Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

22.07.2007 15:17

Ten úhelník používám taky, má ovšem navařený čela :wink:

Uživatelský avatar
zoufalec
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 859
Registrován: 15.10.2006 18:01
Bydliště: Boskovicko

22.07.2007 16:01

Samozřejmě, bez čel by mohlo olovo vytýct na zem a nepěkně popálit nohy. :cry:

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

22.07.2007 18:17

Obrázek

Mno, já čmajznul manželce (ještě to neví :lol: ) starou nerezovou naběračku a jednoduše odlejvám "naběračky", když je pak dám na sebe, tak vznikne úhledná "skorokoule", he-he :P
Nejni to pravda žádnej profi ingot, ale svůj účel to plní. :roll:

Uživatelský avatar
cz27
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 422
Registrován: 10.12.2006 17:10
Bydliště: Jižní Čechy

30.07.2007 13:17

Řeším odlévání tak, že mám v dílně kamna klasika Petry, ze kterých vyndám horní kulatou desku, je tam pouze položená. Místo ní vložím starý kastrol, takže vykukuje přímo do topeniště, je akorát takže těsní. V něm rozpustím olovo, hodně takže to trvá dlouho. Zhora sesbírám nečistoty a odlévám hliníkovou lžící upravenou do správného tvaru s prodlouženým držadlem. Na ponku mám další kastrol do poloviny plný vody s hadrem na dně. Po odlití nechám kuli spadnout z kleští do tohoto kastrolu. Hadr na dně zabrání poškození kule pádem, možná je tam zbytečně.
Až budu odlévat, můžu nafotit.

Uživatelský avatar
cz27
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 422
Registrován: 10.12.2006 17:10
Bydliště: Jižní Čechy

30.07.2007 13:21

Ještě jedna věc, mockrát to tu zaznělo ale zopakuji to. Je třeba používat čisté olovo, alespoň co nejčistší. Koupil jsem si jednou kule které se nedaly do válce zalisovat, jak byly tvrdé. To je jeden z důvodů proč odlévám.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

30.07.2007 15:15

cz27: Jak říkáš, používáš čisté olovo. To můžeš mít jedině z hutí, jinak čisté nemusí být a tím jak střely vyklopíš do vody můžeš nevědomky a nekontrolovatelně zvyšovat tvrdost odlitých střel. Pokud nemáš spec. tvrdoměr tak to asi nezjistíš. Nemám nic proti tvé metodě, ale já bych se chlazení vodou vyhnul.


Reklama

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

30.07.2007 16:00

Mimochodem, už jsem několikrát přemýšlel o nějakém udělátku na amatérské měření tvrdosti olova - třeba závaží navlečené na drátu, který by na konci měl koncovku s kuželovitým hrotem. Hrot by se přiložil svisle na olověný prut (kuli a pod.), závaží by se zvedlo na plnou délku drátu a vypustilo. Změřením průměru otisku hrotu bych porovnával tvrdost olova. Do jisté míry to kopíruje měření tvrdosti v průmyslu.

Nemáte někdo odzkoušenou nějakou jednoduchou metodu?
Docela by se to při zpracování a třídění odpadního olova hodilo !

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

30.07.2007 17:56

A není jednodušší ten tvrdoměr za nějakejch 1600 koupit? Má ho Anděl od LEE.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

30.07.2007 18:26

tom píše:A není jednodušší ten tvrdoměr za nějakejch 1600 koupit? Má ho Anděl od LEE.


No jednodušší to samozřejmě je, akorát, že se nám z té rány z předovky začíná klubat docela "luxus".
Mě spíš začíná mnohem více trápit levná dostupnost olova, ve zběrných surovinách už si člověk neškrtne (bez známostí) a u Anděla taky nic moc. Nedávno jsem tam byl a olovo co měl bylo legované pro přebíjenky, pro předovky nic ...
Těch pár kg trubek co jsem nedávno sehnal je asi labutí píseň, ale co dál :?:

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

30.07.2007 18:36

No, dál asi Kovohutě Příbram ... jinak ten tvrdoměr za 1600 není zase až taková pálka, spíš jsem si na to, blbec, nevzpomněl, a že jsem se na ně koukal :lol:
Ale má to háček :!: - je to dělaný jako nástavec do rámu přebíjecího stroje, a to je mi, coby předovkáři, jaksi na nic. A vyrábět rám kvůli přípravku.....

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

30.07.2007 23:01

Měkký-čistý olovo na střely pro předovky stačí 99.97.Olovo 99.985 je asi zbytečnej luxus.Pláště z kabelů taky nejsou k zahození,ale zpětnej výkup ze sběru je poslední dva roky na levačku.
.Obrázek

Jinak se dolovo koupit v Příbrami v cihlách cca 40 kg.Tuším že 42Kč/kg+DPH (cenu si už přesně nepamatuju).
Takže střela 500 grs.............

Tvrdoměr:
1600 není zas tak moc,ale proč když se za to dá koupit olovo :D
Jednoduchej tvrdoměr je závaží jako kyvadlo.Vzorek by měl mít kvůli měření otisku hladkou plochu do který se vmáčkne břit nebo kulička.Otisk trojůhelníkovýho břitu se líp měří.Při amatérský konstrukci je to ale metoda porovnávací

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

30.07.2007 23:30

staM píše:Jednoduchej tvrdoměr je závaží jako kyvadlo.Vzorek by měl mít kvůli měření otisku hladkou plochu do který se vmáčkne břit nebo kulička.Otisk trojůhelníkovýho břitu se líp měří.Při amatérský konstrukci je to ale metoda porovnávací


JJ, tak nějak jsem uvažoval ...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

04.08.2007 14:15

Olovo

Fandaks píše:Nemám nic proti tvé metodě, ale já bych se chlazení vodou vyhnul.

Nazdar Fandaksy,
mal by si vediet ze farebne kovy sa pri prudkom ochladeni spravaju uplne opacne, ako kovy zelezne, teda ze zmaknu, tiez pouzivam tuto metodu, ked chcem spravit makksie olovo, ako skutocne je. Pouzivam hlavne akumulatorove, ktore nieje sice az tak tvrde, ale je tvrdsie, ako ciste. Na trening si odlievam strelivo normalne, bez chladenia a na sutaze ho vyklopim do vody. V presnosti som sice moc neziskal, lebo obe verzie lietaju rovnako presne, je to skor len kvoli pocitu dokonalejsej vyroby. Zajtra z takymito strelami bude Slovensko reprezentovat nas Majster-SR v strelbe v kat. Vetterli na ME v Parme-IT. Minuly vikend som mu vyrobil na tuto sezonu 400ks striel Maxi-Ball. Uplynulu sezonu dokoncil mojim strelivom ako Majster-SR a tuto sezonu zacinal strelami od ineho vyrobcu ktory pouziva maximalne ciste olovo a nedarilo sa mu moc. Preto sa vratil k mojim vyrobkom a zobral ich do Parmy-IT. Tak uvidime, ako dopadne. Ja som bol na poslednej sutazi 3-ti. Jemu sa darilo menej.
Inak si myslim ze mam technologiu tavenia a liatia olova na dost dobrej urovni. Mam procesorom riadenu elektricku pec, ktoru som si vyrobil, odlievam pri teplotach 380-385st.C, podla zahriatia formy, ktore si tiez vyrabam, ako aj navrhujem tvar streliva a skusam, co lieta lepsie.

skemro
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 105
Registrován: 20.11.2006 22:26
Bydliště: Bratislava-Senica

04.08.2007 14:50

Mozem potvrdit ze Black Powderove strelivo je maximalne presne, je sialenec na presnost a technologie takze si vsetko vyraba a kalibruje sam . A to z maknnutim farebnych kovou je tiez pravda, ja si takto ziham medene tesnenia a u mna v praci som uz teda nazihal peknych par tesneni :wink:

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

04.08.2007 21:59

Black Powder : Ahoj! ( Fifo však?) Vyžíhání mědi nebo mosazi pro změkčení a snadné opracování je celkem běžná věc, ale že to jde i s olovem, to jsem nevěděl. Při dalším odlévání to vyzkouším. Já dělám střely jen z čistého olova a tak to vlastě ani nepotřebuju. Střely liju doma v kuchyni a tam bych akumulátorové olovo ani nezkoušel odlívat.

Ano, 6.8. 07 začínají ME v Parmě. Jistě máš radost, že tvoje střely mají takový úspěch. Já jsem tvoje formy a Maxi-Bally viděl na fotkách a pak jsem pochopil, že jsou trochu odlišné od těch klasických a proto je můžeš kalibrovat. Uvidíme jak si váš reprezentant s nimi zasoutěží a jakou medaili přiveze.

Co se týká přesnosti střel, je to někdy dost velká záhada. Můj kamarád -vynikající střelec - nedávno testoval dvoje formy na kuličky od Lee a dvoje od Pedersoliho. Všechny v ráži .490". Rozdíly ve váze a v průměrech byly minimální, jen několik setin. Ale přesně létaly pouze z jedné formy......proč jen ty jedny je těžko říct. :?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

04.08.2007 23:05

Cau Skemro, nazrad Fandaksy.........odhalil si ma, inak olovo by som v kuchyni urcite neodlieval, uvolnuju sa z neho pri taveni velmi jedovate plyny, ktore sa usadzuju v kostnej dreni a peceni a nedaju sa s tela vyplavit. Jeden clovek, co sa tym u nas zivil, prestal, ked dostal vysledky z krvy, je uplne kontaminovany a mal na to specialnu odlievaciu komoru z odsvanim, robil v maske, rukaviciach a kombineze na tento ucel vyrobenych. Nepomohlo ani to, po 10.000-och odliatych striel za roky prace z olovom to musel nechat.
Tie moje strely som medzi casom z prispevku vymazal, kvoli spionazi, /konkurencia nespi/ a medzi tym som formu zmenil a aj kalibracnu vlozku a vylepsil som odlievanie. Snad dodam fotky, ked nafotim, aj tu piecku.
Vyvynul som medzi tym aj podobne odlahcene tercove strelivo ako pouzivam aj ja, pre pusky s tenkostenou hlavnou ako robi Ardesa, strela ma len 14g. moja ma 20g.
Inak prides na posledny prazdninovy vystrel do Uh.Ostrohu 2.9.2007?
www.ssk-uherskyostroh.wz.cz

Uživatelský avatar
cz27
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 422
Registrován: 10.12.2006 17:10
Bydliště: Jižní Čechy

07.08.2007 12:45

Díky za upozornění o jedovatosti plynů z tavení olova. Udělám si digestoř a určitě budu víc větrat. Olovo je vůbec nebezpečná věc, i když je na kupovaných nábojích.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 634
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

14.08.2007 9:30

pre black powder...

pocuj, tie strely co robis pre toho repre, prezrad meno tej osoby, nie su nahodou tie tvoje strely v kalibri .40??? ked som bol tohto roku na lige na Balazoch tak mam dva kusy peknych striel do zbierky od nemenovanych otca zo synom co strielaju Ardesou Underhamer cal.40 a Gibss cal.451... maju tie strely super vymakane... nie su nahodou od teba???

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

14.08.2007 10:57

Cau, no nahadou tie strely niesu odomna. Oni si ich vyrabaju sami, teda otec Igor Ž. v PN a je to typ strely na Long Range, su velmi dlhe s jemnymi drazkami a su kalibrovane. Ale Gipsa maju tiez v cal.40 nechcu strielat vacsi cal. lebo ze sa neda doladit strela na presnost.
Ja som robil pre Tomasa Š. z BA

Nepozname sa nahodou zo sutazi?
Naposledy upravil Black Powder dne 14.08.2007 11:21, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 634
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

14.08.2007 14:04

pre black powder...

jasne... nevedel som si spomenut na meno... minule na Balazoch sme mali dost obsirnu debatu ohladne striel... jasne, ten Gibss je .40-tka, sorry, nejako som to poplietol... mam obidve od nich, aj tu kratsiu na 50m a aj tu dlhsiu na 100... inak celkom mu to islo dobre na tu 100, bola to premiera v ramci Slovenska tu u nas na Balazoch... aj od Tomasa mam jednu strelu, je to taka strizna hrana smrncnuta na wad cutter... neviem ci by v medzinarodnej sutazi presla kontrolou ohladne toho plocheho spicu...
inak ja mam Tryon, cal.50... strielam z neho Lee strelu Improved Minie, Traditional Design... mal som ju ako prvu, od roku 96, ina vtedy nebola k zohnaniu, a ostal som verny... nepotrebujem strielat 100, nezeniem sa za vysledkami, proste si poriadne zabachat, fetnut si dymu a mat peknu strelu, nie nejake specialy na terc a klieste neni problem zohnat za slusnu cenu..
inak ak si bol na Balazoch v minulosti, mozno sme sa videli, uz sme mali teraz treti rocnik... inde nechodim, nemam casu, dve male deti na krku, tak aspon tu nieco na blizku... ved buduci rok sa mozme stretnut u nas na Balazoch... som zvedavy kto to bude... zatial pokecat takto...

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků