Dancek
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 184
Registrován: 28.08.2007 17:42
Bydliště: Uh. Hradiště

18.09.2009 8:38

Re: Fiocchi - Black mamba

Hungry: Vím, že se jedná o střelivo určené k sebeobranným účelům, ta karabina byla tak trochu navíc, ale pro své tvrzení, že na tomto náboji je nejlepší reklama, mám několik důvodů.
Naměřím-li za 4" revolveru průměrnou úsťovou rychlost o 100 m/s menší než uvádí Fiocchi, jedná se přinejmenším o neseriózní údaj výrobce. Neznám jejich metodiku měření rychlostí střel, ale těžko mohou předpokládat, že někdo bude nosit revolver s 10" hlavní nebo ještě delší. Konečně vyhnat náboj 357 Magnum s tak lehkou střelou na rychlost 430 m/s není až tak velký problém ani pro přebíječe.
Grizly píše o velké průbojnosti střel nábojů 45 ACP, u 357 Magnum předpokládám stejnou konstrukci střely. Vzhledem k menší čelní ploše střely 357 a pravděpodobně i její větší rychlosti bude průbojnost tohoto náboje ještě větší, což pro obrannou střelbu rovněž nepovažuji za vhodné. Přiznávám, že toto je pouze úvaha, vyzkoušené to nemám.
Jediná mně známá výhoda tohoto náboje by pro sebeobranné účely mohla spočívat v tom, co Hunter popsal jako chybu - velmi lehká střela střílená ze 3" revolveru, navíc tvarově nevhodná pro střelbu na větší vzdálenosti už ve 20 metrech padá - ztrácí rychlost a proto méně ohrožuje okolí.

Dancek

gastly
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 101
Registrován: 12.05.2007 21:18

18.09.2009 10:43

Re: Fiocchi - Black mamba

Nepočitám se mezi psavce, jenom datluju, tak že krátce. U revolveru má největší vliv na zdvih hlavně mezi ZÁMĚRNOU a VÝSTŘELNOU poměr vah mezi zbraní a kulkou + TVAR pažbiček a hned za tím je použitý prach. Rychlý střelu vykopne ,pomalý vytlačí. Časový rozdíl je v tisícinách sekundy a v tom je ten problém.
2" revolver má miřidla +- 10cm od sebe, střilíš na 20 m, poměr je 200. Teď srozumitelně ZDVIH hlavně o 1mm, v čase mezi prvotním pohybem strely a než se propasíruje ven z laufu /akční složka zpětného rázu/ ti na terci vyrobí rozdíl 200 mm to je 20cm.Black Mamba je určena do tuponosých zbraní -má ten nejrychlejší prach + lehká střela a výsledek je ten že díra v papíru je hotová dřív než se ti revolver stači narovnat do TVÉ OBVYKLÉ VÝSTŘELNÉ. Bližší vysvětlení pouze ústně v G.C.

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

18.09.2009 12:03

Re: Fiocchi - Black mamba

gastly> OK, co jsou tuponosé zbraně? Já tuponosé znám jen nosorožce...

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

18.09.2009 12:42

Re: Fiocchi - Black mamba

překlad:
tupý=krátký nos... tj. 2-3" laufy...

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

18.09.2009 12:47

Re: Fiocchi - Black mamba

Danček: Ten tvar střely je velmi zajímavý a to, že má v tvrdším materiálů větší průbojnost vůbec nemusí znamenat, že nebude mít dobrou ranivost v měkkých tkáních. Stejně tak neznamená, že to, co bude fungovat v .45tce, bude stejně dobře fungovat i v jiných rážích...

Dobře si prohlídni tvar FMJ střel na fotce:
Obrázek

Jakou mají průbojnost nevím, ale v měkké tkání jsou nesrovnatelně lepší, než klasika...
V jiné ráži jsem tento typ střely ale nezaregistroval...

Takže já bych tak Black Mamby nezatracoval... A to, že se čísla stran výkonnosti liší od naměřených hodnot je velmi časté... Viz. metodika SB, kdy to má měřené z testovací hlavně o délce snad 1m :shock:

Hunter
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 299
Registrován: 29.09.2006 12:28
Bydliště: jak kdy, jak to zrovna přijde...

18.09.2009 12:59

Re: Fiocchi - Black mamba

Hungry> díky, no já jsem si to myslel, ale pak na mě věta "Black Mamba je určena do tuponosých zbraní -má ten nejrychlejší prach + lehká střela a výsledek je ten že díra v papíru je hotová dřív než se ti revolver stači narovnat" působila jako protimluv...

Jinak souhlasím, že usuzuvat na vlastnosti střely ve skutečné tkáni podle teoretických vzorečků nelze, to jsem chtěl napsat taky, ale předběhl jsi mě.


Reklama

Uživatelský avatar
bushman
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 47
Registrován: 28.02.2009 23:53
Bydliště: Slavkov

19.09.2009 20:17

Re: Fiocchi - Black mamba

Hungry píše:Jakou mají průbojnost nevím, ale v měkké tkání jsou nesrovnatelně lepší, než klasika...
V jiné ráži jsem tento typ střely ale nezaregistroval...


jenom k těm tvarům střely, tenhle tvar střely jsem měl v plášťované .38SPL (už si nepamatuju, co to bylo za výrobce) a teď i v .40S&W

z leva do prava .40S&W S&B FMJ 11,7g, .40S&W Federal, .40S&WBlack Mamba a 9mmL Black Mamba

Obrázek

grizly
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 23.04.2008 20:28
Bydliště: Plzeňsko

08.11.2009 10:03

Re: Fiocchi - Black mamba

Tak teorie střelby by byla.....Jinak do mokrých zlatých stránek maj MB hezký účinek.Projdou cca do třetích(45 ACP i 9 mm) a uvnitř je hezký střelný kanál končící pomačkaným papírem v oblasti o velikosti mandarinky....Nechtěl bych si to zkusit na vlastní kůži.

majsner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 530
Registrován: 22.04.2009 22:47
Bydliště: Jablonec n. N.

09.01.2010 21:24

Re: Fiocchi - Black mamba

:arrow: Tak si to shrňme.

Jedná se o relativně výkonný náboj s dobrými předpoklady k předání energie (lehká rychlá střela) a zkušenosti s deformací v mokrých zlatých stránkách jsou víceméně pozitivní (grizly: můžeš to ještě trochu rozvést?)

Takže mě zajímá poslední významný faktor pro střelivo na nošení - odrazivost od pevných a tvrdých povrchů. Co si o tom myslíte? Bude se to odrážet jako normální FMJ, nebo to má měkčí plášť, nebo v tom hraje roli ta dutinka ve špičce a nebo na odrazivost v Itálii sere pes?

Zatím nosím 9L S&B SP 8 g a uvažuji o něčem výkonnějším / lépe zastavujícím, ale abych pravdu řekl, odrazivost má pro mě větší význam, než tzv. zastavovací účinek. Čili zatím mám vybrán 9L S&B SP 6,5 g a pokukuji i po Black Mambách.

Uživatelský avatar
mandys
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 473
Registrován: 02.01.2009 13:29

09.01.2010 21:36

Re:

ARES píše:Zvědavost mi nedala, tak jsme s Hungrym delaborovali jednu 38Spl a doma jsem ji říznul. Krom tvarovaného důlku je to klasický celoplášť, odlehčena je zkrácením střely, nicméně to olovo kterým je ta střela vylita je měkoulinké, že jsem nevěděl jestli krájím olovo nebo máslo.
Obrázek

Majsnere, podle tyhle delaborace by měla být střela dost měkká a odrazivost by nemusela být veliká, aspoň menší než normální FMJ. Ale neím, kdo bude zkoušet někde, jak se to odráží, může to bolet :)

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

09.01.2010 21:38

Re: Fiocchi - Black mamba

Pokud je pro tebe významým faktorem odrazivost, tak proč nosíš SB a ne Lapua?

majsner
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 530
Registrován: 22.04.2009 22:47
Bydliště: Jablonec n. N.

09.01.2010 23:36

Re: Fiocchi - Black mamba

A v čem je FMJ Lapua lepší (odrazivost) než poloplášť S&B? Na stránkách Lapua vidím jenom FMJ, nic jiného.

Vybírám z toho, co má obchod, kam chodím nakupovat, nějak hluboce to nezkoumám.

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

10.01.2010 0:06

Re: Fiocchi - Black mamba

Lapua CEPP SUPER má právě sníženou odrazivost vlivem konstrukce střely

Výrobce Lapua píše:The Controlled Effect Police Projectile, CEPP, is engineered to provide maximum penetration and controlled expansion without risk of ricocheting. CEPP is manufactured in two versions, CEPP Super and CEPP Extra.

CEPP Super has an excellent penetration in hard targets. The CEPP Super meets FBI requirements for multiple steel plate penetration.

CEPP Extra has a pre-cut bullet nose to initiate early expansion; lead core is not visible at the bullet nose. It provides rapid expansion and excellent weight retention.

CUZZS píše:• 9 mm Luger se střelou CEPP SUPER, LAPUA Finsko 92-01476-03 25.6.2003 pro zbraně B a C

Uživatelský avatar
Milan N.
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 334
Registrován: 24.07.2006 13:37
Bydliště: Brno

12.01.2010 14:05

Re: Fiocchi - Black mamba

o vikendu jsem byl u pokusu strelit Black Mambu .45 do kanistru s vodou. 1 kanistr = 27 cm vody plus cca 1,3 mm plastova stena. Pred prvnim kanistrem byla drevotriskova deska o tloustce 10 mm.
1. winchester 13,2 g strela, expanzni dutina, nabojnice znacena +p+ - prostrelila 2 kanistry a strela zustala ve stene tretiho kanistru, ale dovnitr nepronikla. Cast plaste cca 3*6 mm zustal v prvnim kanistru a kus olova 4g s kouskem plaste byl ve druhem kanistru.

2. EFMJ zustala ve druhem kanistru tesne za predni stranou. Prvni kanistr ale doslova explodoval.

3. Black Mamba prostrelila vsechny tri kanistry a 3 cm smrkove pkno a nasledne se strela rozbila o zachyt. Nasli jsme jen zdeformovanou cast.

4. MagTech FMC 14.9g prostrelila dva kanistry, vstoupila do tretiho. pricemz zmenila smer o cca 40 stupnu a skoncila ve valu

Neni to sice mereni s nejakou vedeckou hodnotou, ale pro porovnani to staci...

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

12.01.2010 14:40

Re: Fiocchi - Black mamba

Škoda že jste neporovnali ještě SWC od Fio u těch se také říkalo že jsou dobré, jsou podobné oněm "zvonečkům" na fotce od Hungryho ...

Uživatelský avatar
mandys
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 473
Registrován: 02.01.2009 13:29

14.01.2010 21:03

Re: Fiocchi - Black mamba

Jen krapet nevím, zda Black Mambu nosit, je dost průbojná a průstřel člověka se mi zdá dost pravděpodobný, nevim nevim.

Uživatelský avatar
Pedros
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 277
Registrován: 22.12.2006 10:37
Bydliště: Hodonín

17.01.2010 22:34

Re: Fiocchi - Black mamba

38kou? Předpokládám že mluvíš o 357M...

Uživatelský avatar
mandys
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 473
Registrován: 02.01.2009 13:29

17.01.2010 23:57

Re: Fiocchi - Black mamba

Tak spíš obecně, i když myslím i 38SP, tak když 45ACP Black Mamba prostřelí to co zkoušel Milan N. tak nevim nevim...

Uživatelský avatar
Milan N.
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 334
Registrován: 24.07.2006 13:37
Bydliště: Brno

18.01.2010 16:15

Re: Fiocchi - Black mamba

podle toho, co jsem videl si myslim, ze nejlepsi na poulicni obranu je EFMJ. Pokud jej nesmime mit volil bych normalni FMJ. Black mamba ma vyznam napr pro policisty, kde je predpoklad, ze muzou strilet na nekoho za prekazkou - napr v aute a td. Proto, ze strela drzi smer i pri pruchodu prekazkami s ruznou hustotou, narozdil od celoplaste, ktery "ulitne" stranou
Cekal jsem, ze diky vyssi rychlosti pripadne i nejake deformaci se bude v kapaline mnohem vic delat dutina. V podstane vystrik vody pres hrdlo kanistru byl ale stejny jako u celoplaste. EFMJ to byala jina kava, kanistr se roztrhl hned na dvou mistech a i kdyz voda hned vytekla, tak zustal "nafouknuty".

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

18.02.2010 18:32

Re: Fiocchi - Black mamba

Dancek: Obávám se, že jsi úplně mimo mísu. Rychlosti střel do krátkých zbraní se standardně měří z balistických hlavní o délce 250mm ve vzdálenosti 1m od ústí, bez ohledu na zbraň do které to naláduješ. Právě proto, aby se daly různé laborace různých výrobců alespoň rámcově porovnat.
Dále vzhledem k tomu, že 9mm Luger Black Mamba jsou 100grs střely (6,45 gramu), je u nichzajímavá balistika dosažitelná pouze pomocí rychlého prachu a ládování na vysokou úsťovou rychlost. Tím se dosahuje relativně vysoké energie a na krátkých vzdálenostech slušné průbojnosti ve tvrdých materiálech (viz téma o Lapua CEPP, jejíž tvar kopírují); ovšem energii kvůli relativně malé setrvačnosti rychle ztrácí a na 100 metrech už budou mít energii zřejmě nižší než běžné 7,5g / 115grs FMJRN.

Hunter: Tuponosý má být český ekvivalent "snub-nose".

majsner: Co se týče sklonů k odrážení od tvrdých předmětů by se to mělo chovat jako Lapua CEPP. A u té výrobce uvádí, že při dopadovém úhlu nad 24° (tedy do 66° od kolmice) se střela rozpadá. Střela je optimalizovaná pro prostřelování dveří aut a čelních oken osobáků.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků