Uživatelský avatar
travis
 
Příspěvky: 882
Registrován: 27.04.2007 17:47
Bydliště: PRAHA 5

17.03.2015 11:48

Re: Hermex efekt a co s tím?

Já když jsem ji před léty koupil, tak do dneška je bez problémů (mimo moje ruce).

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

17.03.2015 19:37

Re: Hermex efekt a co s tím?

CZH mi nezlobil, jedna CZ 858 ano
stacilo vymenit soucastky spouste a bylo po problemu

VAPLE
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 18.03.2011 17:05

12.05.2016 10:32

Re: Hermex efekt a co s tím?

Těch blbostí co jsem přečetl o Hermex efektu je nespočetně. Sám jsem byl v pozici, že jsem odkoupil pro své přátele, včetně sebe cca 25 ks Sa 58 upravených na útočnou pušku. Odebíral jsem je postupně a tak jsem tento problém objevil hned u první pušky. Řešil jsem to návštěvou v HERMEXU a výměnou za jiný kus. Situace se opakovala. Tak jsem objevil na internetu řadu bizardních řešení. Dokonce jeden "odborník" zbrojíř dělal nové čepy do spoušťového mechanizmu, dělal nová táhla a pod. Ani jedno řešení mi prostě nevyhovovalo. Jako prodejce bych získal možná opravené, ale naprosto neprodejné exponáty.
Tak jsem " PŘEMÝŠLEL" a problém identifikoval a odstranil. Během 2 minut. Zboží šlo k majitelům a i když je to je to více než osm let, ani jedne puška se nevrátila a nebyla na její činnost žádná reklamace. Je pouze nutno myslet. VAPLE

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

12.05.2016 11:21

Re: Hermex efekt a co s tím?

rada k nezaplacení
kvůli takovým se fora zakladají

vybyravy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 243
Registrován: 11.01.2013 23:15

18.05.2016 23:13

Re: Hermex efekt a co s tím?

Vaple, buď jsem méně chápavý, nebo tvůj příspěvek nedává smysl

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

31.05.2016 12:14

Re: Hermex efekt a co s tím?

Tak jo. Rozhodl jsem se ukázat své řešení Hermex efektu. Jedná se o úpravu úderníku. Stačí tigem navařit (nebo jako v mém případě nechat si navařit) trochu materiálu na vedení úderníku v rámu, diamantovým pilníkem poladit tvar a viola... Hermex efekt zmizel bez nutnosti pořizování si nového searu za x-tisíc, výměny a leštění čepů nebo čeho a já nevím co ještě...
S touto úpravou vystříleno cca k 1000 ranám bez jediného problému (vyjma závad způsobených nábojem). Možno se v leže s oporou mazlit se spouští jak Zajcev, Hermex efekt nepotkáte více...

Je to velký obrázek, proto ho sem nevkládám. Račte kliknouti.
Vlevo upravený, vpravo původní.

http://mujweb.cz/grimpo/striker_edit_2.jpg


Reklama

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

31.05.2016 13:10

Re: Hermex efekt a co s tím?

Mohu kolegovi potvrdit 100 % funkčnost a správnost myšlenky. A taktéž pogratulovat k perfektnímu nápadu.

VAPLE
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 25
Registrován: 18.03.2011 17:05

31.10.2016 21:41

HERMEX efekt a co s tím

Ve svém příspěvku někdy z 05-6 tohoto roku jsem se snažil přimět majitele upravených SA-58, aby se zamysleli nad příčinou vzniku závad, které někdo nazval hermexefektem. Dopadlo to, jak jsem čekal. Proč bych přemýšlel, dej to sem. Přitom již J.A.Komenský nabádal:" pokud hledáš pomocnou ruku, najdeš ji vždy v první řadě na konci svého ramene". Navíc, pokud je problém tak jednoduchý, jako hermexefekt. Stačí se zamyslet nad tím, co je příčinou toho, že zbraň, která prošla tak náročnými zkouškami jako sa-58, je po úpravě která ji má přiblížit použití v civilu, z ní udělá nespolehlivý sportovní nástroj. Pokud jsem měl čas, který mi pořád chybí, zabrousil jsem na fóra milovníků zbraní a nestačil jsem se divit co různé nadšence napadne. Nápady jsou bizardní a co je podivné, je to, že je málokde vidět erudovaná odbornost. Mnohde čiší naprostá neznalost technologií, materiálů a dalších odborných znalostí. Je s podivem, jak je porušován zbrojní zákon a dotyční se s tím ještě chlubí. Pořád ještě platí, že opravovat a upravovat zbraně mohou pouze odborníci, mající koncesi a zbrojní oprávněn a všechny úpravy na základních částech zbraní a součástech těchto základních částí podléhají kontrole ve státní zkušebně zbraní. Nyní k hermexefektu. Pokud jsem podnikal v oboru zbraní, nevím proč bych měl komukoliv cokoliv sdělovat. V současné době, jako důchodce, který končí i svoji úspěšnou sportovní karéru udělám v tomto případě výjimku. Žádám pouze o toto. Najdou se tací, kteří budou chtít se mnou polemizovat. Nedělejte to. Postup který následně popíši, byl tak dokonale replikován ve více než 40 případech a platí pouze pro závadu špatné funkce zbraně, která po demontáži systému automatické funkce zbraně a zavaření CO2 nebo el. obloukem, vzniklých otvorů a tím zamezení možnosti zbraň opětovně rekonstruovat na automatický režim! Pokud se zamyslíme, co se stalo: pokud sa-58 vezmeme třeba 100 kusů, rozebereme je a dáme do bedny, součástky zamícháme, tak po sestavení do nových zbraní, budou všechny pracovat. V tom to tedy není. Proto jediným viníkem je provedený svár. Ten samozřejmě sevře rám o několik mikronů. K nápravě stačí mít nabroušený nástroj. Nejlépe truhlářské dláto, kterým v okénku rámu ve kterém je spoušť
ubereme při mírném stisknutí spouště na hraně okénka ve směru ke sváru 2 nebo 3 třísky. Je to pár mikronů materiálu a nezapomeneme na rohy okének.
To je vše. Hermex problém vyřešen S pozdravem všem VAPLE

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

01.11.2016 10:02

Re: HERMEX efekt a co s tím

VAPLE píše:......... Najdou se tací, kteří budou chtít se mnou polemizovat. Nedělejte to. ........

dělejte to, jste na diskusním foru
a jen z respektu k šedinám se zdržím komentáře
4m

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

01.11.2016 11:22

Re: Hermex efekt a co s tím?

Já respekt mám, ale většinou pouze k tomu, o čem se můžu nějak přesvědčit. Takže se komentáře nezdržím. Pokud se nepletu, zákon nezná "základní část zbraně". Hlavní část zbraně, to už vím. Předpodládal bych, že chlubí-li se někdo tak dlouhou praxí v oboru, zvládne i terminologii dle zákona. Tím spíš, odvolává-li se ně něj a zároveň viní jiné z jeho porušování.
A nyní, předem odmítnutá polemika. Pojďme se podívat na vz. 58. Co vidíme? Skvost jako je katana, nebo praktický "pracovní" nástroj jakým byl český tesák? Samozřejmě to druhé. Spolehlivý pracant se zemědělskými vůlemi na závěru, nosiči závěru, úderníku... vůle zvící několika desetin milimetru. Právě proto může fungovat x zbraní rozebraných, promíchaných a znovu sestavených. Tomu, že by pár mikronů "sevřeného" rámu mohlo způsobit tzv. HERMEX-efekt, nevěřím.
Důvod, proč k němu podle mne dochází, jsem u svého řešení nenapsal. Dodatečně tak tedy činím nyní.

Zadní část přímoběžného úderníku je tlačena vzhůru proti svému vedení v rámu u plnotučné verze pušky OBĚMA záchyty úderníku. Tím pro semi-auto i full-auto funkci. A je tedy spolehlivě zachytáván ve své zadní poloze. Pokud je záchyt pro full-auto u zcivilněných vz.58 ze sestavy odstraněn, je zápalník díky svému volnému vedení v rámu a rázům z povýstřelové činnosti sestavy schopný samotný semi-auto záchyt přeskočit. A HERMEX-efekt je na světě.

Dodáním materiálu na místa zápalníku tak, jak je vidět na mnou vloženém odkazu (můj přechozí příspěvek), vymezíme jeho vůli v rámu, nemá tolik prostoru "uhybat", a napříště je spolehlivě zachytáván v zadní poloze.

Upravený zápalník je ovšem nutno v místech návarku dobře zaleštit a zaoblit hrany vybrání, aby ostré hrany zbytečně "neškrábaly" materiál rámu v místech vedení zápalníku.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

01.11.2016 13:57

Re: Hermex efekt a co s tím?

Grimpo, tak to vypadá velmi zajímavě. Vědět to dřív, vyzkoušel bych, ale za přerušovač od Zendla už měnit nebudu :-).

MartinRst.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06.03.2012 19:14

01.11.2016 14:23

Re: Hermex efekt a co s tím?

Závada, popisovaná jako tzv. Hermex efekt, je naprosto běžná i u původní samočinné pušky vz.58. S tou se však běžný občan běžně nepotká a u armády se toho zpravidla mnoho nevystřílí. Ano, některé úpravy na samonabíjecí pušku jsou šťastné více, některé jsou šťastné méně, ale hlavní problém je v konstrukci, materiálu a kvalitě výroby původní samočinné pušky vz.58.

Grimpo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2231
Registrován: 20.01.2004 16:04
Bydliště: Praha

01.11.2016 16:19

Re: Hermex efekt a co s tím?

Ještě si neodpustím toto: Ve chvíli, kdy jsem dospěl ke svému závěru o příčině vzniku problému a zvažoval jsem, jak ji odstranit, bylo jednou z variant i vrácení full-auto záchytu na jeho místo v sestavě a jeho pevné spřažení se semi-auto záchytem. Tím by byl zápalník opět tlačen nahoru stejně po obou stranách. Vlastně je to možná i elegantnější a správnější řešení. Jenže dražší. Navaření materiálu na náhradní zápalník se nakonec ukázalo být dostatečné pro odstranění problému.

Uživatelský avatar
Walt
 
Příspěvky: 1413
Registrován: 20.01.2004 14:30
Bydliště: Králův Dvůr

01.11.2016 16:41

Re: Hermex efekt a co s tím?

jako ridici strelby, zbrojir, nebo jen strelec jsem byl v armade u tisicu vystrelu, semi i full
pamatuju par zavad kvuli munici, na HE si vubec nevzpominam

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

01.11.2016 19:22

Re: Hermex efekt a co s tím?

Záchyty sú v osi zbrane navzájom posunuté - najprv zachytáva úderník pravý (auto) záchyt. Po dobehnutí záveru do prednej polohy je vypúšťacou pákou stlačený a úderník spadne na ľavý záchyt, ovládaný spúšťou. Vzhľadom na to že ide iba o milimetre, úderník zachytí spoľahlivo. Aj preto, že záver, ktorý preletel cez prerušovač a rozvibroval mechanizmus spúšte, predovšetkým pružiny, už je dávno preč a záchyt je v kľude.
Po "scivilnení" zostáva teda iba jeden záchyt na celú tú parádu... a v niektorých prípadoch vôle nie sú iba v desatinách milimetra, ako píše Grimppo - je tam sem-tam aj pol milimetra a to už je dosť na hermexa. :evil:

vybyravy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 243
Registrován: 11.01.2013 23:15

01.11.2016 23:08

Re: Hermex efekt a co s tím?

Igrlik i Grimpo se trefili do černého. Dokonalé odstranění problému HE by mohlo zajistit vrácení vyjmutého záchytu režimu full auto, musela by se ale vyřešit legalizovatelná kinematika semi auto uvolňování zápalníku z tohoto záchytu, který je vůči semi záchytu mohutnější a předsazený, zachytává zápalník jako první. Řešením bývá náhrada původního subtilního semi auto záchytu záchytem novým, mohutnějším, který půdorysem zajišťuje zápalník v celé šířce, jako oba původní záchyty.
Prakticky každý dodavatel zcivilněné verze Sa vz. 58 má poněkud odlišný způsob degradace původního spoušťového mechanismu, v rámci co nejnižší ceny se pak převážně jedná o odstranění full auto záchytu bez adekvátního posílení záchytu semi.

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

05.03.2017 9:57

Re: Hermex efekt a co s tím?

Jak to vypadá s hermex efektem úpravy Zelený sport - Gazela?
A kdybych koupil Hermex a on mi začal zlobit, našel bych tu pomoc (ne radu - sám s tím nic neudělám)?
Díky za reakce, klidně do SZ.

Uživatelský avatar
Din
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22.01.2017 23:49
Bydliště: kousek od Kolína

05.03.2017 11:47

Re: Hermex efekt a co s tím?

Na diskuzích je povícero návodů k šachování se spoušťovým mechanismem klonů SA 58, které mohou být v jednotlivých případech i více či méně úspěšné, ale je to ,,zbraňová alchymie“ s nejistým výsledkem… Moje FSN 01 hermexila jako sviňa. Úplným vyřešením problému pak byla montáž modifikovaného přerušovače spouště z nabídky firmy Gunexpert, který pořizují od pana puškaře Zendla. Za něco víc peněz je i verze s nastavitelnou spouští. Dá se to podle návodu vyměnit i doma, ale do toho jsem se nehrnul a po předchozí telefonické dohodě mi spoušťový mechanismus vyměnil pan inženýr Balcar ve zmíněné firmě na počkání, ale to zvládne i puškař ve Tvém okolí… Není to zrovna levná sranda, ale okamžité a spolehlivé řešení Hermexefektu, jen bych doporučovat tam před případnou objednávkou zavolat či poslat mail s dotazem, zda provedení té modifikované spouště je montážně a mechanicky bezproblémové a vhodné pro Tvůj klon SA 58… Dá se s nimi v pohodě domluvit...
Din

Předchozí

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony vz. 58

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků