Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

08.05.2008 12:53

Ono taky záleží na tom, jak se s tou zbraní v minulosti zacházelo. Jestli má poškozený ústí (crown), pomůže jí jedině puškař. Taky jsem slyšel o vyduté hlavni na jedné suhlce. Dál je třeba (a to asi úplně nejdříve) překontrolovat dotažení mechanizmu v pažbě a vyčistit komůrky pro vytahovač a vyhazovač a dále vyčistit závěr. Nestejný vývin rány může mít na rozptyl značný vliv. Rovněž může být problém s upevněním puškohledu. Pak už může být chyba jen v tom mezičlánku mezi pažbou a podložkou. :twisted: Nech z té zbraně vystřelit někoho, o kom víš, že je spolehlivě dobrý střelec.

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

08.05.2008 15:17

Harpe diky za rady, nicmene tohle vsechno uz jsem se zbrani absolvoval (krome toho puskare) :) rozebrana, vycistena a promazana byla ihned jak jsem ji privezl z Breclavi. Strileli jsme celkem 3 slusni strelci se stejnymi vysledky+-. Jeste jsem dneska zmenil nastaveni spouste, protoze to co tam bylo mi moc nevyhovovalo - dlouhy mrtvy chod a pak bodovy odpal (taky by to snad mohlo byt tim). Dneska jsem jeste znovu zelezo vytahhnul z pazby a znova usadil - bohuzel nemam momentovy klic a tak jsem si "pomohl" monetakem na akku vrtacce, je mi jasne, ze to neni idelani reseni , ale bohuzel nic lepsiho mne nenapadlo. Zitra snad sezenu nove strelivo - snad se soustrel zlepsi. Puvodni majitel tvrdil, ze puska strili naprosto bezproblemu tak nemam duvod mu neverit. Dle jeho informaci strilel z tohoto kusu cervena Geca na trenink a RWS R50 na zavody tak doufam, ze se tato informace potvrdi. Montaz puskohledu se taky jevi jako OK . Puskohled bych take vyloucil, protoze doposud s nim zadne problemy na ZKM nebyly.
Naposledy upravil CZ_Iceman dne 09.05.2008 9:53, celkově upraveno 1

Harpplayer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 566
Registrován: 12.11.2006 9:59

08.05.2008 21:57

O.K. - jsem rád, že ses nenaštval. Moje Suhlka taky nemá moc ráda Lapuu, přestože jiní střelci s ní střílí dost vysoké nástřely. GECO Rifle (červené) standardně používám na trénink a je to bez problémů - soustřely 16 - 18 mm. Při použití R50 se to ještě zlepší. V případě, že ani tímhle střelivem se nepovede udělat slušný nástřel, je třeba skutečně posudek puškaře.

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

09.05.2008 20:18

Takze to vypada definitivne na vadnou zbran. Dneska jse se snazili asi 3 hodiny ji umoudrit a marne. Dokonce ani R50 nepomohly a rozptyl byl hodne pres 20 mm. Divne je, ze jak jsme pusku prohlizeli ze vsech stran tak jsme neprisli na nic co by bylo podezrele. Zajimave je ze ze studene hlavne prvni 3 az 4 rany jdou pomerne na dobry soustrel - prakticky jedna dira. Jakmile se hlaven, ale trosicku zahreje tak je rozptyl v haji. Zkouseli jsme to i z nastrelne stolice a taky spatne. No vystrileli jsme dneska dost celkem draheho streliva na to abychom moli udelat zaver ze je puska v dupe :) Navic hned vedle strilel DaveG17 se svoji Suhlkou obycejnyma sypackama od lapuy a jeho vysledky byly skutecne vynikajici a stou moji naprosto nesrovnatelne. No ke konci jsem se nervnul a ze suhlky prendal puskohled zpet na ZKM a zkusmo zkusil na benchrestove terce zastrilet - s RWS Rifle match to hned napoprve slo vsecko do jedne diry, vystrelil jsem cca 3 nastrelne , sel k terci zmeril odchylku, naklikal a zasahy byly prakticky vsechny u sebe. Sem tam nejaky uletel, protoze i kdyz mam na ZKM spoust polazenou tak k te na SUHL se ani nepriblizi a i pres to vsechno byly vysledky mnohem lepsi nez se Suhl. Nastesti puvodni majitel je ferovy a nabidnul mi vratku penez takze zitra davam te flinte posledni sanci a kdyz to dopadne blbe tak asi pocestuje zpet do Breclavi..

EDIT: Pusku jsem dneska vecer do sroubku rozlozil a zase slozil, o 1,5 mm jsem zkratil predni sroub ktery drzi pazbu - zdalo se mi, ze je mozna prilis dlouhy a nejde uplne pazba pritahnout. No zitra uvidim...

sportovec
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 16.08.2007 18:51

10.05.2008 8:03

Důležité je když menis střelivo tak pořádně vydrbat hlaveň. Pak počítej tak jednu krabičku na zajetí. Šrouby upevňovací dotahuj na krev. Ten první je dobře že jsi ho zkrátil ale já třeba musel krátit i zadní šroub který je průchozí a po poradnem dotažení nešel závěr. A střílej teď jen R 50 ať můžeš z chyby zásahu vyloučit střelivo.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

10.05.2008 11:57

sportovec píše:Důležité je když menis střelivo tak pořádně vydrbat hlaveň. Pak počítej tak jednu krabičku na zajetí. Šrouby upevňovací dotahuj na krev. Ten první je dobře že jsi ho zkrátil ale já třeba musel krátit i zadní šroub který je průchozí a po poradnem dotažení nešel závěr. A střílej teď jen R 50 ať můžeš z chyby zásahu vyloučit střelivo.

1. cisteni
dulezite je zbavit se olova v nabehu (hned za komorou). Pak to trva delsi dobu nez se zbran zaspini tak aby strilela optimalne.
2. utazeni
ZADNA zbran se nedotahuje na krev. U drevenych pazeb je riziko borceni dreva a tim uvolneni a tim vznik nepresnosti. U malorazek vubec se musi opatrne. protoze jejich pouzdro zaveru neni dostatecne masivni a pretazenim vznika pnuti ktre definitivne nedela dobre presnosti.
3. R-50
toto je zavadejici tvrzeni, prekvapuje me, ze to clovek musi neustale opakovat. Kvalitni naboje (top of the line) kazdeho vyrobce strili konzistentne tj. maji male rychlostni vykyvy (ca 7-8m/s) ale to jeste neznamena ze budou strilet dobre. Proste nebudou. Pouze urcita sarze bude flinte sedet. A je to jedno jestli to je R50, Midas nebo EPS. Z peti serii R50 bude strilet treba jen jedna, nebo zadna. Pokazde kdyz mi dojdou naboje, tak tim prochazim znovu a znovu. prvni sezonu mi strilela vyborne jedna serie Midasu (Suhl 150), dosly a byl jsem v hajzlu, zadne jine Midasy mi nestrilely. Pak jsem zacal strilet z Anschutz a tam nejlepe chodily R50, ale jen jedna serie. Koupil jsem jich 5000 a vydrzely mi dve sezony. Vzhledem k objemum co strilim, si nemohu dovolit kupovat u Vargy (zadna VOC) tak jsem musel hledat u Lapua a Eley. nakonec po nekolika hodinach a nekolika set nabojich nasel serii EPS Ultimate ktera strili jak ze Suhl tak z Anschutz (flinta se musela doladit tunerem). Tak jsem jich koupil 10.000.
Jsem si jisty, ze prvni dalsi serie NEBUDE strilet a ze budu muset opet hledat.
Takze pokud je hlaven v poradku (vyvrt), Crown (usti) v nejtesnejsi casti vyvrtu a neposkozene, zaver neni volny, nepruzi ci neni pretazeny, pruzina uderniku je rovnez v poradku a puskohled sedi dobre. Tak neni chyba ve zbrani ale bud
1. v rukach
2. v nestabilni poloze pri testovani.

doporucuji halu (Liberec je idealni, maji tam pevne stoly a myslim ze i stojany na zapujceni). Od kazde serie tak 2 krabicky naboju. Po kazde serii naboju vycistit, vystrilet nejakych 30 ran a pak strilet opakovane soustrely po peti ranach (osvedcilo se 5x5ran). Tim se odstrani nahodnost.


Reklama

sportovec
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 16.08.2007 18:51

10.05.2008 14:18

Súhl 150 mám dvě. Z nábojů R 50 jsem z nich střílel čtyři sarze během jednoho roku proto jsem napsal co jsem napsal. Všechny sarze lítaly stejně výborne. Šrouby utáhnout na krev neznamená je strhnout. Prostě podle citu. Ale spíš víc než min. Definovat se to tady po internetu dá ale blbě . Je jasné ze vše nedotázené a přetažené je neoptimalni. Chce to prostě praxi.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

10.05.2008 14:42

Otazka je co znamena "stejne vyborne" a co znamena "na krev", kazdy si pod tim predstavi neco jineho.
Pro mne "stejne vyborne" znamena soustrel opsany pod 10mm opakovane.
takze definovat lze opet presne, nikdo nemuze vedet co pro koho znamena "dostatecne presne".
A "na krev" neznamena ztrzeni sroubu, ale tesne pred. to znamena, ze se drevo borti (nema to nic spolecneho se strzenim zavitu) a nevim jak s citem a podle zkusenosti. Kdyz drevo zapraska, tak uz je pozde. Praxe s tim nema nic spolecneho.
obe veci jsou fyzikani veliciny a tudiz jasne definovatelne.
Mnohokrat se opakuje pozadavek na definovane udaje, nikoli subjektivni.


definice utazeni sroubu je jasna.
od 3Nm to 6Nm
nekdo pouziva na predni sroub kolem 2.3-2.5Nm a zadni kolem 4Nm
Rovnez zalezi jestli mam std. ulozeni = do dreva, tam by to nemelo byt vice nez 4Nm, u normalniho beddingu, zalezi na materialu a u pillar beddingu 7.3Nm (plati u velkdych flint) u malorazky bych nesel vic jak 6Nm. prave k vuli sile materialu.

sportovec
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 16.08.2007 18:51

10.05.2008 16:22

Co se týká soustřelu tak jsem skromnější . Mě stačí opakovaně 12 - 13 mm ops / po pěti ranách/ v leze s nozkama a vzadu jen ruka narozdíl od BR :) S temy momenty máš pravdu . U orig pazby nejde bez úprav dosáhnout požadovaných utahovácich momentů. Tedy lze ale pouze na šrouby . Oba dva šrouby je zapotřebí zkrátit tak o 2 mm.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

10.05.2008 18:43

Dalsi mylka, neni to o tom jestli je neco BR nebo ne. Vzdy pri testovani streliva ci puskohledu nebo hlavne, strilim z co nejstabilnejsi polohy. netestuji preci jak dobre umim strilet z te ci one polohy, ale jak mi chodi munice ci testovana soucast ci celkovy setup. Proto je dobre strilet v hale ci tunelu, protoze kdyz mas dane ukazatele vetru po ca 10m tak vidis jak se ti na strelnici vitr toci. bez ukazatelu je to proste nevypovidajici.

Ale to je opravdu kazdeho vec. nepisi sem abych se dohadoval. Jen se snazim tem co se ptaji a chteji vedet, poradit a podat co nejpresnejsi info. Kdyz reknu doporucuji udelat kvalitni pillar bedding, tak k tomu mam prakticky duvod. Proste vim ze s mmnt klicem muzu zbran rozebrat a slozit a bude strilet na 99% stejne. mohu laborovat.
Rovnez doporucuji strile vzdy kdyz to jde pres hradla, pak vim ze padak byl bud naboj nebo moje chyba. atd.
Jestli k tomu ma nekdo vyhrady a logicky je podepre, tak se treba i ja tady neco dovim.
argument "drahe a vyhozene penize", "mne to takhle staci" neni argument. je to otazka priority a tu ma kazdy jinde.

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

10.05.2008 19:23

Takze jsem dneska byl cca hodku a pul na strelnici a znova zkousel jeste s jednim kolegou tu moji zatrapenou Suhlku. Dneska ovsem puska strilela jako vymenena neni to sice jeste idealni, ale je to mnoohem lepsi nez predesle testy!! Proto budu zkouset pusku dale. Nicmene i tak jsme narazili na zajimavy jev se kterym jsem se jeste nesetkal. Vzdy tak cca 3 az 4 rany byly v jednou chumlu - prakticky jedna dira a pak to nekde ujelo a zase treba 4 v jedne dure a tak se to opakovalo. Prisuzuju to mozna tomu, ze pred testem jsem pusku zase poradne vycistil a asi si "zvykala" na strelivo. Kazdopadne dnes jsem byl trosku v casove tisni tak jsem vystrelil pouze 80 ran - to je malo na nejaky seriozni zaver. Ted vecer jsem jeste vymenil puvodni nozky na kloubu za predelane harissky (bez kloubu) znovu dal do vahy pusku a pushohled a pokud bude priznive pocasi tak v pondeli na strelnici budu v testu pokracovat.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

10.05.2008 20:53

rekl bych ze to je spis nervama a rukama.

sportovec
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 51
Registrován: 16.08.2007 18:51

11.05.2008 9:38

Pokud sem něco napíší tak je to můj názor , nikoliv námět k diskusi

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

11.05.2008 12:26

2 Shiva: kez bys mnel pravdu :) No kazdopadne ty "cestujici" soustrely sem mnel ja i kolega co to testoval naposledy se mnou. Jinak jsem dneska vzal supleru a zmeril ty grupy no a pokud se ten soustrel ustali a nebude uz cestovat tak mi to vychazelo kolem 12 az 13 mm se strelivem RWS Rifle Match, coz by bylo celkem fajn.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.05.2008 14:23

vyfot a posli foto. klidne do mailu.

pokud nemuzes strilet na kryte strelnici tak si dej alespon praporky aby jsi videl jak fouka. a pujc si hradla, aby si videl. Ale ty ustrelene rany, muze byt mraky duvodu. odpozoruj jak casto, po kolika vystrelech, kam to chodi, jestli je to stejne misto nebo ne apd. tzv. flyers se stavaji vsem.
skoda ze bydlis tak daleko.
Naposledy upravil Shiva dne 11.05.2008 20:43, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

11.05.2008 20:31

SUHL 150

Takze jsem nasel bohuzel jen posledni 2 terce - zbytek "zachvatily" moje 2 ratolesti a zlikvidovaly.

Prvni obrazek je posledni nastrelny terc kde vnitrni velikost kruhu je 23mm. Je na nem krasne videt jak ty zasahy cestovaly-tohle strilel kolega.
Obrázek

Toto je terc kde jsem strileli posledni rany. Terc cislo 25=6 ran a 24=2 rany. Na tomto terci je velikost bileho kruhu 17 mm, cely terc ma 26 mm a velikost desitky je 4,4mm
Obrázek

Strileno na strelnici Ostrava-Vitkovice, poloha v sede za stolem. Zbran na pomerne nestabilnich nozickach. Vzdalenost pusky od terce 50m, puskohled Delta Titanium 4-16x42AO s nastavenym maximalnim zoomem. Strelivo RWS Rifle Match .Teplota cca 19 stupnu velmi mirny vitr.


Zitra si uz na testy vemu jak mi doporucoval Shiva hradla. mam svoje, ale pujcil jsem je kamaradovi a tak jsem je nemel k dispozici. Doufam, ze uz ty vysledky budou dobre.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.05.2008 20:53

Hlavne si vem stabilni podlozku (pytel s piskem) na misto nozicek a dozadu pod pazbu ponozku treba s fazolema (pouzivam ja uz leta na pri strelbe velkou flintou).
Porid si originalni BR terc, bude to vypovidajici. desitka je myslim 6.5mm (mozna 6.3, ty byly puvodne, pak byly vydany novy).
z tech obrazku si nemyslim ze to je flintou ani nabojema. tecr 24 vypada na dost vitr zprava. nebo chyba strelce. 25 je zretelny posun, predpokladam ze prvni rany byly ty nahore, a pak se ti to posouvalo dolu.
Kolega strilel do stredu a pak jeden padak, ty dve na 5te hodine odpovidaji temerem tem tvym na terci 24, ale 25 neodpobida nicemu.
24 by odpovidala silnemu vetru zleva.
V jakem casovem rozmezi to bylo strileno a v kolik hodin?

Nemyslim si, ze to je patronama. muzes mit spatne utazeny srouby. rovnez si zkontroluj montaz a optiku, vyzkousej vymenit sklo.
neni to ani hlavni ani ustim. to by jsi nestrilel takve to soustrely.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.05.2008 21:52

Dalo mi to chvilku hledani, omlouvam se za kvalitu, ale je to mobilem.
testovani CZ452 s ruznymi naboji (dokonce serie od jednoho vyrobce)
strileno od kazde serie 5x 5ran, prvni sloupec je nejmensi soustrel, druhy sloupec nejvetsi soustrel a treti sloupec je prumer vsech peti soustrelu.
na 25yd mereno v tisicinach palce
Obrázek

na 50yd

Obrázek[/img]

Uživatelský avatar
CZ_Iceman
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 200
Registrován: 27.06.2007 21:58
Bydliště: Rychvald

11.05.2008 22:21

2 Shiva: No bylo to strileno kolem 13 00 a casovy rozdil mezi nastrelnym tercem a tema BR je cca 15 minut. Ty dva BR jsou srileny bezprostredne po sobe . No je videt ze si vedes skutecne podrobne zaznamy o strelivu to se musi nechat !!! Jinak na zitrek uz jsem snad pripraveny- manzelce jsem "premistil" fazole do fusekle :) ,hradla uz jsou v tasce a tak doufam, ze bude zitra dobre pocasi at muzu v treninku s tou puskou pokracovat.

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

11.05.2008 22:37

Kdepak to nejsou moje zaznamy. To je z jedne odborne publikace. Udelat takhle obsahly test je nad me finacni a casove pomery. Ja jsem jen testoval konzistencnost top level naboju a vsechny litaji mezi 8-12m/s rozdil. nezavisle na vyrobci. Takze jsem to prestal resit. Jdu jen na strelnici testovat ruzne serie naboju od Lapua a Eley. ta serie co sedi, tak ji proste koupim a strilim. Dojdou, tak jdu a resim. Je to otrava, protoze kdyz tovarni naboje litaji +/- 4-6m/s rozdil a strili na 50m rozptyl neco malo pres 1/3 MOA tak je to proste bida. Protoze moje naboje pro velkou flintu jsou v rozmezi +/-2m/s a flinta strili pod 1/5MOA.
Terce, takze vlastne kolem poledne. nevim kam vam chodili rany dopoledne. Tezko rici kde je chyba.
ve stredu jedu trenovat. uvidim jak na tom budu s casem na testovani 5x5 ale pravda je ze posun zasahu se u BR projevuje vsem strelcum.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Dlouhé malorážky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků