Uživatelský avatar
xjam
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 68
Registrován: 28.10.2007 22:42
Bydliště: Uherský Brod

23.03.2011 17:26

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Tož chlapi jasné, že mi z krochny ten olej nekape :D Ale i to minimum, co tam zůstalo, dokázalo ten lak naleptat. Takže příště konzervovat víc "do sucha" :)

Uživatelský avatar
AndrewCZ
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 52
Registrován: 15.01.2011 19:27
Bydliště: Praha

25.03.2011 3:45

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Včera jsem si přečetl tohle vlákno a chtěl bych přidat pár zkušeností jak čistím svojí pistoli SIG Sauer P239 9mm Para.

Videa o čištění zbraně:

1) na webu SIG Sauer je tzv. Maintenance Guide, kde jsou videa popisující rozebrání, čištění, kontrolu a mazání zbraně http://www.sigsauer.com/CustomerService ... uides.aspx

2) na youtube je video populárního uživatele Nutnfancy jak čistí svého glocka
http://www.youtube.com/watch?v=-fx0-hMFako

Co používám:

- Mazadlo+čistidlo v jednom Pro Shot 1 Step Gun, které jsem si přelil do menšího dávkovače jednotlivých kapek
- Kovovou tyčku s madlem na kterou šroubuji ovečku, protahovací trh, nylonový a meděný kartáček
- Kartáček měděný a nylonový, lze použít i zubní kartáček
- Nastříhané čtverečky látky (menší na protahování hlavně, větší na zbytek zbraně)

Jak čistím já:

Tak předně, nepřeháním to. Zbraň mám proto abych s ní střílel. Obvykle jí čistím jednou týdně i pokud s ní střílím vícekrát za sebou. Zabere mi to asi 20 minut. Jednou měsíčně když mám náladu, tak si s ní pohraju i hodinu, vyčistím jí pečlivě a to včetně zásobníků. Také sundám gripy abych měl lepší přístup k čištění rámu.

Běžné základní čištění probíhá následovně:

Na stůl si dám použitý velký papírový terč abych si nezašpinil okolí. Zbraň zkontroluju, pak rozeberu na základní části, tj. rám, závěr, hlaveň, vodící tyčku vratné pružiny, vratnou pružinu a zásobník. Střelivo dám mimo stůl.

Vezmu olej a nanesu ho kouskem látky nebo ovečkou dovnitř hlavně aby mohl působit, nechte působit min. 10 minut. V mezičase vezmu nastříhané kousky látky, nakapu na ně olej a vyčistím jimi rám, následně závěr, nakonec tyčku vedoucí pružinu a samotnou pružinu. Nakonec jdu na hlaveň. Hlaveň projíždím nejprve nylonovým kartáčkem asi 10x sem a tam směrem od komory k ústí. Pak natočím kousek látky na nylonový kartáček a projedu tím hlaveň 2x. Pak napíchnu kousek látky na bodák a projedu tím hlaveň asi 2x. Čistotu hlavně zkontrolu proti světlu. Na konec vyčistím hlaveň zvenku naolejovaným kouskem látky. Vrstva oleje musí být taková abych nikde netekl olej, ale zase aby byl viditelný otisk prstu. Co olejovat? To co se leskne.

Když je hlaveň špinavější použiju navíc měděný kartáček. Občas použiju měděný nebo nylonový kartáček na odolnější nečistoty na rámu či závěru. Většinou ale stačí kousek látky a olej. Občas použiju látku namotanou na šroubováku abych vyčistil kolejničky na rámu a závěru a další hůře přístupná místa. Namotal jsem si černou elektrikářskou pásku na kovovou tyčku kterou se projíždí hlaveň. Zaprvé se hlaveň pří kontaktu neodře, ale hlavně kovová tyčka neklouže, když mám mastné ruce.

Na konci čištění zbraň složím a udělám funkční kontrolu. Tj. stáhnu závěr dozadu a pustím ho. Pak v single action režimu stisknu spoušt ale podržím jí. Pak opět stáhnu závěr dozadu, pustím závěr a spoušt povolím (mělo by to cvaknout). Pak stisknu spoušt v DA režimu. Pak stáhnu závěr dozadu a zachytím ho na záchytu závěru. Stisknu záchyt závěru aby šel závěr dopředu. Pak vypustím kohout přes "decoking lever" (vlastnost pistolí SIG). Pak vložím zásobník a zkouším zda drží v šachtě. Pak zmáčknu tlačítko na vysunutí zásobníku, zdali vypadne vlastní hmotností. Tím je kontrola u konce. Zabere to minutu :-) U některých pistolí např. Glock, 1911 se něco bude testovat jinak či vůbec.

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

25.03.2011 11:17

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Cca 1 za rok rozdělám své 4 Glocky na hlavní části.Ze závěru vyndám uderníky a všechno pověsím do myčky.Program Intesiv 75 Stupnů.Za 2,5 hodky je vše čisté bez spalin a nečistot.Po vyndání je vše horké voda se sama vypaří.Ocelové části lehce máznu vložím zápalníky a složím.Není už čas rozdělávat zbraně na součástky.Dělám už pár let.

Uživatelský avatar
albert
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 455
Registrován: 11.05.2009 17:34
Bydliště: MB

25.03.2011 11:45

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Jaké preferuješ tablety :mrgreen: ? Dáváš i leštidlo :?:

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

25.03.2011 11:48

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Takovou tu tabletu co se dává i se sáčkem a má červený střed.

Uživatelský avatar
PetrL3
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 604
Registrován: 28.03.2010 13:12
Bydliště: Praha

25.03.2011 11:50

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

xjam píše:Včera jsem tím Gun remedy čistil... a dnes koukám jako puk. Náboj, co byl v komoře a přišel do styku se zbytkem toho přípravku, měl naleptaný lak na zápalce. Normoš to červeně barvilo :( Tak si říkám, jestli to rozpouští ten lak, může to pak navzlínat kolem zápalky dovnitř?


Tenhle lak na zápalce naleptá úplně cokoliv. I když ho jen utřeš třeba papírem, tak ho sundáš. To nebude agresivitou čistidla.


Reklama

Uživatelský avatar
DaveG17
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 396
Registrován: 23.01.2007 22:52
Bydliště: Ostrava

25.03.2011 12:26

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Glock1719: že se dává do myčky Bore Snake, to už jsem viděl, ale narvat tam rozložený kvér mě zatím nenapadlo :) Máš to vyzkoušené i s něčím jiným, než s Glockem? Já čistím především 1911 a tam mám obavu, že by po něčem takovém chytla lišku :D

Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

25.03.2011 13:09

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Jediné co chytá lišku jsou mířidla Truglo.Ale hned olej a jsou ok.Zatím tam byly jen Glocky.

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

05.04.2011 19:08

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Mám takovej blbej dotaz - zdá se mi, že když zbraň (1911) naolejuju, tak za den dva nošení (cca 4-6h denně) ve vnitřním opaskovém pouzdře je všechen olej pryč. Zdá se mi to nebo ne?

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

05.04.2011 19:30

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

a máš zamaštěnou prdel? :)

Uživatelský avatar
dydla
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 648
Registrován: 16.12.2004 14:18
Bydliště: Kolín

05.04.2011 20:19

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

2Tada : a nemažeš to vodou ? (už jsem fakt nevěděl jakou větší blbost napsat na tak popisované a přitom jednoduché téma jako je čištění krátké ) .

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

05.04.2011 20:41

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

alfonss píše:a máš zamaštěnou prdel? :)


Jo, špinavej jsem od toho vždycky řádně...

Vodou to nemažu, mám Rem Oil od Remingtonu.

Uživatelský avatar
alfonss
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5573
Registrován: 22.11.2005 20:24
Bydliště: Brno-venkov

05.04.2011 20:55

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

tak namaž jen styčný plochy mezi ráme a závěrem, jemně prstem namaž hlaveň v místě, kde přichází do styku s bushingem, kapku oleje na disconector, kapku na řetízek, 3 kapky na vedení vratné pružiny a zbytek bouchačky nech suchej a nebudeš od toho jak čuně :)

Tada
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 701
Registrován: 15.09.2010 18:53

05.04.2011 21:32

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

NECITUJU tesne predchazejici! ufo

Přesně tak to dělám... No, ono se to vždycky vypere :D

gunzone
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 179
Registrován: 25.07.2010 22:54
Bydliště: Ostrava

05.04.2011 21:48

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Já jsem problém s mazáním a čištěním vyřešil jednoznačně ... už mě nebavilo být neustále zasr** od oleje a už nějaký ten pátek používám na všechno jen a pouze tzn. čištění, mazání a ochranu proti korozi CLP čko. Kimber šlape jak hodinky, kosa taky. Žádný problém. To co se vozí z venku je dost darda, ale je tady i český výrobce CX Professional. Je to pecička za poloviční prašule.

Uživatelský avatar
Hieronymus
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 17.01.2011 20:05
Bydliště: Valašské Meziříčí

22.04.2011 10:52

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Co říkáte na občasný názor, že nejrůznější kovožrouty na bázi amoniaku určené k čištění vývrtů hlavní od zbytků olova, mědi nebo tombaku neznatelně užírají i hlaveň? Mám Robla Solo MIL, u kterého se píše, že oceli neškodí, ale delší použití nebo nedbalé vyčištění od přípravku může způsobit mikrokorozi v důsledku solí, které při reakci vznikají.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

22.04.2011 18:24

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

když po tom co máš protáhneš lauf patchem s 2 kapkama breaku free tak nevznikne nic, já to tak u některžých laufů dělám.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

26.04.2011 12:53

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Přesně jak píše KALL, prostě to potom normálně namaž. Pokud seš extra opatrný, tak to normálně ještě po tomto čištění vyčisti olejem, tedy nakapej CLP, pořádně promaž, nech půl dne stát, vysuš do sucha a znova namaž.....

Uživatelský avatar
Hieronymus
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 17.01.2011 20:05
Bydliště: Valašské Meziříčí

27.04.2011 9:25

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Díky, takhle nějak bych to asi i sám intuitivně udělal. Jen se v těch chemických serepetičkách nevyznám, tak se radši zeptám zkušených, že jo. 8)

Uživatelský avatar
Hieronymus
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 33
Registrován: 17.01.2011 20:05
Bydliště: Valašské Meziříčí

30.04.2011 12:24

Re: Čištění a údržba krátké zbraně

Ještě by mě zajímaly vaše zkušenosti ohledně odstraňování staré konzervační vrstvy. V půlce května bych si měl dovézt uloženku, která kdo ví jak dlouho ležela v NZ-skladu Bundeswehru. Když jsem ji měj v ruce, byla na ní mírně lepkavá vrstva zaschlého čehosi, co smrdělo podobně jako Konkor. Říkal jsem si, že bych ji důkladně propláchl a vyčistil technickým benzínem, namazal vrstvou Break free CLP, nechal uležet a pak vytřel. Napadá vás něco jiného? Vím, že jsou na to spešl prostředky, ale nechci nic takového kupovat kvůli jednomu použití.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník