Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

06.02.2017 11:53

Re: CZ 2000 Lada

A tak je jasné, že většina kusů co se dostala lidem do rukou byly prototypy v různé fázi odlaďování. A tudíž proto puška určitě nebyla prostá závad.

Navíc ona LADA je sice na první pohled okopírované AK, stejně jako hromada jeho klonů vyráběných licenčně v jiných zemích. Ale právě u LADy mě zaujalo třeba to, že byla konstruována tak aby například závorník bylo možno montovat bez finálního dolícování a byl tak 100% zaměnitelný. Stejně tak bych rád prostudoval další uzly, jako spoušťák se salvou, nebo nastavitelná dioptrická mířidla a jejich usazení na krytu závěru a jak tento kryt byl fixován na rámu.

Taky mě zaráží tvrzení o tom jak LADA kope a je neposedná. Těmito parametry by právě neměla vykazovat jiné chování než AK74. Měl jsem jak AK74 v 5.45x39 tak Saigu v .223 Rem a Rozdíl mi v podstatě přišel zanedbatelný. Stejně tak jsem zkoušel ze Saigy v .223 Rem sundat kompenzátor a střílet bez něho a taky mi to nepřišlo jako buhvíjaká divočina.

No prostě čim víc se o tu flintu zajmám, tak tim raději bych si jí prozkoumal blíže. Doufám, že jestli se mi jí nepovede sehnat do sbírky, tak snad se mi alespoň povede si jí vlastnoručně rozebrat, prohlédnout a zastřílet si z ní.

A otázka na ty kdo jí v ruce měli. jak se sundaval kryt závěru a vlastně zahajovala rozborka ? LADA totiž nemá vzádu z krytu vystupující tlačítko vodítka vratné pružiny jako AK, které tento kryt drží na svém místě ? Dale jak se sundavalo nadpažbí s plynovou trubkou ? A jak se odjišťovala sklopka ?

DPMS> ty si byl tenkrát u vojskových zkoušek ? Slyšel jsem že LADA byla i zkušebně snad rok v určitém počtu ve výbavě některé jednotky ČSLA. Co je na tom pravdy ? Vzpomínám si ovšem, že když jsem byl na vojně, tak chodba naší roty byla vyzdobena různými fotkami s vojenskou tématikou a různé techniky povětšinou ještě z dob ČSLA. A mě tam tenkrát nejvíc zaujala barevná fotka z vícviku paragánů, kde byly vojáci v maskáčích vz.85 a měli LADy v kofiguraci útočná puška. Bohužel jsem tenkrát neměl mobil s foťákem, že bych si to přefotil....

MartinRst.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06.03.2012 19:14

06.02.2017 12:21

Re: CZ 2000 Lada

Kdysi dávno jsme měli půjčené všechny tři varianty a předváděli je potencionálnímu zákazníkovy. Krátká varianta i varianta útočná puška ,,zemřeli" již na začátku předváděčky a do konce předvádění se je zbrojířům nepovedlo zprovoznit, přežil jen kulomet. Přitom se nejednalo o žádné zátěžové zkoušky, ale jen pohodové postřílení na kryté střelnici. Celkový dojem ze střelby byl velmi rozpačitý a asi nejlépe to shrnul potencionální zákazník, když to celé maše snažení okomentoval slovy: vy Češi dokážete zkurvit i Kalašnikova.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

06.02.2017 13:34

Re: CZ 2000 Lada

Pane Rudolfe a jak se ty závady projevovaly, co byl hlavní problém ? Byly to verze již v 5.56 ? A z které země ten zákazník byl, když tak vtipně okomentoval čechy ? :-)

PS: ty zbraně jste pak vraceli do CZUB, nebo jaký byl jejich osud ? Shánim LADU do sbírky, ale zatim marně. Jste zkušený a férový obchodník, tak mě zajmá Váš názor, je má snaha sehnat LADU, či alespoň nějaké její pozůstatky, komponenty, marná ?

Bez ohledu jak fungovala ;-)

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

06.02.2017 13:57

Re: CZ 2000 Lada

Vojskovými zkouškami bych to, co jsem absolvoval já, nenazýval, ale bylo to ověřování vlastností zbraně v rámci tehdejšího vojska.

S tou poslední větou předřečníka o zk.... Kalašnikovu bych na základě své osobní zkušenosti plně souhlasil, výsledek byl podobný, většinový závěr testujících zněl: tohle nechceme, dejte nám AK 74 (mělo se přejít na 5,45x39, výrobu munice připravoval SaB) nebo si raději ještě ponecháme vz. 58.

Pokud si ještě po tolika letech pamatuji, byly tam časté zádržky, a to jak při podání, tak při výhozu.

Popravdě, mé osobní zkušenosti s „představováním“ podobných produktů českého zbrojního průmyslu v ozbrojených složkách nejsou vůbec příznivé, neznám jediný případ, kdy by z toho nakonec nebylo poměrně trapné divadlo. :evil:

Pi vz. 82, SA LADA, VH vz. 85, Pi CZ 75 D Compact,……

MartinRst.
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06.03.2012 19:14

06.02.2017 15:01

Re: CZ 2000 Lada

Lady byly v ráži 5,45x39mm, závady se projevovali postupným rozpadáváním se zbraně, až upadlo něco, co už nešlo běžným nářadím přidělat zpátky a bez čeho to nestřílelo. Bohužel zákazníka nemůžu konkretizovat. Zbraně jsme vrátili, i když si vzpomínám, že faktura za půjčení byla v takové výši, že v nás vzbudila dojem, že dojde k převodu vlastnictví. Vzpomínám si také, že byl zákazník nemile překvapen, jak, vzhlede k použité ráži, se zbraně chovali nekultivovaně a jak doslova rozmetali kolem sebe vystřelené nábojnice. Měli jsme v té době pro porovnání jen polské wz.88 a ty se chovali o poznání lépe.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

06.02.2017 15:36

Re: CZ 2000 Lada

To jsou zajmavé informace. A obvlášť by mě tedy zajmal rozdíl v pocitu ze střelby, třeba ve srovnání s Tantalem, nebo Berylem.

Takhle, to skoro vypadá, že ta zbraň musela odebírat hodně plynu na píst.


Reklama

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

08.02.2017 21:32

Re: CZ 2000 Lada

Možná, že máš odpověď obsaženou v tom, že u Lady se nepředpokládalo dopasovávání ozubů závorníků. Jestli to vyřešili tak, že řetězec vůlí ve výsledku znamenal větší závěrovou vůli, pak by se to mohlo projevit ve větším zpětném rázu. Nejvíce by řekly výkresy.

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

09.02.2017 3:14

Re: CZ 2000 Lada

(toleranční řetězec)

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

09.02.2017 7:59

Re: CZ 2000 Lada

Jj, ale kolik si můžeš maximálně dovolit zvětšit závěrovou vůli u .223Rem aby už nešla do kopru precize ? Samozřejmě pohled do výkresů a je jasno. To se ale už asi nepovede.

DPMS
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1010
Registrován: 16.02.2014 14:40

09.02.2017 10:33

Re: CZ 2000 Lada

Aniž bych měl čas podívat se nyní do norem, tak pro lahvičkovou nábojnici s tak vysokým tlakem je tuším povolena uzamykací vůle max. 0,1mm (případně mě někdo jistě opraví) a lidé z výrobní praxe potvrzují, že je to pro 5,56x45 už hodně… zápalky jsou až příliš "zažehlené".

Mj. hodně lze o stavu zbraně a uzamykacího prostoru zejména poznat z vystřelených nábojnic. :D

Pro správný návrh zbraně je třeba znát nejen všechny dostupné normy, vztažené ke zbraním a příslušné munici, ale mít i potřebné know-how, a popravdě, to v CZUB pro zbraně ráže 5,56x45 evidentně neměli, a to nejen v době vývoje "přerážované Lady", ale ani v době "vítězství" CZ 805 pro A ČR na přelomu let 2009/2010! :shock:

Vcelku triviální informace pokoutně sháněli, kde se dalo, včetně "průmyslové špionáže" na konkurenčních produktech. Potřebné know-how získávali až v průběhu dodávek, a to zejména při vychytávání četných problémů. Know-how tento výrobce disponoval až po několika letech dodávek CZ 805 a samozřejmě také při vývoji následovníků....

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

10.02.2017 12:29

Re: CZ 2000 Lada

Tak "průmyslová špionáž", řekněme spíš analíza konkurenčních výrobku je dnes nedílnou součástí každé zdrávé firmy. Ignorovat obecný přehled a konkurenci se nevyplácí :-) Aneb kdo stal opodál, stát bude dál :-D

Chlapi, kdo jste z LADY střílel, vzpomenete si jak na tom byla s precizí ?

Uživatelský avatar
Biggles
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 975
Registrován: 04.10.2007 14:15
Bydliště: LKPR

26.08.2017 12:49

Re: CZ 2000 Lada

Jen ta "špionáž" by neměla bejt třeba měření šuplerou raily, protože si neumím přečíst výkres :D

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

02.01.2019 15:17

Re: CZ 2000 Lada

Tak sem si zase po delší době vzpoměl na LADU, za googlil a máme tu jedno nové video u kterého jsem si uslintl. Tak pro potěchu oka ostatních, zde:

https://www.youtube.com/watch?v=JnjaGc5Fmwo

Uživatelský avatar
Sean
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 641
Registrován: 12.12.2006 1:12

02.01.2019 21:23

Re: CZ 2000 Lada

Jako sběratelský kus jistě zajímavé, ale jinak tuctovka bez žádné invence. Když si to vezmeš tak, že X let to vyvíjeli soudruzi a pak tam byl ještě nějaký vývoj pro českou armádu, tak ten výsledek je doslova ostudný. Zvlášť, když to třeba člověk srovná s tím jak dlouho trvalo a kolik stálo předělání vz. 58 na ráži .223
To, že ta puška skončila jen jako sběratelská kuriozita je jedině dobře.

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

03.01.2019 8:39

Re: CZ 2000 Lada

Dovolim si nesouhlasit, naopak když se zamyslíš nad tím, co LADA v době svého vzniku (osmdesátá leta) obsahovala nového, tak je to patrně nejdokonalejší evoluce AKáček a všichni ostatní co dělali klony na bázi AK oproti ní jen lehce ladili. Vem si jen řešení rozborky a fixace předpažbí a dust coveru Jako jediná má řešení které dovoluje důstojné a pevné nesení mířidel (případně v budoucnu weaver lišty), spoušťák osahující krátkou dávku, transparentní zásobníky, pevná sklopka, neomezující střelbu ve sklopeném stavu, skvěle řešená mířidla a to včetně nočních, no a ve finále patrně lepší seriovost ve výrobě protože závorník nevyžadoval na rozdíl od všech ostatních AK finální dopasovku, tudíž pokud by to opravdu zvládli tak skutečná 100% zaměnitelnost dílů. A další plus byla celkově nízká váha a existence krátké verze ala krinkov, možnost montáže kompíku, granátometného nástavce, případně podvěsného granátometu, smozřejmě byla i verze s boční montážní lištou a na rozdil od AK, nekolidovala se sklopkou, v momentě, kdy by na liště něco bylo osazeno.

Suma sumárum, ta puška měla již v osmdesátých letech přesně to a něco navíc, k čemu se koncern Kalašnikov a ruská armáda dohrabali v podobě AK12 teprve v těchto dnech.

Čim víc se o tu pušku zajmám, tak mě mrzí, že se nestihlo její, dotažení do 100% funkční podoby a zavedení ještě za komárů. Pak stačila lehká modernizace v podobě orailování a měli jsme ve výzbroji lehčí AK12 :-)

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

04.01.2019 1:18

Re: CZ 2000 Lada

Parabellum:

Sleduji tvoje rozplývání nad Ladou už dlouho a myslím, že si maluješ vzdušné zámky. Osobně si myslím, že už z tehdejšího pohledu to byl v porovnání s AK 74 krumpl a nepřinášel žádnou přidanou hodnotu těch 15ti let o které byl posunut v čase. A krumplem to zůstalo...

Ale ptal jsi se někde nahoře na přesnost. Dostali jsme někdy kolem roku 1999 Lady na vyzkoušení. Neměli jsme možnost to nějak speciálně otestovat na precizi, ale ta miřidla, co na tom byla (hrubá silná muška, dioptr na vaklajícím se plechu) navíc blbě přilicitelný (tam ergomomii nikdo neřešil) žádnou naději na přesnou střelbu neskýtala, byť netvrdím, že ze stolice mohla střílet dobře, ale při zamíření střelec díky miřidlům udělal nepochybně větší chybu, v zamíření, než jakou měla vlastní zbraň...
Přílohy
LADA.jpg

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

04.01.2019 2:56

Re: CZ 2000 Lada

vysvětlím ty vůle. Originál kalach má tuším pravý ozub do jemného klínu, u levého si nejsem jistý, ale i tak jde o výrobní složitost, která nebyla bezdůvodná. Pokud máte u této konstrukce závěrovou vůli, pak při výstřelu je tlakem vratných pružin dotlačen nosič závorníku dopředu a jeho polohu určuje řídící ozub na závorníku a to kolmými plochami a závorník je současné dotlačen do přední polohy a nutně potom dochází k vůli v uzamčení. Když budeme předpokládat, že vůle bude cca 0,1 mm, pak na této dráze dostane sestava závěru impuls síly a to od plného tlaku v nábojové komoře. Lada by podle mne musela mít tyto vůle blíž k nule nebo jít nakonec cestou originálu

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

04.01.2019 9:47

Re: CZ 2000 Lada

A tak já se nad Ladou rozplývám hlavně se sběratelského hlediska a taky z toho důvodu, že právě evolučně šla v rodině AK a klonů vývojově nejdál. Což jasně dokazuje nynější AK12.

Nicméně je jasné že díky tomu že ta zbraň nebyla nakonec přenesena do seriovky, tak u kusů, které jste měli to štěstí zkoušet, ještě prostě nemohla být prostá různých závad a neduhů, na kterých by se prostě před zavedenim do seriovky ještě muselo zapracovat. Je potřeba na všechny vyprodukované Lady stále nahlížet jako na prototypy, které ještě ve svém vývoji čekal kousek cesty. A proto si u ní spíš cenim nových prvků a invence oproti běžným AK74, než 100% provozní spolehlivosti, kterou bych od ní v této fázi ani neočekával.

Nicméně do sbírky se mi jí patrně nikdy dostat nepovede, protože, jak je vidět, tak to co bylo patrně vyprodukováno, tak schramslt trh USA.. :-( Takhle budu rád, když se mi alespoň povede někdy jí dostat do ruky nebo získat nějakou její část..

Jimram > no právě to řešení závorníku bez dopasovky, mě velice zajmá, protože nechápů, jak to bylo řešeno obvzlášť s ohledem na male uzamykací vůle u mikrorážových náboju. A bohužel se mi dodnes nepovedlo nic kloudného k informacím o tomto uzlu sehnat. A od lidí v CZUB jsem se taky nic nedozvěděl, neboť na Ladu tam ona nová generace zjevně již dávno zapoměla a sedá na ní prach kdesi ve skladu.

Jarda K
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 170
Registrován: 04.01.2016 16:22
Bydliště: Vlašim

04.01.2019 10:04

Re: CZ 2000 Lada

Parabellum píše:Tak sem si zase po delší době vzpoměl na LADU, za googlil a máme tu jedno nové video u kterého jsem si uslintl. Tak pro potěchu oka ostatních, zde:

https://www.youtube.com/watch?v=JnjaGc5Fmwo


Díky! Pěkné! Líbí se mi ta finta s nočníma mířidlama. A "víko závěru" s možností pravidelného ustavení = mířidla na něm. Přijde mi to oproti AK-74 vymyšlenější (i při vědomí přechozích nelichotivých příspěvků).
Z AK si to vykradlo co se hodilo a zbytek vylepšen k šikovnějšímu použití. Oproti AK více obrábění; daň za ty "vymyšlenosti". Asi by ta zbraň stála (výrobně) více jak AK.
Škoda že nebyla dodělaná. Ty nápady navíc mi přijdou chytré. (Jistě, opravdové armádní zkoušky by třeba vynutily úpravy...) Jen mi přijde, že také nemá záchyt závěru po posledním výstřelu?

Uživatelský avatar
Parabellum
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1144
Registrován: 31.03.2009 16:00

04.01.2019 11:56

Re: CZ 2000 Lada

No to by mě taky zajmalo, zda Lada měla či neměla záchyt závěru. To by nám mohli sdělit, ostatní co jí měli v rukou. Větší pracnost ve výrobě by ta puška ve srovnání s AK neměla, pokud by se opravdu podařilo vyřešit závorník bez dodatečného dopasovaní, jako u AK. Odpadnutí teto operace by posunulo seriovost této zbraně o level vejš. A lecos co je na Ladě obráběné, by v seriovce pravděpodobně mohl být "odlitek, výkovek, přesný odlitek" dělat formy a zápustky v době, kdy zbraň ještě řešim spíš prototypově, není finančně obhajitelné a tak se vše řeší spíš třískovým obráběním. Názorně je to vidět na prvních prototypech a přdseriovkách vz.58.

JPP > zaujalo to tvrzení o vaklajícím dustcoveru, to se mi moc nezdá, když se podiváš v kolika bodech je řešeno jeho fixování - vepředu na broušený kolík, vepředu z levé strany pod délce do drážky kamene nosiče hlavně a vzadu takovým U profilem do těsných drážek v uzavíracím kamenu pouzdra závěru, návíc je dustcover po délce spodní hrany vyztužen podélnými prolisy. Oproti řešení na Galilu nebo finských AK, je to nebe a dudy. nehledě na to, že při bližším pohledu na novou AK12 je zjevne kde se patrně rusáci inspirovali :-)

PS: při prozkoumání jejich webu jsem si již dřív všiml, že je Lada nenechávala chladnými ;-)
Přílohy
1.JPG

PředchozíDalší

Obsah fóra / Dlouhé zbraně / Samonabíjecí a vojenské / klony AK

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků