Luky
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 221
Registrován: 02.11.2006 21:00
Bydliště: Plzeň

30.05.2010 20:09

Re: Čištění předovek.

Léta čistím horkou vodou a jarem a na zbraních nemám sebemenší korozi. Každý má najeté to své. Samotná horká voda stačí taky. Jde o zvyk.

mathew_01
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 09.07.2010 22:45
Bydliště: Piestany

15.01.2011 20:29

Re: Čištění předovek.

zdravim, pani. viem ze cistenie laufu sa tu preberalo 100x, ale mam par otazok. po strelbe prelejem hlaven (hawken rifle) horucou vodou s jarou, ako je uvedene vyssie, riadne ju vydrbem handrou aj bronz. kefou. najskor ide cierny bordel do vody (byberam laven a je nad piston - ten vyberam tiez ponorena vo vode+saponat), handra je cierna, potom zacne ist hrdzava voda a handra na vyteraku je vyrazne hrdzava, neskor cista, ked to prejdem kefkou, je tam zas kopu bordelu. cistil som to takto asi hodinu a stale bez zmeny, treba este dlhsie? ked uz ide cista handra a prebehnem hlaven kefou, tak je zas kopa sajrajtu. nakoniec po vysuseni som strekol do hlavne balistol a ked som ho rozotrel handrou, tak bola ako z komina :?: postupne ale cista. opakuje sa to vzdy. uz so myslel ze je to tym olejom, ale po WD je to iste. flintu zvyknen v skrini kontrolovat cca 1x za tyzden ci nieco nekvitne a zaroven aj hlaven pretiahnem olejovou handrou. vzdy byva cista, tak ma zaraza ta hrdza pod nanosom spalin. je tam prirodzene ako korozia po strelbe? pusku cistim tak 2-3 hod po strielani. dik.

Uživatelský avatar
mondo
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 201
Registrován: 22.08.2006 8:57

15.01.2011 21:33

Re: Čištění předovek.

môj recept: pumpujem teplu jarovú vodu v hlavni pomocou brokového vyteráka, (koniec hlavne je vo vedre s vodou). Až kým ide z diery na piston "čistá" voda, prelejem hlaveň vriacou vodou, tá rýchlo vyschne, strieknem Balistol, pretiahnem čistou handrou, potom tou handričkou od Balistolu pretriem povrch hlavne, a je to. Rýchle a 100% účinne.

Uživatelský avatar
Jim11
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1049
Registrován: 22.03.2007 14:12
Bydliště: Znojmo

15.01.2011 21:57

Re: Čištění předovek.

Rezavou vodu ani hadr od rzi jsem nikdy při čištění předovky nezažil. Možná ti ji prodali narezlou a pořád se něco otírá. To by ale musela být rezatá fest. Jinak čistím podobně jako mondo. Hlaveň ale mažu nakonec zbrojním olejem. Ale to je v podstatě jedno. Zhruba práce na 15 minut. To, že čistíš pušku několik hodin po střelbě nemá na nic vliv. Za tak krátkou dobu ti nic nezrezaví, navíc ten sajrajt co tam po střílení zůstává je vlastně mazivo se zplodinami.

mathew_01
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 31
Registrován: 09.07.2010 22:45
Bydliště: Piestany

16.01.2011 20:20

Re: Čištění předovek.

no ved aj ja som si myslel, ze to nemoze za tak kratku dobu hrdzaviet a hlavne korodovat :D

triska
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 278
Registrován: 14.04.2009 16:05
Bydliště: Kutná Hora

16.01.2011 21:48

Re: Čištění předovek.

Něco podobného jako Mathew_01 jsem měl s Ardesou - Hawkenem taky.
Vždycky po sebelepším vyčistění jsem nějaký hnědý bordel na dně našel.
Jsem notorický čistič,takže špatným čištěním to snad nebylo.
Po cca 500 ranách,tedy cca 15 akcích to přestalo.
Já jsem to vyhodnotil jako zbytky brynýrovací lázně v dnovém šroubu.
Při svícení do hlavně jsem viděl takové hnědé svinstvo i v rozích drážek.
Ale časem to přestalo.
U Pedersolky to bylo taktéž, avšak pouze 3 x od té doby naprosto čisto.


Reklama

Zipíno
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 45
Registrován: 17.01.2007 20:03
Bydliště: okr. Kolín

02.02.2011 19:54

Re: Čištění předovek.

Moje zkušenost s Kentačkou od Ardesy (nemá vyndavací dnový šroub) tahle: po prolití horkou vodou prolévám rozpálenou hlaveň technickým lihem - absorbuje vodu a velmi rychle se odpaří. Poté samozřejmě hlaveň prostříknu olejem.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

02.02.2011 21:20

Re: Čištění předovek.

Dnový šroub jde určitě demontovat ale určitě ne kvuli čištění.

Zipíno
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 45
Registrován: 17.01.2007 20:03
Bydliště: okr. Kolín

03.02.2011 9:22

Re: Čištění předovek.

Vzhledem k tomu, že je velmi utažený a za výběžek dnového šroubu je přišroubovaná hlaveň do pažby mám obavu, že bych ho povolil jen jednou a hlaveň by šla kukat.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

03.02.2011 14:44

Re: Čištění předovek.

Tak nějak, doma, hasákem a obyč. svěrákem to raději nezkoušet. Jak jsem psal, kvůli čištění to není potřeba.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

03.02.2011 18:23

Re: Čištění předovek.

K něčemu se přiznám. V dávných dobách mých prvních zkušeností s oficálními replikami (první funkční předovku jsem si vyrobil v patnácti :wink: ) jsem se na Kentucky od Ardesy taky pokoušel vyšroubovat dnový šroub.Po několika marných pokusech a namáčení v kdejakém sajrajtu mi došlo, že někdo mohl uvažovat trochu jinak a drum je našroubovaný do onoho šroubu.Vytočit drum a povolit dnový šroub už byla hračka.Od té doby mám třetí předovku a nikdy už jsem nepotřeboval koukat skrz celý lauf.
Opravdu není třeba, odmontuju šroubek a piston, žíněným kartáčkem rozpumpuju v kyblíku s horkou saponátovou vodou, propláchnu proudem horké vody.To opakuju dokud neteče z otvoru po pistonu čistá voda. Po vyschnutí stříknu konkor, protáhnu hadříkem a hotovo.

Uživatelský avatar
Fandaks
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 642
Registrován: 07.05.2006 21:43

04.02.2011 0:44

Re: Čištění předovek.

Těm, kteří musí aspoň jednou v životě vidět svůj dnový šroub také z druhé strany, by se mohl hodit tento klíč s dlouhou pákou-třeba jako inspirace. Materiál čelistí je Micarta.
Přílohy
plugwrench-3.jpg

Hadrburg
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 102
Registrován: 31.01.2009 23:12

08.02.2011 21:36

Re: Čištění předovek.

Nevím zda to souvisí s čištěním nebo mazáním, ale mám problém, že zhruba po 30-35 ranách se mi puška ucpe s největší pravděpodobností oblasti mezi drumem a hlavní nebo mezi pistonem a drumem (tam se mnohdy během střílení vytvoří taková krusta). A pak se to opakuje už po každé další ráně. Takže celkem opruz.
Problém je, že nevím čím to je.
Mám dvě hypotézy.
1) Může to být nečím při čištění. Měním druhy konzervačním olejů (Konkor, Brunox, WD, něco od Remingtonu a nepomáhá to. Zkouším promazávat drum, nepromazávat, ale furt blbý.
2) Může to být mazáním (zřejmě nekvalitní hovězí lůj, sádlo + trochu vosku) a to tomu asi napovídá, protože v minulosti s tím problémy nebyly. Víceméně se mi zdá, že potíže jsou od doby, kdy jsem začal po každé ráně hlaveň vytírat a tím zřejmě bordel tlačit ke spojení s drumem. Při určitém množství se zřejmě otvor ucpe a je po střílení. Problém však je v tom, že při vytírání hlavně mi to trefuje, takže se mi k předchozí metodě nechce vracet.
Máte s tím někdo zkušenosti? Existuje řešení?

Uživatelský avatar
Black Powder
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1153
Registrován: 17.12.2006 1:13
Bydliště: Velká Morava

08.02.2011 21:45

Re: Čištění předovek.

Hadrburg píše:Víceméně se mi zdá, že potíže jsou od doby, kdy jsem začal po každé ráně hlaveň vytírat a tím zřejmě bordel tlačit ke spojení s drumem. Při určitém množství se zřejmě otvor ucpe a je po střílení. Problém však je v tom, že při vytírání hlavně mi to trefuje, takže se mi k předchozí metodě nechce vracet.

Odpovedal si si sam. Ten spalny bordel je tvrdy a uz nespalitelny, takze ked sa tam nazhromazdi, zacne sa spravat ako klapka, prefuknut to ide, ale iskra uz neprejde.
Takze nevytierat a mat dobre mazanie. Mozes vsak skusit sposob, ktory pouzivaju elitny strelci, teda ze strelu zatlacaju s vytieracim flastrom, tym padom je priestor pod naplnou vypaleny a cisty a strele vytres drahu pri nabijani.

triska
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 278
Registrován: 14.04.2009 16:05
Bydliště: Kutná Hora

08.02.2011 22:05

Re: Čištění předovek.

Svatá pravda.....
Také jsem na to narazil . Navíc hadr se neustále zasekával v hlavni.
Řešil jsem to tak, že po protažení hlavně jsem dal na prázdno jednu zápalku na profouknutí.
To samozřejmě je trochu drahý a na závody se to nehodí. :(

Trocha jsem vylepšil mazání,a na čištění při střelbě kašlu .
Nejvíc s tím pomohla záměna hlavně s drážkami o hloubce 0,24 mm na hloubku 0,1 mm a přechod na Realy.
Dále pak stejná precize při nabíjení- stejně namočené flastry, stejně namazané Realy .....
Jakmile se něco měnilo, stálo to za ....

Do 40 -50 ran nic nevytírám, když střílím dál, protáhnu to mosazným kartáčem, vysypu uhlí a pak dám zápalku na prázdno.

Uživatelský avatar
bufallo
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 635
Registrován: 14.08.2007 6:28
Bydliště: Slovakia

01.07.2011 17:38

Re: Čištění předovek.

tak toto je uz naozaj "silna kava"...
http://www.zbrane-dave.cz/products/gun% ... 990%2c-kc/
http://www.davide-pedersoli.com/scheda- ... eaner.html
wapka od Pedersoliho... :lol: :lol: :lol: za tu cenu nieje co riesit.... :mrgreen:
Obrázek

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

01.07.2011 21:12

Re: Čištění předovek.

zaujímavý nápad s parou, ale sú aj lacnejšie domáce naparovačky za cca.40€ ktoré domáci kutil upraví do pol hodiny... napr:
Obrázek

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

27.10.2012 22:51

Re: Čištění předovek.

Jako nováček přihodím malý zlepšovák pro čištění nábojnic perkusních zadovek.
Už mne zubní kartáček omrzel, protože čím více nábojnic tím větší otrava to může být.
Až jednoho napadne že klasická předovka je co se týká čištění daleko pohodlnější :wink:
Vyčistí se flinta a hotovo. U zadovky po flintě následuje další čištění nábojnic, a když jich je hodně tak ... :?
Nakonec mne napadlo použít kartáček v aku-šroubováku. Točí to pomalu takže to nestříká do okolí, navíc je to pohodlnější a rychlejší než ten zubní kartáček. Podmínkou je akušroubovák se sklíčidlem, nebo vyrobit redukci.
Viz foto:
PICT4723.jpg

PICT4722.jpg

Pavlik
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 275
Registrován: 12.12.2010 18:20

28.10.2012 16:05

Re: Čištění předovek.

A proč je čistíš i vevnitř a tak složitě? Zatím nikdo neprokázal zvýšenou přesnost
nebo výkon vyčistěné nábojnice vevnitř nebo i zvenku. Raději strávím více času střílením než čištěním. Já je vymyji
v teplé vodě s jarem a po uschnutí hodím do vibračky a hotovo.

TomSmith
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 206
Registrován: 09.09.2012 12:52

29.10.2012 16:27

Re: Čištění předovek.

No to je možná tím že nemám tu vibračku ;-)
Ona z toho po projetí tím kartáčkem leze docela špína, i když jsou nábojnice hned po výstřelu vhozeny do vody s čistidlem. Než ze střelnice dorazí domů tak se v té vodě docela protřepou, ale stejnak toho pak kartáček vymele docela dost.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Black Powder

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník