického sporáku z kovošrotu. Tělesa mají plášť z nerez oceli a jdou snadno narovnat, takže vznikne tyčka cca 1,5m a ta se pak navine na plášť pícky. Používám vždy 2, paralelně spojená. Plášť pícky je z nerezoceli.

spikelet
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 280
Registrován: 13.01.2014 16:00
Bydliště: Zlín

16.03.2015 17:22

Re: Jak tavíte olovo?

Diky za vaše rady a postřehy. Ta fotka vařiče, co jsem sem dal s dotazem je jen pro představu. Možná jsem měl dát rovnou fotku toho vařiče, který bych chtěl použít. Tvar spirály je stejný a vařič je dvouplotýnkový s regulací výkonu. Asi se na to asi vyprdnu a koupím tu největší pícku od Lee. No ještě popřemýšlím. Raději bych těch cca 3000 peněz investoval do olova a prohnal ho hlavní.

Znipper
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 180
Registrován: 05.02.2014 20:28

16.03.2015 19:25

Re: Jak tavíte olovo?

a co tak hrniec na tavenie olova obalit napriklad sibralom a tavit na spirale ? ;-)

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

17.03.2015 0:21

Re: Jak tavíte olovo?

Olovo se dá tavit ledajak, ale takový primitivní způsoby jsou k prdu. Zálesáci to kdysi snad tavili nad otevřeným ohněm v naběračkách. Ale mají-li být odlitky konzistentní, je k tomu třeba kontrola a regulace teploty.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

17.03.2015 22:14

Re: Jak tavíte olovo?

Přesně tak, jak hovoří kolegové, dá se tavit mnoha způsoby. Já jsem měl spodní díl z bývalého kotle Brutar. V topeništi se zapálilo pár hrstí dřevěného uhlí, do něho se zavrtala zednická fanka a už se vesele tavilo. Ale než se to nachystá, než se to pak sklidí, při práci odlétává spousta drobounkých zrníček olova. Není nad normální šestikilovou pícku. Zapneš a jdeš si chystat materiál.
Počáteční materiál pro předovku je nákladná záležitost, nedá se nic dělat. Ale pokud člověk nestřílí velké množství na jednu návštěvu střelnice, tak by ty náhradní metody mohly stačit.

Chassin the Trane
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2015 20:52

26.05.2015 14:33

Re: Jak tavíte olovo?

Mě zase nepřijde ta vstupní investice tak hrozná, pokud střílím pušku a srovnám cenu za ránu předovkou (+-1,5/rána) a zadovkou (+-10 za ránu v případě přebití a to věci na přebíjení nejsou nejlevnější), tak se investice vrací velmi rychle.
Tavit lze mnoha způsoby, ale mnohé budou zbytečná pakárna. Mě přijde taky píska Lee jako ideál, výkon tam je, určitá regulace taky, pohodlné to je v rámci možností také. Ještě vyřešit odsávání aby se nemuselo tavit venku, což mi v zimě dělá problémy.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

26.05.2015 16:42

Re: Jak tavíte olovo?

Souhlas,je lepší mít pícku a ta LEE je v pohodě,dělám na ní hodně ráží,od menších až po knedlíky.
Jen mne to nebaví,snažím se toho vždycky nasekat na jedno lití co nejvíc a pak z toho fungovat.
Lití v zimě už jsem zavrhnul.
Není nad větrání venku. :wink:

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

26.05.2015 17:06

Re: Jak tavíte olovo?

není nad svařovací box s odtahem :)

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků