Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

19.12.2006 0:26

Zdravím hoši, stal jsem se majitelem jednoranky Suhl 150 standart se seřiditelnou spouští. Potřeboval bych o téhle flintě vědět jakékoliv informace co se týká seřizování spouště, ksou tam 3 šrouby a zatím jsem pořádně nepochopil jejich souvislost. Jaké to jsou zbraňě co se týká přesnosti a případné možnosti a dostupnosti dílů a možných úprav. Díky.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

19.12.2006 10:51

Nic neupravuj, nešteluj a napřed střílej, až zjistíš co ti nevyhovuje tak na to šahej....

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

19.12.2006 11:59

To je právě ten problém, flinta je v dost zuboženém stavu, spoušť se pořádně nevrací, závěr jde ztuha ale sedí, pažba je omlácená a nedrží úchyty. Jediné co vím, že to střílí, hlaveň a komora je vpořádku. Pažbu si přes zimu upravím podle svého gusta, to není problém Potřebuju ale zjistit nebo poradit, který šroub na spoušti co seřizuje, abych to mohl rozhodit, vyčistit, dát dohromady a pak věděl, čím co seřídit.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

19.12.2006 17:41

pokud se toho pouštíš jako do první zbraně,tak ti hrozí riziko shánění rúznejch šroubků, který strhneš atd.
Na poprvý bych to svěřil puškaři...

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

19.12.2006 19:26

Poli: Pokud se ti nevrací spoušť, doporučuji následující. Spoušťový mechanismus je přichycen dvěma šrouby k pouzdru závěru. Tyto šrouby povol, vyjmi celý mechanismus. Prostříkej to WD40 nebo něčím podobným, až se mechanika rozhejbe tak to namoč do benzínu aby se vyplavily zbytky koroze. Nech to uschnout a pak opět promaž všechny součástky. Namontuj to zpět na původní místo. Nejlepší by byla ultrazvuková čistička, to by vyšly ven všechny nečistoty. S vlastním nastavením bych zatím nehýbal, sám uvidíš jaký to bude mít odpor a chod. K puškaři bych to nenosil, je to "pouze" zanedbaná péče. Nejdůležitější pro tebe bude pušku dobře otestovat na rozptyl, aby tvé další případné investice měly ten správný efekt. Hodně zdaru

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

21.12.2006 0:24

První zbraň, kterou rozpitvám, to rozhodně není, už jsem to trochu rozhýbal. Někdo přede mnou to ladil tak, až ohnul čep spouště. Bohužel flinta ležela X let na různých místech, takže je komplet otřískaná a byla fest zasratá, ale naštěstí bez lišky. Vezmu jí na střelnici a skusím nastřelit dioptr, abych zjistil rozptyl, pak se uvidí, co dál.


Reklama

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

21.12.2006 10:08

Pro ladění spouště na SUHL 150 Standard doporučuji tento odkaz"
www.schiessen-erzgebirge.de/Blueprints/ ... _Abzug.gif
Je to sice v němčině, ale zevrubně popsáno.

Uživatelský avatar
Harkonnen
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 283
Registrován: 06.04.2007 19:06
Bydliště: Brno

26.04.2007 12:34

Tak sem byl vcera testnout Suhlku a super, parkrat me sice prekvapila jemna spoust, ale to bude jen o zvyku. Musim rict, ze su spokojeny. Jen jeste postelovat jeden dil (ten co je mezi podlozkou a zbrani) aby byla vylazena k dokonalosti ;) ale to pujde.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

26.04.2007 12:58

Ta spoušť se narozdíl od některých jiných zbraní dá štelovat!Obrázek

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

27.05.2007 15:41

Od zbraně ale člověk očekává krom přesnosti (obvyklé) i to že bude vypadat svým zpracováním jako výrobek strojírenské výroby a ne asijské fofrprodukce, takže si savage dobře prohlédněte, zpracování naprosto podřízené ekonomice výroby, vůle zemědělské, nicméně střílí to dobře, ale zase jestli radši nekoupit dobrou Suhlku.....?

Já mám jasno, savage mi do baráku nesmí....

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

28.05.2007 18:01

Otazka je co od te malorazky chces. Protoze Suhl do 5.000 je dobra koupe (a nektere serie klidne i za vic). Zadna "funglovka" se ji nebude rovnat. teda pokud nebude radove 8-10x drazsi.
a 456 (model 4) po vymene spouste a uprave usti (pokud je potreba) je velice dobra zbran.

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

28.05.2007 18:15

"Vojetou" Haenel - Suhl 150 bych moc nepodceňoval, stačí se podívat do výsledkovek v BR, MaO nebo klasická LM60. Střelci s těmito zbraněmi obsazují přední místa tabulek. Ani funglovka od Anschutz nezaručuje že budeš pokaždé na bedně. Záleží na každém co od které zbraně očekává.

qwer
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 12.11.2006 13:19

28.05.2007 18:17

Shiva: Seš rychlejší. :)

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

28.05.2007 21:53

Nezbývá, než souhlasit s kolegy, Shivou a Qwerem. Asi jsem hodně velkej klikař, protože první suhlku serie 061 jsem vyměnil za SM2, pořizovací cena 2.600,-, následně jsem koupil druhou suhlku z legendární serie 058 za 3.100,-(ležela 14 dní na krámě v BVS a o ceně jsem nesmlouval). Po té, co jsem ji přestavěl (pažba, příslušenství, optika) střílí rozptyl 16mm ops. a méně (což se děje většinou). V sobotu mi vyhrála závod. Nějaká remingtonka 597 nebo nová ZKM 452 jí nesahají ani po hlaviště. Tu savážku neznám, ale neměnil bych. Obě ty suhlky střílí přibližně stejně.
Ty, Vladimíre, zkusil sis někdy z té suhlky vystřelit? Materiálově lepší, ale s horším střeleckým komfortem jsou srovnatelné akorát tak ruské zbraně SM2, Ural a MC12. Lepší jsou už jen Anschütz, Walther a FWB. Pokud máš 60 kolíků na novou, tak za peníze v Praze dům... (v Brně dva). Zkus nalistovat v tomto tématu zpět, už jsme tu o těchhle zbraních dost diskutovali.

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

28.05.2007 22:39

Harpplayer: ako zistím sériu mojej suhlky? dík

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

28.05.2007 23:05

Někdy mi zůstává rozum stát. Většinou všude čtu o tom co jak zbastlit, zkopirovat apd. jen aby se ušetřilo. A pak se najdou lidi, kteří jsou ochotni vyhodit 2x více peněz za horší kvalitu a přesnost.
Prosím, nebrat jako kritiku, ale jen jako povzdechnutí.

Rozdíl mezi Suhl a Anschutz je v tom, že Suhl se už nevyrábí, né všechny střílí stejně dobře, mají horší spoušť. Anschutz střílí konsekventně stejně dobře. Z fabriky vyjde flinta vždy s nástřelem 11mm (opsaná kružnice) a je možnost za 100eur výběrová hlaveň, za dalších 100 nerezová, je to stavebnice a nechá se kombinovat, obrovské množství doplňků a příslušenství. Věřím, že Suhl v době své slávy, stála na tehdejší poměry, stejné peníze jako Anschutz dnes.
Závěr je, že když Suhl střílí dobře, tak střílí stejně dobře jako Anschutz. A je tak asi 10x levnější.

Co je dnes lepší?
Custom pušky, kde závěr je vyvinut k maximální tuhosti s minimálními vůlemi. Hlavně jsou specialně vyvinuté pravě pro .22LR, v současné době je trend, pouze 2 drážky o stoupání 1:16.5", a ústí je zahrdleno o 0.001", oboje zlepšuje přesnost za větru. Komora je říznuta přesně podle vyrobce a typu náboje. Soustřel těchto zbraní je při položce 5ti ran pod 9mm 4x z pěti. Dosaženo výhradně z Eley Tenex EPS ultimate. cena je 3000 USD bez dopravy a cla a ostatnich poplatků.
Mně se to zas nezdá takový rozdil od seriově vyrobené Anschutz a už vůbec ne při příplatcích za výberové nerezové hlavně.

Jo nedavno se tu vedla diskuze o nábojích. Minulou středu jsem byl trénovat a když na to mám čas, tak vždy střílím přes hradla.
130ks EPS Ultimate maximalní rozdíl 10m/s (nejrychlejší byla ta první, na suchou, studenou hlaveň) po vypuštění této rány, rozdíl 6m/s.

takže pokud někdo nejde serii ulitimate co mu střílí z jeho flinty, má vystaráno.

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

29.05.2007 7:31

harpplayer: takže mám sériu 064, máš nejakú tabulku kde sa dá zistiť či šlo o podarenú sériu ? dík

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

29.05.2007 16:49

Nemám žádnou tabulku, ale obecně se empirickým zkoumáním a porovnáváním zjistilo, že nejvíce povedené zbraně jsou ze serie 056 a 058, čímž nechci říci, že v ostatních seriích takové zbraně nejsou. Cumbajšpíl ta ze serie 061, kterou jsem přenechal kamarádovi ve zbrani, střílí stejně dobře, jako moje 058. Ale viděl jsem taky pušku, u které hlaveň nebyla souosá s pouzdrem závěru. V jiných seriích je to kus od kusu. Obecně ale tato puška se správně vybraným střelivem svými parametry většinou značně převyšuje dovednost svých vlastníků. Pokud chceš skutečně exaktně zjistit schopnost své zbraně, potřebuješ k tomu kromě střelnice a vybraného střeliva ještě BR bagy, chrony (měřič rychlosti) a kvalitního střelce. Pomocí bagů zajistíš stabilitu zbraně, pomocí chronů dokážeš rozeznat špatnou ránu vlivem střeliva a kvalitní střelec eliminuje subjektivní technické chyby výstřelu. Takto vystřelených, řekněme, 10 pětiranných položek má dostatečnou vypovídací schopnost o aktuálním stavu zbraně. Neřekne ti ale, kde je případná chyba, to musí každý dohledat analýzou vlastních zkušeností a konfrontacemi se zkušenostmi ostatních střelců.
Nedávno jsem například viděl zbraň s níž se nešlo trefit jen z důvodu naprosto špatně nastavené spouště - lehký odpor, dlouhý krok, naprosto nedefinovatelný bod odpálení. Střelec prostě neměl přehled o práci prstu na spoušti a většina ran ho nemile překvapila, protože je odpálil v jiném okamžiku, než sám chtěl. Nebudu se tady pouštět do trenérských teorií o spouštění, chci tím jen říci, že střelec začátečník by si měl nechat zbraň seřídit puškařem, trenérem nebo zkušenějším střelcem a už do ní nevrtat, jinak svým počínáním (v lepším případě dočasně) může zmrvit jinak solidní parametry zbraně. Čím více nastavitelných prvků puška má, tím větší zkušenost vyžaduje od střelce pro jejich nastavení. Dokud střelec stabilně nedosahuje výsledky odpovídající alespoň II.VT (u UIT disciplín) nebo rozhraní první poloviny startovního pole u ostatních disciplín, měl by střílet se zbraní standardně nastavenou, protože zpravidla nedokáže rozeznat nuance různého nastavení zbraně, což vede k technickým chybám střelce, které jsou často sváděny na špatné parametry zbraně.

Uživatelský avatar
Poli
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1375
Registrován: 30.09.2006 17:17
Bydliště: Západ

29.05.2007 19:26

Hurááá, mám Suhl série 056 a ostatní se mi smáli, že jsem raději nesáhl po Brno 4. Sice jsem musel komplet opravit pažbu, komplet rozebrat, vyčistit, doplnit a opravit spoušť, protože ležela pár let pod postelí a pak pár let na podlaze ve zbrojáku PČR, ale když to tady čtu, tak snad nebudu litovat, zvlášť, když mě vyšla doslova na pár korun. Spoušť jsem si šroubky naladil stylem pokus - omyl, zatím je slepá, protože dioptr se mi na ní nechce vracet, protože mám mušku jen s jedním plátkem, ostatní se někde zatoulaly, tak škudlím šušně na optiku a nožičky, pak hodím fotečku.

Pro malorážkaře: kde bych našel propozice různých závodů v malorážce? Jedná se mi o povolené úpravy a doplňky pušek atd.

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

30.05.2007 21:40

Objevil jsem hnízdečko Suhlek 150 v super stavu ze serie 058. Nejsou levné, ale jsou kompletně vybavené ve standardním provedení. Je možná přestavba na MaO zkušeným puškařem. Případné další info formou soukromé zprávy, ať mi admin nenadává za komerci.

Další

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník