Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

26.06.2014 17:11

Re: Jak nabíjíte předovky?

V podstatě všechny ústím hlavně snadno nabíjitelné ogivální střely jsou kompresní nebo expanzní (s výjimkou speciálů, jako je withwort), ledaže by se do drážek usazovaly mlácením nabijáku a tedy roztahováním střely zezhora, nebo narážením na trn (kterýžto systém se neosvědčil....)
správně veliký REAL při nabíjení zajede do vývrtu až po horní rantl, který se do drážek zařízne, spodní rantlíky se vezou po povrchu drážek. U vystřelenýho REALU je vidět, jak byl výstřelem připosražen a roztáhnut, protože jsou do drážek hluboko zařízlý i spodní rantlíky.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

26.06.2014 18:07

Re: Jak nabíjíte předovky?

Moja poznamka ohl.filcovej ucpavky bola k spomenutemu nabijaniu gule na tvrdo, tam ina moznost neni, ale nie k REALu.
Pod ziaden ogival nema ist NIC, ma ist priamo na prach, max. ak tak na sypku vypln ak niekto podsypava krupicou a pod.
REAL nieje kompresna, ani expanzna strela. Je to univerzalna strela /nahrada gulicku za ogival/ pouzitelna v ramci urciteho kalibru, kde sa neberie ohlad na desatinky priemeru a preto sa nekalibruje. Jej stromcekovite rozdielne priemery sluzia na to, aby sa aspon jeden zarezal a pri vystrele je uz vedeny ako gulicka na tvrdo na co mu staci aj zarezany jeden prstenec. Preto je vhodny do pomalych vyvrtov, kde sa nedaju pouzit tzv. Long Bullet, teda dlhe kompresne strely, lebo tie by sa pri beznej navazke nedokazaly zarezat do drazok a dostatocne roztocit v pomalom vyvrte. Pre pomale vyvrty je tak isto vhodny Maxi Ball, ktorych je viac typov, tie sa ale mozu aj kalibrovat presne podla poli vyvrtu.
REAL je principom nabijania ako gulicka na tvrdo. Musi byt uz pri nabijani zarezany v drazkach. Tak uz dokaze fungovat aj pri malej navazke. Je jasne ze ked mu dame 4g. a viac, sa stlaci a skrati pri vystrele, totknu sa vyvrtu aj prstence, ktore boli mensieho priemeru , ale ak by nebol zarezany uz pri nabijani, nezaraze sa kompresiou a len volne vyleti. Maxi Ball sa zareze uz pri pouziti mensej navazky, lebo je inej konstrukcie ako REAL aj pri rovnakej hmotnosti sa skor stlaci vystrelom, co mu staci na to, aby sa zarezal do drazok.
Bolo to tu preberane v tejto teme, teba si to dohladat:
str: 4, 16
Spomenute aj tu:
post31665.html#p31665
post35370.html#p35370
jak-nabijite-predovky-t28-380.html?hilit=real#p320190
na obr.
Real pretlaceny vyvrtom
Real org. + kalibrovany
Přílohy
Real rifl..JPG
Real rifl..JPG (10.27 KiB) Zobrazeno 16154 krát
Real calibr..jpg

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

26.06.2014 20:53

Re: Jak nabíjíte předovky?

Mám udělanou kokilu na ogivální střelu s jedním tenkým " vodícím" kroužkem " a dávám pod ní mazanou filcovou ucpávku,protože střela nemá žádnou mazací drážku.
Dělám papírový polonáboj.
Původně byla střela a i ještě je do pere.
Používám do Hawkena,jde namáčknout palcem a pak nabijákem-rychlé nabíjení a střílí do jedné díry,pokud neudělám já chybu.
Takže není vždy pravda,že patří ucpávka jen pod kuličku natvrdo. :wink:
Jinak kulička natvrdo,ale taky polonáboj s maštěnou ucpávkou.
Hlaveň je stále čistá a můžu dát kolik chci ran.
Je to nafocené na: papírové náboje

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

06.07.2015 14:48

Re: Jak nabíjíte předovky?

V Písku, na svátek sv. Václava roku 1894 pan Brandejs napsal:
Zátky z měkké plsti se rozhodně k střílení nehodí, poněvadž plyny prachové propouštějí a při nabíjení, jakož i při výstřelu samém snadno se převracejí, takže se prach s broky stýká. Lépe osvědčují se zátky z tuhé a hrubé plsti.
Jak pro výsledek jednotlivých výstřelů, tak i pro udržení zbraně samé doporučují se plstěné, mastné, zátky. Obyčejné plstěné zátky smočí se totiž v ohřátém parafínu, stearínu neb jiné podobné mastnotě, a VYSTYDLÉ se lisují. Takové zátky jsou NEPRŮDUŠNÉ, dosti tvrdé a pevné. Při výstřelu stává se teplem hořícího prachu mastnota tekutou, takže zátka při svém pohybu ku předu zároveň stěny vývrtu namašťuje, čímž se prachové zbytky tak pevně na nich nenasazují, a stěny hlavně tudíž tak značně netrpí.

Dále pak pan Brandejs píše, že mastnota prachu neprospívá, tudíž se mezi plstěnou zátku a prach vkládá dehtované kolečko a to černou stranou na prach. To už bylo pro mě dost nestravitelné, říkal jsem si, co asi udělá dehet se stěnou hlavně. Ale když to píše, tak asi nic. Když jsem si představil kolečko z dehtované lepenky, tak ono toho tam zas tolik není. Je to spíš pro nás taková zajímavost.

Pak se autor zmiňuje o kolečku vosku vkládaném do nábojnice, ale o tom už psal dříve Fanda a přikládal foto.

Uživatelský avatar
Peggy
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 897
Registrován: 12.12.2006 12:22
Bydliště: Pardubice

07.07.2015 7:57

Re: Jak nabíjíte předovky?

Ona to taky nebyla lepenka na střechu (ten dehtovaný papír), ale v podstatě karton s jednou stranou jakoby lakovanou. Ještě je pamatuji v dědových zásobách. Nic brutálního.

FrantaB
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 237
Registrován: 02.10.2012 18:22

07.07.2015 10:12

Re: Jak nabíjíte předovky?

JJ. Navíc ten dehet byl dřevěný, který v tom malém množství které ulpí v laufu pohodlně shoří. Papír byl z dehtované strany většinou spíš tmavohnědý, nebo hnědočervený (když byl dehet z mladého listnatého dřeva), než černý. To co jsem měl v ruce byl takový tlustý (0,6 mm) kříženec pergamenového a transformátorového papíru. Co bych za tenhle papír dal...
Někdo určitě používal i papír dehtovaný uhelným dehtem, ale co jsem zatím porůznu získal dojem (protože tvrdě podložená data se shánějí fakt těžko), byla to spíš nouzovka.


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

07.07.2015 16:00

Re: Jak nabíjíte předovky?

To je teda blbej pocit, když člověk zjistí, že ve škole nedával pozor. Ale kolik informací člověk pochytí, když se zabývá předovkou, že?
Tak jsem mrknul na Wikipedii:Dřevný kreosot je bezbarvá až nažloutlá viskózní kapalina kouřového zápachu a spálené chuti. Na rozdíl od vzhledu a chuti je chemické složení zcela odlišné od kreosotu z uhelného dehtu. Dřevný kreosot se skládá z guajakolu, kreosolu, o-kresolu a 4-ethylguajakolu, z rostlinných fenolů, nikoli z petrochemikálií.Dřevný kreosot se používal jako dezinficiens, laxativum a prostředek proti kašli, ale byl již z většiny nahrazen novějšími léky.Populární japonský protiprůjmový Kampo lék Seirogan obsahuje jako hlavní složku 133 mg dřevného kreosotu (z bukového, javorového nebo dubového dřeva) v jedné dávce pro dospělého...
Prodává se papír pod obchodním názvem "pergamenová náhrada". Stojí to kolem 50,- Kč za kilo a je to dost odolný papír. Původně jsem ho koupil na obalení minie, ale pak z toho nějak sešlo.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

07.07.2015 16:13

Re: Jak nabíjíte předovky?

blecha.z píše:.......Dřevný kreosot se používal jako dezinficiens, laxativum a prostředek proti kašli, ale byl již z většiny nahrazen novějšími léky.....


Nebude něco podobného v masti ktré se říká "višňák"?

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

07.07.2015 16:39

Re: Jak nabíjíte předovky?

Podle Googlu ano: Dle originálního předpisu se přidával peruánský balzám, později se začal používat dehet.
Kam až se člověk od pana Brandejse dostane....

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

08.07.2015 9:34

Re: Jak nabíjíte předovky?

Asi po 2 rokoch som vytiahol perkusnu pištoľ na strelnicu. A asi 2 roky dozadu som si robil polonáboje pre rýchle nabíjanie, pretože nabíjanie z prachovnice mi neni moc sympatické a je pomalšie ked nema človek pred sebou stolček kam by to poukladal.
Polonáboj bol spravený podla jedného z receptov tu na stránke. Gulička, za ňou biely filc namočený v roztoku včelieho vosku a asi bravčového tuku – už si to fakt nespomínam. Za filcom prach. Všetko zabalené do cigaretového papieriku. Bez oddelenia prachu od mastného filcu. Skladované to bolo pri cca 18-20 stupňoch.
Obával som sa že dôjde k zlyhačom ale nedošlo.
Na 45 m som vystrelil cca 7x a vždy som trafil oceľové torzo 50x40cm. Zrovna som papierový terč nemal, takže preto len to torzo. No ja som s výsledkom veľmi spokojný.

GOD
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 15.08.2008 12:59

10.07.2015 15:37

Re: Jak nabíjíte předovky?

dnes som dostal so svojej ardesy kentucky 560 J s guličkou 9,3g bola rýchlosť 348 m/s s vesuvitom
hmotnost prachu si nepametám, ale bolo ho dost

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

25.07.2015 18:11

Re: Jak nabíjíte předovky?

Pánové, zkoušel někdo z vás střílet minie .45 z pistole? Docela by mě zajímalo, jestli je schopná fungovat i v krátké hlavni.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

25.07.2015 19:44

Re: Jak nabíjíte předovky?

Pistole Ardessa-Pioneer, stoupání 1:16, ráže .45, vývrt 11,50/11,80mm. Když bys měl dělanou kokilu na míru 11,49 mm, délka střely cca 16 mm, dutina a geometrie minie přiměřená hlavni, čisté a měkké olovo - tak proč ne. Je potřeba to zkusit.

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

25.07.2015 22:35

Re: Jak nabíjíte předovky?


Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

25.07.2015 22:38

Re: Jak nabíjíte předovky?

ls007: Minie v krátké hlavni fungovat bude, ale je to střela těžká, zpětný ráz bude dost velký a rychlost nízká. Otázka je jak bude fungovat...Takže bych se spíš ptal, proč zrovna minie?

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

26.07.2015 1:26

Re: Jak nabíjíte předovky?

Firma Lee vyrábí kleště na minie .450/296gr a .454/298gr. Je to střela docela těžká, ale ne zas tak strašně.
Ze svojí Ardesy Pirate (křesadlovka, stoupání 1/16") jsem už zkoušel vystřelit ledacos, mimo jiné i 250gr maxi-ball od Aresu. S maxíkem už to docela pěkně kope, s 24gr Vesuvitu LC a 250gr střelou mám konečně pocit, že střílím z pětačtyřicítky a ne z flusbroku. :-) Jenže se s tím nedá moc trefit. Kuličky jsem taky zavrhl, všechny kombinace prachu, flastrů, a kulí co jsem zkusil, mají na 10m rozptyl přinejlepším nějakých 15cm (z podepřené pistole) Nejlíp mi chodí REALy 210gr, tady už je to skoro srovntelné s moderní pistolí, a navíc nejméně práce při nabíjení. Minie jsem ještě nevyzkoušel, v .45 je asi nikdo neprodává, a kleště nemám.
Takže se ptám, jestli to někdo zkoušel. Nechce se mi kupovat kleště, a pak zjistit že je to nanic.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

26.07.2015 20:48

Re: Jak nabíjíte předovky?

Šel jsem se podívat do hromady odlitků z posledních let, měl jsem tam mít spoustu .45 minií všech druhů. Myslel jsem, že ti to pošlu na vyzkoušení. Bohužel jsem našel jen dvě, což je k ničemu. Musel jsem to už roztavit.
Ale napadlo mě, že bys mohl na vyzkoušení vzít maxiball, sevřít ho po vychladnutí do odlévacích kleští a vrtačkou opatrně vyvrtat cca 10 mm. Velkým vrtákem pak už v ruce odstranit otřepy. Těch deset kousků ti na vyzkoušení bude stačit. Nebude to dokonalé, ale stačit by to mohlo. Do dutiny dej trochu tuhého maziva, víc s voskem.
Ale osobně nevěřím, že je to střelou. Koule s flastrem ti musí lítat na deset metrů moc pěkně. Problém bude ve sladění křesadlovka-náboj. Nevylétá ti při nabíjení prach zátravkou ven? Mohl bys tam mít pořád jiné množství prachu. Rukou to nebude, protože máš pistoli opřenou a vyzkoušel jsi už hodně projektilů, nebo-li máš praxi.
Přílohy
maxibal  jako min.png
maxibal jako min.png (2.9 KiB) Zobrazeno 13448 krát

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

26.07.2015 22:11

Re: Jak nabíjíte předovky?

Křesadlová Ardesa? taky jsem měl a jako všechny Ardesy bez řádné úpravy na prd. Mělo to naprosto dementní zátravku, se kterou to spouštělo tak týden, 14 dní po odmáčnutí. Muselo se to rozebrat, odvrtat a to divný cosi nahradit řádným zátravkovým šroubem, jako je třeba tenhle http://stifters-gunflints.de/shop/detai ... php&v=n177
Tedy bych začal tím, a pak do toho dal kouli natvrdo (11,65 koule, 1,6 gramu vesuvitu, ucpávka, mazadlo).

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

26.07.2015 22:56

Re: Jak nabíjíte předovky?

Taky bych to tak udělal, jak radí Kentan. Zátravkový šroub u mé křesadlovky Ardesa-William Parker je 8,47 délka/4,74 průměr šroubu/1,6 dírka. (technici prominou popis). Ale i s mizernou zátravkou by to mělo fungovat. Je dost problém ji u nás koupit. Zátravku jsem sehnal jen díky laskavosti lidí u Brýmové. Do pušky jsem ji dělal doma na koleně a puška fungovala.
Přílohy
zátravkový šroub Ardessa.jpg
zátravkový šroub Ardessa.jpg (25.38 KiB) Zobrazeno 13310 krát

Uživatelský avatar
ls007
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 305
Registrován: 10.06.2014 13:46
Bydliště: Praha

27.07.2015 15:05

Re: Jak nabíjíte předovky?

Abych to vzal popořadě:
1) Navrtání maxi-ballu - maxiky došly. Byly kupované, a kleště nemám. Mohl bych ale takhle zmršit pár REALů, vyvrtat a zvenku trochu obrousit, abych dosáhl zhruba tvaru a velikosti minie. Ale nedokážu to udělat přesně, takže vypovídací hodnota bude nízká.
2) Zátravka - nový zátravkový šroub je v plánu. Díra v tom současném má 2mm, což se mi zdá moc. Při nabíjení vždycky část prachu proběhne skrz, někdy pár zrnek, někdy plná pánvička. To je samozřejmě dost velký problém, protože při jednom nabití mám třeba o 25% méně prachu v komoře. Zkoušel jsem to kompenzovat větší dávkou prachu, až 48gr pod kuličku, což jakž-takž fungovalo. Lepší nouzové řešení je zapíchnout před nabíjením do zátravky kulaté párátko, ale už jsem ho tam dvakrát zlomil. Párátko v zátravce taky zvyšuje rychlost odpalu, jenom ho člověk nesmí zapomenout vyndat. :lol: Můj zátravkový šroub - viz. obrázek.
3) Cílem mého snažení vlastně není zprovoznění mojí pirátky s kuličkou, se střelou REAL chodí dobře. Že s kuličkou to moc nejde mi ani nevadí. Svou původní otázku, tedy jestli se dají minie rozumně střílet z pistole, jsem pokládal hlavně ze zvědavosti.
Přílohy
zatravkovy_sroub_ardesa_pirate.jpg

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník