Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

21.01.2007 18:31

Co nejblíže k hradlům.

Uživatelský avatar
Leda
 
Příspěvky: 695
Registrován: 21.01.2004 9:32
Bydliště: Roudnice n/L a okolí

22.01.2007 9:26

...

No co nejblíže - to je relativní pojem. Zášleh z laufu dokáže ty fotobuňky pěkně zblbnout, takže za minimální vzdálenost pro krátké zbraně bych řekl tak asi 2m, pro dlouhé možná i víc - tak 3m.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

22.01.2007 12:06

Jéééé, to je přeci jasný ne. Je to napsaný v káždém manualu. Nejblíže jsem měl namysli tu vzdálenost co doporučuje výrobce. Pro normální ráže to bývá 10 stop takže 3m. Tuhle vzdálenost používám i na .338LM.
Jiné vzdálenosti jsou zbytečné, teda pokud nemáš z nějakého důvodu potřebu měřit rychlost na 10m nebo 50m či jinde.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

22.01.2007 12:25

Měřím cca na 5 metrech, dál není nutné.....

king
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 06.06.2006 11:29
Bydliště: ČR + DE + CH

22.01.2007 17:21

Ideální postup (ale mnohdy zbytečný):
Změříme rychlost řekněme ve 3 a 100 metrech a to dvěmi stejně dobrými hradly najednou. Z toho se dá vypočíst balistický koeficient a pak už můžeme spočítat vše (toto by měl být i postup výrobců střeliva).
Samozřejmě se můžeme spolehnout na údaje výrobce, například určit balistický koeficient výpočtem z jejich tabulek, ale jak jsem se přesvědčil, někdy si pěkně vymýšlejí.
Úplně extrémní příklad je S&B, ty jejich tabulky nemohl dělat někdo kdo balistice rozumí. Místy jsou to úplné nesmysly.

Perlička na závěr:
Nedávno jsem ten problém s S&B probíral na Univerzitě Obrany, souhlasili že by to bylo dobré i přeměřit. Ale ztroskotalo to na tom že nemají dvě hradla !

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

22.01.2007 17:39

Chtěl bych se zeptat, jestli se hradla nějak kalibrují, nebo nějak kontrolují.


Reklama

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

22.01.2007 19:50

BC údaj je celkem zavádějící a po pravdě řečeno celkem k ničemu. Je to jen údaj k tomu aby se střely dobře prodávaly. Já používám hradla jen k tomu abych si ověřil jak dobře přebíjím náboje, v podstatě k analýze. Pak se řídím podle balistického SW a jdu na střelnici. Tak si pak ověřuji tabulkové hodnoty se skutečným nástřelem a dělám si tabulky vlastní. K ničemu jinému mi hradla ani BC není. A věřím, že ani nikomu jinému. Zrovna tak výpočet BC mi připadá jako totální ztráta času, tato hodnota mi je celkem k ničemu, podstatně důležitější je tzv. DRAG.

king
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 06.06.2006 11:29
Bydliště: ČR + DE + CH

22.01.2007 21:37

Pro výpočet dráhy střely je potřeba znát počáteční rychlost, úhel výstřelu a balistický koeficient. Balistické tabulky výrobců střeliva jsou výpočtem, založeným na znalosti balistického koeficientu, který zjistí určením v0 a třeba v100. Zbytek se dopočte. Pokud se na výrobce mohu spolehnou, balistický koeficient mohu spočíst z údajů jeho tabulek a použít pro vlastní výpočty.

P.S.:
Je třeba ujasnit si pojmy:
Balistickým koeficientem myslím vztah 1000*i*d^2/m, tak jak se u nás běžně používá, váš "drag" je ve výpočtech už zabudován, v tom i je schován tvar (nikoliv rozměry) střely. Pro většinu anglických výrazů máme české ekvivalenty, tak nevím proč je nepoužíváte, já se za češtinu nestydím.
Drag = koeficent odporu
Drag force = síla odporu vzduchu podle klasického Newtonova vztahu. Obojí se běžně bere na gymplu...stačí přidat závislost koeficientu odporu na rychlosti a máme v podstatě celou vnější balistiku....

Jinak jaký používáte program a je nějaké omezení maximální dálky střelby???

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

22.01.2007 22:16

To king
Co se týče českých názvů.

Za svou češtinu se někdy stydím, protože jsem asi tak 15let česky ani nepsal ani nemluvil a tak prostě dělám chyby.

Nejsem hnidopich ani teoretik a anglické výrazy jsou pro mne v mnoha odvětvích výstižnější a jednoduší než krkolomné překlady českých jazopisců. A to platí o výrazech jak ve střelectví tak např. v počítačích. Komolení cizích jmen přechylováním a skloňováním mi zvedá žaludek. To k té češtině. Klidně si na to otevři další thread. Když už jsme u té češtiny, tak nevím proč nemáš nick král namísto king.

Zpět ke střelbě.
Nevím kolik toho máš odstříleno, z čeho a na jaké vzdálenosti. Nicméně, já když přebíjím, tak jediné k čemu použijí BC je k porovnání střel. A ani to není pro mne nic zas tak důležitého.
Zadám potřebné údaje do SW a hledám max a min hodnoty pro dané komponenty. Pak udělám navážky a jdu na střelnici s hradlama a testuji. to co mi střílí nejlépe, vypiplám a hodnoty automaticky přejdou do balistického programu. Jdu znova na střelnici, změřím rychlost a porovnám s tabulkovými hodnotami. VŽDY se líší. Upravím a jdu na střelnici a podle faktických nástřelů opravuji tabulkové doporučené korekce.
Hodnoty BC, znova opakuji, jsou z praktického hlediska k ničemu. Hodnota BC se s rychlostí mění, takže když chci střílet na delší vzdálenost, potřeboval bych BC v dané vzdálenosti. BC udavané výrobcem je nějaká hodnota, která mně osobně nic neříká. Každý lepší SW mi dává několik BC hodnot u různých vzdáleností. Proto je pro mne důležítější hodnota DRAGu.
Jediné výpočty pro praktické použití jsou výpočty korekcí (světe div se, jsou v MOA sice angularní hodnota, ale setkáváme se na místo MOA 1 inch), teprve poslední dobou přední výrobci dodávají puškohledy s korekci na miliradiany.
A k výpočtům vzdálenosti podle reticle (osnova či jak to má čeština přeloženo).
Pokud vím, tak thread se jmenuje Hradla, nikoli čeština nebo balistické výpočty.

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

22.01.2007 23:13

Barry: muzes dat dvoje za sebe a prohnat ruzne rychle kulky a sestavit si korekcni krivku. Nejlepe vzdy nekolik kulek priblizne stejne rychlosti. Sice je pak nebudes mit kalibrovane, ale budou ti merit po korekci "stejne".

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

22.01.2007 23:25

přesnost hradel je dána oscilátorem časové základny (řízeno krystalem) a roztečí fototranzistorů
tudíž pokud by se hradla mechanicky nesmrskla či nenatáhla, nenapadá mně co na tom kalibrovat

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

22.01.2007 23:27

No chtel je mit obe stejne :)

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

22.01.2007 23:45

základní jednotka hradel je feet, přesnost krystalového oscilátoru je více než dostatečná
a pokud by šlo o rozteč fototranzistorů tak odchylka 3mm se dá zjistit i svinovacím metrem a je to pořád jen 1%

navíc hradla se převážně používají ke kontrole konzistence střeliva či pro pro volbu laborace pro dosažení faktoru (a zrovna u něj je podle mně 1% plně dostačující)

king
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 06.06.2006 11:29
Bydliště: ČR + DE + CH

23.01.2007 1:26

Shiva:
Dobrá, tady se k tomu už nebudu vyjadřovat, navíc každý mluvíme o něčem jiném, ten BC co myslíte vy není ten co myslím já... Ten "můj" se s rychlostí nemění a je pro danou střelu více méně konstantní. Jen jsem holt upozornil že ten drag znají děti na střední (měly by) a říká se tomu u nás koeficient tvaru (a v balistice koeficient čelního odporu).

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

23.01.2007 17:08

Ptám se proto, že jsem koupil hradla, která ležela nějaký rok majiteli doma nepoužívaná, tak mě napadlo, jestli se nemůže rozjet oscilátor, který řídí časovou základnu. Bude to asi kompenzované proti vlivu teploty, ale jeden nikdy neví. Napadá mě jenom kontrolovat na čítači řídící frekvenci, ale to nebude pro běžné uživatele.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

23.01.2007 17:21

Co se týče přesnosti hradel, taky jsem řešil jak moc jsou přesný. Mám hradla Competition Electronics. Kolega LuKu si stejný hradla koupil asi o 3/4 roku později. Chtěli jsme vyzkoušet jak "stejně" měří, tak jsme je dali za sebe a prubli jsme pár laborací. K našemu údivu měřily nachlup stejně, jen asi ve 2 nebo 3 případech ty zadní hradla ukázaly o 1fps menší hodnotu.
Byl jsem docela mile překvapen.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

23.01.2007 18:52

Barry
že by to výrazně uhnulo není pravděpodobné, jsou to v podstatě digit. hodinky a i ty největší šmejdy jdou v minutách za rok
pokud by to ujelo o 1% udělalo by to pro představu chybu 3,65 dne za rok
což je přesnost pendlovek po prababičce

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

23.01.2007 18:56

Vtip je v tom, ze pri te vzdalenosti a rychlosti co meris ti vubec nevadi, ze ti casovka coura treba v minutach za den(extrem). Ty potrebujes jen presne zmerit zlomky vteriny, coz neni velky problem. Problemy jsou v dlouhodobem udrzovani presneho casu, resp. mereni dlouhych casu. Jinak krystal ridici stopky je vybrus z kremene (nebo kremiku nebijte me ;)) takze neni duvod aby ti cestoval.

Milos 696
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 04.01.2005 0:16
Bydliště: Vysočina

25.01.2007 0:06

Myslím, že krystalem řízený oscilátor s fázovým závěsem je pro daný účel úplně v pohodě.Případný rozdíl v indikaci může vzniknout v přechodovém období mezi zapnutím a teplotní stabilizací oscilátoru po určité době náběhu mezi zapnutím a měřením, ev.vlivem okolní teploty. Ale měření beztoho asi nemá udat absolutní hodnotu s maximální přesností, jako spíš směrodatnou odchylku jednotlivých nábojů.Když tak mě opravte.

Uživatelský avatar
Iha
 
Příspěvky: 1466
Registrován: 24.09.2006 23:58
Bydliště: Prerov

25.01.2007 0:14

No podle me se ti u takhle dlouhych zasu moc nerozjedede. Ta teplotni stabilizace je vetsinou nutna treba u hodin, kde to fakt vadi.
PS: mozna si to mnozi neuvedomujete, ale mereni casu je jedno z nejpresnejsich mereni vubec. Dnes bezne digitalni hodinky se vam rozjedou o par sekund za mesic a to je co rici

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník