DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

29.07.2016 10:38

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Jiné názory respektuji, i když mě mnohé z odborného hlediska dost udivují, chápu, že kdo nemá srovnání, může hodnotit s nemalou mírou chyby. Lze samozřejmě tvrdit, že Škoda Favorit je tiché a živé auto, u dosavadního majitele Škoda 120 L to lze i předpokládat. Zrovna u tebe bych však tento handicap neočekával. :-)

Existuje nepochybně i nemalý rozdíl úhlu pohledu ozbrojené složky (provoz tisíců až desetitisíců zbraní v „neoptimálních“ podmínkách a s „nedokonalými“ uživateli) a pohledu soukromého majitele (provoz jedné zbraně, zpravidla s jedním konkrétním uživatelem). To, nad čím může soukromý uživatel mávnout rukou, je v ozbrojených složkách mnohdy opravdu zásadní problém. A tady mají produkty CZUB zatím dost velké mezery...

Kvalita zbraní CZUB byla předmětem soustavné kritiky, a to po celá desetiletí (lze snadno doložit dokumenty z archivů, které se týkají desetitisíců až statisíců zbraní) pár jsem jich zde přidal…. Popravdě, nechápu lidi, co dělají léta do zbraní, a „tradiční kvality“ CZUB, zejména produkce cca do roku 2000, si nevšimli. Museli mít opravdu neuvěřitelné štěstí na samé dobré kusy. :D

Díky státní podpoře, tedy prostředí „zestátnění nákladů a privatizace zisků“, se CZUB pod velkým tlakem ozbrojených složek dost zlepšila, to nikdo soudný nepopírá, ale i tak nejsou produkty bez podstatných chyb a kdyby kontrakty se státem probíhaly dle obvyklých pravidel (regulérní výběr, odpovědnost za vady, odstranění vad v přiměřeném čase, smluvní pokuty…), tak by to bylo pro výrobce nemalé fiasko (četné reklamace s nemalými vícenáklady a odstoupení od již uzavřených kupních smluv).

Např. v 90. letech byla zcela standardní hodnota funkční spolehlivosti max. 0,2% závad (500 ran do závady) pro hromadnou produkci pistolí včetně CZ 75/85 nedosažitelná (v TP měli zpravidla 0,5%, ti ječeli, když se to po nich chtělo....), reálně se však pohybovala někde od 100-150 ran do závady (pozor, to není hodnocení konkrétního kusu, ale hodnota získaná testováním namátkovým výběrem). Pětiletý vynucený dovývoj „policejního compactu“ (max. 0,2% závad, 15 000 ran a pádová bezpečnost), který jsem zde docela podrobně popsal, přinesl nakonec splnění hodnot, zejména u posledních 16 000 kusů pistolí. Ale toho křiku, intrik, podrazů, ataků, co musí ozbrojené složky při kontraktu s „tradičním tuzemským výrobcem" vydržet, to nelze ignorovat… Pravda je někdy opravdu dost nepříjemná, nelze věci posuzovat jen z reklamního letáku a nebo z obalu produktu…

Srovnávat zbraň třídy pistole s uzamčeným závěrem a SMG se závěrem dynamickým je poněkud problematické. Je všeobecně známo, že západní zbraně ráže 9x19 jsou obvykle stavěny pro náboj s výkonem blízkým STANAG 4090 (ozbrojené složky zpravidla chtějí od náboje maximum), zbraně odladěné na náboj s citelně nižším výkonem obvykle vykazují horší chování s náboji u horní hranice výkonového spektra (munice služební - velký přebytek energie závěru v zadní úvrati). Mj. SaB na to musel v průběhu 90. let reagovat, náboj 9x19 postupně přepracoval jak kvalitativně, tak i výkonově posunul k horní hranici (civilní i služební provedení).

A to podstatné nakonec, CZ Scorpion EVO je vlastně slovenská konstrukce, nevím, nevím, co by v CZUB sami stvořili. Mj. když už jsme u pohledu na tuto zbraň, tak ani u slovenské police CZ Scorpion EVO neuspělo, a to je při tradičních kontaktech CZUB na místní politiku, opravdu co říci… byly tam prý při testech nemalé potíže. Pokud má někdo informace, že EVO zavedla nějaká renomovaná ozbrojená složka (samozřejmě ne MO ČR apod., tam to mají jako povinnost), tak nás informujte. Samozřejmě vnímám, že i EVO CZUB postupně vylepšuje, byť na můj vkus nedostatečně a neobvykle pomalu. :D

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

29.07.2016 12:59

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

DPMS> já ale samozřejmě neporovnával EVO a USP :-) Jen mě zajmala mlsnost EVA u nábojů u kterých vim, že né každá zbraň je dá. A Evo je střílí v pohodě, což beru jako plus. Jak by si snima vedla MP5 či jiná zbraň netušim.

Přesně tak, Evo mám chvilku, ale stejnou zkušenost mám s Brenem, kterého mám déle. Prostě zbraň funguje jak má, když je někomu půjčím, tak je každý většinou překvapen, jak se rozchází webová masáž a realita. Jen mě mrzí, že dříve se zde ve vláknech o zbraních řešily závady, ladění, doplňky, prostě praktické věci života se zbraní, jako se řeší jinde. Například ve vláknu o Brenu to vypadá, že jsem jediný, kdo ho vlastní, ale přitom mi již několik spokojených majitelů a zájemců psalo své dotazy přes SZ a na dotaz proč se mě nezeptají ve vláknu, tak nikdo z nich na to prostě nemá již chuť.

Když se kouknete na weby do USA, tak tam se již vesele rozjíždí ladění zbraní, mnozí úpravci již dělají doplňky pro BREN a EVO (spouště, ručky, páčky voliče, pažby, kompenzátory, pružiny...atd) A tady stále dokola do BRENU a EVA jen kopeme.

Omlouvám se za OT

paulus347
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 43
Registrován: 26.03.2014 10:57

29.07.2016 13:01

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Já jsem spokojen, nemám co vytknout. Měl jsem v ruce CSV, přijde mi, že o něco málo více zvedá než evo. Rozborka eva je velká paráda, to u csv radši nemluvit.. evo je moderní kvér, pakistánská a staričká MP5 mě ani neláká.


a parabellum má pravdu, jakmile někdo řekne, že evo/bren jsou dobrý, hned to dostane sežrat a nejvíc od lidí, který to ani neviděli na živo, natož z nich stříleli..


Obrázek

Uživatelský avatar
Leo6
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 202
Registrován: 21.02.2016 20:46

29.07.2016 13:11

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

v čem je moderní? :D

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

29.07.2016 14:56

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Evo je koncepcí i zbraň pro obranu, což znamená, že by charakteristika spouště měla být přizpůsobena této úloze, zde nejde použít spoušť odladěnou pro mířenkáře, to může zajistit ladění nebo sety dílů. Tady na vebu je zřejmé, že pokud fungují návody či zdroje přizpůsobených dílů, tak i zbraň, která má v kolonce závady kilometr příspěvků, může vyhovovat. Zatím se mi nezdá, že by Evo či Bren mělo problém, že pokud se po x tisících nevymění díly, začnou postupně závady. Stále jde o zbraně, které nedávno vyrostly z plenek spojených s dětskými nemocemi, ale i tak mi příjde, že závady jsou stochastická záležitost. S jakoukoliv jinou puškou čerstvě zavedenou by to bylo obdobné, viz HK či Bushmastery(M4), ale ty novou konstrukcí nebyly.

Uživatelský avatar
4mike
saigaholic
 
Příspěvky: 7065
Registrován: 28.11.2005 15:49
Bydliště: Brno

16.08.2016 14:08

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

na handrkování která MPice či Evice je ta NEJ založí Petzold nový vlákno, tady už dále jen o Evo 3A1.
podotýkám že ani v tom novým vlákně si kotníky okopávat nebudete
:evil:


Reklama

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

16.08.2016 15:51

Re: CZ Scorpion EVO 3A1


RTR
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 103
Registrován: 20.03.2013 21:31

10.10.2016 8:11

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Zdravim, vcera jsem stehoval trezor sem a tam :-) a kdyz jsem vytahoval zasobniky na evo. Mam jich 5. Tak u trech ktery jsem uz pouzil mam praskliny a docela velky jako tady: http://www.czfirearms.us/index.php?PHPS ... c=72952.90

Jedna se o 2ks dvacetiran. a jeden 30ti ran. Zbyvajici dva 30ti ran. to nemaji pac jsem je jeste nepouzil. Vyrobni datumy u nich nevim to jsme jeste nekoukal. Jen upozornim, z kazdyho prasklyho zasobniku jsme vystrilell asi max 200 ran vic ne. A nikdy nebyly napaskovany do plna.

nemate info jestli novejsi vyrobni sarze to uz nedelaji? Predpokladam, tedy pokud dohledam faktury tak je to na reklamaci ...

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

10.10.2016 10:31

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

RTR: Jeden americký kolega udělal pěkný test s naplněnými zásobníky EVA, jelikož v US mají s praskáním zásobníku EVA také zkušenosti

http://www.czfirearms.us/index.php?topic=81913.15

Lehký překlad - první skupina tří zásobníků nemá na sobě stopy oleje, druhá balistol a třetí militec

Již po pár hodinách militec zásobníky Eva doslova sežere a rozloží.

Takže i tohle může být důvod pro praskání. Zásobníky by se mazat asi neměly, ale může na nich ulpět něco ze zbraně.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

10.10.2016 14:04

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Polymery a CZUB, to nejde, nehledě na celé desetiletí problémů, stále příliš k sobě. :evil:

Dobře je to vidět na pouzdru závěru u EVA ve srovnání s renomovanou konkurencí, např. HaK UMP (hmotnost, tloušťka stěn, konstrukce).

Žádný polymer neodolává nekonečné škále rozpouštědel, na maziva by však polymer, aplikovaný u zbraně, býti náchylný jistě neměl.

Mazivo se k zásobníku vždy dostane, i u lehce namazané zbraně se při střelně (dynamický pohyb součástí) uvolňuje, a vzhledem ke gravitační síle nakonec steče dolů...

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

10.10.2016 14:25

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

No tak abychom si nalili čistého... Ono si s plasty moc nerozumí ani natolik zvučná jména jako HK (G36) a nebo Glock (už jsem viděl pár prasklin na nových rámech) ;-)

Osobně taky plastům na zbraních moc nefandim, ale ohledně těch rozpouštědel, co my víme jestli není obsaženo v tomto konkretním mazadle (čistidle) ?

Jinak ohledně prasklin na zásobnících EVO, mám pocit jestli o nich tady již někdo nepsal, ovšem při použití v jiné zbrani, nepamatuju si ale v které. Mám pocit, že šlo o nějakou přestavbu na rámu vz.58.

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

10.10.2016 15:19

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Tak v US praskají zásobníky Eva poměrně často, je o tom už spoustu napsáno v us fórech. Také hledají příčinu, jedna z nich klidně může být mazadlo Militec.

RTR
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 103
Registrován: 20.03.2013 21:31

10.10.2016 15:21

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Zitra to zanesu do CZUB v Praglu a uvidime :-) :-) se zlou se jiste potazu

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

10.10.2016 15:23

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

No tak, odlišme typické problémy produktu, resp. jeho polymerových komponent, od zcela výjimečných anomálií. Zmiňované firmy HaK i Glock zvládly aplikaci polymerů v oboru ručních palných zbraní naopak velmi dobře a nepochybně nadále náleží k lídrům trhu. Každá sériová výroba je ale spojena s určitou zmetkovitostí...

Pravda, aplikace polymerů je vždy spojena s určitými riziky, jejich plnohodnotná náhrada dnes, v podmínkách masové výroby je však krajně obtížná, ne-li nemožná, zejména v prostředí s přísnými požadavky na vyrobitelnost, cenu, hmotnost, ergonomii…

Na HaK G 36 jsem u nové zbraně žádnou takovou vadu ještě neviděl, pokud jde o argumenty ohledně přehřátí, jde o to, co kdo vlastně od útočné pušky chce. To, co bylo požadováno pro mechanizovaný boj, a pro co byla tato zbraň také zkonstruována, tak v takovém případě polymer vyhovuje. U Glocku je vada na polymerových součástech rovněž naprostá výjimka, a to nerozebírám pozitivní vlastnosti polymerového rámu.

Není samozřejmě jednoduché zvolit chemicky a mechanicky dostatečně odolný polymer, splňující i další specifikace konstruktéra, ale odolnost proti narušení obvyklými, či lépe řečeno běžně dostupnými mazivy, by měla být samozřejmostí. EVO bylo z části znehodnoceno i tím, jaké polymery byly na jeho výrobu použity. Při srovnání s konstrukčně starší konkurencí je to vidět již na první pohled. Doporučuji EVO a UMP vedle sebe, rozebrat, prohlédnout, zvážit polymerové komponenty.... EVO, ačkoli „nedávná“ novinka, dělá dojem min. o desetiletí technologicky a konstrukčně staršího produktu.

Při schopnostech CZUB mělo být raději použito pouzdro závěru z Al profilu, spušťadlo a šachta snad možná z polymeru.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

11.10.2016 6:52

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Ano, jak ukazuje doba tak pužití Al slitiny a ne plastu na pouzdro závěru u Brenu bylo správné rozhodnutí.

Nicméně když typ plastu použitý u Evo funguje a vzhledem k náboji dostačuje, tak proč to měnit. Tolik ran co vydržela Glockovi a kolik drží při testech je na tuto třídu až až.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

11.10.2016 7:54

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Nefungoval.
praskají boční desky a horní lišta se vymačkává .Já ji měl nakonec udělanou celou s hliníku.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

11.10.2016 8:45

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Jaké boční desky ? Myslíš to jak ti nakonec praskl rám ? Po kolika ranách ?

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

11.10.2016 8:52

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Je to jak píše glock1719. Polymerové pouzdro snížení hmotnosti, tedy v žádném případě nepřineslo, vždyť CZ Scorpion EVO je jen o kousek lehčí než rozměrově větší "celoocelová" HaK MP5 A, pokud tuto osadím polymerovou sklopkou (podstatně lehčí než ocelový teleskop), jsou na tom obě zbraně stejně, polymerové UMP, přes hmotnější závěr, dimenzovaný i pro 40 SW a 45 ACP, je citelně (cca o 0,5 kg) lehčí. Již při běžném užívání, tedy nikoli v režimu hrubého zacházení, jsou problémy s polymerovými raily, kdy kotvení příslušenství vede k jejich postupnému poškozování. Z pádových zkoušek EVA se zachoval vtip: Z kolika součástek se skládá CZ Scorpion EVO? To záleží na tom, jak ho zkušební technik na betonovou podložku spustí! :mrgreen:

Jistě, postupně se produkt zlepšuje, ale od roku 2009, kdy ho obrana na základě politického rozhodnutí objednala, a roku 2011, kdy se vychytaly největší vady, aby se mohly první zbraně (které byly následně reklamovány) vůbec dodat, to žádná hitparáda není.

Nikdo nekritizoval aplikaci Al slitiny na pouzdro závěru CZ 805, kritické komentáře směřovaly k výrobní náročnosti, resp. k neobvykle vysokému podílu třískového obrábění. CZ 805 byla od roku 2011 doposud vyrobena v relativně směšných počtech, a i tak se výroba potýkala s nemalými problémy, kdy zrychlení vedlo k nepřehlédnutelným potížím s kvalitou.

Osobně si myslím, že se blíží konec její kariéry... (za cca 2 miliardy z našich kapes se naučila soukromá CZUB vyrábět o třídy lepší pušky, které by už mohly na světovém trhu uspět i bez „pozitivní motivace“). Jen mě udivuje, že následovnice si neponechaly některými zde tolik obhajované uzly, jako uživatelsky nerozebiratelný závěr, složité a uživatelsky nerozebiratelné plynovratné ústrojí… :mrgreen:

Okolo některých odborných záležitostí se spustila tendenční mediální masáž, v ČR tradičně spojená s šířením naprostých blábolů. Hodně záleží na úhlu pohledu. „Polymerová“ puška, která vyhoví drtivé většině uživatelů a pro drtivou většinu podmínek nasazení, je pro masovou výrobu podstatně vhodnější, cenově příznivější (výrobní náklady, a většinou i konečná prodejní cena, Bundeswehr při přepočtu platil tuším něco okolo 1100 EUR/ks, MO ČR cca 78 000/ks), v případě potřeby se dá vyrábět v nesrovnatelně větších objemech než puška třískově obráběná. Mj. prodej HaK G 36 v posledních dvou letech, jistě negativně ovlivněný mediální masáží, dosahoval úrovně prodejů CZ 805, kde rozhodující podíl tvořily odběry MO ČR.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

11.10.2016 16:44

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Parabellum píše:Nicméně když typ plastu použitý u Evo funguje a vzhledem k náboji dostačuje...

Pokud při relativně mírném zacházení skončí po chvíli používání svítilna+laser s vaklem dva milimetry na každou stranu a u kolimátoru popáté dotahuješ montáž, protože už zase jde dvěma prsty posunout po railu tam a zpátky, tak bych si dovolil tvrdit, že nedostačuje.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

11.10.2016 21:18

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Parabellum píše:Jaké boční desky ? Myslíš to jak ti nakonec praskl rám ? Po kolika ranách ?


Ne ona praskla hned na začátku , ale po domluvě jsem to neprezentoval.
Jak se domluvím s tou novou verzí Tapaltaku dám sem fotku.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník