Uživatelský avatar
egerlander
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 715
Registrován: 12.11.2012 19:54
Bydliště: Divokej zapad

22.06.2015 19:01

Re: co neuvěřitelného mně potkalo při přebíjení

Asi to nebude uplne neuveritelne, ale ja to zaregistroval poprve - v baliku strel Lapua Scenar 155gr jsem pobevil (uz druhou) strelu 167gr. Nastesti je vcelku patrne na prvni pohled rozdil, pokud clovek obetuje nekolik vterin vizualni kontrole prebitych naboju. Pravda je, ze to bylo v otevrenem baleni, kde bylo naypano udajnych 400ks Scenaru 155gr. Prodejce uvadet nebudu, nechci nikoho poskozovat, ale necekal bych to. Kazdopadne vzhledem k tomu, ze se pohybuju s 155 uz na hranici cerveneho, i kdyz tlaky na nbc a zapalce ok, pri stejne laboraci pod 167 uz by to nemuselo byt uplne koser. Takze takove varovani pro vsechny, duveruj ale proveruj.

T.

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

25.06.2015 11:12

Re: co neuvěřitelného mně potkalo při přebíjení

Mosaz je difuzně propustná pro vodu, která proniká po hranicích zrn. V důsledku to může vést např. při zmrznutí k rozpadu mosazi. Jinak voda má schopnost snižovat energii nutnou k destrukci například při broušení, drcení (např. skla)- usnadňuje šíření trhlin, podle toho, co píšete, má to nejspíše vliv i u mosazi.

Gangoš
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 361
Registrován: 05.08.2010 13:43
Bydliště: Střílky

05.07.2015 17:35

Re: co neuvěřitelného mně potkalo při přebíjení

Jimrame myslím, že jsi na dobré cestě, ale říkáš tak trochu polopravdy. Nechci dělat přednášku z materiálového inženýrství, ale u těch vyražených zápalkových lůžek to podle mě bude typický případ štěrbinové koroze v kombinaci s mechanizmem zvaným odzinkování mosazi ve vodě. V podstatě jde o druh elektrochemické koroze, která probíhá i v případě, že jsou vedle sebe 2 stejné materiály. Nutné podmínky: stěrbina, voda a typicky žlutá mosaz s >30% zinku, což všechno splňuje vlhkost pod zápalkou v nábojnici.
Zjednodušeně řečeno se lokálně rozpustí mosaz ve vodě, zinek ve vodě zůstane a měď se vrátí do tuhé formy, ale takto nově vzniklá měď bez zinku je pórovitá a drobivá.
Výsledek: totální ztráta pevnosti a mosaz se urve.
Na mikroskopu je taková oblast krásně růžová. :)

Tím ale netvrdím, že to není způsobeno něčím úplně jiným.

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

05.07.2015 21:23

Re: co neuvěřitelného mně potkalo při přebíjení

No proč by ne, je to obojí testovatelné, konec konců by měl být v případě uplatnění tebou popsaného mechanismu lom růžový a měla by se tloušťka zasažené vrstvy projevit jako závislá na čase, tedy ve směru od štěrbiny :)

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků