Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

19.05.2008 14:52

na laufu je Orion, stoupání psaný není. měřil jsem otáčky vytěráku- cca 1-40", Je to nějakej ital. značka výrobce je R s čárkama okolo, nevím kdo to je. večer to můžu líp vyfotit.
Obrázek.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

19.05.2008 15:08

ok, moze byt... ta maxiball co mam sa mi nezda ze by bola original Lyman...
aj TC ich robi, aj klieste ale tie som nevidel... ja som do Tryona pouzival Minie od LEE, maju priemer .500 po celom tele a isli dost lahko do hlavne, presnost slusna, aspon sa dobre nabijali, este mam tak 150ks, ale chcem vyskusat tie REAL-y ako to bude lietat... inak ten nakres tych 2 striel, REAL a maxiball, s ktorej knihy to je???

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

19.05.2008 15:15

Jo, zajímal by mne hlavně závěr a zámek. Pokud by jsi chtěl a neuměl vystavit větší foto, dej vědět, dohodnem to přes mail...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

19.05.2008 15:26

To daho:
podobna je puska Berdan cal.45. co je okopirovana Wesson cal.50, ale je to asi Bondini, podla pazby.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

19.05.2008 15:28

bufallo: Je to z knihy Tobyho Bridgese "Advanced Muzzle Loader´s Guide".

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

19.05.2008 15:47

To Daho:

Co jsi střílel z tý in-line Ardesy? Mám .50 in-line pistoli a jediný co z ní slušně lítá jsou .44 kule přes tlustej flastr.


Reklama

Uživatelský avatar
daho
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 62
Registrován: 23.05.2007 9:08
Bydliště: Jedovnice

19.05.2008 20:12

to sided: bude to vypadat docela blbě, ale nejlíp střílela kule 12,9 natvrdo, pod to filcovou ucpávku a 2 g prachu. lítalo to tak 4-5 cm na 50 m. Zkoušel jsem i menší kule s flastrem, ale to bylo horší.
Byla to Tracker .50, bohužel už nevím, jaký měla stoupání, ale tipuju 1-25"-1-30" pro ogivál nebo sabot. Ta pistole by mohla stejná hlaveň. Ještě nějaký mám, pošli adresu, pošlu kule.

Uživatelský avatar
Radowan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 31.07.2008 21:19
Bydliště: Plzeň

31.07.2008 21:30

Sypání prachu do hlavně

Chystám se začít s předovkami, zajímal by mě váš názor na sypání prachu do hlavně. Jde mi o to, jestli je bezpečné sypat přímo z prachovnice s dávkovačem. Kdyby se třeba prach v hlavni od něčeho vznítil, prošlehl by přes přepážku do prachovnice? Dá se o tom někde něco najít? Metodu STFG jsem už zkoušel...

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

31.07.2008 21:51

Radowan: Je fakt, že prachovnice se používají. Taky je fakt, že sypání z prachovnice do odměrné nádobky a z ní teprve do hlavně je bezpečnější. Já osobně jsem neslyšel o případu na který se ptáš, ale fotku roztržené prachovnice jsem viděl.

Podívej se taky sem:
http://sk.westerners.cz/predovky/uvod.htm

Uživatelský avatar
Radowan
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 48
Registrován: 31.07.2008 21:19
Bydliště: Plzeň

31.07.2008 22:27

to Fandaks: To jsou dobré stránky. Nezbývá než věřit tomu, že výrobce (třeba Pedersoli) na tyhle věci myslí a má svoje prachovnice patřičně odzkoušené. Ono kdyby někomu vybuchla plná mosazná prachovnice v ruce, tak je po prdeli :?

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

31.07.2008 23:50

Vítám Tě Radowane

Zkus použít funkci hledat.

Obrázek

Zadej prachovnice.Určitě najdeš jaká možná rizika jsou spojena s jejím používáním.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

01.08.2008 6:13

mam jeden priklad, rozpraval mi to kamos, na Morave boli preteky nedavno v strelbe z historickych zbrani, a stalo sa toto, chlapik, vraj ostrielany borec v strelbe z historickych zbrani, strielal z dutnakovej zbrane, ak to niekto poznate, je to asi princip taky ze, nabijem hlaven, nasypem na panvicku, zaklopim kryt panvicky, otocim zbran k ustim k tercom, vytiahnem z krytu knot, rozfukam koniec aby dobre tlel, zalozil do kohuta na zbrani, zamierim k tercom, odklopim kryt panvicky, spustim, bum, vytiahnem knot, schovam do schranky a opakujem nabijanie... no a vraj ten manik sypal na panvicku prach ked tam mal zalozeny dutnak a drbla mu prachovnica v ruke... supa ako z dela, strasny kudol, dym, chaos, panika... nic mu neodtrhlo, len mu opalilo a oholilo od masa prsty no a crepina s prachovnice, ostra ako britva vedla nejakej zene pretala pol stehna... ak tam niekto bol osobne, nech poda doplnujuce udaje... viem len toto priamo od svedka nehody co potom zachranoval dotycneho autolekarnickou...

takze velky bacha na cierny prach...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

01.08.2008 9:57

To: Radowan

Vitam Ta ako novacika a na zaciatok nieco k Tvojej otazke.
Prachovnice ako vieme sa pouzivaju viac ako 200 rokov. Urazy sa stavaju len vdaka neopatrnosti a to nielen s prachovnicami, zbranami, ale aj cim kolvek co nas obklopuje a co je sutastou nasho zivota.
Davkovacie nadobky boli zavadene pre povinne pouzivanie nedavno a to len preto, lebo sa v Nemecku stalo viacero urazov po sebe na sutaziach, ze potrhalo ruky. Stalo sa to tym, ze sa strelci ponahlaju pri nabijani no a medzi tym nebolo dost casu na to, aby este tlejuce casti nespaleneho a hl.mastneho prachu ktory je na dne hlavne zhasli. Kedysi k tomuto nedochadzalo, neboli az take dokonale strely, takze po kazdej rane bolo treba hlaven vytriet, tym sa zvysky prachu aj tlejuceho zahasili, nez doslo k nasypaniu dalsej prachovej naplni. Davky uz vopred nachystane pozname aj zo starsich cias, ked ich mali strelci navesane na sebe a bolo ich 12, nazyvali ich apostoli. Neskor mali davky nachystane v papierovych valcekoch, kde mali uz aj nachystanu strelu a papier sluzil ako upchavka.

Takze zhrnute: je lepsie, ked Ti v ruke buchne 1-2g. prachu co Ta len popali, ako cela prachovnica, kde je aj 100g. prachu.
Ja osobne na treningu pouzivam len prachovnicu. Na sutaziach davam prvu odmastovaciu ranu z prachovnice a ostatne uz nadavkovane. Tak ako je to prikazane v ramci bezpecnosti.

To: bufallo
Bolo to cele skoro tak, ale aj uplne inak.
Viem to, lebo info mam z prvej ruky hned po udalosti od cloveka, ktory daval zranenemu prvu pomoc a bol niekolko krokov od neho.
Nestalo sa to na strelisti, ale na parkovisku. Nemieril na terce, ale skusal odpal prachu na knotovke pri aute. Smola bola ta, ze mu na prvy krat neodpalilo, tak zdvihol tlejuci knot a z prachovnice dosypal prach, par zrniek sa dostalo na knot a bolo to. Rana jak z kanonu a velky rev.
To ako ruka vyzerala nebudem opisovat, ani meno postihnuteho, iste ho vacsina pozna.
Co sa tyka zbytku prachovnice, tak nasypny nadstavec prerazil zene sediacej vo vzdialenom bufete lytko.
Jasne ze bola z toho mimoriadna udalost, ktoru nechce nikto na svojej strelnici zazit, kopec problemov s organmi.
Takze POZOR na to.
Howk...
Naposledy upravil Black Powder dne 01.08.2008 10:18, celkově upraveno 1

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

01.08.2008 10:05

Mám tomu rozumět tak, že kvůli nepodařenému zážehu dosypával doutnákovce se založeným žhnoucím doutnákem prach na pánvičku? Kdo tohle udělá, je totální kretén, ať si má praxi jak chce dlouhou. Pro tohle prostě neexistuje omluva.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

01.08.2008 10:07

Aj majster stolar sa raz utne...
Stava sa, ale dlho sa to uz nestalo. Bolo to hrube porusenie bezpecnosti a nelogicke konanie.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

01.08.2008 10:20

Ahoj Radowan!Vítej v klubu.Někde jsem to tady už psal.V Lišově na závodech bouchla prachovnice,při sypání do hlavně.Dopadlo to ještě docela dobře,ale nebezpečí tu je.
Od té doby,se vyžadují polonáboje,nebo sypání z odměrek.
Já sám ,když zrovna nemám cartridge a nikam nepospíchám, na treninku ,tak taky sypu z prachovnice,je to spíš,ale vyjímka..Jenže střílím pomalu,ne ráz na ráz,jako s polonábojema.
Doporučuji pročíst,témata,tady na black powderu.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

01.08.2008 11:48

ok black powder, bude to tak ako si pisal, nepocul som to cele, len nejake utrzky, tak som si to pospajal...
inak videl som manika na strelnici co strielal s pistole, prach si naberal odmerkou zo skleneho pohara asi 3 deci, kde mal nasypany prach, stale ho mal otvoreny, aj ked strielal.. az na moje upozornenie ho zavrel... stacila mala iskricka a bol by pruser...

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

01.08.2008 16:36

Každá činnost má svá rizika.Nehody se stávají,je otázkou proč,zda jim šlo předejít případně jak.
Může to být hrubým porušením bezpečnostních předpisů,opomenutím a může to být X dalších věcí.
Černý prach dokáže být pěkná mrška.Může se vznítit i statickou elektřinou,třením,zajiškřením.........
Zdržte se prosím příspěvků typu JPP,nemají valnou informační hodnotu.Případné slovní útoky nebudou tolerovány.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

01.08.2008 19:50

Černý prach je svině, je mimořádně výkonný a je mimořádně podceňovaný - bohužel! Celá léta jsem používal prachovnice, dnes už to nedělám, pouze pro revolver používám prachovnici. Černej prach je nebezpečný především tím, že při přesýpávání vzniká prachová mlha, které si ani nemusíte všimnout, to je dobře pozorovatelné zejména v teplejším počasí, tady bych se bál i statického výboje. Jinak, samotný granulát bez této doprovodné prachové "mlhy" statickou el. vznítit nelze.
Nejlepší je, používat pro každou ránu samostatné odměrky - boxy, nazvěte to jak chcete, já používám mosazné puškové nábojnice uzavřené pistolovou mosaznou nábojnicí, nemá to chybu, je to bezpečné a levné. :lol:

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

01.08.2008 20:06

Radowan píše:to Fandaks: To jsou dobré stránky. Nezbývá než věřit tomu, že výrobce (třeba Pedersoli) na tyhle věci myslí a má svoje prachovnice patřičně odzkoušené. Ono kdyby někomu vybuchla plná mosazná prachovnice v ruce, tak je po prdeli :?


Věř jim. Minulý rok bouchla prachovnice při MČR a na základě toho změnili pravidla a již se nesmí sypat přímo z prachovnice, ale přes odměrku...

Když už začínáš, zkus popřemýšlet, zda tě láká jen střelba, nebo dobová střelba a nebo přesná terčová střelba... Je to zdánlivá maličkost, ale pomůže dobře vybrat příslušenství... Např. v dobové střelbě se používají jen postupy a příslušenství, které bylo tenkrát a z dobových materiálů, takže např. plastické hmoty jsou nepřípustné apod.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků