Uživatelský avatar
glock1719
 
Příspěvky: 8116
Registrován: 10.04.2006 14:12
Bydliště: Uherské Hradistě

23.01.2017 20:37

Re: Chování na střelnici

Ještě bych tam dal větu:
Jsem sebekritický a nadávám každé stupidní video na Sociální sítě.
Pokud ano nechám předem shlédnout někoho povolaného.
Ps: ne kolegu co to točil s váma.

Uživatelský avatar
pavlos55
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 73
Registrován: 20.01.2013 14:02
Bydliště: Vyškov

23.01.2017 20:48

Re: Chování na střelnici

Etický kodex chování na střelnici s dovolením tisknu a deportuji na střelnici. Po cca dvaceti letech se vracím ke střelbě s pistole (střílel jsem aktivně broky) a vracím se jako správný holub na střelnici, kde jsem začínal, neb dobří holuby se vracejí. To se ještě musela vystřílet třída, aby si člověk mohl koupit zbraň. Zatím se tam žádné excesy nekonají, je to malá klubová střelnice.
Pro všechny případy a pro začínající střelce k dispozici k přečtení.

Uživatelský avatar
Petzold
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2837
Registrován: 11.12.2006 18:40
Bydliště: Sudetenland

23.01.2017 23:22

Re: Chování na střelnici

JPP, skvěle a díky. S dovolením bych to taky použil, případně pokud budeš souhlasit, tomu tady vyčleníme nějaké důstojné místo.

Pokud můžu navrhnout nějaké doplnění:

Jdeme střílet. nebo Co je nevhodné

- Střelnice není ZOO. Pokud se nejedná o závody, někteří střelci nemusí být nadšeni, když se jim při střelbě nepozorovaně přikradete za záda do bezprostřední blízkosti a pozorujete je. Zvláště, když se neznáte. Ve vhodné chvíli pozdravte a slušně se zeptejte, zda jim Vaše přítomnost nevadí.

Po celou dobu střelby někam ke třetí odrážce zespodu :

Neohrožujte ostatní. Pokud např. přebíjíte a hodláte experimentovat s výrazně překročenými prachovými navážkami, testovat střelbu jednotnou střelou s různými druhy zahrdlení na brokovnici, hodláte zkoušet pistoli ze které jste včera pilníkem odebrali 20 dkg materiálu, případně chcete používat střelivo starší než jsou Vaši rodiče, vyberte si na střelišti co nejvzdálenější místo od ostatních.


Střelba na kovové terče, druhá odrážka: "jak byly navrženy".

Haness
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 256
Registrován: 29.09.2008 17:18
Bydliště: Brno

24.01.2017 8:54

Re: Chování na střelnici

Sokar: tuším že se tvé příhody vztahují na jedné nejmenované střelnici v JM kraji. Bohužel z této střelnice mám za poslední dobu taky několik negativních zkušeností, ale jak tu píše řada lidí je to obraz současné společnosti.

Průkaz na střelnici jsem měl v roce 2008 a znovu jsem si ho udělal minulý rok. Hned po příchodu jsem koukal jak střelnici hezky opravili, samozřejmě že jsem tam potkal hned první návštěvu (p)aka která byla taky hrozně tacticool s tím že hlavní chlapík poučoval ostatní co a jak. Nenapadlo je nic jiného než si dát malé kovové terčíky do drátěných stojánků na nově vydlážděnou linii 25 m a střílet do nich z pistole a brokovnice.

Bohužel se mi taky stalo stala příhoda s bezpečností v opačném gardu. Střílel jsem v krajním stavu z malorážky na 50 m a když jsem nabíjel tak jsem si všimnul že je kolega u terčů na 25. Když jsem vystartoval co blbne tak mi odvětil že střílím přesně a že bych ho přece netrefil....

Tam je jediná možnost tyto lidi vykázat v okamžiku kdy nejsou správci a zapsat to do návštěvní knihy, případně na tyto lidi upozornit jednatele klubu, konec konců z návštěvní knihy hned víš kdo to byl a jeho číslo průkazu.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

24.01.2017 12:19

Re: Chování na střelnici

OK, za návrhy k doplnění děkuji. Zakomponuji to až bude chvilka a vydám druhou verzi...

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

24.01.2017 13:23

Re: Chování na střelnici

to Decoy: No a já tohle, jak říkáš "Základní pravidlo bezpečnosti", naprosto nechápu a pokládám za úplný nesmysl.

Kdo stanovil, že je to "Základní pravidlo bezpečnosti"? Na základě čeho bylo toto "Základní pravidlo bezpečnosti" zavedeno?

Zkrátka se mi nelíbí, když někdo přejímá nesmysly do řádů jen proto, že se to tak přeci "dělá" a že to je přeci "jasný". Přitom to je úplná blbost :)

Takže ano, pochopit to nedokážu, ale horší je, že se najdou i takoví lidé, kteří by mi i za to brali zbroják a zbraně.

Ale jsem trošku OT, omlouvám se


Decoy píše:to sardaukar
V provozních řádech střelnic, které znám, je ustanoveno pravidlo, že zbraň se nabíjí až na střeleckém stanovišti, po povelu nabíjet, a ze stanoviště se odnáší zase vybitá, po kontrole. Je to základní pravidlo bezpečnosti. Většina návštěvníků se chce ze střelnice vrátit domů živa a zdráva nemůže lustrovat každého příchozího, jestli je skutečně takový borec jak se tváří, když tam mává s nabitým kvérem. Dodržování tohoto, ale i řady jiných pravidel je projevem ohleduplnosti a respektu k ostatním. Kdo to nedokáže pochopit, kdo není ochoten respektovat pravidla, nemá na střelnici co dělat a asi by ani neměl mít zbraň.
Naposledy upravil sadrokarton dne 24.01.2017 13:53, celkově upraveno 1


Reklama

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

24.01.2017 13:44

Re: Chování na střelnici

Ten google je skvělej, rovnou mi nabídl video na toto téma :)

https://www.youtube.com/watch?v=GjOlxpqABcU

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

24.01.2017 13:49

Re: Chování na střelnici

@sardaukar

Nemyslím, že si sám, kto to vidí rovnako. U nás mám sk. A, na nosenie.
Zbraň nosím nabitú, v puzdre na opasku, skrytú pod oblečením.
Prídem na ľubovolnú strelnicu, prilepím si terč, posuniem si ho, resp. odídem na požadovanú vzdialenosť, zbraň vytiahnem z puzdra a strieľam.
V mojom prípade nevidím ani ten najmenší dôvod na nejakú ďalšiu, absolútne zbytočnú procedúru pri manipulácii so zbraňou.
Dostrieľam, doplním zásobník, kvér do puzdra, zbalím si veci a odchádzam.
Zbraňami sa na strelniciach nevhodne oháňajú skôr rôzny tacticool/old-school týpci s nadrozmernými range-bagmi, ktorý než sa dostanú k streľbe samotnej, tak tomu predchádza x-úkonov, kde by mohlo potenciálne prísť k možnému ohrozeniu okolia. Bez ohľadu na vek.

Pokiaľ ide o správanie samotné, tak dotyčného nespratníka umravním v rámci možností čo najskôr, než by niečo vyviedol.

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

24.01.2017 14:09

Re: Chování na střelnici

Přemýšlel jsem nad tvými argumenty.

Zásadní rozdíl vidím v tom, že na ulici, či doma jsi se svojí zbraní sám a nestřílíš z ní, takže rozhodnutí a zodpovědnost je 100% ve tvých rukou.

Na střelnici obvykle nejsi sám. Jsi součást nějakého procesu, kde někdo nastavil bezpečnostní pravidla provozu a za ten provoz nese odpovědnost. Stačí si pročíst zákon a zjistíš, co vše je správce střelnice povinen a za co nese odpovědnost.

Ano, pokud to bude jak to popsal kolega, tedy tak jak chodím po ulici přídu, ze skrytého nošení dám dva, tři zásobníky, doplním a odcházím, tak si to dovedu představit. Tedy za předpokladu, že jsem na stavu sám a rozhoduji si zda střílím ze skrytého nošení, či nikoliv...

To co už si třeba nedovedu představit je, že mám odloženou nabitou zbraň na stole, když jsem u terčů, ale to bych asi hledal zbytečné excesy což nechci...

Přes 20 let s věnuju IPSC, kde platí striktní pravidla pro manipulaci se zbraněmi, zásobníky a střelivem v prostoru střelnice a za těch 20 let nepamatuji kromě jednoho excesu nějaký problém, kdy by se někdo postřelil, či ohrozil své okolí. Proto možná ta zkostnatělost, či jak to někdo nazval :mrgreen:

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

24.01.2017 14:10

Re: Chování na střelnici

Tak světlo světa spatřila verze 02 8)
Přílohy
Základy slušného a bezpečného chování na střelnici v02.pdf
(256.14 KiB) 470 krát

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

24.01.2017 15:06

Re: Chování na střelnici

Nemohu souhlasit jpp.

Za sebe a svoji zbraň jsem zodpovědný vždy já a nikdo jiný, nehodlám a ani nemůžu přenášet své povinnosti na správce střelnice. Tak jako policisté nejsou zodpovědní za nehody běžných občanů (tedy většinou :), tak správce nemůže být zodpovědný za mé chování a to bez ohledu na to, co je kde napsáno.

A také: Pokud tedy v řádu apriori ke všem přistupuju způsobem "jste neschopný/všehoschopný pitomci", tak se přeci nebudu vystavovat dalšímu nebezpečí manipulace při vybíjení a nabíjení zbraně tímto "neschopným/všehoschopným pitomcem" v mém okolí, jak správně poznamenal lovec_1. Toto "základní bezpečnostní pravidlo" bezpečnost žádným způsobem nezvyšuje, spíše bych řekl naopak.

Hlavním problém je, že se u nás nepropagují ty opravdová základní bezpečností pravidla, přitom jsou jen čtyři. Namísto toho jsme zahlcení nesmysly tohoto typu.

http://concealednation.org/2013/11/the- ... un-safety/

Pokud jste na závodech neměli žádnou nehodu, tak to možná nebylo kvůli té unload and show clear mánii, ale třeba také proto, že správně zacházíte se zbraněmi :) Ale to už moc spekuluji, stejně jako ty.


edit: Napadla mě báječná myšlenka - Mohly by ty čtyři základní bezpečností pravidla výše viset hned na úvodní stránce střelectví? :)

Uživatelský avatar
jpp
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 2136
Registrován: 12.01.2012 0:57
Bydliště: Tam kde zítra již znamená včera...

24.01.2017 15:28

Re: Chování na střelnici

Já Ti rozumím. Myslím ale, že se bavíme o dvou různých věcech.

Ano, nepochybně jsi zodpovědný za své chování i na střelnici. O tom žádná.

V čem ale pravdu nemáš, to je věc odpovědnosti správce střelnice, kterou mu ukládá provozní řád a zákon.

Za sebe třeba říkám, že pokud by jsi s něčím takovým přišel, tedy že budeš mít po celou dobu pobytu na střelnici nabito, tak s tím nebudu mít jako správce problém, za podmínky, že budeš mít zbraň po celou dobu buď v ruce, nebo v pouzdře, nebudeš ji nikde odkládat a budeš ji nosit skrytě, samozřejmě s tím, že střílet budeš jen ve chvíli kdy budou střílet ostatní.

Jinak se mi vybavila jedna scéna z oblíbeného filmu. Myslím, že to pravidlo bezpečnosti je jen jedno: 8)
Přílohy
IhC7t2N.jpg

dfgdsster
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 73
Registrován: 11.08.2014 19:03
Bydliště: Praha

24.01.2017 15:36

Priznam se, ze momentalne mi neni jasne, jak dodrzet pravidlo "vstup na strelnici pouze s vybitou zbrani", kdyz jdu na tu strelnici strilet se zbranemi, ktere nosim, a nikde pred vstupem na strelnici neni prostor pro manipulaci. Prikladem muze byt Avim. Tam je cedule s citovanym pravidlem pred vstupnimi dvermi, co si vybavuji, coz by tedy teoreticky melo znamenat, ze nez pujdu na strelnici, tak se stavim na verejnych zachodech, abych vybil? Nebo mam vybijet u toho pultu, kde zapisuji prichozi a kasiruji odchozi (ale to uz jsem vlastne na strelnici), nebo jak? Nikdy jsem tam zadnou takovou manipulaci nezaznamenal. Nebo jsem se blbe koukal a treba vsichni vybijeji v klubovne, nez jdou na stav? A kdyz jdou ze strelnice, tak paskuji zase nekde na zachodech? Nebo v te klubovne (cili v prostoru strelnice)? Jake s tim mate zkusenosti?

Uživatelský avatar
sadrokarton
 
Příspěvky: 296
Registrován: 10.09.2006 9:22
Bydliště: Praha

24.01.2017 15:40

Re: Chování na střelnici

Dle zákona správce střelnice toto:

§ 55
Správce střelnice
(1) Správcem střelnice je osoba odpovědná za bezpečný provoz střelnice a může jím být jen fyzická osoba starší 21 let, která je nejméně 3 roky držitelem zbrojního průkazu skupiny B, C, D nebo E.
(2) Správce střelnice je povinen
a) při výkonu funkce nosit viditelně označení správce střelnice stanovené provozním řádem střelnice,
b) zajistit přístupnost provozního řádu střelnice,
c) zajistit ostrahu střelnice v souladu s provozním řádem,
d) zajistit, aby střelbu na střelnici prováděla jen osoba, která je k tomu oprávněna,
e) zastavit střelbu na střelnici v případě ohrožení života, zdraví a majetku a
f) oznámit bez zbytečného odkladu příslušnému útvaru policie zranění nebo usmrcení osoby při provozování střelnice.

http://zakony-online.cz/?s125&q125=55

V čem nemám pravdu?

Jinak s tím jedním pravidlem souhlasím, ale to by nás ty mediální hyeny roznesly na kopytech, obzvlášť pokud by si vyhledaly, z kterého našeho oblíbeného filmu to pochází :)

cipis
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 528
Registrován: 02.06.2012 19:14
Bydliště: blízko Brna

24.01.2017 15:41

Re: Chování na střelnici

Ale tak to snad ani nikdo nemyslel, že by se nechala odložená nabitá zbraň. Spíš jde o to, co popisoval kolega z SK. Přijdu s nabitou zbraní u pasu, dotáhnu další zbraně, střílím třeba pušky, ale furt mám u sebe u boku nabitou pistoli. A když se začne střílet pistole, tak ji třeba použiji nebo vezmu jinou. Ono je to i logicky špatně, přesně jak popisuje kolega. Dojde někdo s nabitou, jde ji vybít a je tam už více činností momentálně neznámého člověka. A při jakékoliv činnosti může udělat chybu, na rozdíl od "spící" pistole za pasem. Kterou případně tahá až při střelbě. Určitě nikdo nemyslel nechat nabitou zbraň na stolku a jít k terčům.
Jo, jinak tu nelogičnost dotáhli trochu k dokonalosti na jednom inspektorátu, kde mají cedulku "zbraně předkládat vybité atd." a další "zákaz manipulace se střelivem a zásobníky atd. v celé budově". Naštěstí tam teď už posledně přestěhovali vybíjecí zařízení k záchodkům a určili prostor, tak už tam jde bezpečně vybít a i nabít.

Froggg
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 94
Registrován: 16.10.2014 12:35

24.01.2017 16:04

Re: Chování na střelnici

Já si myslím, že tohle "jedno ze základních pravidel" tak úplně nepočítalo se skrytým nošením, když vzniklo. To pravidlo totiž, když si odmyslím možnost nošení, dává naprosto smysl. Naopak v něm smysl nevidím, pokud "nosič" nosí v souladu se zákonem.

V současnosti je to s ním asi jako s nálepkama na dveřích bank. Můžu mu vyhovět, ale vymahatelnost je trochu problematická. Na druhou stranu se pak nemůžu divit, že v případě, že porušuju předpisy instituce a jsem při tom odhalen, mě tam příště neuvidí rádi.

Já v rámci slušnosti ke střelnici a jejímu provozovateli a správci toto pravidlo dodržuji, ale chápu, že někoho může obtěžovat, případně přivádět vyloženě do výše popsaných problémů, jako kde vybít...

Uživatelský avatar
Sam Jr.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 434
Registrován: 08.02.2012 15:04
Bydliště: Brno. Moravská Třebová

24.01.2017 18:04

Re: Chování na střelnici

Pravidlo příchodu s nabitou pistolí na střelnici porušuji také :/ na střelnici vybijecí zařízení není a než vybíjet už v autě nebo na záchodě, to mi prostě svědomí raději odpustí tenhle jeden prohřešek - pistoli vybíjím po příchodu do boxu a nechávám se staženým závěrem, při odchodu až mám vše sbaleno, nadrcnu a uložím do pouzdra, vše směrem k terčům.

munition
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 176
Registrován: 08.02.2007 10:05
Bydliště: Uherské Hradiště

24.01.2017 18:12

Re: Chování na střelnici

cipis píše:....................Jo, jinak tu nelogičnost dotáhli trochu k dokonalosti na jednom inspektorátu, kde mají cedulku "zbraně předkládat vybité atd." a další "zákaz manipulace se střelivem a zásobníky atd. v celé budově". Naštěstí tam teď už posledně přestěhovali vybíjecí zařízení k záchodkům a určili prostor, tak už tam jde bezpečně vybít a i nabít.


V tomhle zrovna nevidím naprosto žádnou nelogičnost. Kdybys seděl v kanceláři, kde se budeš celý den setkávat s tím, že tam někdo manipuluje se zbraněmi a předkládá ti je, tak bys také striktně vymáhal to, aby byly předkládány ve vybitém stavu. Ne každý se chce nechat nezbytně zastřelit od nějakého joudy, který nechá náboj v komoře. Nařízení o předkládání vybitých zbraní je na každém inspektorátu a je tam zcela v pořádku. Co se týče možnosti vybití legálně nošené krátké zbraně, tak u nás mají válec s pískem přímo v kanceláři. Navíc osobně nechápu potřebu táhnout sebou nabitou bouchačku, když jdu jednou za pět nebo deset let předložit zbraně při pro dloužení ZP. Chápu, že má někdo nutkavou potřebu nosit i do sámošky přes cestu, když si jde pro rohlíky, ale bezpečnostní situace u nás zase tak zlá zatím podle mě není. Což se může snadno změnit a pak budu svoji zbraň taky nosit nonstop. V současné době tuto potřebu nemám a nosím pouze tehdy, kdy se domnívám, že bych mohl potřebovat. :wink:

YOUARE
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 80
Registrován: 29.12.2015 10:44

24.01.2017 20:01

Re: Chování na střelnici

Jsem velice rád, že se tu otevřela tato debata jelikož, když sem před časem na nelogičnost a nemožnost dodržet pravidlo "vstup na střelnici pouze s vybitou zbraní" upozorňoval a odsuzoval byl jsem za rebela. Je to přesně tak jak již zde psali jiní, pokud nosím, navíc s nábojem v komoře příjdu na střelnici postavím se od stavu vytáhnu zbraň vystřílím zásobník, zasunu nový stáhnu závěr, dám pistol do pouzdra a jdu si zalepit díry a takto furt dokola je pravidlo o vstupu s vybitou zbraní opravdu zhovadilost a demence. Osobně nevidím nikde ani prostor pro "ránu jistoty", proč taky?! Nevím, proč, ale v poslední době si všímám určité nevraživé nálady vůči novým držitelům ZP jakoby starší střelci (nemyslím přímo věkem, ale délkou držení ZP) měli pocit, že jejich hovno smrdí méně. Osobně sem rád za každého střelce a za nového dvojnásob.

Uživatelský avatar
SEXYaSMYSLNY
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 435
Registrován: 20.09.2010 3:01
Bydliště: Slovácko

24.01.2017 22:29

Re: Chování na střelnici

Munition:
Nosím prakticky pořád, nevím, co je na tom špatného. A pokud nese někdo při výměně ZP x kvérů na kontrolu, je snad logické mít jeden u sebe připravený. On totiž člověk ověšený několika pouzdry s dlouhými může být pro loupežníka přitažlivý cíl, nemyslíš? Já jsem to teda vždy řešil tak, že všechny své kvéry jsem nesl vybité v pouzdře a u pasu jsem měl manželčino PPK, které mám napsáno na nošení.

A jinak taky nějak postrádám smysl v tom vstupu na střelnici s vybitou. Asi fakt pozůstatek z minulosti. Já teda ten problém nemám, mám kolem sebe skupinku svých prověřených lidí a chodíme vždy mimo provozní dobu. Ale z dob dávno minulých si pamatuju, že právě na veřejňáku často někteří nově příchozí pokládali na stolek ve stavu krátké, jako že si je vybalovali, tudíž je měli v ruce, v okamžik, kdy všichni ostatní lepili. A to je pak hodně divné. Pořád je bezpečnější krátká v ruce, když se střílí, nebo v pouzdře při ostatních činnostech. Navíc člověk pořád driluje přebíjení do plného stavu, nenechá nenabitou zbraň odloženou někde na stolku i při lepení a má ji pořád pod kontrolou. Samozřejmě vždy závisí na kvalitě ovládání zbraně konkrétního jedince.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelectví / Zbrojní průkaz, Legislativa, První pomoc / Zřizování a provoz střelnic, manipulace a chování na střelnicích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků