von Podewils
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 20.07.2005 23:46

28.02.2006 15:19

Špatný vtip

Doporučovat někomu, kdo hledá záložní zbraň typu Kevin, RAMI ve 40SW je špatný vtip ne? Minimálně je to naprostý nesmysl tak jako píše vito.

Tady na fóru jsou sice lidé, keří mají hodně nastříleno, ale jejich schopnost úsudku je velice omezená, to bych rád vzkázal všem čtenářům, kteří by zde chtěli hledat nějaké spolehlivé informace. Vrcholem klasické neznalosti je

Charlie píše:...pak "kopanec" (zpětný ráz) je v první řadě závislý na úsťové energii střely Eo.

To je samozřejmě zásadní omyl, zpětný ráz je totiž dán hybností nikoliv energií, takže pokud o tom někdo chce psát ať si laskavě přečte definice těchto pojmů v nějaké středoškolské učebnici mechaniky.

Co se týče záložních zbraní, pak se domnívám, že nejlepší volbou mezi pistolemi je Keltec P32, mezi revolvery potom Black Widow ve WMR variantě, případně jiný typ od NAA.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

28.02.2006 17:14

Re: Špatný vtip

von Podewils píše:Doporučovat někomu, kdo hledá záložní zbraň typu Kevin, RAMI ve 40SW je špatný vtip ne? Minimálně je to naprostý nesmysl tak jako píše vito.


Hm, to si např. já vůbec nemyslím, za předpokladu, že hledající není žena, co by chtěla něco do kabelky... Navíc, když se rozpoutala tato debata, byla k mání první varianta bez záchytu závěru za pouhých 5,5tis, takže minimálně za zvážení to určitě stálo... Přeci jen 9Br je na obranu opravdu to minimum, co odborná literatura doporučuje...

von Podewils píše:Tady na fóru jsou sice lidé, keří mají hodně nastříleno, ale jejich schopnost úsudku je velice omezená, to bych rád vzkázal všem čtenářům, kteří by zde chtěli hledat nějaké spolehlivé informace.


Jsem velice potěšen, pane barone, že jste přišel pozvednout úroveň tohoto serveru... :lol:

von Podewils píše:Vrcholem klasické neznalosti je

Charlie píše:...pak "kopanec" (zpětný ráz) je v první řadě závislý na úsťové energii střely Eo.

To je samozřejmě zásadní omyl, zpětný ráz je totiž dán hybností nikoliv energií, takže pokud o tom někdo chce psát ať si laskavě přečte definice těchto pojmů v nějaké středoškolské učebnici mechaniky.


Vliv na zpětný ráz má vicero faktorů, od hmotnosti zbraně, střely, po množství a rychlosti/tlaku vytékajících plynů na ústí hlavně a také je to velice subjektivní... To, co jednomu div neutrhne ruku, druhý považuje za příjemné velkorážné střílení...

von Podewils píše:Co se týče záložních zbraní, pak se domnívám, že nejlepší volbou mezi pistolemi je Keltec P32, mezi revolvery potom Black Widow ve WMR variantě, případně jiný typ od NAA.


Osobně bych si žádnou z doporučovaných zbraní nepořídil pro jejich nevýkonné ráže... To už snad raději telesk. obušek a naučit se s ním zacházet... :?

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

28.02.2006 17:56

Black Widow ve 22 WMR bych si nekoupil ani na střílení pro radost, natož na obranu. Nejsu odborník na stopefekt, ale náboj 22WMR považuju dobrej maximálně na hubení drobné škodné.... Navíc tipuju, že energie 22 WMR vystřelená z tak kraťoučkýho laufu bude srovnatelná s 22 LR, tudíž stopefekt mizernej.
Spíš než Kevina bych volil Rami, ale v 9 Luger, 40 SW se mi zdá na tak malou bouchačku moc výkonnej.

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

28.02.2006 20:02

Re: Špatný vtip

Zpětný ráz je dán hybností nebo kin. energií (to je úplně fuk) zbraně. :-) Osobně by mě zajímalo jak velký mají vliv na zpětný ráz tlaky a rychlosti plynů, jak píše Hungry. Samosebou s vyloučením použití různých brzd a kompenzátorů. Netušíte někdo?

Uživatelský avatar
Finson
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 554
Registrován: 23.12.2005 8:53
Bydliště: Praha 2

28.02.2006 20:07

IVOSHEK: Technická: Uvažujme dva revolvery stejné ráže (dejme tomu .357 Magnum, ať je ten kopanec cítit), oba váží stejně, jeden má 2" hlaveň, druhý 8" hlaveň. Který kopne střelce při výstřelu do ruky víc a ze kterého vyletí střela vyšší energií?

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

28.02.2006 20:21

Dvoupalec kopne víc a z osmipalce vylítne koule rychlejc.


Reklama

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7066
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

28.02.2006 20:26

jen pár poznatků (čistě subjektivních)
SB31065 je znatelně míň příjemný než SB31045
jak v 3" revolveru takv P01 i G26


adminové sorry že se připojuji k odbočení od tématu Kevin....

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

28.02.2006 21:04

Finson píše:IVOSHEK: Technická: Uvažujme...?

Teoreticky (bez uvažování účinku vytekajících plynů) kopne víc osmipalcový Kevin, jelikož rychleji poletí střela z toho osmipalce, pokud nepoužiji extrémně rychlý prach, který by dodával střele energii jen na dvou palcích (což je podle mě nemožné...). Jestliže rozdíl účinků plynů bude vetší než rozdíl rychlostí střely, pak kopne víc dvoupalcový Kevin. Tvoje odpověď otázkou mi toho ovšem moc neřekla, protože s takovými Keviny (ani revolvery) jsem nikdy nestřílel a tudíž si svoje teorie nemohu v praxi vyvrátit. :-)

von Podewils
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 9
Registrován: 20.07.2005 23:46

01.03.2006 0:14

Hungry píše:Vliv na zpětný ráz má vicero faktorů, od hmotnosti zbraně, střely, po množství a rychlosti/tlaku vytékajících plynů na ústí hlavně


To jsou sice dílčí pravdivé výroky, ale pokud to takhle napíšeš je jasné, že tomu vůbec nerozumíš a máš jen odpozorována jistá pravidla. Zpětný ráz, tedy rychlost, kterou se pohybuje zbraň vzad po výstřelu je dána zákonem zachování hybnosti tzn. hybnost střely musí být stejná jako hybnost zbraně, neboť na začátku byla celková hybnost soustavy nulová. Tento jev nelze nijak eliminovat. Lze však snížit hmotnost střely a zvýšit rychlost tak aby zůstala stejná energie, ta je však úměrná kvadrátu rychlosti, takže při stejné energii dostaneš menší zpětný ráz při výstřelu. To byl nakonec jeden z podstatných důvodů zmenšování ráže během celé historie palných zbraní. Zastavilo se to na .223 rem, která světe div se, téměř nekope. Ke zpětnému rázu dále přispěje výtok plynů z hlavně poté co střela opustí ústí, to je 3. newtonův zákon akce a reakce stejně jako u raket. (nebo také opět zákon zachování hybnosti chcete-li) Tento příspěvek lze snížit vhodnou úsťovou brzdou.

Hungry píše: ...a také je to velice subjektivní... To, co jednomu div neutrhne ruku, druhý považuje za příjemné velkorážné střílení...


Myslím, že ses snažil vyjádřit, že VNÍMÁNÍ zpětného rázu je subjektivní.

Ivoshek píše:Zpětný ráz je dán hybností nebo kin. energií (to je úplně fuk) zbraně.


Fyzika není věcí názoru, nehodlám se tady s tebou o tom hádat. Natvrdlost některých jedinců zde je opravdu impozantní.

SINCITYMAN
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1888
Registrován: 18.03.2005 15:39

01.03.2006 1:04

Re: Špatný vtip

Ivoshek píše:Zpětný ráz je dán hybností nebo kin. energií (to je úplně fuk) zbraně. :-) Osobně by mě zajímalo jak velký mají vliv na zpětný ráz tlaky a rychlosti plynů, jak píše Hungry. Samosebou s vyloučením použití různých brzd a kompenzátorů. Netušíte někdo?
To není fuk,hybnost je přímo ůměrná rychlosti,energie jejímu čtverci,předmet má tedy při dvojnásobné rychlosti dvojnásobnou hybnost,ale čtyřnásobnou energii,pán je zřejmně obětí humanitního vzdělání :twisted:

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

01.03.2006 10:04

Kevin, praktické zkušenosti

Ale pánové, pánové! Kam jsme se to dostali od mého Kevina. Já chci něco malého, lehkého a přiměřeně výkonného, o čem nebudu vědět že mám u sebe. To než RAMI budu dál nosit svoji G 19, To už není žádný zásadní rozdíl, zbraň už nosím dlouho, vím o čem mluvím. Hlavně opusťme neplodnou diskuzi o velikosti zpětného rázu. V případě různých zbraní je to vždy více subjektivní než objektivní.

Peter Bezo
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 04.01.2006 9:22
Bydliště: Slovensko

01.03.2006 11:03

Re: Kevin, praktické zkušenosti

vito píše:Kam jsme se to dostali od mého Kevina. Já chci něco malého, lehkého a přiměřeně výkonného, o čem nebudu vědět že mám u sebe. To než RAMI budu dál ...


Sám som podľahol vplyvu predajcu, keď som kupoval niečo malé do vrecka - menšie ako revolver taurus ktorý som mal. Odišiel som so Steyrom 2x vacsim ako ten revolver ...

Uživatelský avatar
čert
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25.11.2005 20:22
Bydliště: Vyškovsko

01.03.2006 19:23

Někdo holky,někdo vdolky,někdo revolver někdo pistoli,někdo řekne že 7,65 je slabá,ale jedná se snad o záložní zbraň,ta už snad nemusí mít takový výkon jako hlavní zbraň na kterou je dáván hlavní důraz,záložní má být malá a lehká,takže spíš něco titan nebo semicomp

Uživatelský avatar
Ivoshek
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 453
Registrován: 13.04.2004 14:24
Bydliště: Brno

01.03.2006 21:10

von Podewils: Račte prominout, jsem jen neškodný hlupák.

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

02.03.2006 11:57

Malé zbraně, kopance a fyzika

Hledal jsem něco skutečně malého. Mimo Glocka mám také Taurus 85UL. Ten se sice nosí poměrně dobře, ale když si ho porovnáte s tím Kevinem, tak je o třetinu větší. A to na něm mám malé dřevěné střenky jako na SW Chief Special na J rámu. A je taky těžší. Může to být z mé strany ovšem zpovykanost člověka, který má na výběr. Kdybych měl zbraň jenom jednu, nemohl bych si vymýšlet.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

03.03.2006 10:31

von Podewils píše:
To jsou sice dílčí pravdivé výroky, ale pokud to takhle napíšeš je jasné, že tomu vůbec nerozumíš a máš jen odpozorována jistá pravidla.


Nikdy jsem to do detailu neřešil, bo mne to nezajímalo, malorážky mne neberou. Navíc to na pravdivosti těchto faktů nic nemění...
Mimochodem, mi 9 z 10 lidí střílejících 9L po vyzkoušení mé 1911 .45ACP s překvapením sdělilo, že to "kope" méně, než jejich devítka...

von Podewils píše:Zpětný ráz, tedy rychlost, kterou se pohybuje zbraň vzad po výstřelu je dána zákonem zachování hybnosti tzn. hybnost střely musí být stejná jako hybnost zbraně, neboť na začátku byla celková hybnost soustavy nulová. Tento jev nelze nijak eliminovat. Lze však snížit hmotnost střely a zvýšit rychlost tak aby zůstala stejná energie, ta je však úměrná kvadrátu rychlosti, takže při stejné energii dostaneš menší zpětný ráz při výstřelu. To byl nakonec jeden z podstatných důvodů zmenšování ráže během celé historie palných zbraní. Zastavilo se to na .223 rem, která světe div se, téměř nekope. Ke zpětnému rázu dále přispěje výtok plynů z hlavně poté co střela opustí ústí, to je 3. newtonův zákon akce a reakce stejně jako u raket. (nebo také opět zákon zachování hybnosti chcete-li) Tento příspěvek lze snížit vhodnou úsťovou brzdou.


Pokud já vím, tak zmenšování ráží při zachování účinků v cíli bylo především proto, aby voják mohl nést více munice, ne proto, aby se mu pohodlněji střílelo... Navíc, "kopání" by se dalo přeci řešit nějakým kompenzátorem...

Hungry píše: ...a také je to velice subjektivní... To, co jednomu div neutrhne ruku, druhý považuje za příjemné velkorážné střílení...


von Podewils píše:Myslím, že ses snažil vyjádřit, že VNÍMÁNÍ zpětného rázu je subjektivní.

Ano, to jsem se snažil...

Vlada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 320
Registrován: 20.01.2004 22:38

05.03.2006 3:49

Hungry píše:Navíc, "kopání" by se dalo přeci řešit nějakým kompenzátorem...

Asi mas na mysli spis brzdu. Tou ale odstranis jenom dilci cast zp. razu, konkretne tu reaktivni, danou unikem plynu z hlavne. Nikdy to neubrzdis na uroven strely, ktera malo kope "od prirody" (obzvlast kdyz brzdu pouzijes i u ni).

vito
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 876
Registrován: 26.01.2006 9:01

06.03.2006 14:34

Malé zbraně, kopance a fyzika

Pro Hungry: Řekl bych, že je to všeobecná zkušenost, 9L je hodně kopající ráže. Nebo tak alespoň na většinu střílejících působí. Pětačtyřicítka působí při střelbě velmi příjemně /pokud zrovna nemáš malinký deringer/. Důvody, proč tomu tak je, by asi zabraly hodně místa. Faktem je, že oba náboje jsou mimořádně balisticky povedené a oblíbené.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

06.03.2006 15:19

vito: Co si má mám představit pod pojmem "balistický povedené" ?

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

06.03.2006 15:32

alfonss píše:vito: Co si má mám představit pod pojmem "balistický povedené" ?


To se hrozně těžko definuje :-) Pokud bys to bral ze sportovního hlediska, je asi nejpovedenějším nábojem 38Spl, protože ve velkorážních disciplínách drží LWC střely většinu rekordů.
Osobně bych "balistickou povedenost" definoval jako pro významnou většinu střelců vhodný kompromis mezi výkonem náboje, vnímaným zpětným rázem a přesností dosaženou se základní (nebo individuálně používanou) laborací.

Tedy náboj je při střelbě dostatečně komfortní, jeho přesnost je lepší než minimální pro daný účel požadovaná, a přitom jeho výkon je větší než dostatečný pro daný účel požadovaný.
Hovorově: trefím co chci dostatečně brutální silou a střelce to přitom moc nebolí :-)

Další

Obsah fóra / Střelivo / Střelivo ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků