Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

11.11.2006 18:09

Poznámky o střelbě z pušky.

Způsoby čištění pušky a její udržení v dobrém stavu.

výňatek z knihy kapitána H.W.Heatona, člena anglického střeleckého reprezentačního týmu z roku 1865.

Několik poznámek o metodách čištění pušky a udržení pušky v dobré kondici poté co byla vyčištěna. To si může vyzkoušet jenom ten, kdo na sebe vezme tuto část POVINNOSTI střelce. Je několik způsobů jak čistit pušku po střelbě. Někteří střelci přísahají na jeden způsob, další na jiné. Znám znamenitého střelce který nikdy neprošel obřadem čištění své hlavně. On pouze prožene naolejovaný hadr jednou nebo dvakrát nahoru a dolů skrz hlaveň. Aby zabránil rezivění, zamezí zcela přístup vzduchu do hlavně tím, že ucpe ústí hlavně i otvor zátravky namaštěnou zátkou. Mezi střelci je znám další muž, ať už jako střelec nebo jako vynálezce miřidel, který pouze odstraní namaštěný hadr a pálí nějakých sto ran ze své pušky bez čištění v jakékoli podobě nebo formě. Obě tyto metody jsou velmi pohodlné, ale ani jednu z nich vám nemohu doporučit.

Někteří "muži praxe" zastávají názor, že nikdy nesmíme použít k čištění hlavní vodu, ale pouze olej, dokud není hlaveň čistá. Musím říci, že já s tímto názorem nesouhlasím. Vím zcela jistě, že olej nemůže odstranit všechnu "špínu", zvláště v rozích drážek a při použití oleje se nejspíš mnoho spálených prachových zbytků nažene dolů ke dnovému šroubu.

Já jsem přijal za svou následující metodu a mám zato, že je lepší než jiné. Používám ji několik let k mé úplné spokojenosti. Abych odstranil všechnu špínu,používám horkou vodu a nechám ji protékat skrz zátravku. Poté co je to uděláno, pečivě hlaveň vytřu do sucha (což je samozřejmě věc největší důležitosti). Potom nechám hlaveň asi 1/2 hod. být. Pak znovu dobře vytřu hlaveň suchým hadrem nebo provaznickým konopím. Dále vezmu tenčí železnou tyč, dobře ji ohřeji tak, aby byla hodně horká a zasunu ji do hlavně. To mně zajistí že, bude hlaveň perfektně suchá. Teprve po tomto důkladném vysušení namažu hlaveň malým množstvím oleje. Je samozřejmostí že dále vyčistím pažbu a povrch hlavně, zvláště okolo zámku. Druhý den ráno znovu vytřu hlaveň čistým konopím nebo hadrem. Tím odstraním přebytečný olej a mohu být klidný, že se žádná rez během noci v hlavni neobjeví.

Abychom pušku správně vyčistili, je dobré mít tři druhy olejů. Lněný olej je nejlepší pro pažbu. Paznehtový olej je,jak mohu doporučit, pro hlaveň. Přečištěný ho můžete dostat u mnoha drogistů. Olej dodávaný vládou pro armádu, je rangůnský zemní olej. Tento olej jsem zkoušel ale dávám přednost oleji paznehtovému. Olej používaný na zámek nesmí slepit pohybující se součástky zámku. Jedna kapka na každou část, která se pohybuje, bude dostačující. Nejlepší pro tyto účely je hodinářský olej. Pravděpodobně není nic horšího,než zámek pušky který není v pořádku, protože to je důležitý prvek činný mezi vaší myslí a puškou.

Mám zato, že velké tajemství dobré střelby je v tom, jak člověk vyčistí svou vlastní pušku. Dělá li to dobře, pak je doopravdy mužem dobrým, jemuž bych důvěřoval a na kterého bych se mohl spolehnout.
Další věc,kterou se musíte naučit, když máte pušku čistou, je udržet
ji v tomto stavu. Aby vám vaše spolehlivá a věrná přítelkyně dobře sloužila, věnujte velkou péči a pozornost tomu, aby se k ní nedostala žádná vlhkost! Jakmile se rez dostane do hlavně, utvoří se mnoho malých rozkošných úkrytů pro špínu, ke kterým se žádná metla nedostane.
Já nikdy nedávám pušku do blízkosti venkovní zdi, dokonce ani do skříně která u ní stojí. Po čas střeleckých prázdnin kontroluji stav pušky nejméně jednou za týden.

Dále uvádím recept kapitána Lacyho na ochranu puškových, nebo jiných hlavní během střeleckých prázdnin:

"Sežeňte si silnou dřevěnou skříň (se zámkem a klíčem), jejíž vnitřní rozměry budou vhodné pro umístnění vašich hlavní. Na dno této skříně umístníme přenosnou cínovou nádobu nebo vaničku. Ve vhodné vzdálenosti ode dna připevníme desku s kruhovými otvory, dostatečně velkými, aby jimi prošly zadní konce hlavní. Deska s otvory udržuje hlavně ve svislé poloze. Vyčistěte a vysušte vaše hlavně. Otvor pro zátravku ucpěte pomocí koroptvího pera (brku), nebo jinak. Když máte toto hotové, umístněte své hlavně do skříně tak, aby zadní část hlavní prošla kruhovými otvory v horní desce a ústí hlavní dejte do vaničky. Pak do vaničky nalejte nejlepší paznehtový olej tak, aby ústí hlavní byla ponořena do oleje asi na jeden palec. Když hladina po chvíli poklesne, dolejeme olej na původní hladinu. Nakonec skříň uzavřeme a uzamkneme. Hlavně uložené tímto způsobem nemusíme kontrolovat po celých 6 měsíců."

Já jsem nikdy shora uvedený recept nezkoušel, ale jsem si jist, že bude shledán dobrým.
H. W. Heaton

Bruno
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 1
Registrován: 17.03.2007 17:16

17.03.2007 17:30

Remington 1858 čistenie

Zdravím, potrebujem poradiť ako a čím najlepšie čistiť tento revolver.
Ďalej potrebujem zistiť ako demontovať biciu pružinu a kohútik.
Za rady ďakujem

Uživatelský avatar
BARRY
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2049
Registrován: 13.02.2004 19:47
Bydliště: Český Ráj

17.03.2007 17:51

Jako každý takový. Vyvařit ve vodě s Jarem a nechat uschnout, pak vymést saze a nakonzervovat. Ale pokud nebudeš líný a pohledáš, tak tady takové rady najdeš.

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

17.03.2007 18:02

Pro ty majetnejsi to jde jeste lepe ...

Nejlepe vycistis revolver v ultrazvukove pračce a pak ho vem parnim čističem vaporone a usuš horkym vzduchem a nakonec proplachni kapilarnim olejem a vytri dosucha :D

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

17.03.2007 21:44

Bruno: Na této stránce je vše o rozebrání revolveru:

http://www.thehighroad.org/showthread.php?t=223885

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

20.03.2007 9:54

Bruno: Odšrubuješ lučík, vyšrubuješ boční šroubek a vyjmeš aretaci válce a špoušt. Sundáš střenky, povolíš nápínaci šroub pružiny a vyjmeš ji ven. Vyšrubuješ osu kohoutu a s citem ho zatlačíš dolů až se objeví spodek kohoutu a páčky, co otáčí válcem. Osu této páčky tvoří červík. Vyšrubuješ ho a vyjmeš páčku směrem dolů. Kohout potom vyjmeš směrem nahoru z rámů. Montáž je přesně opačná.


Reklama

Uživatelský avatar
Igrlik
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 472
Registrován: 17.11.2005 22:23
Bydliště: Prešov, SR

20.03.2007 14:30

Re: Pro ty majetnejsi to jde jeste lepe ...

douda píše:Nejlepe vycistis revolver v ultrazvukove pračce a pak ho vem parnim čističem vaporone a usuš horkym vzduchem a nakonec proplachni kapilarnim olejem a vytri dosucha :D


...ale môžeš použiť aj hyperpriestorový megaklíner s ultrasenzuálovým adaptabilným modulom, bariérovým pasivátorom a superlubrikačnou mikrozónou... :) :P :D

Čištění předovek je v tomto vlákně

Uživatelský avatar
Bulls.eye
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1047
Registrován: 09.07.2006 17:11
Bydliště: Brno

06.05.2007 7:09

Kdo máte zkušenosti s nerezovým New Army - je skutečně nutné ho po každé střelbě komplet rozebírat a čistit?
Já včera jednoho pořídil a původní majitel povidal, že kompletní rozborku dělal jen jednou za čas a na zbrani není vidět, že by jí to nějak uškodilo.
Ne že bych byl línej ho pokaždý rozebírat a čistit, chraň bůh - pro mý mazly jen to nejlepší :D , ale spíš si řikám jestli ten kvér nebude zbytečně dostávat na p*del když bych ho co tejden nebo čtrnáct dní rozebíral...

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

06.05.2007 8:42

Pořid si šroubovák, co nebude kurvit šroubky a není problém to rezebrat 2x denně. Jen s citem a rozumem, at si nerozlomíš přítlačná perka.
Černý prach produkuje moc tuhých splodin, takže čištění a mazání je vcelku nezbytnost po každé střelbě a i během ní (osa válce).

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

06.05.2007 8:53

bratránek ho myje v myčce, bez gripů....... pak prostříkne olejem a složí....

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

24.05.2007 22:15

totalni cisteni

Tak se priznavam, ze uplna ocista meho Remingtonu mi zabrala rovne dve hodiny. Vsechno co slo, tak jsem sundal, rozsrouboval, vykoupal ususil a znova poskladal ...
jo a k tomu asu 0,5L cerveneho Vavřinečka ... :oops:

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

25.05.2007 12:34

Ano tak to má být, spojit příjemné s příjemným. :lol:

Anžto nemám perkuse, používám při čištění Frankovečku nebo Veltlínek :oops:

Sorry za OT.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

25.05.2007 13:41

Když jsem měl svůj první perkus, taky jsem to tak dělával... Dnes jsem vyplnil střeva vazelínou a promývám jen lauf a buben. Celkovou očistu dělám tak 1x do roka...

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

25.05.2007 22:03

ale ono to taky zavisi na tom, co od te zbrane chces ... pri rekreacnim strileni by mi asi bylo jedno, jestli mi drhne bordel na spoustovem ozubu ... ale kdyz se zabyvas ciste tercovou strelbou kde se hraje o milimetry, tak to hold musis obcas poradne vykoupat, cele a poradne!!!

briegel
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 16
Registrován: 14.02.2007 23:42
Bydliště: Prachatice

29.05.2007 22:47

Re: totalni cisteni

douda píše:Tak se priznavam, ze uplna ocista meho Remingtonu mi zabrala rovne dve hodiny. Vsechno co slo, tak jsem sundal, rozsrouboval, vykoupal ususil a znova poskladal ...
jo a k tomu asu 0,5L cerveneho Vavřinečka ... :oops:



:D :D A nejvíc času ti zabere ten Vavřineček ne?Já čistím svýho Remingtona,upozorňuju originál,se kterým závodně střílím,po každým střílení.To znamená,že ho komplet rozeberu vyndám i pistony a čistím.Ale moje zásada je že u revolverů nikdy vodu do laufu.Ten čistím Wédéčkem.A aby sly pistony snadno vždyky sundavat,tak závit omotám teflonovou páskou.Přeci jsou to jen mazlíčci a těm je třeba se věnovat.Takže moje čištění po závodech ( 3 až 4 zbraně) mi trvá asi tak 2 až 3 hodiny

Uživatelský avatar
douda
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 58
Registrován: 20.01.2004 16:49
Bydliště: Mladá Boleslav

31.05.2007 21:47

čas na čištění

STARÁ PRAVDA: JAK DLOUHO STŘÍLÍM, NEJMÉNĚ TAK DLOUHO I ČISTÍM!!!

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

08.01.2008 16:11

Čištění předovek.

Tohle téma jsem tu nikde nanašel.Možná jsem ho přehlédl.
Jak čistíte perkusní pistole?Zítra budu jednu vlastnit tak potřebuji trochu poradit.Díky

Uživatelský avatar
staM
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1300
Registrován: 29.12.2006 23:12

08.01.2008 18:00

Solidně zpracovaná stránka o čištění předovek:

http://sk.westerners.cz/predovky/cisteni.htm

Existuje i několik specialních přípravků na rozpouštění zplodin hoření č.prachu.
V každým případě čistit co nejdřív po střelbě!
Naposledy upravil staM dne 30.12.2008 21:21, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 633
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

09.01.2008 7:01

najlepsie je cistenie horucou vodou s Jarou, potom vsetko vysusim horucim vzduchom s fenu... najme hlavne pusiek treba dokonale vyfukat horucim vzduchom cez otvor na piston, potom prestreknem WD-ckom, pripadne natriem nejakym zbranovym olejom... velmi dobry je konzervacny olej od f.Kluber, a to Klubersynth MZ 4-17... pouziva ho aj NATO na konzervaciu zbrani.. neviem co stoji ani kde sa da zohnat, ostalo mi v robote z nejakych testov asi litrik, tak ho pouzivam...

pavelp
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 26
Registrován: 06.11.2007 21:41

09.01.2008 9:25

Já to taky dělám jarem, zbraně položím do nádoby s vařící vodou a jarem, nechám dlouho povařit cca 20 minut, zbraň se prohřeje a po vytažení se voda odpaří, krom pistonů, ty mám zvlášť i s válcem, samozřejmě ve stejné nádobě.
Mezitím zahřeji v druhé nádobě olej, jakýsi ani nevím odkud ho mám. Po vyvaření vyčistím a dám zbraň do horké olejové lázně, nechám cca 5 minut a vytáhnu, nechám okapat. Válec , hlaveň a další přístupné věci protáhnu hadrem a použiju konzervační prostředek na zbraně, obyčejný tetragun, osvědčil se mi, po cca 10 letech jsou perkuse jako nové a to jsou v trezoru ve velkém chladnu a v zimě studené tak, že když je vytáhnu do tepla, tak se orosí.

Další

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků