Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

19.01.2016 21:50

Re: Bazar křesadlových zbraní

Já bych jen doplnil Virgina. Ardesa zřejmě unifikuje výrobu tak, že vyřízne závit v průměru drumu. Buď vloží drum, když to má být perkuska, nebo zašroubuje na doraz vložku pro zátravku s vnitřním průměrem 5 mm a začistí pilníkem tak, že existence vložky prakticky není vidět. Slovíčko "prakticky" je klíčové. A křesadlovka je na světě.
Potíž nastane, pokud nemáš úplně stejné zámky. Díval jsem se na to dnes ráno, jestli by to šlo. Mám křesadlový i perkusní zámek, stejné desky. Ale jeden z nich měl stoličku, druhý byl jednoduchý. Musela by se upravit pažba, takže raději dej od toho ruce pryč.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 505
Registrován: 11.11.2009 21:36

20.01.2016 12:29

Re: Hledám info o ...

Já jsem takhle upravoval pistoli od Ardesy zámek jsem musel dost upravovat aby to pasovalo.Hlavně převařovat spouštovou páku na zámku,protože to nedosahovalo na páku od spouště.Po druhý bych se s tim už nepatlal.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.01.2016 12:51

Re: Hledám info o ...

Já jsem si ke křesadlovému Frontieru od Pedersoliho dokoupil právě perkusní zámek a to všechno pasovalo přesně. Jedinný problém byl, že jsem musel vymezit dotažení drumu. Vycházel přetočený. Přesná podložka to vyřešila...

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

20.01.2016 21:12

Re: Hledám info o ...

Tak vždycky se najde nějaká věc,která chce upravit,ale pro trochu manuálně zdatného a přemýšlivého člověka ,by to neměl být až takový problém. :wink:

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

20.01.2016 22:13

Re: Hledám info o ...

Děkuji všem za info ohledně přestaveb perkusů na křesadlo. Do tohe se pouštět nebudu. Shánět teď perkus a pak na to prznit křesadlový zámek by v mých podmínkách asi nedopadlo dobře.

Co se týká investice, tak moje představa by byla za pušku i s nějakým příslušenstvím kolem 5 tis. a za pistoli tak 3,5-4 tis. Za nějakou základní a používanou zbraň, ale v dobrém stavu. Nechci to vitrýny, ale na experimenty (tvorba vlastních křesacívh kamenů, opravy a ladění) a zaučení. Pokud mi to půjde a chytne mě to, tak si rád koupím funglovku za 10-15. tis. Ale do začátku se mi tolik peněz dávat nechce.

Měl jsem pár nabídek. Např. 4 roky strará puška, vystříleno pár ran, cena 7,5 tis. Stejná nová v BVS v té době stála 8,5 tis. Taková nabídka je mi na svě věci.

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

20.01.2016 23:47

Re: Hledám info o ...

Je poměrně naivní, očekávat, že kvalitní nezkurvenej kus bude prodáván výrazně pod cenou.... není mi jasné, proč by to kdokoliv, kdo se trochu vyzná dělal.


Reklama

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

21.01.2016 7:47

Re: Hledám info o ...

Kentan má 100% pravdu. On ten trh s klasickou předovkou není takový, aby zakládal podmínky pro bazarový prodej. Budeme mluvit o sortimentu Ardesa. Pedersoli, případně Kuna, je někde jinde.
Cena pět tisíc korun za pistoli, nebo deset za pušku není nějak moc. Takový majitel nastřílí cca 200 ran, (zbraní má víc), většinou pak pušku prodá o dva tisíce levněji, přidá k tomu starter, nějaké koule, nabiják, nebo kleště. Což je solidní přístup.
Pokud si koupíš hlaveň za 2500,- Kč, zámek 2000,- Kč, spoušť, kování, tak jsme na pěti tisících. A kde je pažba. Buk stojí asi pětistovku, přířez z tureckýho ořechu tři tisíce. A spousta práce. Chtít takovou zbraň prodávat pod cenou?
Kunova hlaveň - polotovar - přijde zhruba na pět tisíc. Dnový šroub nechat vyrobit, tormentace, pažba, kování - když se člověk vleze do desítky, je rád. Užitná hodnota je ovšem násobně vyšší. Taková zbraň se neprodává za cenu hlavně.
Koupí předovky to ale teprve začíná. Kde je olovo, prach, pazourek, zápalky, nabiják, starter, nějaký kufr na přenášení, váhy na prach nebo prachovnice, další drobnosti. Každý předovkář, který se tomu věnuje delší dobu, potvrdí, že by za ty peníze koupil ojetý auto.

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

21.01.2016 9:34

Re: Hledám info o ...

Chapu, vychazel jsem z beznych bazarovych prodejnich modelu, jako jsou auta, nabytek a pod. Moje poptavka spise cili na nekoho, kdo s levnym kresadlem zacinal a pak presel na neco lepsiho a to stare lezi doma nevyuzite. Pripadne na nevhodny darek (takovych nevhodnych perkusnich darku jsem videl hodne prodavanych pod cenou)
Abych to uzavrel, tak shanim kresadlovou zbran, nezalezi na typu, vzhledu ani razi. Ale musi byt funkcni. V teto chvili je pro me dulezita cena. Pokud by nekdo o necem vedel, budu rad za info.

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

21.01.2016 9:36

Re: Hledám info o ...

A mam na mysli hlavne ty levnejsi modely od Ardesy. Je mi jasne, ze nekdo, kdo si zbran postavi celou sam, vymazli a vyladi podle sveho, ji nebude prodavat za cenu, ktera by pro mo byla prijatelna.

CrocodilusCZ
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 196
Registrován: 05.02.2013 16:49

21.01.2016 10:02

Re: Hledám info o ...

Já tě chápu, i tvůj přístup. Ale takhle budeš víc čekat na levný krám než střílet. Peněz není nikdy dost, ale než čekat na pušku za pětku, to si radši přišetřím pár tisíc a jdu střílet za chvíli. Na zbraň pod cenou budeš čekat dlouho, já ultralevné křesadlo neviděl za celou dobu co inzerci sleduju.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

21.01.2016 17:54

Re: Hledám info o ...

Ta Ardesa ti bohatě stačí.
Mám Ardesu /byl to Kit/ Hawkena .45 ,ale perkusku.
Výsledek na terči mrvím jenom já.
Taky bych doporučoval koupit novou křesačku, vyjde to levněji,než nějaká šunka /opravy,úpravy atd./,nebo přestavovat perkus na křesadlo.
A ještě něco,než bych prodal perkusku za pár Kč,tak si jí raději nechám!
Spíš se dá koupit i křes. Kit,někde určitě,nehledal jsem. :wink:

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

21.01.2016 23:07

Re: Hledám info o ...

Necituj předcházející příspěvek.

Na kity jsem se taky díval. V jakém jsou stavu? Stačí to jen sešroubovat a nebo je to složitější? Např. vyvrtat zátravku, usadit dnový šroub atd?

Uvažoval jsem i o tomto: http://www.zbrane-dave.cz/products/kent ... 5-890-kc-/

už ste zase OT!
Kity předovek:
kity-predovkovych-zbrani-t10750.html

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

22.01.2016 0:28

Re: Hledám info o ...

Hlaveň už je určitě složená, má to tormentaci.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

22.01.2016 0:48

Re: Hledám info o ...

Hlaveň má dnový šroub a má španělskou zkušební značku, u nás je respektovaná. V pytlíčku jsou mířidla, zámek, kování. A pažba vyfrézovaná tak, jak vyšla ze stroje.
Tvým úkolem je pak napasovat hlaveň do pažby, někde se musí přiškrábnout dlátkem, nebo pilníkem. Jak bude hlaveň sedět, připevnit zámek a zkusit, jestli chodí hladce, jestli je správně orientovaný vůči zátravce. Pokud ano, tak zbytek kování. Až to všechno pasuje, tak se zbraň rozebere, pažba se osmirkuje, může se natřít nějakým plničem, aby se zaplnily póry. Znovu osmirkovat, namořit do vhodné barvy, zaleštit a natřít lněným olejem. A složit železo nazpět.
Když jde vše hladce, tak je za dva dny hotová (odfláklá). Když to má vypadat pořádně, tak to tak měsíc vezme, i víc, ale stojí to za to.

virginan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 891
Registrován: 07.10.2007 16:12

22.01.2016 18:13

Re: Hledám info o ...

U mne teda nic nechybělo,ale pár věcí bylo třeba opravdu upravit- viz výše.
Už jsem to psal,pokud je nový majitel jen trochu zručný,tak to není fakt obr problém. :wink:
Takže jen mohu potvrdit,co píše klega.ČAUKY Z. :D

jvms
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23.06.2014 20:39
Bydliště: Ostrava

26.01.2016 20:19

Re: Hledám info o ...

Tak jsem si dopisoval s Davem a nakonec jsem si u něj ten kit Ardesa Kentucky křesadlo objednal. Ještě jeden dotaz. Mám perkusní revolver a používám do něj koule .454.
Půjdou použít i do té Ardesy a nebo tam musí být menší?
A jako to má vůbec hlaveň? Hladkou nebo drážkovanou?

Uživatelský avatar
Truman Head
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 06.06.2006 15:48
Bydliště: OSTRAVA

26.01.2016 20:45

Re: Hledám info o ...

Ardesa - má drážkované hlavně,jak u perkusních tak křesadlových zbraní.
* kromě Fowlera

Střelu .454 jedině namlátit kladivem,spíše .451 nebo .445 ,a pokud chceš
používat kuličky tak radši třeba .433 přes flastr......

FrankJ
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 21.07.2014 7:56

26.01.2016 20:53

Re: Hledám info o ...

Pro cal 45 je možno pužít kuličky 449, popř. 451 v kombinaci s mazanou ucpávkou nebo
440 s flastrem 0,015" nebo 445 s flastrem 0,010".
Rozměr 433 je, dle mého názoru, malý a bylo by nutno použít silnější flastr flastr.
Nebo real.

Uživatelský avatar
blecha.z
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 17.09.2008 21:10
Bydliště: Brno-venkov

10.03.2016 16:55

Re: Hledám info o ...

Ahoj chlapci. Jelikož jsem v oblasti křesadlových zámků začátečník, tak šmejdím po informacích. Našel jsem něco, co mně není jasné. Možná do toho vnesete světlo.
V knize "RAKOUSKÉ A RAKOUSKO-UHERSKÉ PALNÉ ZBRANĚ" od Jana Tetřeva se na straně 9 píše, cituji: V koaličních válkách proti Francii (po francouzské revoluci r. 1789) však rakouské zbraně v konkurenci s vynikající francouzskou pěchotní puškou vzor 1777 neobstály pro větší počet selhačů, a bylo nutné přistoupit k modernizaci pěchotní výzbroje... (konec citátu)

Informaci jsem přijal a nešla mně z hlavy. Když v dvaadvacátem roce rakouská armáda zavedla svou křesadlovku, nemohly být ty zbraně zas tak špatné. Selhání způsobí špinavá zátravka, uvolněný kamínek, pruží kohout, co já vím co všechno ještě. Francouzi měli možná lepší materiály na hlaveň a zámek. V knize se ale mluví o selhačích.
Tak jsem hledal na našel na Netu článek pana Milana Potluky. Ten uvádí v článku"Používání křesadlové pušky u vojska":
"Se spolehlivostí pušek to nebylo slavné. Při zkouškách konaných ve Francii u francouzských pušek selhal každý 15. výstřel , u španělských 22., u ruských 28., u anglických jeden z 44 a u rakouských jeden z 62 výstřelů."

To jsou úplně odlišná tvrzení. Jestli Francouzům selhal každý patnáctý zápal a Rakušákům jeden z šedesáti dvou, tak pak je to obráceně. K přezbrojení ale došlo, byly zavedeny podle výše uvedené knihy pistole a pušky vzor 1798. Tak jak to vlastně bylo.

Rad
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 251
Registrován: 11.08.2009 10:43
Bydliště: Šumava

10.03.2016 20:30

Re: Hledám info o ...

Nechci to teď hledat, ale mám dojem, že u francouzů byl tenkrát na vině jejich příliš hrubý prach, který používali jako jednotný pro dělostřelectvo a pěchotu. Krom toho právě rakouská mušketa výrazně napodobuje francouzskou mušketu 1777. Kdysi ve střeleckém magyzínu o tom vyšel celý seriál článků k palným zbraním v době napoleonských válek a taky ve střelecké revui vyšel celkem obsáhlý článek o mušketě 1777, ale to bych musel převrátit knihovnu.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků