Uživatelský avatar
rotwajlerdick
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 517
Registrován: 09.04.2010 20:11
Bydliště: plzen

10.06.2015 10:28

Re: CZ 82/83

Ja nosil leta cz 82to je to samy.trochu to zlepsilo duralovy dno z prvnich zasobniku,a na diry na pravem boku sem si zvyk....delaj mne to i jiny kvery......je to dan...

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

10.06.2015 23:04

Re: CZ 82/83

Napríklad toto by mohlo pomôcť, ale - je to vôbec ešte dnes zohnateľné?
http://www.strelectvi.cz/forum/k-gumove-botky-zasobniku-cz-75-t31299.html :shock:

jgeez
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 20.09.2015 15:02

20.09.2015 15:39

Re: CZ 82/83

Chtěl bych se zeptat.Vlastním CZ82 kterou jsem kupoval od jiného člena tohoto serveru.
Mám jí už nějaký čas vystřeleno asi 1000 nábojů.Na zbrani se mi uvolnil čep který drží díl jménem Trigger bar disconnector (našel jsem nákres rozebrané zbraně toto je díl č 24 a ten čep je 25) vypadá to jako nůž z ořezávátka na tužky :-). Zbran se stala nefunkční nešlo vystřelit a při vyjmutí zásobníku vypadl právě tento díl.Vložil jsem jej zpět a čep trošku rozplácnul a vyzkoušel chod bez nábojů a potom i naostro.Nevím zda je to náhoda ale od té doby mám problém při střelbě s natahováním spouště.Když střílím v režimu SA tedy natažená spoušť tak po výstřelu náboje se zbran v režimu DA.Nedělá to pokaždé . Protože chci zbraň prodat (na nošení jsem přešel na Makarov PM) zajímá mě co to může být za závadu popř doporučit nějakého puškaře nebo servis v okolí Ústí nad Labem.
Při koupi měla zbran novou vratnou pružinu a záchyt závěru.
Děkuji za rady

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

20.09.2015 20:03

Re: CZ 82/83

Uvolnil se ti nýt vypínače a vypínač táhla, v praxi by se to nemělo při běžném provozu pistole vzhledem k poměrně značnému roztemování nýtu vypínače stát, máš ale produkt CZUB… :(

Navíc tyto pistole měly již od počátku citelné konstrukční vady, mj. i nedostatečnou bicí energii, takže se musely dodatečně, samozřejmě na náklady státu, jak jinak, CZUB přece za nic nemohla…, rekonstruovat a při této úpravě se u útvarů předělávalo více než 100 000 pistolí. Pokud máš na hlavni u výrobního čísla pistoli označenou písmenem U, mohla chyba vzniknout při hromadné rekonstrukci bicího mechanismu, kde se vyjímal nýt vypínače a vyměňoval za jiný (jinak nejde vyjmout tyčka bicí zpruhy, která se měnila) ….

Pistole vz. 82, tak jako většina produktů CZUB, má nezaměnitelné mnohé součástky, ve fabrice se při montáži vnitřní mechanismus sestavoval ze součástek vhodných velikostních skupin, takže nýt vypínače táhla může být v pěti rozměrových velikostech!!! (označeno elektrickou jehlou příslušným číslem na součástce). Normálně by mělo stačit jej vrátit zpět a nýt vypínače správně roztemovat, máš ale produkt CZUB…., takže nýt by se měl dát nový, nepoužitý a roztemovat v přípravku (mj. zajišťuje správné uložení nýtu při montáži a temuje se dvěma průbojníky s různými úhly), protože jednoduché roztemování kladivem a důlčíkem, bez správného podložení protilehlé hlavy nýtu (zapuštěna v rámu) nezaručuje správné uložení nýtu, resp. i vypínače táhla a ten pak nezaručuje správné rozpojení součástek spoušťového a bicího mechanismu. Buď nemá kohout při odpalu dostatečné vyklonění (bicí energii), nebo naopak vůbec nedojde k rozpojení, kohout se prostě vůbec neuvolní a ty nevystřelíš. Další možností je, že se potkají pozice pro DA a SA…. Po montáži se tolerance chodu mechanismů ještě kontroluje dalším přípravkem, tedy, zda úhly vyklonění a okamžik odpalu kohoutu jsou v příslušných mezích, protože pistole sice může po amatérské opravě zdánlivě fungovat, ale vyklonění kohoutu je malé a energie odpalu nedostatečná pro spolehlivou funkci (hrozí vysoké procento selhačů v DA),…

V praxi je možné i to, že již u nové pistole byly součástky na samé hranici tolerančního pole pro správnou funkci a nyní by to chtělo použít vypínač táhla jiného rozměru.

Popravdě ono nedokonalé temování nýtu vypínače s vypínačem táhla mírně stranově pohne a ten pak nemusí řádně fungovat…

Buď sežeň někoho, kdo se v těchto zbraních vyzná, nebo zbrojíře s vybavením a ND pro vz. 82/83.

Asi jsem tě nepotěšil, ale zdánlivě triviální problém, resp. oprava vyžaduje určité know-how.... :D

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

20.09.2015 20:36

Re: CZ 82/83

DPMS perfektne popísal možnú príčinnú súvislosť. Stretol som sa ešte s ďalšou možnou príčinou podobného javu, a to "vyskočenie" ramena pružiny záchytu kohúta (na obvyklom rozkrese je to poz. 30) v dôsledku jej deformácie. Záchyt kohúta potom nie je pritláčaný ku kohútu, nezachytí jeho ozub a spúšťový mechanizmus funguje náhodne ako DAO.
P.S. Označiť súčiastku československej pištole ako "Trigger bar disconnector" je skutočné barbarstvo! :evil:

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

21.09.2015 8:33

Re: CZ 82/83

Ano pistole vz. 82, vzhledem ke konstrukci, sestavování vnitřních mechanismů ze součástek více velikostních skupin (přerušovač 1-5, záchyt kohoutu 1-3, pojistka 1-4, vypínač táhla 1-5, hledí 1-6 zde samozřejmě nepočítám) a nikterak dobrému dílenskému provedení opravdu vyžaduje odpovídající know-how, má-li být uvedena do řádného technického stavu.

Problémů zde existuje více, vz. 82 opravdu někdy dokáže překvapit i zkušeného :D , dle popisu tazatele bych to typoval na uvolněný a nesprávně ukotvený vypínač táhla. Vlastní oprava by odborníkovi měla zabrat jen pár minut.

Mnohé kusy byly špatně sestaveny již z výroby (UB dělníci, či spíše UB dělnice na montáži byli honorováni dle výkonů, výstupní kontrola v CZUB tradičně nevalná, a podle toho to také vypadalo. Zbraně z ozbrojených složek, alespoň ty používané, jsou většinou již do značné míry vychytány opravárenskou základnou. Efektivita oprav pistolí vz. 82 je však vskutku děsivá.

Pravdou také je, že vz. 82 z posledních let výroby (pro ozbrojené složky) jsou spolehlivější, než tehdejší produkce vlajkového modelu 75/85.


Reklama

čimango
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 141
Registrován: 30.03.2009 16:42
Bydliště: Praha

21.09.2015 8:39

Re: CZ 82/83

To: DPMS

Máš přehled, zda se výše uvedené problémy ve stejné míře dotýkaly i produkce do civilu, t.j. CZ 83?

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

21.09.2015 9:34

Re: CZ 82/83

S civilními vz. 82/83 moc zkušeností nemám, ale typoval bych, že v mnoha ohledech to lepší určitě nebylo, protože pro ozbrojené složky státu zbraně alespoň kontrolovala tzv. vojenská přejímka, která při dodávkách do civilního sektoru samozřejmě neexistuje.

Zpracován, zejména vnitřních součástek, tedy lepší jistě nebude (myslím obecně pro hromadnou produkci, neřešíme jednotlivé kusy).

Zaměnitelnost součástek také lepší nebude, naopak bych se bál, že CZUB, kterou při dodávkách do civilu prakticky nic nelimitovalo, mohla již tak velmi nepříznivou situaci, dalšími kroky ještě zhoršit.

Některé problémy vz. 82 ale vychytány patrně budou, protože se je CZUB postupně naučila odstraňovat při dodávkách pistolí do ozbrojených složek, a že jich ale bylo…

Problémy s bicí energií by měla vyřešit jiná munice (myslím tím samozřejmě pistole model 83 v rážích 9mm a 7,65mm Browning) protože používané civilní zápalky vyžadují pro spolehlivou iniciaci mnohem nižší bicí energii.

Problém s nevyhovující pádovou bezpečností, tedy stav, kdy pistole s nábojem v nábojové komoře spadne na ústí, či na kohout, kdy kritická je především ta druhá varianta, zůstávají, protože samočinná pojistka, která měla zabránit kontaktu kohoutu a zápalníku není díky krátkému zákluzu závěru vůbec účinná, je to hrubá konstrukční vada této pistole…. :evil:

Pistoli vz. 82 a hlavní problémy s ní jsem popsal v oddíle CZ pro policii a armádu, tuším na straně 4.

čimango
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 141
Registrován: 30.03.2009 16:42
Bydliště: Praha

21.09.2015 11:27

Re: CZ 82/83

Děkuji za odpověď.
Vlastním CZ 83 v ráži 7,65 Browning a dříve jsem měl i CZ vz. 82. U obou jsem se setkal s jedinou závadou, a to sekáním nábojů při podávání do komory. Náboj při pohybu vpřed škrtl hranou nabojnice o přední hranu zásobníku, což se projevovalo,zejména v případě utahanější vratné pružiny, jako nedoražený nebo vzpříčený náboj. Po mírném vybroušení (0,5 mm) přední hrany zásobníků byla závada zcela odstraněna. Podotýkám, že se jedná/jednalo o staré zásobníky pořízené z druhé ruky nebo koupené se zbraní.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

21.09.2015 19:24

Re: CZ 82/83

U produktů CZUB, mnohem více než u ostatních výrobců, záleží na konkrétním kusu, to samozřejmě platí i pro modely 82/83. :(

Podíl problémových pistolí vz. 82 na celkové produkci byl opravdu nemalý. Někdy k zajištění správné funkce postačí drobný zásah, jindy je třeba i nově seskládat vnitřní mechanismus, a to je pro běžného uživatele, bez potřebného know-how a přístupu k ND (součástky v rozsahu příslušných velikostních skupin) dost velký problém. :evil:

Triarius
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 22.05.2013 16:47

27.09.2015 20:37

Re: CZ 82/83

"skvelá" zbraň ... po cca 200 výstreloch sa mi znova objavila závada, kvôli ktorej bola v oprave (po stlačení spúšte zostane kladivo visiet v natiahnutej polohe, musím pretlačiť ešte raz, naposledy 5 závad na 100 výstrelov) a dnes večer mi pri obtiahnutí vypadol zo zbrane záchyt záveru...kvalita, kvalita, kvalita
Naposledy upravil Triarius dne 27.09.2015 21:50, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
rotwajlerdick
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 517
Registrován: 09.04.2010 20:11
Bydliště: plzen

27.09.2015 21:33

Re: CZ 82/83

ja vlastnil tri,ze zadnou nebyl problem.z nejvice pouzivane sem v casech lacinych naboju nabusil 13 000ran a zadna zavada,presnost v mych rukach stejna....za mne dobra kompaktni zbran,ze spravnym nabojem urcite dobra volba.

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

28.09.2015 9:12

Re: CZ 82/83

Triarius: Záchyt môže vypadnúť iba vtedy, ak bola šlendriánsky založená pružina záchytu a vypadla. Pri takom minimálnom namáhaní, akému je táto pružina vystavená, je veľmi nepravdepodobné, že by praskla. Jej ohnutý koniec musí byť pri montáži zachytený okolo kolíka. Mizerná robota zopsuje aj najlepšiu zbraň... :evil:

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

28.09.2015 9:21

Re: CZ 82/83

Zde opravdu hodně záleží na sérii a konkrétním kusu. :D Dobrá pistole to tedy vůbec nebyla, alespoň pokud se na ni díváme jako na hromadnou produkci. Zrodila se ve velkých bolestech a problémy ji doslova provázely po celý život. :evil:

Do civilu se dostala až poté, co bylo mnohé vychytáno, hodně pomáhá i používání "civilních provedení" nábojů s podstatně nižšími nároky na iniciační energii.

Kromě konstrukčních vad (zejména manipulační bezpečnost, bicí energie) a mnohaletých problémů s kvalitou výroby, je pistole vz. 82 na dynamickou konstrukci i neobyčejně složitá, má mnoho drobných součástek (mj. 2 x tolik, co sovětský PM), mnohé součástky byly navíc vyráběny ve více velikostních skupinách, takže opravitelnost takové zbraně je doslova zoufalá. :evil:

Pro mě je daleko lepší zbraň (jako celek) konstrukčně mnohem starší a efektivnější PM. To potvrzují i praktické zkušenosti ozbrojených složek i soukromých majitelů. :D

Uživatelský avatar
Biggles
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 975
Registrován: 04.10.2007 14:15
Bydliště: LKPR

28.09.2015 10:07

Re: CZ 82/83

jj, Mak je přeložený PP do ruštiny a je to robustní spolehlivá zbraň. Pi vz.82 a odvozeniny mi přijde jako pokus vyrobit co nejsložitější krumpl na nepříliš výkonnou munici. A to nemluvím o vzhledu (subjektivní dojem) a hlavně spolehlivosti a kvalitě vpravdě brodské...

Uživatelský avatar
rotwajlerdick
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 517
Registrován: 09.04.2010 20:11
Bydliště: plzen

28.09.2015 10:36

Re: CZ 82/83

je sva,slozita to nepopiram.ale pokud je ve funkcnim a dobrem stavu tak za mne ok.nikdy nesklamala.....kdyz se prodavali ve vyprodeji tak pm byla hudba budoucnosti.a jak sem psal,naboje byly za kacku to byly ty spravny,za mne nejlepsi ivani,2,5mm plech bezproblemu...pouzival sem ji cca deset let,a jaj pises vyse,mnela znacku uprav.u mne byla mnenena jen pruzina ve spousti a ohladil se mechanismus vypousteni zasobniku aby sel dobre,doty doby to neslo skoro zmacknout,,,to je fakt

Uživatelský avatar
Justinian
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2441
Registrován: 02.01.2007 22:37
Bydliště: Pripjať

28.09.2015 11:00

Re: CZ 82/83

Igrlik píše:Pri takom minimálnom namáhaní, akému je táto pružina vystavená, je veľmi nepravdepodobné, že by praskla.

Věř tomu, že praská. :)

Triarius
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 84
Registrován: 22.05.2013 16:47

28.09.2015 12:37

Re: CZ 82/83

neviem co sa stalo, dnes ide k zbrojarovi...ako som uz davnejsie pisal mne sa na nej rozpadlo cele bicie nadobicko, bolo to u zbrojara a mal problem najst zodpovedajuce diely, teraz po cca 500 +- vystreloch, vsetko len cvicne naboje vz. 82, sa mi ukazuje ta ista chyba plus mi vcera vypadol ten zachyt, uvidim co na to povie...kolko ma ta zbran nastrielane netusim, ja ju mam 8 rokov a strielane odhadom 2500 nabojov, vsetko cvicny vz 82...sukromne mam 4 pistole, kazda ma odbuchane ovela viac a plnotucnych a problem ziaden

to igrlik...myslim, ze ked by bola zle osadena pruzina, vypadla by uz davno

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

28.09.2015 20:07

Re: CZ 82/83

O problémech s provozem vz. 82 mají komplexní poznatky především zbrojíři v ozbrojených složkách státu, tedy samozřejmě ti, co tyto pistole ještě opravovali. Když se po roce 1990 začalo více střílet, potíže logicky prudce narůstaly. :evil:

Moje první seznámení s pistolí vz. 82 na vojně, tedy jen pár let před zlomovým rokem 1989, základní cvičení tři rány na nekrytě ležící figuru, po stlačení spouště vše dávkou, a tak tehdy na té střelnici fungovaly prakticky všechny pistole vz. 82, ale to byla "přece ještě doba ladění“, kdy CZUB dle své tradice výrobky, ačkoli již oficiálně uvedené na trh, samozřejmě k nelibosti zákazníků, vychytává po několik dlouhých let, a to platí vlastně dodnes. :evil:

Popravdě, stačí se podívat na onen kolík přerušovače, zejména jak dosedá na táhlo, kdy občas dosedací plochu urazí a pak už k rozpojení táhla nedojde, a to nerozebírám fakt, že při montáži, či opravě je nutné pečlivě zvolit (namontovat a řádně vyzkoušet) jednu z pěti velikostí příslušného náhradního dílu, jinak je opět problém...

Ačkoli určitá část produkce vz. 82 fungovala na místní poměry (tuzemské pistole) nakonec celkem slušně, problémů je celá škála, a není prostor je zde všechny rozepisovat. Např. i s vypadáváním opěrných destiček zápalníku, kdy po výstřelu letí zápalník vzad (v důsledku dynamických sil se uvolní samotná destička a zápalník letí), často přímo samotnému střelci do obličeje. :evil: Protože se tento jev objevil v mnoha desítkách případů, náhoda to být opravdu nemůže. :shock:

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

28.09.2015 22:13

Re: CZ 82/83

Za posledne menovaný jav, teda katapultáž úderníka do strelcovej tváre, nemôže podľa mňa samotná konštrukcia zbrane. Dal by som to za vinu predpisu Děl-21-28, kde demontáž a čistenie úderníka/zápalníka, pružiny a jeho tunelu napriek triviálnosti samotného úkonu nespadá do kompetencie strelca v rámci základnej údržby, ale je súčasťou úplného rozoberania pištole v kompetencii zbrojára v dielni pri ošetrovaní, kontrolách a oprave a výmene vadných súčiastok (!). Takže pri bežnom používaní vďaka postupnému zahumuseniu olejom a zbytkami spáleného prachu došlo nakoniec po výstrele k uviaznutiu zápalníka v prednej polohe a následne k spadnutiu záchytnej doštičky s príslušným efektom... a stačilo tak málo! (vypucovať) :(

PředchozíDalší

Obsah fóra / Krátké zbraně / CZUB+CZ Strakonice+ZVI+Alfaproj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků