DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

30.04.2018 22:00

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

CZ Scorpion Evo, resp. jeho mechanika skutečně umožňuje odpal při nedovřeném závěru, to jsem zde popisoval už v dřívějších příspěvcích. Za nepříznivých okolností (např. závada - nedovření a pokus obsluhy o nápravná opatření – zpětný pohyb závěru a opětovný pohyb dopředný) umožňuje odpal s nedovřením i cca dvojnásobným, než uvádí „Specal“.

Minimálně několik havárií této zbraně proběhlo za okolností, které při zodpovědném přístupu skutečně vyžadovaly fundovanou analýzu, objektivně posoudit alespoň ty vzniklé v tuzemských ozbrojených silách však CZUB svojí zjevnou neochotou znemožnila. Proč se tak vehementně vyhýbala řádnému šetření....nevím.

Těžko zde činit jednoznačné závěry, problém může spočívat i v něčem jiném, a zdaleka problém neposouvám jen na stranu munice. V každém případě, vezmeme-li statistiku střelby s tovární municí SaB pro ozbrojené složky, pak je CZ Scorpion Evo k haváriím o celé řády náchylnější než jiné produkty…. :shock:

Plně souhlasím s popisem pisatele „Petzold“, CZ Scorpion EVO je zbraň druhořadé kategorie, to není urážka, ale konstatování faktu. Evo by chtělo zásadně přepracovat, ale dokud se prodává…. Jen upozorňuji na fakt, že realizované objemy prodejů často nejsou v korelaci se skutečnou kvalitou nabízeného produktu, to platí obecně. :mrgreen:

Střelecké schopnosti Eva jsou v kategorii celkem průměrné, kultivovanost střelby, tedy s ohledem na skutečnost, že je to téměř 3 kg karabina v ráži 9x19, je opravdu mizerná, a to si Evo, na rozdíl od většiny konkurentů, vypomáhá brzdou. Z hlediska poměru výkon/cena, také žádný trhák, protože MP5 od HaK přežije dvě Eva, a bude-li zrepasována (hlaveň a pár drobnějších součástek, zejména pružiny) tak přežije ještě další dvě, a přitom HaK MP5 zdaleka nestojí dvojnásobek automatické verze Evo 3A1.

Na civilním trhu je situace poněkud deformována omezenou nabídkou karabin ráže 9x19, ale na stávajícím trhu už alternativy existují… mj. BaT se na civilní trhy prý chystá s novinkami odvozenými od APC, ale s cenovkami podobnými Evu.

Tvrdit, že se Evo od MP5 při střelbě v praxi příliš neliší, je opravdu hazardování s vlastní věrohodností na zdejším fóru :D (zpětný ráz, zdvih zbraně….)…Asi málokdo provedl tak rozsáhlé srovnání…

Když to někomu vyhovuje, jsou to jeho peníze a nekazme mu radost.

Pachuť, že je něco v nepořádku po řadě havárií nadále zůstává. Pro mě jsou signálem zejména ty s tovární municí pro ozbrojené složky...

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

02.05.2018 8:33

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Dohadovat se zde o chování POF a EVA již nehodlám. Jinak souhlasím s DPMS, že v režimu plné dávky je MP5 nepřekonané, ale to jaksi mi civilní uživatelé nedoceníme. No a v režimu semi je rozdíl asi takový jako mezi AK47 a vz.58, jak jsem již zmiňoval. A zahazujou do popelnic majitelé vz.58 kvůli tomu že má funkční cyklus probíhající v podstatně kratším časovém úseku než Kalach ? Ne. Tak nevidím důvod proč zatracovat EVO.

DaVca > pokud se rozhoduješ, tak určitě doporučuji zajít na střelnici s někým kdo má EVO a POF a během jedné návštěvy si uděláš obrázek sám.

Specal > to co popisuješ skoro vypadá na závadu u blokace udérníku. Schválně dnes večer doma vyzkouším.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

02.05.2018 9:45

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Blokace zápalníku, tak jak je zde řešena, alespoň u výrobních provedení Eva z doby nedávné, odpalu s nedovřeným závěrem, nezabrání. Problém se vyskytuje i u automatických verzí 3A1, s doplněnou automatickou závěrovou pojistkou (spouští). Nelze samozřejmě vyloučit, že výrobce, v reakci na vzniklé havárie, potichu nápravná opatření přijímá.

Rozdíly v komfortu střelby mezi správně vyrobenou MP5 (např. HaK) a Evo jsou obrovské i v samonabíjecím režimu, stačí komparace se stejnou, nejlépe výkonnější municí pro ozbrojené složky, a na vhodném terči sledovat zdvih a celkové chování zbraně. Při určitém tempu rychlé palby v semi režimu pak člověk u Eva postupně ztrácí kontrolu, nejprve samozřejmě nad mechanickými mířidly... Kdo to neporovná v uvedených limitech a střílí v rekreačním plážovém tempu a nevadí mu na 9x19 citelný zpětný ráz, tak přílišné rozdíly patrně nevidí.

Evo má tu výhodu, že dospělý chlap krotí energii náboje v hodnotě pouhých 500J, což se dá zvládnout, ale proč se "prát" s karabinou v ráži 9x19. Mj. ta brzda, pro 9x19 a služební zbraně tak netypická (ve služební praxi škodlivá), aplikovaná na ústí, je jasný signál, že i dle výrobce bylo Evo třeba zkrotit. Ze škály zbraní této třídy, které jsem v životě střílel (z Eva mám nějaké ty jednotky tisíců ran), je to z hlediska střeleckého komfortu opravdový chvost.

Můj řebříček:
1. HaK MP5 SD,
2. HaK MP5A,
3. HaK MP5 K, SIG MPX,
všechny zbraně jsou zamčené, nebo s opožděným otevíráním...

s odstupem

V-AR 9mm (dynamika)
BT APC (dynamika, hydro buffer)…..

většina ostatních a nakonec

CZ Scorpion Evo a pár podobných.... :D

Evo šlo dopracovat a vyladit mnohem lépe a mohla to být celkem slušná 9x19, to ví i sám konstruktér zbraně (byl to spíše praktik, v CZUB již nepracuje), ale výrobce o to neměl zájem (zakázky byly přece po politické linii již domluvené…).

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

02.05.2018 10:17

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

No a to je právě ten problém, chápu, že ty na to hledíš pohledem ozbrojených složek, ale radíme se tu jako civilové, používající zbraně na civilních střelnicích většinou s civilním střelivem a většinou v režimu provozního řádu civilních střelnic...

Jasně HK MP5 SD je super, ale kolik z nás tady ho má doma a prvidelně používá na civilní střelnici ? A vůbec, kolik z vás má origo HK ? Většinou tu každý má Pakoše - nic proti němu, za ty prachy ve srovnání s origo produkcí HK je to slušná hračka, ale pro mě má prostě spoustu výrobních nedokonalostí oproti EVU, které mě navíc stalo polovinu pakoše a nemusím řešit křivě přivařené kde co, drhnoucí spoušť, mizerný lak, dokupovat risky pr okolimec a svítilnu, kompletní spoušťák....atd, v ten moment pro mě nebylo co řešit....

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

02.05.2018 10:58

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Pan Lučanský svoji konstrukci Laugo navrhoval s děleným závěrem a věděl proč. Proč CZUB zakoupenou konstrukci zjednodušila, ví samozřejmě jenom ona sama.

Vraťme se prosím pouze k EVO .

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

02.05.2018 19:24

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Parabellum píše:...které mě navíc stalo polovinu pakoše... ...dokupovat risky pr okolimec a svítilnu...

To bylo s 50% slevou za propagaci? :lol: Člověk si v první řadě musí položit otázku, jestli je větší opruz zaplatit dva litry navíc za kvalitní B&T šínu a v životě to dál neřešit, nebo mít na zbrani od výroby plastovou parodii na MIL-STD-1913 sešroubovanou ze dvou polovin a co dva měsíce dotahovat montáž kolimátoru, aby neklechtal sem a tam. :wink:


Reklama

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

03.05.2018 7:10

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Zajmavé, já nic nedotahuju a drží bez jediného problému..

Specal
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 28.02.2018 20:47

03.05.2018 7:23

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Já se bavil s klukem co dělá ochranu na letišti a ukazoval mu fota toho mého rozkočeného a jeho reakce byla asi taková " twl pěkný to jsem ještě neviděl nám to vždycky jenom někde praskne" Mají ale výhodu jim to zbrojovka opraví hned, proto asi nemají dily na to moje : :D
Upřednostňují samozřejmě ozbrojené složky což mi vlastně i sama zbrojovka potvrdila při urgencích ohledně opravy , cituji doslova odpověd po cca 1mesiční nekomunikaci zbrojovky " Velice se omlouvám za nekomunikaci ale byl jsem z vašeho případu odvolán na důležitější úkoly v rámci ozbrojených složek, tudíž jsem nebyl v posledním měsíci moc v rámci civilních případů "
Není to totiž jen o problémů zbraně, ale o celém přístupu zbrojovky což už jsem zmiňoval někde dřív. Ještě jednou opakuji že zbraň je v CZ-UB už 4měsíc :oops:

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

03.05.2018 7:50

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Specal:

Když pouštíš hromadně do oběhu nedotažené zbraně, na kterých se musí neustále něco opravovat a vychytávat, tak jsi celkem zaneprázdněn :D , a civil - jednotlivec musí samozřejmě počkat, popravdě, co vlastně může jiného dělat… :evil:

Mj. ani ti na letišti nezvolili produkt Evo dobrovolně, a spokojenost s ním zrovna není…, zejména ti, co znají z dřívější služby renomovanou konkurenci, jsou k produktu Evo dost kritičtí… :D

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

03.05.2018 7:58

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Parabellum:

Zapomněl jsi se s námi podělit o zkoušku odpalu pomocí tužky. :D Tak tě prosím, odjisti, natáhni své Evo, spusť závěr do přední pozice, zbraň postav svisle vzhůru, vhoď do hlavně obyčejnou dřevěnou tužku, závěr poodsuň cca 4 mm vzad ze zavřené pozice a odpal, a pak nám prosím popiš, co se stalo….

Uvidíme, zda se něco na produktech Evo změnilo... :D

Děkuji.

Specal
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 28.02.2018 20:47

03.05.2018 8:03

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Ano i onen člověk z letiště potvrdil že EVO musí nosit jako reklamní přívěšek.

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

03.05.2018 8:53

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Parabellum píše:Zajmavé, já nic nedotahuju a drží bez jediného problému..

V tom případě by mě docela zajímalo, jak často s tím střílíš, případně nějak manipuluješ.
Jako závaží do trezoru a občasná ozdoba na střelnici totiž bude fungovat cokoli, pravděpodobně i EVO. :-)

Baske
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 01.06.2008 13:53
Bydliště: Praha

03.05.2018 19:29

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

a jaký je význam testu s tužkou? zkusul jsem to u 858 a odešlo to také....

Rendy
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 257
Registrován: 07.10.2016 22:19

03.05.2018 19:56

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

z pootevřeného závěru?

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

03.05.2018 20:31

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Baske, Rendy: Samozrejme že áno - semiauto prevedenie päťdesiatosmy predsa (obvykle!) už nemá vypúšťaciu páku (automatickú spúšť) a úderník je iba na druhom-ľavom záchyte. Tak to cvakne aj pri pootvorenom závere. V praxi by však v takom prípade vzpriečenia bol náboj vz. 43 zrejme v takej polohe, že zápalník nedosiahne na zápalku :?:

Specal
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 22
Registrován: 28.02.2018 20:47

03.05.2018 21:01

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Obrázek mám to ještě nějak komentovat? evidentně neuzavřeno a odpáleno.

hm evidentně obrázek nevložím takže : https://uloz.to/!mHjLo2BjPhWK/20171216- ... esized-jpg
https://www.ulozto.cz/tam/_UYcB0Z6cz1lp

Uživatelský avatar
DaVca
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 10.04.2008 16:19
Bydliště: Praha

03.05.2018 23:43

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Dekuji vsem za odpovedi. Nakonec stacilo hledat na webu "Scorpion Evo OOB" a nasel jsem toho plno i na zahranicich forech. Pockam si tedy na tu POF empici.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

04.05.2018 8:30

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Baske

Je to jednoduchá a rychlá zkouška, kdy se ověří, zda lze v nedovřené, či nezamčené pozici bicí mechanismus zbraně spustit a zda existuje i riziko, že zápalník odpálí zápalku (náboj).

Pokud tužka vyskočí vzhůru, je evidentní, že ji zasáhl zápalník nemalou silou, a k odpalu za těchto podmínek dojít může.

Existuje řada protiopatření, od jednoduchých až po složitější, kam např. patří i zmiňovaná automatická závěrová pojistka (spoušť) u vz. 58. Její odstranění společně s pravým záchytem u „semi verzí“ nepochybně narušilo původní ucelené konstrukční řešení, a odpal při neuzamčeném závěru si za nepříznivých okolností představit umím (např. rozměrově nevhodný náboj, či překážka v komoře, v přechodovém kuželu)…V takovém případě bych obsluhou zbraně s municí o 2000 J být opravdu nechtěl… :evil:

U 858 jde ale o dodatečný zásah do původní konstrukce vynucený národními autoritami s cílem eliminovat zpětnou přestavbu na „full“.

Baske
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 01.06.2008 13:53
Bydliště: Praha

04.05.2018 19:21

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

nechci být brán za zastánce EVA a díky za odpověď a vysvětlení. Mám otázku: pokud je pravda, co bylo řčeno, může dojít k odpalu při nezavřeném závěru kdykoli, třeba při střelbě dávkou. Máme v práci několik samopalů EVO, mají odstříleno desetitisíce výstřelů, kromě jednoho opotřebovaného zápalníku s nimi není žádný problém. Nic na nich nebastlíme, ani "nevylepšujeme" našimi nápady. Pokud by to měl být opakující se jev, tak by se musel projevit, statistika je svině. Podobnou závadu nebo spíše havárii jsem nezaregistroval a to jsem při většině střeleb z těchto samopalů. Vše je stříleno pouze s armádní municí.

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

04.05.2018 19:36

Re: CZ Scorpion EVO 3A1

Ono nejde tak ani o to že by se to běžně stávalo, ale o to že se to stát může a nemělo by. Mělo by to být technický vyřešeno tak aby při neuzamčeném pootevřeném závěru nemohlo dojít k odpalu, protože následky mohou být pro obsluhu a nejen pro ni fatální.
Letecká doprava je taky statisticky jedna z nejbezpečnějších, jenže občas nějaké to letadlo spadne a když jsi zrovna na palubě tak je to blbý. :wink:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků