Uživatelský avatar
mandys
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 02.01.2009 13:29

17.12.2009 22:36

Re: Glock hlaveň

A pokud je porušena ochraná vrstva, nehrozí koroze? Takže podle tebe takto ošetřená má lepší životnost než tvrdochrom?

hajnrich
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 609
Registrován: 06.11.2007 19:20
Bydliště: Ústecký kraj

18.12.2009 0:58

Re: Glock hlaveň

Mám už několik let jetého G23 z třetí ruky, minulost neznámá. Vývrt je evidentně vypadaný zhruba do poloviny délky hlavně směrem od komory a poškození pomalu s přibývajícím počtem ran postupuje směrem k ústí. Je to můj druhý Glock. U prvního Géčka (G35) se projevila zmíněná optická vada - pouze se to tvářilo, jako poškození, ale s přibývajícím počtem ran vývrt přešel do stejnoměrného zrcadlového lesku. Nyní je to ale prokazatelné hloubkové poškození, lze jej nahmatat např. hrotem jehly (stříleno teflonovaným olovem z 99,9%). Naprosto a jednoznačně odmítám jakékoliv úvahy o nedostatečném vyčištění vývrtu. Na druhou stranu, nemohu tvrdit, že by to zatím mělo nějaký vliv na zhoršení přesnosti. Nejsem žádný ortodoxní glockař, ale nezbývá mi, než konstatovat, že s tímto G23 dlouhodobě dosahuji obdobných nástřelek, jako se Sigem P229 SA/DA ve stejné ráži, který je ve vynikající kondici. Jen mi to dá díky "glockospoušti" o něco víc práce. Na druhou stranu, stát se mi to u nové pistole, tak bych asi taky pěkně ječel. Takhle je mi to celkem fuk, beru to vzhledem k stáří a celkové "otlučenosti" tohoto Géčka na lehkou váhu s tím, že časem holt půjde z domu pod cenou, nebo bude jiný lauf. Ale případnou koupi dalšího Glocku si již velice rozmyslím.

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

18.12.2009 13:42

Re: Glock hlaveň

Dělal sem si z toho legraci, tak teď vážně. Jsem jeden z těch, který to zatím neviděl a nejspíš sem slepej, nevidím to ani na zde vkládaných fotkách. Jak sem psal již dřív, G mám teď dva, před měsícem ještě tři a ani u jednoho sem nic takového nepozoroval. V mém okolí je G ještě cca 5 a taky nic. Chápu, že každá, byť kosmetická vada naštve. I mě hodně mrzel problém na STI, než se podařil vyřešit. A vadilo mi to i pak - říkal sem si, že na takové zbrani by se nic podobného přece nemělo vyskytnout. Všem, kteří jsou postiženi "vypadáváním" vývrtu nezávidím, ale na druho stranu bych věřil vyjádření dovozce - nemá to vliv na funkci. Určitě si to MPi nevycucali z prstu a mají to podložené vyjádřením výrobce. I kdyby se mi to teď na G objevilo, rozhodně bych nezačal pochybovat o spolehlivosti a funkčnosti G. Stačí si odpovědět, co je hlavní předbností G. Rozhodně to není vzhled a estetičnost, ale jednoduchost, spolehlivost a maximální funkčnost. A touto "kosmetickou" vadou, nebyly tyto přednosti nijak dotčeny. Tak že jak psal již Alf, méně leštit a více střílet. :-)

Uživatelský avatar
krampus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 08.04.2004 16:40
Bydliště: brno

18.12.2009 14:38

Re: Glock hlaveň

trvalo mi několik dní, než jsem se donutil zamyslet, kde soudruzi z rakouský demopokrytecký republilky udělali chybu:

tenifer se dělá v lázni, ne v plynu, jestli se nepletu. plazmová nitridace vytváří povrch podobně jako třeba chromování jenže mnohem tenčí řádově v mikrometrech obvykle 0,005-0,012mm, ale tenifer je vrstva difundovaná do materiálu. oxynitridace se běžně dělá od 0,1 do 0,8mm. pokud se dosáhne příliš velké povrchové tvrdosti, je povrch nepružný a ty drobný lupy, co vypadávají z povrchu vznikaj proto, že materiál hlavně malinko pracuje během výstřelu a hlaveň se "nafukuje" a zase vrací zpátky. jak materiál zapruží a hlaveň zvětší svůj průměr, nepružný povrch zachová rozměr lépe a odtrhne se podobně jako strup z kůže. Glock je dobře navržená zbraň z mizernejch materiálů a díky dobrýmu technologickýmu postupu výsledek vydrží to co se po něm chce. základní materiál i hlavní i závěru není kdoví co. (už proto, aby na to tenifer šel aplikovat musí to bejt nízkouhlíková ocel. když se oxynitridace udělá na blátosteelu, výsledek se díky silné - až několik desetin mm - vrstvě může jevit jako primárně pevnej materiál, zvlášť, pokud výrobek není nijak masivní/tlustej a je členitej, což oba dva díly jsou)

jestli má někdo chuť říct, že o tom vím hovno, muže šetřit dechem nebo ze sebe dělat blbce. konstruktivní debatu samozřejmě příjmám.

a milí zarytí glockisti, uvědomte si, že si kupujete kvéry, který byly navrhnutý jako vojenský, jsou vyráběný jako vojenský a je to jejich image. z toho plyne že jsou ošklivý, praktický a zejména výrobně levný a jednoduchý.

tak jak je vyrobenej a navrženej rám z plastu není náhoda. kupte si kovovej rám, nevim včil kdo ho dělá, ale možná Caspian, to je jedno kdo, ale pak počítejte s tím, že pokud nepoužijete polymerovej buffer, rupne vám 1)hák pod hlavní, 2)závěr a to tak že brzy a to proto, že na povrchu je to tvrdý a v jádře bláto.

s pozdravem Tvá Máňa

Baske
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 01.06.2008 13:53
Bydliště: Praha

18.12.2009 15:44

Re: Glock hlaveň

co když jsou tak zavaleni zakázkami, že změnili (zjednodušili) technologický postup a něco jim nevyšlo?

Uživatelský avatar
krampus
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1065
Registrován: 08.04.2004 16:40
Bydliště: brno

18.12.2009 16:34

Re: Glock hlaveň

Baske: stačí si myslím poměrně malá odchylka času nebo změna základního materiálu (při stejným složení to nemusí bejt stejná ocel) a hloubka vrstvy je jiná, než bylo zamýšleno.


Reklama

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

18.12.2009 18:28

Re: Glock hlaveň

Wyatt Earp, promiň mou zvědavost, ale co vede člověka k tomu, že má už třetí stejnou zbraň? Jediné co mne napadá, že střílíš tolik, že spotřebuješ tři glocky za život :lol:

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

18.12.2009 18:46

Re: Glock hlaveň

každou zbraň zničíš.....pokud z ní střílíš....

Uživatelský avatar
Joezbrna
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 833
Registrován: 20.11.2008 11:20

19.12.2009 16:53

Re: Glock hlaveň

Nojo, jestli tím střílí IPSC PRD, tak to nalítá za pár měsíců...
Nebo je to stejněj případ jako já - prodá G17 a pak toho lituje :oops:

Uživatelský avatar
Wyatt Earp
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 248
Registrován: 16.04.2009 9:49
Bydliště: Brno

19.12.2009 21:48

Re: Glock hlaveň

Alf má pravdu :wink: . Střílím tím IPSC a vyhovuje mě, tak mám třetího... :mrgreen:

Uživatelský avatar
Lopez
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 658
Registrován: 06.01.2007 0:30
Bydliště: Praha

20.12.2009 12:19

Re: Glock hlaveň

Ten tenifer, není jen na povrchu závěru ? Mám za to, že glokácké hlavně jsou jen na povrchu brynýrované ??? Ve vývrtu je to kov bez úprav, nemyslím tím kování za studena. Měl jsem 17, 22, 23, 19, 26, 17 mám teď a nějak to neprožívám, jen mě vyhovuje...... :P

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

20.12.2009 19:53

Re: Glock hlaveň

Tenifer je na všech hlavních součástí zbraně.I uvnitř hlavně.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.12.2009 23:27

Re: Glock hlaveň

Je to vytaženo s fora MUJGLOCK , snad se autor nenaštve:
TENIFERACE aneb vytvoření povrchové vrstvy s lepší odolností proti opotřebení a korozi


Kromě zlepšení odolnosti proti opotřebení, dlouhodobé pevnosti a kluzných vlastností vede použití postupu TENIFER® k výraznému zvýšení korozní odolnosti. Výsledky výzkumů i praktické využívání prokazují, že kvalita zpracovaných obrobků většinou převyšuje parametry vrstev nanášených galvanicky nebo i vrstev vytvářených jinými karbonitridačními postupy. Proto mají postupy TENIFER® široké spektrum možností využití při častém dosahování úspory nákladnějších materiálů. Provozní postup je velmi jednoduchý, nevyžaduje žádné komplikované zařízení a vykazuje značnou ohleduplnost k životnímu prostředí. Díky tomu lze bez potíží dodržovat podmínky ochrany životního prostředí.


1. Úvod
Základním požadavkem je zlepšení vlastností povrchové vrstvy obrobku v následujících parametrech :

odolnost proti opotřebení
odolnost proti korozi
odolnost proti dlouhodobému namáhání

V praxi často dochází k volbě takových provozních postupů a takových materiálů, které buď pokryjí jen část požadavků, anebo jsou příliš nákladné.

Naproti tomu se jako pravá alternativa nabízí postup TENIFER® Q, popřípadě QPQ. Postup přináší kromě výrazného zlepšení odolnosti proti opotřebení, dlouhodobé pevnosti a kluzných vlastností i lepší odolnost proti korozi. Díky svým výhodám, kterými jsou velmi dobrá reprodukovatelnost na vysoké kvalitativní úrovni, nenáročnost manipulace a vysoká přizpůsobivost, nachází tento postup ve všech oblastech kovozpracujícího průmyslu stále širší uplatnění. Četné příklady prokazují, že využitím postupu TENIFER® lze nahradit nákladné materiály cenově dostupnějšími, popřípadě jím nahradit dražší metody k vytváření povrchových vrstev.

2. Pracovní postup
Solná lázeň se skládá v podstatě z alkalického kyanidu a z alkalického uhličitanu, lázeň je umístěná v nádrži ze zvláštního materiálu s odsávacím zařízením. Aktivní složkou je v případě lázně TF1 alkalický kyanatan. Reakcí s povrchem zpracovávaného obrobku se při karbonitridačním pochodu vytváří alkalický uhličitan, lázeň přitom svoje složení mění jen velmi pomalu. Kontinuálním nebo nekontinuálním přidáváním organického regenerátoru se uhličitan, jako reakční produkt, přímo v lázni recykluje zpět do formy aktivního kyanatanu. Protože zde nedochází k žádným objemovým změnám, není nastavování požadovaného složení lázně spojené se vznikem žádných vyčerpaných solí.

Pracovní postup je u postupu TENIFER® Q jednoduchý. Po krátkém předběžném očištění a po předehřátí na vzduchu na teplotu 350 - 400 oC se obrobky karbonitridují po dobu průměrně 60 - 120 minut v lázni TF1. Teplota zpracování je většinou 580 oC. Ve zvláštních případech je možné používat i nižší nebo vyšší teploty. Jako ochlazovací látka se používá oxidační ochlazovací lázeň AB1. Na závěr následuje očištění vsázky horkou vodou v oplachové kaskádě.

Oxidační ochlazování probíhá v teplotním rozsahu mezi 350 až 400 oC. Tato lázeň vedle šetrného ochlazení, které co nejméně ovlivní rozměrové charakteristiky obrobku, poskytuje další výhody :
výrazné zvýšení korozní odolnosti
oxidaci zbytků lázně TF1 na povrchu obrobku na neškodný uhličitan
zlepšení kluzných vlastností.

Po oxidačním ochlazování může následovat buďto leštění, resp. jemné broušení či lapování ( TENIFER® QP ), nebo popřípadě kombinace leštění s následnou oxidací ( TENIFER® QPQ ). Důležité je, že se drsnost již vyleštěného povrchu při následné oxidaci nemění.

3. Zlepšení vlastností obrobku po zpracování postupem TENIFER®
3.1 Vytvoření nitridované vrstvy
Při karbonitridaci v lázni TENIFER® TF1 se vytváří povrchová vrstva. Tuto vrstvu tvoří vnější spojovací vrstva a pod ní navazující difúzní vrstva.

Struktura a vlastnosti vytvořené povrchové vrstvy nezávisejí jen na parametrech zpracování ( teplota, obsah kyanidu a doba zpracování ), ale také na použitém základním materiálu a na obsahu legujících prvků. Podle obsahu nitridotvorných legujících prvků v použitém základním materiálu je tvrdost vytvořené vrstvy ( měřená v příčném výbrusu ) okolo 700 HV u nelegovaných ocelí a asi do 1600 HV u vysokochromových ocelí.

Výraznou charakteristikou karbonitridované vrstvy, vytvářené v solné lázni, je jednofázová vrstva epsilon s obsahem dusíku 6 až 9 % a s obsahem uhlíku 1 až 2 %. V lázni AB1 se na této vrstvě vytváří tenká, ale kompaktní vrstva Fe3O4 a současně se oxidem zaplňují póry. Při běžných dobách zpracování se získává karbonitridovaná vrstva o síle od 10 do 20 mikrometrů.

S vyšším podílem legůr je nárůst vrstvy menší. Síly vrstev, tak jak se uvádějí v obrázku 1, platí pro dobu zpracování 90 minut, pro teplotu karbonitridace 580 oC a pro koncentraci kyanatanu 35 až 38 %. Do oblasti označené jako difúzní vrstva se nadifundovaný dusík dostává v nižších koncentracích. Proto nelze mluvit o vytvoření ohraničené nitridované vrstvy, jde o koncentrační spád ve směru od povrchu k jádru.

cente
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 203
Registrován: 27.12.2008 14:40
Bydliště: Slezsko

27.01.2010 12:36

Re: Glock hlaveň

Glock 17 mám od roku 2004 koupen nový vystříleno 1300 SB+100 magtech +nějaké olovo bez jedíne závady v hlavní stopy po vypadaném vývrtu ale po důkladném vyčištění mosazným kartáčkem hlaven jako cumel :) Pokud ten vypadaný vývrt nebo co to vlastně je nemá vliv na přesnost zbraně tak to neřešit a střílet :)

Uživatelský avatar
Pedros
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 277
Registrován: 22.12.2006 10:37
Bydliště: Hodonín

29.01.2010 11:11

Re: Glock hlaveň

pokud myslíš jako cumel = bez známek poškození vývrtu tak se tě vypadaný vývrt netýká. Ten byl právě pěkně vidět po vyčištění a vytření do sucha. Lze i nahmatat třeba jehlou nebo drátkem hrany důlků v laufu.

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

01.02.2010 13:04

Re: Glock hlaveň

Tak dnes t.j. 1.2. 2010 po vzájemné dohodě s p.Martínkem zrušena objednávka na drážkovanou hlaveň na olovo od KKM. Prý pro nepředstavitelné byrokratické potíže při vývozu hlavně z USA. Tak nevím....... radovat se a nebo plakat? :D

cmk
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2695
Registrován: 28.06.2006 21:07

01.02.2010 18:20

Re: Glock hlaveň

Napis Zendlum, hlavne hlavne (rekl bych) umeji taky :-)

cente
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 203
Registrován: 27.12.2008 14:40
Bydliště: Slezsko

01.02.2010 19:51

Re: Glock hlaveň

Ano Zendl dělá hlavně na glocka cena 7500kc+-

selag
 
Příspěvky: 556
Registrován: 08.06.2005 13:45
Bydliště: Vysočina

01.02.2010 19:52

Re: Glock hlaveň

Zendla jsem zkoušel už před Martínkem. Poslal mě slušnou formou do..... však víte :-(

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

01.02.2010 20:03

Re: Glock hlaveň

http://www.igbaustria.com/
Možná pomuže toto.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / Glock, a další recykláty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků