DVS
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 10
Registrován: 30.01.2017 1:00

31.01.2017 15:54

Re: Chování na střelnici

Dave1354:
A jeste k tomu riziku vybijeni. Domnivam se, ze neni vetsi. Vybijes pouze jednou, ranu jistoty vsak musis dat pri kazde manipulaci, tedy vicekrat.
A z opacneho konce, kdo neni schopny bezpecne vybit v prostoru pro to urcenem tak alespon strela skonci v tom barelu a ne nekdy ve stene/strope u stavu. Tvuj predpoklad, ze je lepsi nevybijet by platil, kdyby takovy nesika zbran na strelnici po celou dobu nevytahl z pouzdra, coz je nesmysl - prisel tam strilet, ze.

pelanj
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 372
Registrován: 06.02.2014 18:53
Bydliště: Okres Beroun

31.01.2017 16:00

Re: Chování na střelnici

Quirinus: Souhlas. Já měl za to, že se bavíme o situaci na střelnici, kde se potkávají neznámí lidé. Už jsem zažil trénink, kdy jsem koukal do hlavně - ale bylo to, jak píšeš, po jasné vzájemné kontrole.

DVS: Kdybys to napsal takhle hned, tak jsem nenapsal to, co jsem napsal. Jinak není u mě nijak neobvyklé, že zbraň na nošení během pobytu na střelnici vůbec nevytáhnu z pouzdra, jelikož třeba zrovna mám náladu střílet jenom dlouhou.

A vůbec mám pocit, že se to zbytečně točí dokola. Zbraň, se kterou jakkoliv manipuluji na střelnici je buď zkontrolovaná a vybitá, nebo míří do bezpečného prostoru.

Mimochodem, v USA mají na hodně střelnicích požadavek, kdy člověk pro střelbu s tasením z pouzdra musí projít bezpečnostní kurz na dané střelnici. Bez toho ho člověk, co dozoruje střelby nemilosrdně vyhodí.

dave1354
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 50
Registrován: 18.09.2015 7:58

31.01.2017 16:02

Re: Chování na střelnici

Mrtvej člověk není riziko, ale důsledek. Pravděpodobnost (jejímž synonymem pojem riziko je) naopak JE výsledným číslem hypotetických úvah a abstraktních konstrukcí.

Já nevím, jak jinak to mám vysvětlit. Člověk, co by po střelnici chodil a padaly by mu z rukou zbraně (mimo stav, kde se to třeba stát nějakou fakt blbou náhodou může ale právě díky tomu, že jde o stav a tedy by se tam neměli lidi ,,motat'' jako v herně je riziko zranění minimalizované), na ni nepatří. Nehledě na to, že takovýmu člověku těžko budu věřit, že zbraň skutečně vybil. Nehledě na to, že i kdyby tu zbraň stokrár vybít chtěl a stokrát to udělal, může se furt stát, že tam ten jeden blbej náboj zůstal. Stalo se to mockrát a ještě se to mockrát stane.

Asi se neshodnem. Jádro je v tom, že já vidím větší pravděpodobnost průseru na místě, kde se všichni budou srocovat a vybíjet, při odchodu nabíjet, předpokládaje že to bude někde u vchodu (kde jinde taky), ne v ,,bezpečí'' betonovejch stavů.. než nechat je prostě ať si v klidu dojdou ke stavu, kde jsou SAMI, a tam ať si vybíjí a nabíjí a hází zbraní po zemi (žertuju). Prostě je to o jedno místo, kde se manipuluje se zbraní míň. Prostor okolo těchto míst je stejně tak nebezpečnej, jako kterýkoli jiný místo, kde se zrovna nachází pár lidí s kvérem. A je F U K, jestli jsi tem lidem předtím přikázal, ať ty kvéry vybijou! Pořád je to stejně nebezpečný místo. ,,Trošku'' logice navzdory, ale tady maj prostě zbraně výjimku :)

To pravidlo z USA mi přijde správný.

EDIT - - ještě to zkusím po lopatě. Člověk míří na člověka zbraní. Na zdi visí cedule ,,VŠECHNY ZBRANĚ VYBÍT!". Jaká je pravděpodobnost, že po stisku spouště vyjde rána? Odpověď: vždy 100%. Je to takle lepší?
Naposledy upravil dave1354 dne 31.01.2017 16:05, celkově upraveno 1

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

31.01.2017 16:02

Re: Chování na střelnici

když už ta zbraň bude za popsané situace padat nabitá, bude padat stejně na stavu, protože jinde nabitá padat nemůže, jinde s ní střelec totiž nemanipuluje. A pokud bude padat na stavu, je zcela irelevantní, jestli je nebo není na střelnici povolené nošení, protože na stavu jsou zbraně nabité tak nějak z důvodu návštěvy střelnice... Takže i když zakážeš nošení, kvér na stavu někomu může padnout. A to s úplně stejnou pravděpodobností pro případ zákazu i povolení nošení na střelnici.

Nošení na střelnici, tak jak tu o něm byla řeč, je uvažováno jako nošení skryté a tudíž takové, kdy člověk se zbraní nemanipuluje a nosí ji tak, že není vidět. Pokud by se rozhodl takový návštěvník střelnice, že bude z nošené zbraně střílet, veškerá manipulace se zase odehrává na stavu, případně v jiných prostorách k tomu určených, kde se s nabitými zbraněmi manipuluje tak i tak.

Jelikož se ta diskuse tak trochu cyklí, zdá se mi, tak asi nemá cenu, přesvědčovat se tu navzájem o tom, kdo má nejvíc pravdovější pravdu. Za mě to pravidlo považuji opravdu k zamyšlení, natož bez prostoru k vybití, ale zároveň ho při návštěvě střelnice respektuji, protože já tam jsem na návštěvě, prostě nevezu nic ve stavu nošení (a ano, je to ujetý, protože zrovna když táhnu kvéry, čekal bych, že po mně někdo může mít chuť skočit).
Naposledy upravil Froggg dne 31.01.2017 16:06, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

31.01.2017 16:03

Re: Chování na střelnici

dirty harry 629 píše:Nevím proč se furt bavíme o normálním českém " šprajcování se ".
Je přece úplně normální, že když se najde majitel střelnice a dá na vědomí všem přicházejícím návštěvníkúm že je zakázán vstup na jeho střelnici s nabitou zbraní, tak že se tomu vysoké procento lidí odmítne podřídit, a bude o tom rozpisovat romány....a ten debil majitel co si on vlastně dovoluje parchant něco podobného od nás slušných lidí vynucovat!! Měl by nám být vděčný zmetek jeden že mu na tu jeho posranou střelnici ještě někdo chodí že?



Bavíme se tu o pravidlech, o bezpečnosti, o řádech a také o tom, jestli by nestálo se nad některými pravidly znovu zamyslet a nevyřadit je. A to v přátelském duchu :) No a pak přijde někdo, kdo chce očividně morazlizovat a začne přitom používat sprostá slova. To mi přijde až roztomile vtipné :)

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

31.01.2017 16:08

Re: Chování na střelnici

Teď mě napadla taková věc.Možná by bylo dobré na střelnicích zakázat nabíjení všeobecně a to i přímo před střelbou a během střelby.Člověk by přišel na stav,pověsil terč,nějakou chvíli tam postál,pak by terč sundal zaplatil a šel domů.Věřím že bezpečnost na střelnicích by se zvedla o stovky procent!Navíc by tím člověk výrazně ušetřil za náboje a i terč by bylo možno použít opakovaně. :wink:


Reklama

DVS
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 10
Registrován: 30.01.2017 1:00

31.01.2017 16:12

Re: Chování na střelnici

Andy.rybar:
Nabijet nepotrebujes, mas preci nabito vzdy kdyz beres zbran do ruky:)))

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

31.01.2017 16:24

Re: Chování na střelnici

DVS píše:Dave1354:
A jeste k tomu riziku vybijeni. Domnivam se, ze neni vetsi. Vybijes pouze jednou, ranu jistoty vsak musis dat pri kazde manipulaci, tedy vicekrat.


Pokud platí, že manipulace se zbraní implikuje pravděpodobnost nehody, tak musíme nutně přijmout, že každá další manipulace pravděpodobnost nehody určitě zvýší. S tím se prostě nedá nic dělat :)

DVS píše:Nabijet nepotrebujes, mas preci nabito vzdy kdyz beres zbran do ruky:)))


Výborně, konečně se v něčem shodnem :)

Ještě k tomu padání zbraní - Něco jsem už odstřílel, hodně střelců jsem i vychoval, ale co si vzpomínám, tak upadnutí zbraně jsem ještě nezažil. Jsem šťastný člověk :)
Naposledy upravil sadrokarton dne 31.01.2017 16:30, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
andy.rybar
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 961
Registrován: 15.08.2011 20:30
Bydliště: Liberec

31.01.2017 16:26

Re: Chování na střelnici

4 DVS
A z čeho tak usuzuješ?Já jsem tohle nikdy neřekl.Pokuď je zbraň moje a je vybitá tak je prostě vybitá takže se k ní budu chovat jako ke zbrani vybité a opačně když je moje zbraň nabitá tak je prostě nabitá a já se k ní budu chovat jako k nabité.Problém nastává když se mi dostane do ruky zbraň která moje není,v obchodě,"ošahávání" kolegovy zbraně na střelnici(samozřejmě s jeho svolením) atd.V takovém případě považuji každou zbraň za nabitou dokud se sám nepřesvědčím o opaku s vyjímkou případu kdy je mi zbraň podávána bez zásobníku a s otevřeným závěrem či vyklopeným válcem.

DVS
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 10
Registrován: 30.01.2017 1:00

31.01.2017 16:43

Re: Chování na střelnici

Andy.rybar:
Ne ty ne, ale nekteri jini uzivatele zjevne ano:) Sdilim tvuj nazor, rozlisuji zbran nabitou a vybitou.

DVS
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 10
Registrován: 30.01.2017 1:00

31.01.2017 16:48

Re: Chování na střelnici

Saudaukar:
A uvedomujes si, zes to nezazil prave diky velmi prisnym pravidlum - jedno z nich je treba povazovat zbran za vzdy nabitou a tak se k ni chovat ac je to logicky nesmysl. Nechapu, proc se pak daleko logictejsimu pravidlu jako vybita zbran tak branis. No nic, uz jsem se vyjadril, vic to tu plevelit nebudu:)

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

31.01.2017 16:58

Re: Chování na střelnici

DVS píše:Andy.rybar:
Ne ty ne, ale nekteri jini uzivatele zjevne ano:) Sdilim tvuj nazor, rozlisuji zbran nabitou a vybitou.


DVS: klidně jmenuj, já se k tomu hrdě přiznám. Můj mozek je malý a tak je pro mě jednodušší rozlišovat jen jeden stav zbraně - nabitá. A to jak u svých zbraní, tak u cizích. :)

DVS píše:Saudaukar:
A uvedomujes si, zes to nezazil prave diky velmi prisnym pravidlum - jedno z nich je treba povazovat zbran za vzdy nabitou a tak se k ni chovat ac je to logicky nesmysl. Nechapu, proc se pak daleko logictejsimu pravidlu jako vybita zbran tak branis. No nic, uz jsem se vyjadril, vic to tu plevelit nebudu:)


To, že jsem to nezažil, spíše přikládám tomu, že jsem byl u nových střelců pozorný a řídil se hlavně těmi čtyrmi pravidly. Určitě to nebylo tím, že jsem se řídil nějakým dvacetistránkovým návodem na použití střelnice, rozpoznával a pamatoval stav "nenabité" zbraně, případně manipuloval v místnosti s nějakými dalšími deseti lidmi s "nenabitou" zbraní :)

edit: ještě jednou k té logice, slibuju opravdu naposledy - Pokud přijmeme, že zbraň je vždy nabitá, tak tvůj "logický nesmysl" nemůže nastat. A pak tvoje "daleko logičťejší pravidlo" nikdy nenastane :)

dave1354
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 50
Registrován: 18.09.2015 7:58

31.01.2017 17:22

Re: Chování na střelnici

Začínáte mě teda celkem překvapovat.

Pokud teda ,,rozlišuješ nabitou a vybitou zbraň'', tak moje otázka zní, jak se liší chování k té a k té zbrani? Krom toho, že z té vybité předpokládám nestřílíš...

Toto mi hlava nebere. Každá zbraň je nabitá a hotovo. U mě teda toto platí do doby, dokud není oddělená hlaveň od závěru..samostatnou hlavní si tedy můžu mířit kam chcu a na samostatným rámu můžu mačkat spoušť klidně do zblbnutí. Jinak prostě NE a NE a NE ani kdybych tisíckrát vytáhl zápalník.

Speciální případ je sušení; ale to je prostě režim, kdy mířím někam, kde bych prostě tu eventuální díru ,,snesl'' .. tj nikdo by nepřišel k úhoně.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

31.01.2017 19:38

Re: Chování na střelnici

No, hezky se to tu rozjelo... :lol:

Nejprv napíšu, že chápu snahu amíků zjednodušovat pravidla na co nejjednodušší a že těm 4 pravidlům rozumím. Na druhou stranu je to o něco složitější...

Rozhodně podepíšu, že ke každé zbrani je dobré z principu přistupovat jako k nabité a u těch cizích to platí 2x...

XXXXXX
To mi připomíná jednoho myslivce co mi dal kulovnici na nastřelení, v pouzdře s nábojem v komoře, nataženým napínáčkem a zajištěnou pojistkou a pak se strašně divil, že se mi to nelíbilo... :mrgreen:
XXXXXX

Nicméně, musím být schopen rozlišit v jakém stavu zbraň mám a podle toho se k ní chovám.

Pokud nosím, tedy mám zbraň v pouzdře na těle, mám náboj v komoře (to osobně považuji za nabitou zbraň) - podle amíků stav 1 ( nebo 2 podle kohoutu).

Pokud ji mám doma, "po ruce" tak náboj z komory vyndávám a nechávám plný pouze zásobník ve zbrani - podle amíků stav 3.

Pokud zbraň měním a jednu ukládám do trezoru a druhou beru, tak dávám nabité zásobníky stranou - ukládám je zvlášť.

Ve stejném stavu mám zbraně co s nimi lovím, tedy prázdné a plné zásobníky uložené zvlášť.

Zbraně které nenosím a beru je jednou za čas na střelnici ukládám s prázdnými zásobníky. Pokud se zbraní suším, mám zásobníky plné školních nábojů. Pokud zbraň čistím, mám zbraň i zásobníky prázdné.

Čili logicky, prostě nemám stále zbraň nabitou a to "ani jako"... A podle toho se k ní chovám.

Jinak k tomu pojmu "stále nabité zbraně" a jejich režimu na střelnici. Nikdo doufám nebude rozporovat, že by nebyl happy, kdyby někdo vedle něj cpal na střelnici do kufru nabitou štechtovku (libovolnou pistoli) nebo dlouhou malorážku, kde jsou na spoušti 2 deka a nemá žádnou pojistku, s tím že přece na střelectví.cz psali, že zbraň má být stále nabitá. :mrgreen: Tak to prostě není... 8)

A pokud ten 20 stránkový návod na použití střelnice byl myšlen na ten můj výplod, tak snad jen toliko, že to nikomu necpu... 8)

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

31.01.2017 20:30

Re: Chování na střelnici

Jpp: Promiň, od úvodu jsem to špatně podal. Šlo mi jen o to, aby ta opravdová bezpečností pravidla byla co nejstručnější, tedy ty čtyři, a aby byla na začátku a nejvíc tučně. Protože jinak to bude složité, pro začínající střelce obzvlášť. Pokud se někdo obětuje a čtivou a poutavou formou, při použití básnického střeva, sepíše Etický kodex, tak je to samozřejmě báječné a je třeba mu poděkovat. Děkuji

Ono totiž ač se některá pravidla zdají triviální, tak jejich praktická aplikace zabere určitý čas na zažití. Stejně tak člověk často potřebuje čas na pořádné promyšlení i jasných věcí. Pak často vyjde najevo, že i složitější situace lze vyřešit pomocí základního pravidla a ta další dovysvětlující omáčka je spíše na obtíž.

Jinak to totiž skončí tak, že se vyrobí složité konstrukce za účelem mít život jednodušší. A to je nesmysl. Logický :)

Atukamix
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 5
Registrován: 25.04.2016 10:52

04.03.2017 1:28

Re: Chování na střelnici

Na střelnici nemířím na ostatní a v místě vyhrazeném jako SAFE PLACE nemanipuluju, co tu dál řešíme?

Jimram
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 338
Registrován: 19.10.2013 21:00

05.03.2017 4:26

Re: Chování na střelnici

Tady poblíž je střelnice s jedním stavem na dlouhé, to znamená, že se objednáváte na konkrétní hodinu, kdy je střelnice volná. Jste tam sami či v domluvené skupině. Pokud tam je člověk sám, nikdy bych tam nenechal třeba vybitou pušku na stavu a nešel od ní k terči třeba 150m. Zajistím, vybiju a s puškou na řemenu k terči... . prostě mám raději zbraň pod kontrolou.
Jinak není od věci u holátek vyžadovat chování na střelnici podle vojenských předpisů.

Předchozí

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zřizování a provoz střelnic, manipulace a chování na střelnicích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků