Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

18.06.2007 14:16

.44 jsou revolvery, tam se musí střela oříznout do válce, proto jsou větší.

.45 jsou pušky a pistole, tam se nebíjí přes flastr, a ten má taky nějakou tloušťku.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

18.06.2007 20:47

Je to celkem jednoduchý.Nejdřív je třeba se rozhodnout jestli budete střílet kuličku s flastrem nebo "na tvrdo".V každým případě je ale nutný znát rozměry vývrtu.Udaj .45 u předovek nemusí být prostým přepočtem na mm.Takže změřit průměr v polích a v drážkách.
Pro střelbu přez flastr volit průměr střely(kuličky)o cca 0.15 mm menší než je průměr v polích.Flastr by měl být z pevné látky bez přísad umělých vláken,a všeobecně se tvrdí že jeho průměr by měl být dvouapůlnásobek prům.kuličky.V praxi se používají flastry které toto nesplňují ani náhodou.Pro.45 od 19 až po 42 mm.I průměrem flastru se dá trochu měnit rozptyl.Celkem běžný jsou i flastry čtvercového tvaru.Tloušťka flastru cca taky 0.15 mm.Při nabíjení kuličky z olova (BEZ LEGUR!!!!!)se kulička v místech polí vývrtu do flastru "vmáčkne".Flastry mazat.Rozptyl zbraně ovlivňuje nejen váha prachové náplně,i tyto zdánlivě bezvýznamné detaily.Změna průměru kuličky z .445 na .447 může podstatně stáhnout rozptyl.Mazání na flastry je kapitola sama pro sebe.Používá se od sádla skoro všechno.Je to prostě o zkoušení různejch kombinací.Osvědčená laborace pro víc zbraní ale není.To co chodí jednomu,nemusí dobře fungovat druhýmu.

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

18.06.2007 20:51


Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

18.06.2007 22:00

SW_FOX : to vela vysvetluje :)

staM : dakujem za vycerpavajuce info. Samozrejme clanky na WESTERNERS mam prestudovane, rovnako ako vsetko co som na CZ a SK webe vygooglil. Do zahranicnych zdrojov sa mi doteraz nechcelo.
Okrem rozmeru guli mam pocit, ze mam v tom teoreticky jasno. Na buduci tyzden mi ma prist flinta, po prvych praktickych skusenostiach sa pochvalim a urcite budem potrebovat vase rady.
Zatial dakujem.

Bob19
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17.09.2007 15:16
Bydliště: Brno

26.09.2007 8:32

Kamarád má perkusní předovku (dědictví z osmého kolena nebo tak něco) a než ji nakonzervuje a zamkne, chtěl by si vystřelit. Já o předovkách nevím nic, tak doufám že mi poradíte, jak vystřelit, pokud možno se na 10m trefit do pi terče a neublížit sobě ani zbrani.
Puška je podle mně lovecká brokovnice (ale čert ví), vývrt je každopádně hladkej. Až vymyslím jak, dám sem foto nebo odkaz.
Díky za radu

Uživatelský avatar
čert
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25.11.2005 20:22
Bydliště: Vyškovsko

27.09.2007 20:34

Revolver (Remington 1858) klasika - gram Vesuvitu,krupice skoro po kraj válce ,zalisovat kouli a červenou vazelinu. Pistoli (Patriot) nabíjím 0,6g Vesuvitu a na holo bez jakékoliv ucpávky kouli a teprve potom mažu vazelinu.V této kombinaci mi to dělá nejlepší soustřel.
Měl bych dotaz na Hungryho. Říkají ti něco předovky od Armi sport? Konkrétně pistole Le Page .45 od Armi sport. Jakou mají kvalitu,dá se za použitou pistoli od nich dát 6500Kč?


Reklama

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

27.09.2007 20:43

Tak to jsem nepochopil: na holo kouli a pak teprve vazelinu. A jak ji tam šťoucháš, u válce revolveru bych to pochopil, ale u pistole mi ten mechanismus nabíjení nějak nedochází :roll:

Uživatelský avatar
čert
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25.11.2005 20:22
Bydliště: Vyškovsko

27.09.2007 21:21

Je to úplně jednoduchý.Zatlačím kouli a na nabiják potom máznu vazelinku a znovu strčím nabiják do hlavně,vazelinka je rozmázlá,jako u revolveru na vrchu koule.Střílím tímto systémem už víc jak tři roky,ale abych pravdu řekl,je to okoukaný od puškařů :oops: .Nejsou to žádný bábovky,je mezi nimi pár republikovejch mistrů a jim to tak funguje,tak proč né u pistole :?:

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

28.09.2007 14:41

Bob - bohužel nepíšeš, jaká je to ráže. Říká se, že v gramech 1/10 hmotnosti střely v grainech. Puška - .45-.50 se dá střílet na 2g, větší ráže i na 4až6g prachu pod kuličku. Flinta to snese. Něco jiného jsou laborace pro terčovku, kde je spousta důležitých "drobností" - flastr, jeho materiál a síla, mazadlo, váha a typ střely, stoupání vývrt atd. To ale tebe v této fázi moc nezajímá... Na 10m by jsi měl po pár ranách trefovat samé desítky...

Čert - Armi Sport se prý v poslední době hodně polepšil. Osobně bych to zařadil mezi Ardesu a Pedersoliho, takovou střední třídu... Mám od něj Kentucky pistol cal.50 a pušku Red River - .50 a vcelku spokojenost. Určitě jsou i lepší zbraně, ale zase v jiných cenových relacích... Když vezmu vpotaz, že pistole je defacto výrobně stejně náročná jako puška, tak 6500,- není zase až tak moc...

Jinak revolver střílím na 1,3g, kuličku a zamazávám vazelínou. Používal jsem i dávku krupice či filcovou ucpávku...

Pistoli .45 nabíjím stejnou dávkou, .50tku pak na 2g. Tady používám flaster mazaný jelením lojem s včelím voskem.

Obdobně pak nabíjím pušku, jen sypu 3,5g do .50 RedRivru a ted se učím střílet s křesadlovým Frontierem. Tam jsem zatím odzkoušel 30gr a 60gr se stejným efectem v terči...

Uživatelský avatar
Voux
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 293
Registrován: 14.06.2004 22:59
Bydliště: Praha 4

02.10.2007 23:27

Jelikož jsem v oblasti předovek "zelenáčem", rád bych se zeptal zkušenějších. Můj dotaz se týká (replik) předovek s křesadlovým zámkem. Zajímalo by mě jaká je spolehlivost zážehu prachu v pánvičce zámku v suchém prostředí se zbraní zamířenou vodorovně u běžných zbraní s křesadlovým zámkem. Spolehlivostí míním procento případů kdy se prach na pánvičce vznítí z celkového počtu pokusů o výstřel. Zajímalo by mě také jaká spolehlivost u zbraně vojenského typu by se dala označit jako průměrná, jaká spolehlivost jako vynikající a jaká spolehlivost jako již nevyhovující.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

07.10.2007 16:53

nabíjení perkusního revolveru

Všechny zdravím!Přečetl jsem si tu dost příspěvků na téma black powder a rozhodl jsem se zaregistrovat.Černý prach střílím řádku let a nejen z perkusních zbraní.Do revolverů používám papírové polonáboje-cartridge,ani nevím,kdy jsem nabíjel prachovnicí.Je to rychlý a hlavně velice spolehlivý,mazací tuk,co je na polonábojích perfektně maže osu válce,čištění je sranda,přesnost je zachována.Pravdou,je,že výroba nějakou chvilku trvá,ale stojí to za to.Na westernu se už většinou nabíjení polonáboji vyžaduje!Návod na výrobu popisoval,kdysi dávno kamarád Žabák z 8.cavalery ve Stř.revue.Používají tam chemikálie a vůbec postup se mi zdá moc složitý.Dělám to trochu jinak,jediná chemie je lepidlo a lak na nehty.Bez problémů vystřílím 10 válců bez čištění a závad!Měl jsem jediný selhač a to se mi povedlo zázrakem koneček polonáboje zalisovat do zátravky v pistonu!Jinak na závodech pro jistotu po 3 válcích propíchnu jehlou pistony a vyškrábnu a vyfouknu zbytek papírku z komor válce.Nabíjím navážku 28 grainů-1,81 gramu Vesuvitu.Střílí to přesně!Western se většinou střílí na rychlovku,obouruč,někdy i mířenka.Rád se podělím s tím,kdo bude mít zájem o výrobu polonábojů a mazání!

Uživatelský avatar
čert
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25.11.2005 20:22
Bydliště: Vyškovsko

07.10.2007 17:25

Klidně sem s tím,to víš ,že po všem novým je hlad.Také jsem výrobu polonábojů ve SR kdysi četl a zdálo se mi to moc náročný,potom tam ještě kdosi napsal,že některé chemikálie jsou jedovatý a nedají se dobře zehnat.Aty máš už něco odzkoušenýho a prověřenýho

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1301
Registrován: 29.12.2006 23:12

07.10.2007 20:31

Taky jsem dělal pár kusů polonábojů podle toho návodu ze SR.Je fakt že ten dvochroman na impregnaci je dost na levačku.Jinak ale polonáboje překvapivě pevný a neselhal ani jeden.Výroba polonábojů podle toho návodu ve větším množství je na dlouhý zimní večery :wink: nebo asi na nějakou dělbu práce.

Ostatně každý předovkový střílení (příprava komponent a čištění) je hodně časově náročný.


virginan:

Taky tě zdravím
1.8g vesuvitu to už je asi prda co?

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

09.10.2007 14:34

navážka prachu

Ahoj!No navážka 28 grainů je už větší rána,ale dobře zvládnutelná.Původně nabíjeli vojenskou dávku v USA 30 grainů,ale jejich prachu.Vesuvit se mi zdá o malinko silnější,je to jen můj názor!S touhle navážkou revolver nastřeluju na 25 metrů.Já totiž nepoužívám vůbec krupici.Používám filcovou ucpávku,polonáboj stavím,tak,aby mě vyšel cca 3 mm od okraje válce,hlavně,jsou všechny komory naládovaný stejně.Podle mého názoru nemusí být nutně střela těsně s okrajem válce,možná to má význam.pro špičkové mířenkáře,ale i takhle,jak to dělám já,se nechá vystřílet desítka v terči!Dělám to takhle asi 10 let a funguje to!

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

26.11.2007 21:05

Mám Red River od Armisportu, cal. 50. Otec taktéž, dle výrobního čísla ani nejsou daleko od sebe... Přesto nabíjíme každý jinak, jinou gramáž ... A to jsme si to nechali nastřelit a vyladit nabíjení od jednoho černoprachého experta...

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

27.11.2007 1:14

Mozem potvrdit, ze co kus, to original. Mam dve pusky .45 od Ardesy. Strela, ktoru do Kentucky musim rvat silou, ta do DeerHuntera vbehne uplne lahucko s minimalnym tlakom. A to som bol presvedceny, ze na tieto lacne modely firma pouziva rovnaku hlavnovinu. Ze je to jednotny ocelovy profil, z ktoreho kus odrezu a raz je z toho Kentucky a raz DeerHunter, proste vec nahody. Este moze byt, ze jedna z tych hlavni mohla byt este pred predajom zvnutra zozrata koroziou, ale to som nekontroloval (nenapadlo ma to, vsak som nekupoval komis, ale funglac v renomovanej firme ´:-) ).

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

27.11.2007 1:39

Předpokládám,že drážky dělají protahováky. Ty mají taky nějakou životnost. Nový udělá hlaven větší, těsně před "smrtí" nejmenší... Možná jsi to tak chytil u svých pušek...

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

27.11.2007 2:05

Hm... Je to mozne. Nie som odbornik vo fachu. Ale obcas vyrabam elektroniku a soft pre strojarov (takze sa v tychto kruhoch trosku profesne pohybujem) a vidim, ako ti chlapi vyskakuju meter dvadsat pre kazdu stotinu mm. Takze ziskavam pocit, ze vyroba pre Black Powder (v podani spanielov a talianov) nie je strojarstvo, ale hrackarstvo. To je skor taky spageti western.

Prispevok upravujem. Este ma napadlo, keby sa vyroby zbrani pre BP chytila nejaka fakt sikovna seriozna zivnostenska strojarska firma so zbrojarskou tradiciou ceskych (v krajnom pripade slovenskych) zlatych ruciciek, to by v konkurencii talianov a spanielov nemusel byt marny podnikatelsky zamer. Akurat by bolo potrebne zvladnut tu obchodnu cast vo vacsom style, co je u nas problem ...

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

27.11.2007 2:34

dnes Ti spickovu presnost malo kto zaplati a niekomu za zda za predovku aj 6000,- vela, ak by to mala byt poctiva praca, tak by stala okolo 100tis. a viac.
Aj Dedinsky robi predovky rucne a pritom pouziva uz hotove polotovary, ktore len prisposobi. U nas v SK je p. Bercik, ale on robi v podstate vsetko na kolene, aj ked ma na to stroje, je to pekna praca, ale nieje to este stale nieco precizne, ak si pozries detaily.

Vlado
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 20.03.2007 20:39

27.11.2007 2:47

Ano, je mi jasne, ze prachy su v tom najvacsi problem.
Ale aj tak mi je proti srsti, aby nieco, co nie je prave cenova spicka, bol absolutny smejd.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků