Uživatelský avatar
freak
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 26.01.2006 20:46
Bydliště: Znojmo

28.08.2006 21:01

explozivní hoření

to Leda
Jen takové upřesnění v "bouchačkářském" názvosloví. Je to sice "prkotina", ale explozivní hoření je druh výbušné přeměny typický právě pro střeliviny. Ty destrukce zbraní ráží s velkým V nábojnice a malou navážkou prachu nejspíš budou způsobeny "neobvyklým" režimem hoření prachu = velký nárůst tlaku v malém časovém intervalu.
Přivést střelný prach k detonaci, jíž máš ve svých příspěvcích patrně na mysli, vyžaduje buď iniciaci počinovou náloží z výbušniny s dostatečně velkou iniciační mohutností - třeba v lomech atd. kde se používá delaborák z dělostřelecké munice iniciovaný plastikem, nebo navození podmínek jež v nábojnici nemůžou být normálně dosaženy. Výtahová síla střely, množství prachu v hilzně + množství a mohutnost iniciační slože v zápalce podle mě nemůžou vytvořit podmínky k detonaci prachu, možná tak ještě(ale spíš na 99.9% ne) na deflagraci.
Snad to nebude bráno jako off topic - prostě mi to jako člověku co už si ušpinil ruce nějakým tím kilem "plastelíny" nedalo. :D :D :D
Naposledy upravil freak dne 28.08.2006 21:46, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
Leda
 
Příspěvky: 695
Registrován: 21.01.2004 9:32
Bydliště: Roudnice n/L a okolí

29.08.2006 8:33

hoření

Freak: Díky za upřesnění. Popravdě řečeno jsem si to taky neuměl moc představit. Hlavně na tomtom poli vědomě neexperimentuju :D To, co jsem se o tomto jevu dověděl, bylo něco v tom smylu, že dochází k odhoření té malé dávky prachu naráz (a ne postupně) a tím k prudkému nárůstu tlaku - tak jak píšeš, někde jsem o tom četl jako o "explozi" se kterou to ovšem nemá asi nic společného.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

29.08.2006 8:43

FREAK: no právě že s plastelínou a tak se ti tohle nestane, jde o to že v určité nábojnici máš prach, a je ho tam většinou k objemu hilsny docela hodně, takže "nemá kam uhnout a odhořívá jakoby ve sloupci" (vím že je to oslí můstek, ale pro představu by to mohlo stačit, v případě že jej rozptýlíš po hilsně počinem ze zápalky, shoří všechna zrna naráz, případně se to ještě kumuluje s tím, že je zrnům udělena vysoká rychlost ve volném prostoru a naráží na střelu kde se rozbíjí a zvyšuje se dost rapidně rychlost shoření celé prachové navážky.....

Uživatelský avatar
freak
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 26.01.2006 20:46
Bydliště: Znojmo

29.08.2006 14:39

SW_FOX
Na nějaké "sloupcové odhořívání prachu" zapomeň - to by jsi tam musel mít monolitické prachové zrno jako je třeba v raketových motorech. Rychlost hoření = nárůst tlaku a jeho vývin v čase se reguluje chemickým složením prachu a pak tvarem(degresivní, progresivní a vyrovnané) ev. další dodatečnou úpravou zrn(tzv. pancéřování). Zápalka musí být schopna zazehnout celou navážku v jednom časovém okamžiku - proto ty různé druhy zápalek a u velkorážní munice se dokonce používají kvůli zážehu všech zrn v jednom okamžiku bavlněné pytlíky plněné zážehovým černým prachem umístěné nad zápalkovým šroubem. Nějaké "sloupcové odhořívání" se nedá nijak regulovat a nemohlo by zaručit přesně požadované parametry tlaku a jeho vývinu.
Co jsem slyšel, tak za ty nesrovnalosti v případě malé dávky prachu a velkého V nábojnice by snad měl být zodpovědný neplánovaný přebytek O2 v hilzně který by měl nějak ovlivňovat režim hoření prachu- upozorňuji, že jsem se zkoumáním příčin nezabýval a pouze "prodávám" co mi bylo sděleno ve státním pyrotechnickém kurzu člověkem co tohle řemeslo dělá celej život-pokud tomu nevěříte tak dám klidně kontakt a diskutujte si s ním.
Jinak nevím co jsi myslel tím, že se mi tohle s plastelínou nestane(plastelína = plastická trhavina) - nikde jsem neporovnával chování(ani by mě to nenapadlo) trhavin a střelivin.

Uživatelský avatar
Voux
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 293
Registrován: 14.06.2004 22:59
Bydliště: Praha 4

29.08.2006 21:46

"Neplánovaný přebytek O2 v hilzně" ? To slyšim poprvý. Zajímavá myšlenka. Spolu s tříštěnim zrn (a teda zvětšovánim jejich povrchu) by to mohlo asi opravdu způsobovat onen destruktivní efekt.

Uživatelský avatar
freak
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 26.01.2006 20:46
Bydliště: Znojmo

30.08.2006 0:52

to Voux
Jak jsem psal - není to z mé hlavy, ale vzhledem k tomu, že "zdroj" je double ing.(strojárna a výroba a zpracování výbušnin), k tomu navíc CSc., osobně se podílel na vývoji Pl Hx 30 ... - tak tomu prostě věřím.


Reklama

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

30.08.2006 7:54

FREAK:

samozřejmě že vím co je to plastelína, jen jsem chtěl říct to že práce s ní je mnohem méně ošemetná než třeba s prachem a tak, prostě plastelína ničím nepřekvapí, má stále stejný charakter, u prachu třeba hodně záleží na tvaru otvoru, spalovacím prostoru a tak.... tam se vývoj tlaků dá stěží předvídat.

Uživatelský avatar
freak
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 36
Registrován: 26.01.2006 20:46
Bydliště: Znojmo

30.08.2006 12:07

SW_FOX
souhlas :D

Uživatelský avatar
Leda
 
Příspěvky: 695
Registrován: 21.01.2004 9:32
Bydliště: Roudnice n/L a okolí

30.08.2006 12:34

prach

:) takže žádné postupné odhořívání?? no člověk se pořád učí. Kdyby tak byl čas naštudovat všechno co by člověk chtěl.. :(

fugaga
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 155
Registrován: 25.11.2006 1:46

16.05.2007 11:54

Čaute :)

Chcel by som sa opýtať, či môže dôjsť u náboja .45 ACP k explozívnemu horeniu ak pôjdem s návažkou nižšie ako je v tabuľkách a ako veľmi treba škrtiť olovené strely a plášťované strely. Mne ostáva po škrtení FMJ striel kúsok mosadze v mieste škrtenia. Je to ok?


Za všetky odpovede ďakujem.

Uživatelský avatar
tom
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1850
Registrován: 13.09.2006 19:55
Bydliště: Praha 10

16.05.2007 11:59

To teoreticky může, pokud bude navážka extrémně malá, ale mě se to ještě nepovedlo a to jsem zkoušel opravdu velice lehké laborace, že se mi střely odráželi od stromu. Ale bylo to v ráži 9L. Možná by pomohlo preventivně dát co nejdelší střelu a co nejhlubší zalisování.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

16.05.2007 12:16

Mylsím že než aby ses dostal na tak nízkou navážku aby došlo k explozivnímu hoření, tak dříve přestane pistole plnit samonabíjecí funkci.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.05.2007 15:01

Jak, prosím, souvisí extrémně nízká navážka bezdýmného prachu s explozivním hořením ? Byť teoreticky.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

16.05.2007 15:13

Jak to funguje ve skutečnosti netuším, názorů na to jsem už četl víc. Jako nejpravděpodobnější mi připadal ten, že pokud je prachu v nábojnici hodně málo a nachází se u dna, tak při iniciaci zápalky může být vržen velkou rychlostí vpřed a může dojít k jeho rozdrcení. Rozdrcením se podstatně zvětší jeho plocha a tedy i rychlost, kterou hoří. Následně se zvětší podstatně i tlak a může dojít k roztržení zbraně. Tolik jsem se dozvěděl při svém pátrání po subsonických laboracích s lehkou střelou, kde je právě potřeba extrémně malé množství prachu.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

16.05.2007 16:12

ten předchozí příspěvek se týká přebíjení 44.
a k dalšímu: 45 ACP nejdříve přestane samonabíjet, tak jak péše alf. ještě takže exploze nehrozí, a když nepřebíjí, tak je menší navážka k ehm ničemu.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.05.2007 16:13

No mě jen zarazil ten název e.h. Obecně se zaměňuje explozivní hoření střelivin s hasičským "backdraftem" apod. O tomhle případu jsem něco zaslechl pod názvem "rezonanční hoření" či jak. Přijde mi to něco jako bílý jednorožec, každý o něm slyšel, ale nikdo ho neviděl. Někomu něco prdlo v ruce a potřeboval si to politicky vysvětlit.

Rozdrcením zrn sice naroste odhořívaná plocha a rychlost, ovšem objem spalných plynů je konstantní. A protože fyzika se nedá ojebat, silně pochybuji, že z nějaké homeopatické navážky ( a zejména u pistolové ráže) vznikne tlak potřebný k destrukci zbraně. Možná kombinace blbosti, magnumové zápalky a puškového prachu v pistolové nábojnici může něco podobného spustit, ale pochybuji, pochybuji :lol:
Naposledy upravil Petzold dne 16.05.2007 16:34, celkově upraveno 2

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

16.05.2007 16:16

řekl bych, že se to týká především velkoobjemovejch nábojnic jako 357, 44 LC apod....

Uživatelský avatar
Netopyr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1917
Registrován: 03.02.2006 19:45
Bydliště: Berounsko

16.05.2007 16:31

Petzold píše:No mě jen zarazil ten název e.h. Obecně se zaměňuje explozivní hoření střelivin s hasičským "backdraftem" apod. O tomhle případu jsem něco zaslechl pod názvem "rezonanční hoření" či jak. Přijde mi to něco jako bílý jednorožec, každý o něm slyšel, ale nikdo ho neviděl.

No lépe o něm jen slyšet ..... k expl. hoření dochází naprosto výmečně ve velkkých nábojnicích v kombinaci málo prachu / magnum zápalka, pravděpodobně hraje velkou roli extrémní nárůst tlaku a objem najednou zapáleného prachu.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.05.2007 16:37

Tak jsme k tomu dospěli společně :D Nicméně ať se to nazývá jak chce, nebude se to asi týkat .45ACP a rozumného majitele.

Byv
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 116
Registrován: 03.09.2006 9:41
Bydliště: Plzeň-sever

16.05.2007 22:15

Problém je asi v tom, že při slabší navážce je prach sesypán po celé délce nábojnice a zápalka ho zažehne všechen naráz. V tomto případě je málo prachu horší než dvojnásobná navážka.

Další

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků