Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

30.09.2016 23:36

Re: GEWEHR 88

1. Z pušky která nemá tormentaci nestřílej. A nebo jo, průser si připočti jen sám sobě.
2. Do pušky o který nevim jak má fungovat, vrtá jen blb nebo kutil - oboje nikam nevede - odnes to puškaři, který má s těmito starými kvéry zkušenosti, ať ti to opraví, proměří a nechá otormentovat, má-li to smysl.
Jak prosté.......
PS: obrázek čela závěru toho zázraku by napověděl víc.... osobně tipuju mizernou kopii vytahovače z druhovýroby s nedostatečně zkosenou horní hranou. Pokud je to navíc mizernej materiál, to přihnutí mu dodalo do hrobu....

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

01.10.2016 9:35

Re: GEWEHR 88

Děkuji všem za konstruktivní návrhy.
Na tormentaci se samozřejmě chystám. Vím jak puška funguje, proto se snažím zjistit, proč tomu v tomto případě tak není. Zde jsem chtěl požádal majitele stejné zbraně o jejich zkušenosti a případnou radu, pokud se s podobným problémem náhodou setkali. Kdybych chtěl znát svůj psychologický profil, obrátím se na jiné fórum.
Při dalším zkoumání jsem zjistil, že vytahovač pravděpodobně nedosáhne až za drážku nábojnice, a proto jí nemůže zachytit a vytáhnout. Zkoušel jsem zasunutý náboj vytáhnout jinou pomůckou, ale do té drážky nedostanu, jakoby byl náboj příliš hluboko v komoře. Když na něj lehce zatlačím tyčkou skrz ústí hlavně, tak se náboj o ten půlmilimetr posune, zacvakne a normálně ho pomocí závěru vytáhnu. Věřím tedy, že po výstřelu půjde nábojnice normálně vybít, ale asi to není úplně správně. Zkouším to s nábojem 8x57JS, protože J nemám za tím k dispozici. Může to být tím, že je komora určena pouze pro náboj J ? Nad komorou je vyražené S a přímo na hlavni je 8x60 S, takže předpokládám, že by tam dnešní JSka měla fungovat.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.10.2016 10:32

Re: GEWEHR 88

8*60 NENÍ 8*57 tedy je jasné, že tato tam nebude fungovat a do komory propadává. Puška zkurvená myslivcem
http://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/Po ... oj-8-x-60S

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

01.10.2016 11:24

Re: GEWEHR 88

No já jsem spíš čerpal tady...
https://naboje.org/node/3562

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.10.2016 11:29

Re: GEWEHR 88

Ono je jedno odkud čerpáš, ale ani ten tvůj zdroj nevysvětluje, proč do pušky strkáš jinou patronu, než pro kterou je určená ( a máš na ní dokonce ráži uvedenou) a divíš se, že ti nefunguje....a svými zásahy to jen zhoršuješ.
Na zadek taky nepoužíváš místo toaletního papíru šmirglpapír (i když je to podobnej druh, že). Dál si nejsem jistý, jestli pušku v ráži 8*60 ČUZZaS kategorizuje jako D. Vzhledem k době vzniku náboje bych si tipnul, že ne.

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

01.10.2016 11:44

Re: GEWEHR 88

No nevím které zásahy máš namysli, ale jestli jde o to narovnání pružiny tak, aby se vůbec pohybovala a byla schopná zachytit nábojnici, tak na tom nic špatného nevidím.

Každopádně je problém asi vysvětlený, koupím náboje 8x60S a uvidíme. Jsou nejspíš lépe dostupné než 8x57J.
Díky za pomoc.


Reklama

Uživatelský avatar
WaA63
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 401
Registrován: 26.09.2013 9:32
Bydliště: F-M

01.10.2016 19:02

Re: GEWEHR 88

překomorováním téhle pušky jsi ztratil kategorii D a máš nelegálku co se jen tváří jako legální
budeš s ní mít ty a púvodní majitel problémy jdi mu to otřískat o hlavu

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.10.2016 19:31

Re: GEWEHR 88

Pokud navštíví velmi dobrého puškaře, který se v těchto zbraních vyzná, zaplatí dardu, a bude mít kliku, tak náprava možná je... zkrátí se odzadu hlaveň, znova se přestruží komora výstružníkem 8*57 a vepředu se hlaveň nastaví vzhledovým nástavcem. Pak se to vše spasuje... Ten potřebný centimetr by tam měl být. Pokud do toho bude rejt nadále sám, tak udělá nejlíp., když to opře o popelnici.... Jestli to donese puškaři, který zná jen moderní konstrukce, taky z toho nic pořádného nevyleze, protože CIP měrky jsou na tuhle pušku na nic.
Dále bude potřeba přeleštit pouzdro závěru, aby zmizelo označení ráže 8*60 a bouchnout původní ráži...
Tohle by mělo být v cajku, pokud hlaveň zůstane původní.

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

01.10.2016 20:02

Re: GEWEHR 88

To označení 8x60S je jen na hlavni, takže schované pod pláštěm, nikde jinde není. Proto mě to zmátlo, všude jinde se to tváří jako standardní Gewehr 88. Nevěděl jsem, že 8x60 je úplně jiný náboj, myslel jsem, že je to jen jiné označení pro 8x57, stejně jako se označují náboje 7,92x57.
Tou úpravou komory se opravdu změní i kategorie zbraně ? Já myslel, že úpravy nevadí, jen že hlavní části zbraně musí být vyrobeny před 1890. No uvidíme, co řeknou ve zkušebně, když tak jí nechám i kategorizovat a přihlásit na C, zbroják mám.

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

01.10.2016 20:17

Re: GEWEHR 88

Patrixon - nezlob se na mě ale dle toho jak postupuješ a jaké máš znalosti, pochybuji že ZP vůbec vlasníš - nic ve zlém toť jen můj názor :shock:

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

01.10.2016 20:46

Re: GEWEHR 88

Děkuji za názor, ale nevím, co konkrétně jsem udělal špatně. Jak bys postupoval ty ? Koupil jsem zbraň v domnění, že je kategorie D. Pochopitelně bez nábojů a nebylo tedy možné jí vyzkoušet. Po rozebrání jsem zjistil, že je komora předělaná na jiný náboj. Chystám se tedy na zkušebnu kvůli tormentaci a případné kategorizaci. Pokud je tedy předělání komory zásah, který mění její kategorii. Já jsem to nikde nenašel, zákon mluví pouze o datu výroby hlavních částí a ne o jejich úpravách. A překomorování z původního náboje J na JS je přeci to samé a kategorii zbraně to nemění, alespoň se jich s touto úpravou spousta legálně prodává.

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

01.10.2016 20:54

Re: GEWEHR 88

Hele jednoduše - dneska je tolik podvodníku že zbraň si koupím osobně a pokud se jedná o G88 kropáčky a podobné kousky do 1890 určitě bych tu zbraň bez TORMENTACE nekoupil, tedy pokud z ní chceš střílet a za další než něco koupím tak si to vyzkouším a to třeba i školním nábojem ---- nevím co více dodat a má rada na to co máš ? radím to samé co již napsal Kentan


PS: i uprava na zbrani je změna kategorie, pokud budeš upravovat hlavní část zbraně do 1890 tedy D , ztrácí po předělání kategorii D -

22. Historická zbraň - střelná zbraň, která byla vyrobena do 31. prosince 1890, a současně platí, že všechny hlavní části zbraně byly vyrobeny do 31. prosince 1890.

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

01.10.2016 21:07

Re: GEWEHR 88

Ještě dodám náboj 8X57 J a 8X57 JS je sakra rozdíl a to jak v navážce prachu tak ve velikosti střely a pokud dáš do G88 která je na náboj 8X57 J náboj 8X57 JS může se ti hezky stát že ti to zozthne hlaveň a možná i hubu - proto je důležité zjistit vývrt hlavně a to nejdůležitější je TORMENTACE

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.10.2016 21:19

Re: GEWEHR 88

No tak to tě upozorňuju, že kecáš...... Na G88 nemůžeš uplatňovat CIP normy, které byly přijaty v roce 1968 nebo 9, když puška vznikla v roce 1888... CIP pro 8*57 JS a 8*57 J je německá rozvolněná norma z 2. světové války, kdy rozhodili přísné tolerance, aby kdejakej šunt vylifrovali na frontu. ŹÁDNÁ G88 nebyla roztržená JS, pouze se významně u těsného vývrtu snížila životnost ..... Ty původní rozměry nejsou současné ani J ani JS, ale něco mezi, tak jak to bylo původně experimentálně navrženo a po zkušenostech z praxe změněno....
Tormentace ovšem znamená mimo jiné celkovou prohlídku zbraně člověkem, který ví kam se dívat... tedy je jistou zárukou dobrého technického stavu.
Jo a oprava hlavní části zbraně neznamená, že je tato znova vyrobená (pokud do toho nestrkám vložný komory nebo tak.... (takže klidně ohnu kliku - když budu chtít kurvit kvér, vyměnim mezi 2 ma puškama lauf, abych si složil jednu skvělou a jednu špatnou... ufiknu předek vymlácenáho laufu a nastavím ho vzhledovým nástavcem... furt vyrobeno do r. 1890 včetně...)

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

01.10.2016 21:34

Re: GEWEHR 88

No hádat se nebudu ale sám sem viděl G88 a to přesně dva kusy který nebyli tormentovaný a a u jednoho se roztrhla hlaveň a u druhého cca po roce praskla cca 7cm za komorou.

Když jsem byl loni na tormentaci s kropáčkem bavil jsem se s lidma s chlapama co mi dělaly tormentaci a ty sami mi řekli že G88 vydrží hodně ale že jim tam už pár kousků neprošlo.

Hádat se tu nebudu pokud i zagooglíš najdeš pár hezkejch fotek s G88 po roztržení i se stavem střelce

jeste dodám Mám G88 z roku 1890 ale hlaveň je na JS tedy novější, zbraň mám na ZP a pokud si pamatuji Machaček s Budejic prodává taky G88 v JS on sice bez ZP já mít ZP musel a moje G88 má i průkaz zbraně

Co se týče úprav ty víš že pí...ny se neřešej ale zásahy jiné takže prrr a čti i články na které reaguji a dle toho posuzuj odpověď

Uživatelský avatar
Kentan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1391
Registrován: 18.11.2008 22:09
Bydliště: Praha

01.10.2016 21:57

Re: GEWEHR 88

Na vlastní oči jsem viděl jednu havárii a to způsobenou idiotem - cpal do pušky spešl náboje na tormentaci hlavňových polotovarů z první republiky (solidní sběratelskej exemplář), jeden mu selhal a do ucpanýho laufu poslal další 2 než to bouchlo, další bych přisuzoval dílem špatnému technickému stavu ignoratnsky složených skládaček, únavě materiálu (ty pušky jsou víc jak 100 let starý, maj za sebou 2 světové války a několik lokálních konfliktů, některé 60 let sloužily v Turecku...) a hlouposti a nedbalosti obsluhy (je výbornej nápad pušku nechat zreznout a pak z ní střílet.. taky takový znám).
Tyhle pušky nejsou nový, maj toho za sebou hodně a jako k takovejm je nutno k nim přistupovat (jako ke všem historickejm zbraním)

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

01.10.2016 22:07

Re: GEWEHR 88

Ty dvě co sem viděl se trhnout laufy tak tam příčinu nevím, ale v tom že je to blbcema to máš pravdu :D

Patrixon
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09.02.2012 12:41
Bydliště: Praha

02.10.2016 9:23

Re: GEWEHR 88

JK258472: Jak sám cituješ zákon, tak se tam hovoří pouze o výrobě a není tam nic o úpravách. Pokud to nemáš něčím podložené, tak netvrď, že má někdo doma nelegální zbraň. Mateš potom i ostatní čtenáře na fóru. To že jsi koupil Gewehr 88 na zbrojní průkaz nic neznamená. Není problém historickou zbraň přihlásit, když si prodejce není jistý datem výroby všech hlavních částí. U oficiálních prodejců můžeš najít několik pušek Gewehr 88, které jsou upravené na modernější ráži 8x57JS a stále jsou to volně prodejné zbraně kategorie D.
Legislativa už je ale trochu off-topic, i když tu řešíme stále jeden konkrétní model zbraně.
Každopádně já si jí nechám projít zkušebnou, jak jsem měl od začátku v plánu a uvidíme, jak to dopadne. Přijde mi to jednodušší, než shánět někoho, kdo by jí musel znovu složitě upravovat, i když by to bylo na původní ráži.

JK258472
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 201
Registrován: 21.12.2014 11:04

02.10.2016 10:15

Re: GEWEHR 88

náboj 8X57 JS byl vynalezen v po roce 1890 a kazdá uprava po tomto roce na techto zbraních pro náboj JS je změna kategorie i kdyz más na pusce 1890 -( proc si myslís ze ty pusky jsou kategorie D ? jen tak ??? ) proč asi je legislativa dovoluje jako volne prodejné ? - proc puska na náboj JS je již na ZP ???--- naucte se zákony a nectete fora kde je 50% nesmyslů jedna paní povidala . Pokud seš majitelem ZP jak píšeš a seš si tolik jistej že nemám pravdu di tedy na policii a nahlaš to a nemáš co řešit ne ????


Dále myslím že tu nemám dál co rozebírat každý máte svůj rozum, a chytří a znalý ste koukám taky

Jinak u policiie sloužím 16 let tak vím co je a co není pánové

XXX - ještě jedna vec znam par chytraku co tu radi nesmysli a pak vim že nezkuseni se tech rad chytli a zpusobyli nehodu zbrane a sobe uraz.

Staci pouzit mozek

PS: změmy jako ohnutí kličky či uprava na náboj. pásky se neřeší jde o upravu hlaních částí jako výměna hlavně a podobně ..........

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

02.10.2016 16:48

Re: GEWEHR 88

Patrixon: no já teda nesloužím u PČR ani si neutírám zadek šmirglpapírem, ale k věci přidám pár - doufám souvislých - myšlenek:

Otázka: mění překomorování (změna ráže) kategorii zbraně z Déé na Céé? ... odpověď: NE

... kdo si přečte zákon o zbraních, uvidí tam, že změna ráže má nějaké důsledky u zbraní kat. A, B, C. Ale u kat. D se ráže nijak neřeší, platí definice: vyrobena do 1890, všechny hlavní části zbraně vyrobeny do 1890, pak je to vždy D. Když do komory vyvrtám vrtákem větší díru, nijak tím nezměním rok výroby pušky ani hlavně. Jak by se tedy mohla přesunout z D do C?

Otázka: mění překomorování (změna ráže) spojená s výměnou hlavně za novou kategorii zbran z Déé na Céé? ... odpověď: ANO

... výměnou hlavně za novou (resp. vyrobenou pro 1890) je porušena podmínka historičnosti všech hlavních částí...

Pokud má tvoje puška z roku 1890 původní hlaveň z roku 1890 (mj. původní německé značky), pak je historická i když má ráži 8x60S.

Otázka: Jaký je rozdíl mezi 8x57J, JS a 8x60S? ... odpověď: malý

Samozřejmě není zdravé ani většinou technicky možné střílet s nábojem jiné ráže než je puška. Náboj 8x60S je velice podobný, trochu delší, rozdíl je v délce krčku, asi o1mm delší u 8x60S, CIPové tlaky jsou asi o 5% vyšší u 8x60S, tzn. téměř shodné, pozor střela 8x60S odpovídá JS střele. Pokud je původní puška přerážována na 8x60S, je podle mne technicky možné ji otormentovat na 8x60S a používat s náboji 8x60S.

Otázka: znamená tormentaci zároveň kategorizaci? ... odpověď: NE

... jsou to úplně různé úkony. Dáš pušky na tormentaci, k tomu náboje, a poplatek, úřad provede tormentaci. Když má úřad pochybnosti, zda C či D, může zbraň oznámit na PČR a ta ji zadržet a předat na kategorizaci. Pokud úřad pochybnosti nemá, má to třeba zjevně tu původní hlaveň, tak to otormentuje a je to.

Otázka: zakazuje nějaký zákon si doma do legálně držené historické pušky nacpat náboje a kvedlat závěrem? ... odpověď: NE

... :shock:

Osobně bych ti doporučil toto: Pořádně si prohlídni hlaveň, zda je původní. Sežeň si náboj 8x60S a nebo udělej odlitek komory studenou slitinou, a proměř si vývrt olověným válečkem - nebo to nech udělat. To ti dá odpověď, v jaké ráži flinta vlastně je. No pak seženeš dva náboje, klidně i ty 8x60S, když to bude ono, a odneseš na úřad otormentovat. Pokud puška nebude odpovídat zjištěné ráži či nebude technicky v pořádku, prostě ji neotormentují a ty za toto zjištění zaplatí pár stovek.

... pokud bude mít úřad pochybnosti o historičnosti, může nechat pušku policií zadržet a na náklady PČR ji bude kategorizovat. Počkáš si tak rok :-), ale ušetříš několik tisíc za individuální kategorizaci...

--> Pokud náhodou někdo nesouhlasí s mým amatérským pokusem o vykládání zákona, rovnou mi sem hoďte citaci zákona, pokud zákon říká něco jiného, Rád se v takovém případě nechám poučit.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník