Uživatelský avatar
marish
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 19.07.2009 16:14
Bydliště: Liberec

02.12.2011 9:01

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

To DeadMan: Jaký motorový olej konkrétně?

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

02.12.2011 10:24

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Kdysi mi zbyl Castrol Magnatec polosyntetika co mám do auta a zrovna jsem neměl čím mazat tak jsem to vyzkoušel a ono to funguje už víc jak rok tak tím mažu všechno a je to skoro zadarmo (z litrovky mi ubylo sotva půl deci za tu dobu) :wink:

Uživatelský avatar
marish
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 65
Registrován: 19.07.2009 16:14
Bydliště: Liberec

02.12.2011 13:54

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Jasně, ale co je to za třídu, 15W40? Motorový oleje mi nebyly doporučeny, závěr jede moc rychle. Spíš prý nějaký hustší převoďák...

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

02.12.2011 16:22

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

už jsem doma tak ti to můžu říct naprosto přesně je to 10W-40 a věř tomu že je rozhodně hustší než ty předražené fajnové olejíčky ve sprejích které se běžně používají

vše mi s tím šlape jak motorová pila i při nízkých teplotách :twisted: ale je fakt že jsem zatím nezkoušel nechat to ležet někde hodinu v mínus deseti ale třeba letos se to povede protože jsem začal střílet na venkovní střelnici :wink:

ogy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 475
Registrován: 04.11.2007 21:23
Bydliště: Ostrava

04.12.2011 17:03

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

DeadMan píše:No joo no když vy si kupujete hodinové strojky tak to se pak nedivte že to nejede a je to háklivé na olejíček a nedej bože když se tam dostane smítko prachu :D ja mám flinty na tvrdou práci né na stříleni ve sterilním prostředí ...to jen ty AR-15 jsou nějak přecitlivělé a náchylné k onemocnění :wink:

Zkus někdy zajít mezi lidi, v nejbližší době např. na Hodonickou pušku 18.12. a ony tě ty dementní komentáře o tvrdé práci, smítku prachu a přecitlivělosti samy přejdou během jediného dopoledne...

A k tématu - mazání dlouhých je háklivější, než u krátkých. Onen zelený Brunox se mi zdá výborný právě proto, že nevysychá, moc necestuje, je relativně řídký a hlavně neváže bordel.

Uživatelský avatar
ufo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4035
Registrován: 05.07.2006 14:16
Bydliště: Brno www.maxrounds.com

04.12.2011 17:34

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Jak jiste vsichni co s dlouhyma semi-auto strili a nemaji je jen na honeni ega vi, pozor s olejem.
Olej je fajna vec, ale kdyz to prezenete, vypadate jako prasata po prvnim zasobniku.
V S12 mam vazelinu. CLP nebo zel. Brunox teprve pri dlouhych zimnich vecerech vyzkousime.....


Reklama

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

04.12.2011 17:37

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Tohle vlákno je samozřejmě o čištění tak by jsme si mohli ujasnit i to která dlouhá zbraň je na to více háklivá a to opravdu nemůžeš popřít že to jsou jednoznačně zbraně typu AR-15 oproti klonům AK nebo Sa vz. 58. a pokud mi chceš tvrdit opak tak mě napadá jen to že lidi utratí nehorázné peníze (samo chápu že sport to vyžaduje když chce člověk vítězit) a pak je štve když v nejméně vhodném okamžiku něco selže což já osobně jsem u AK nebo 58 zatím nikde neviděl (ani osobně ani na videu) krom marketingového pokusu CZ o prosazení CZ 805 kde se jako něco seklo u 58.

Z AK nebo 58 budeš střílet mnohonásobně déle bez čištění než z AR-15 která vyžaduje důkladnější údržbu kterou zdůrazňují i instruktoři od Magpul proto tady padla narážka na to že motorový olej u AR-15 asi není to nejlepší.

Jinak sorry pokud se tě to nějak dotklo (nebylo to myšleno osobně a ani nemohlo protože netuším kdo tu s čím střílí pokud se o to přímo nezajímám) ale občas si rád rýpnu do lidí co dají za jednu pušku víc jak já za tři přičemž Saigy (nevlastním) se vyskytují i na IPSC a nezdá se mi že by byly nějak výrazně pozadu (nemám na mysli top soutěže) :wink:

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

04.12.2011 19:24

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Věčná diskuse že? Jasně, protože každý preferuje něco jiného a vždy se řídí tím, kolik toho vystřílí. Mazání je také nekonečné téma, ale můžete vymýšlet co chcete, pro samonabíjecí zbraně neexistuje nic lepšího, než všem známý, polosyntetický motorový olej, je úplně putna, zda se jedná o krátkou či dlouhou zbraň.

A čistění? No, když dáte v lese na honu dvě rány, tak stačí protáhnout hadrem a dobře poslouží i to WDčko, jenže po nějakých 30ti a více ranách plášťovaných střel se opravdu začnete bavit. Tady pak je třeba použít solventy a to zpravidla opakovaně, než se podaří vývrt hlavně opravdu vyčistit. O těch blbostí jak stačí protáhnout hlaveň "handrou", bych mohl napsat knihu. Viděl jsem zbraně, takzvaně perfektně vyčistěné, ze kterých by se i mouchy poblily.

Ten, kdo střílí často a hodně, ví o čem mluvím a také ví, že vyčistit takový lauf, může být klidně zábava na celý týden. Samozřejmě za použití poměrně drastiských chemických přípravků, ono to totiž jinak nejde. Ale chytráci, jak rádio, to protáhnou hadem s Wédéčkem a je to libově čistý.

A vůbec nejlepší jsou blbci, co se domnívají, že nějaký ten otěr po zbytku pláštích, vlastně vůbec nevadí.

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

04.12.2011 19:45

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Tak nevím já dám teda když už vytáhnu nějakou pušku na střelnici minimálně 80 až 120 ran FMJ. A jsem asi blbec co čistí jen WD40 a kartáčem a posléze vytěrákem (to samé aplikuju na Glocky) ale z jedné kosy kterou mám už víc jak tři roky nějaká ta tisícovka padla a nepozoruju nějaký negativní vliv. Je pravda že je to jen kosa co snese vše a vzhledem k tomu jak je přesná od výroby tak lze asi těžko pozorovat nějaké změny ale zas bych to tak neprožíval. Ono prostě záleží o jakou zbraň se jedná (střeva), jaké má výrobní tolerance k čemu je určená a co se od ní očekává. Mě to prostě stačí tak jak jsem to popsal výše. Nestřílím soutěže typu IPSC ikdyž LOS pušku bych si rád někdy skusil protože mě baví dynamická střelba pokud by byla v blízkém okolí OV a já se to někde dočet ale na to kolik toho vystřílím se na 70m do alfy stále svým tempem trefím. Možná pokud bych střílel více tak bych zjistil že mé schopnosti přesáhly schopnosti kosy ale asi bych i tak nebyl schopen určit zda můj způsob čištění byl pro tuto zbraň nevhodný.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

04.12.2011 20:10

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Mrtvola: nikdo netvrdí že jsi blbec, jen prostě nemáš tušení co to znamená "čistá flinta" :wink:

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

04.12.2011 21:12

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Asi jo no ale moje flinta funguje i tak spolehlivě :D

tak si dej terč na puškovou vzdálenost
4m :D

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

04.12.2011 22:22

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Co se týká hlavně tak je také rozdíl jestli je hlaveň tvrdě chromovaná,nerezová nebo klasika C ocel,myslím z hlediska čištění,z toho chromu to jde snáze a kategorickým prohlášením že nejlepší na mazání krátkých i dlouhých samonabíječek je polosyntetika se musím usmát. Nevím jak u dlouhých, nemám žádnou samonabíječku , ale mně se nejlépe osvědčuje u pistole mazání všech pohyblivých ploch práškovou MOLIKOU vetřenou do suchého povrchu. Po mnoha desíthách tisíc ran není patrné opotřebení,spoušťák chodí máslově,je jedno zda je zima nebo horko, nemá tam co ztuhnout, a hlavně se na zbraň nelepí povýstřelové zplodiny které s tuky či oleji tvoří brusnou pastu.To je moje zkušenost a nikomu ji nevnucuji.

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

04.12.2011 22:35

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Pokusil bych se debatu posunot trochu dál a zeptám se ač sám takovou zbraň nevlastním ale zajímá mě to. Pokud tu je někdo kdo má ve svém arzenálu současnou moderní samonabíjecí odstřelovačku (je to vpodstatě taky flinta že :D ) a tím nemyslím zrovna SVD jak a čím to čistí a maže protože na tyhle pušky jsou kladeny ty největší nároky hlavně na maximálni přesnost i spolehlivost a tady bych řek že "přehnaná" péče je jistě na místě. Je tu někdo takový kdo by se podělil o své zkušenosti? protože tohle už je promne skutečná věda a alchymie.

Uživatelský avatar
DeadMan
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 963
Registrován: 13.02.2009 7:51
Bydliště: Slezsko

05.12.2011 8:16

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Mám na mysli něco jako třeba Heckler & Koch SLB 2000 Target 308 nebo Heckler & Koch MR 308. Jedna je zrovna v inzerci tak by se mohl kolega podělit o to jak nejlépe pečovat a takovouto zbraň samozřejmě z jeho pohledu aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Uživatelský avatar
jiml
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 249
Registrován: 21.05.2007 17:07
Bydliště: PRAHA

06.12.2011 21:24

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

navip: Hele Ivane, když jsem psal o motorové plosyntetice, tak jsem měl samozřejmě na mysli použití do drážek závěru. Usmívat se samozřejmě můžeš čemu chceš a pokud se ti osvědčila nějaká molyka, tak proč ne, používej k plné spokojenosti i nadále. Já píši o jednoduchých funkčních věcech, které jsou v praxi stoprocentně použitelné pro každého, a to bez úsměvu :evil:

S chodem spoušťáku to má houby společné, tak proč o tom píšeš? A že by olej vytvářel spolu se splodinami střelného prachu brusnou pastu, tak to slyším poprvé :D Hele Ivane, nejsi ty tak trochu lidový vyprávěč, takové běžně potkávám na střelnici? Ale mám je rád, jsou to kámoši :lol:

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

07.12.2011 10:34

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Karbon s olejem ma urcite brusné učinky jen nevým jak zásadní .

PaF
 
Příspěvky: 1519
Registrován: 30.01.2007 21:54
Bydliště: Brno

07.12.2011 12:03

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Muzu teda rict, ze ja patrim mezi ny neznabohy, co necisti, dokud vec funguje. Saiga mi takhle fungovala asi 3 roky. Vzdy jen hadem protazeny lauf.
Po cca 3k vystrelu mi najednou zacaly chodit strely na plocho uz ve 20m, coz byl horror.
Pravdou je, ze jsem pak flintu cistil cele odpoledne, drazky tam nejak chybely a objevily se az po pouziti brutalni chemie :D
A vnitrek byl plny "brusne pasty". Pist totalne zapeceny, nebyt na vojne, asi bych to cisteni i vzdal.

Ted uz zase vse slape, jak ma. Takze zase za 2-3 roky :lol:

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

07.12.2011 18:07

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

jiml píše:navip: Hele Ivane, když jsem psal o motorové plosyntetice, tak jsem měl samozřejmě na mysli použití do drážek závěru. Usmívat se samozřejmě můžeš čemu chceš a pokud se ti osvědčila nějaká molyka, tak proč ne, používej k plné spokojenosti i nadále. Já píši o jednoduchých funkčních věcech, které jsou v praxi stoprocentně použitelné pro každého, a to bez úsměvu :evil:

S chodem spoušťáku to má houby společné, tak proč o tom píšeš? A že by olej vytvářel spolu se splodinami střelného prachu brusnou pastu, tak to slyším poprvé :D Hele Ivane, nejsi ty tak trochu lidový vyprávěč, takové běžně potkávám na střelnici? Ale mám je rád, jsou to kámoši :lol:

Docela jsi mne překvapil,tvé dosavadní příspěvky se mi zdály seriozní.Molika R je obchodní název pro jemně mletý sirník molybdeničitý MoS2 a je to materiál s nejnižším koeficientem tření,používá se například na ošetření lisovacích nástrojů aby se neopotřebovaly a aby to šlo lehce.Také s ním lepší výrobci střel ošetřují pláště některých přesných střel a prodávají i sady pro molikování střel ve vybračních pračkách na Nbc. Nanesena na odmaštěný kovový povch,dobře drží a zajišťuje dokonale kluzný chod. Takže s ním mám ošetřené nejenom drážky závěru ale i celé spoušťové ústrojí a hlavně spoušťový ozub a protože se jedná o suchý prvek tak tam nemá co v zimě ztuhnout.Klikni si do Guglu heslo MOLIKA a třeba se ještě něco dovíš, i kde se dá koupit.
Když se podívám na délku příspěvku který jsem ti věnoval, tak asi máš pravdu s tím lidovým vypravěčem :D

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

07.12.2011 18:31

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

zpět k čištění vývrtu.
Zkuste někdy na hadřík na vytěráku přidat kousek asi tak 2x2 cm netkané textilie perlan.Pak kápnout CLP a protáhnout laufem.
Sám jsem byl překvapenej.

navip
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 24.09.2010 14:37
Bydliště: okr.Český Krumlov

07.12.2011 18:37

Re: Čištění, mazání a konzervace dlouhých zbraní

Čím :?:

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků