Dagfunny
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16.04.2018 14:22

29.05.2018 15:48

Historie kulovnice Brno Z

Dobrý den, vlastním kulovnici Brno Z z roku 1943 a původně co mě vedlo k pátrání po historii těchto pušek byla druhá taková kulovnice ze stejného roku 43 akorát s jiným ražením a také jinou pojistkou závěru. Má kulovnice je ražená "Waffenwerke Brünn Aktiengesellschaft". Ta druhá ze stejného roku má ražení podobné, ale zkrácené "aktiengesellschaft" jen na "A.G." chápu je to drobost, ale také odlišnost. Větší záhadou jsou mi různé pojistky na závěru. Viděl jsem i starší Zetky s loveckým typem závěru s pojistkou na straně, ale u té mé je vojenský typ s překlopením křidélka na horní straně závěru. Takže moje otázka je zda má někdo nějaké informace od jakého roku se Brno Z vyrábělo (nejstarší jsem zaznamenal rok 1928), jaká byla ražení a od kdy se vyráběli závěry s loveckou pojistkou. Bohužel mám knížku jen o vojenských Mauserech a tudíž lovecké verze tam nejsou.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

29.05.2018 20:34

Re: Historie kulovnice Brno Z

Dej sem fotky obou takhle je to na nic.

omega
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 212
Registrován: 26.05.2008 18:45
Bydliště: Brno

30.05.2018 12:09

Re: Historie kulovnice Brno Z

Tyhle Z lovecké kulovnice z válečného období se občas objevují. Vybavuji si, že minimálně dva lidi co znám, ji měli nebo ještě mají. Jako zdroj informací mě napadlo, že by to mohlo být někde uvedeno v knihách o Zbrojovce Brno. Mám za to, že to byly tři velké svazky a byla tam spousta informací o výrobě, historii a zejména spousta fotek jednotlivých modelů zbraní z výrobního programu.. Vydané to bylo v časech minulých, kdysi jsem to měl v ruce, ale už si nepamatuji, kdo to napsal nebo jak se to přesně jmenovalo.

Dagfunny
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16.04.2018 14:22

30.05.2018 22:39

Re: Historie kulovnice Brno Z

Tady jsou fotky, které jsem byl schopen sehnat.

Rozdílné ražení ze stejného roku 1943
1.jpg


Zetka z roku 1943 s loveckou pojistkou
2.jpg


Zetka z roku 1943 s vojenskou pojistkou
3.jpg

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Sportovní a lovecké

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků