Uživatelský avatar
Netrefijev
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 02.05.2007 13:33
Bydliště: Ostrava

22.09.2009 12:40

Re: černění

Určitě by se to dalo, ale chtěl jsem to udělat co nejdúkladněji.

EDIT: Chci černit starou Berttu tak že pokud se to nepovede, zase taková škoda to nebude, nicméně by mne špatný výsledek mrzel.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.10.2009 0:39

Re: černění

Při vyšším obsahu křemíku v oceli se doporučuje upravit povrch před černěním mořením v 10 % kyselině fluorovodíkové.
Jedna z možných cest jak se oficiálně dostat k chloridu rtuťnatemu je složit zkoušky přes hygienu, poplatek 1000, platnost 5 let, od podání žádosti je termín zkoušky nejdříve za 30 dní.
Jinak tato lázeň (výše uvedená) za studena se používala hlavně na pájené hlavně, kde by jinak při černění za tepla v agresivní alkalické lázni došlo k narušení pájených spojů - pro běžné černění je táto metoda zbytečně pracná a zdlouhavá.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

30.10.2009 11:37

Re: černění

PatrikV: Kyselina fluorovodíková a chlorid rtuťnatý nejsou zrovna látky, jejichž použití by bylo možné doporučit pro amatérské použití. Dokonce ani papír od nějakýho ouřady nic nezmění na faktu, že použití těchto látek v kuchyni panelákového bytu není zrovna nejlepší nápad. Poohlédnul bych se po nějakém jiném receptu.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.10.2009 13:56

Re: černění

Kyselina solná není žádný problém, prodává se v každé lepší drogerii a bylo to upřesnění na její použití v minulých příspěvcích.
Problém je se sháněním chloridu rtuťnatého a je cesta jak jej získat legálně, pokud by jej někdo potřeboval do té černící lázně. Tuto látku, kdysi běžně používanou, je v dnešní době téměř nemožné získat a kvůli starostem s evidencí, opatřeními při použití, likvidací odpadů atd. bych i já rád poznal rovnocennou náhradu.

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

30.10.2009 15:41

Re: černění

PatrikV: Pokud někdo považuje kyselinu fluorovodíkovou (HF) za kyselinu chlorovodíkovou (solnou, HCl), tak bych mu v žádné případě do rukou nesvěřil ani jednu z jmenovaných sloučenin. Práci s chloridem rtuťnatým bych také nedoporučil a je lhostejno, jestli případný koumes do záchoda vyleje chlorid rtuťnatý získaný legální, nebo ilegální cestou. Rtuťnaté sloučeniny do nepovalaných rukou (a bez záruky ekologického zlikvidování odpadu) prostě nepatří. Jiných receptur na černění je spousta, stačí jenom hledat.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.10.2009 15:57

Re: černění

Moje chyba, samozřejmě, že jsem přehlédl tu kyselinu, celou dobu jsem měl na mysli chlorovodíkovou, ta věta o fluorovodíkové je pouze převzata ze stránek výrobce potřeb pro povrchovou úpravu kovů. http://www.pragochema.cz/?start=2&lan=cz&vyr=Pripravky-pro-cerneni-oceli
Tímto se omlouvám.

Jinak nevím z čeho předpokládáš, že absolvent školení a zkoušek u hygienické stanice si dovolí vylít chlorid rtuťnatý do WC ???? Když od okamžiku zakoupení této chemikalie musí vést přesnou evidenci co kde a jak.
Prosím o zaslání nějaké receptury - srovnatelné kvality a pro dané použití, z běžně dostupných chemikálii - SZ.


Reklama

QNX
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 713
Registrován: 08.08.2005 2:07
Bydliště: Podkrkonoší

30.10.2009 18:42

Re: černění

PatrikV: Ok, HCl je celkem snesitelná kyselina. Pro práci mnohem bezpečnější než HF. Přesto recept obsahuje ten HgCl2. Mám vzdělání v oboru chemie, nebojím se pustit do různých šíleností, ale do černění s HgCl2 bych se prostě v žádném případě nepouštěl. To, že je spousta lidí schopná vylít jedy do WC je smutný fakt.
Recepty: Bohužel ti recept neporadím. Nemám je vyzkoušené (tedy černění jsem zkoušel, ale ne kyselé), tak si netroufnu dávat rady. Receptur na černění jsem už četl desítky a spousta z nich HgCl2 neobsahuje. Věřím, že by se našla některá, která by dala dobrý výsledek ........ ale chce to vyzkoušet na ocel, na kterou to má být konkrétně určené. Tohle chce hodně experimentování, tady jednoduché rady nefungují.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.10.2009 19:07

Re: černění

Nejsem chemik a věřím všem když mi říkají, že s tímto chloridem není radno si zahrávat. Přitom dlouhou dobu se tento recept používal přímo ve zbrojovce (i jinde) jako jediný možný způsob "kvalitního" načernění "pájených" svazků hlavní. Možná existuje kvalitativně srovnatelná náhrada, ostatně příští týden zrovna budu jeden takový přípravek zkoušet. Největší problém bude asi cena, takový brunigal stojí cca 60kč kg, kdežto tento co budu zkoušet cca 1300 kč/l. ale když se vezmou v potaz rizika a náklady s likvidací nebezpečných odpadů tak to možná vyjde nastejno a bez zdravotních rizik.

Uživatelský avatar
PN
 
Příspěvky: 216
Registrován: 21.12.2006 16:20
Bydliště: Praha

30.10.2009 20:38

Re: černění

Pokud mluvíme o křemíku v oceli, tak fakt potřebuješ fluorovodíkovou kyselinu (fluoridy křemíku jsou jako jedna z mála jeho sloučenin rozpustné; naopak fluorid železitý se nijak ochotně nerozpouští). Se solnou bys tak nejvýš rozežral to železo, chlorid železa je rozpustný dobře, na rozdíl od pokusů vyrobit chloridy křemíku.

(Křížová kontrola: Kyselina solná se přechovává ve skle, tedy na křemík/křemičitany nepůsobí. Kyselina fluorovodíková sklo leptá a musí se přechovávat ve vhodném plastu.)

S tou rtutí, i když budeš sám dodržovat vše, dodržovat postupy, správně likvidovat odpady ... tak stejně nikdy nevíš, jak funguje odtah z digestoře. Třeba všechny ty páry rtuti nafoukáš jen k sousedovi a zabiješ jeho. Mňam.

PatrikV
 
Příspěvky: 846
Registrován: 03.05.2008 13:07
Bydliště: Novojičínsko

30.10.2009 21:25

Re: černění

Počkat, tady někdo něco tvrdí o černění v kuchyni? Navíc jde o černění za studena, takže těch výparu tam není tolik a černění probíhá potíráním, ve velmi zanedbatelném množství. Jak může dopadnout černění v kuchyni za tepla na sporáku se tady už probíralo.
Mám možnost koupit starší linku na černění, pořizovací cena cca 260 000 a optimální měsíční vsázka je 1,5 tuny, když mi někdo slíbí přísun zakázek tak jdu do toho. :roll:

Uživatelský avatar
PN
 
Příspěvky: 216
Registrován: 21.12.2006 16:20
Bydliště: Praha

31.10.2009 10:29

Re: černění

Špatně jsem to asi pochopil :) Pokud to od začátku bylo o tom, že "koupím profesionální vybavení a načerním pár kousků", tak jdi do toho, tygře. Přišlo mi ale, že vzhledem k očekávanému množství to bude někde v malé laborce nebo v dílně... A tam téměř jistě nebude například čištění odchozího vzduchu a detektory překročení škodlivin.

Ale stejně, nějaké páry jsou i za studena. Pokud ta reakce běží samovolně, trochu se to zahřívat bude.

Zdá se, že o tom ale víš, takže přestanu rýpat.

Uživatelský avatar
pekoz
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 342
Registrován: 30.04.2008 10:48
Bydliště: na východ od Ostravy

01.11.2009 11:18

Re: černění

Takhle.. koupil jsem na zkoušku černidlo v Brně (v Alfě). 18 ml za 130.- (vzhledem k jinému dovozu řek bych velmi dobrá cena). Nějaké italské (základ zase selen a spol.) Zkoušeli jste už to někdo?
Pro sběratele nebo na GO celé povrchovky flinty to asi nebude ale zkusil jsem to na opravu ošoupané 50 a jednoduchost a výsledek mě teda příjemně překvapily.
Na detaily a opravy drobností to bude perfektní.

Uživatelský avatar
Ross
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 485
Registrován: 20.01.2004 12:33
Bydliště: Brno

01.11.2009 11:54

Re: černění

Jak pises ... na drobnosti je to pouzitelne. Ale trvanlivost bude mizerna ... takze pokud chces timto zpusobem napriklad opravit osoupanou hranu od noseni, pak se ti to zajiste povede, ale zakratko to budes delat znova.

Uživatelský avatar
pekoz
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 342
Registrován: 30.04.2008 10:48
Bydliště: na východ od Ostravy

01.11.2009 17:09

Re: černění

Souhlasím že se zase odrbe - teď je ale otázka jestli je rozdíl mezi tím za 130.- a nebo třeba něčím dražším. Protože jestli to vydrží stejně "málo" tak je to za ty prachy dobrý až výborný . Asi 100.- mě stál třeba fix na kreslení pl.spojů a to si myslím že ten "excalibur" na mouše vydrží více.

Jenom mě tak zajímalo jestli to už někdo použil.

hawken.45
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 175
Registrován: 03.02.2010 14:48

06.02.2010 19:19

Re: černění

Dobrý večer vespolek.Mám zkušenost s americkým přípravkem Black Magic.Stál asi tolik, co výše zmiňovaný italský.Po první aplikaci dle těžce přelouskaného návodu jsem taky nebyl příliš nadšen, stejně jako ostatní-na drobné součástky ano, ale trvanlivost malá.Jednou jsem se stavil za ing.Lundou ve Štramberku a koupil od něj mimo jiné známý Black line.Složení patrně stejné, výsledek slabší.Nicméně poradil mi správný postup.Odrezit,odmastit, poté přeleštit plavenou křídou (k dostání u prodejců barev,nebo v hypermarketech), potřít opakovanými tahy hadříkem namočeným v přípravku a nechat 3-5 min.působit.Potírání případně opakovat až se po zaschnutí vytvoří rezavá vrstva.Potom vyčistit v horké vodě, případně i mosazným kartáčkem až rez zmizí.Pak znovu vyleštit plavenou křídou a opakovat postup asi pětkrát.Je to velmi pracné a povrch taky není tak sytě a hluboce brynýrován jako za tepla, ale na opravy starších vzduchovek i na černění pár krátkých zbraní mi to stačilo.

nohavica stanislav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16.11.2006 13:50
Bydliště: DOLNÍ LUTYNĚ

04.03.2010 10:17

Re: černění

Na Polskem portalu Alegro což je naše aukro nabízejí originál soli na černění v dozách na jeden litr vody volně k zakoupení. Jsou tam i černění na mosaz a hliník.

nohavica stanislav
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16.11.2006 13:50
Bydliště: DOLNÍ LUTYNĚ

04.03.2010 10:27

Re: černění

PS. Jmenuje se to oksyda do stali na goronco a stojí to 30 zlotych což je asi 200 kčs.

Karel K.
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 579
Registrován: 11.10.2006 14:57

20.07.2010 7:47

Re: černění

Potřebuji poradit, mám repasované PPK pro Bundeswehr, ale černění je dost hnusné, matné, při sušení jim to na povrchu udělalo mapy, i na amrádních CZ Vz. 52 bylo hezčí. Co s tím. Totálně rozmontovat, dát do stahovačky a znovu nečernit se mi nechce, dá se to nějak rozleštit???

Uživatelský avatar
revas
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 274
Registrován: 26.07.2004 22:39
Bydliště: Kousek od Blanska _________________________ člen sdružení LEX www.gunlex.cz

21.09.2010 21:53

Re: černění

Nemáte někdo prosím zkušenost s tímhle? http://www.alliancze.cz/cernici-priprav ... g/d-70029/ jak moc to černí a hlavně jak rychle se to ošoupe?

Uživatelský avatar
Artifex
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 601
Registrován: 18.01.2009 17:51
Bydliště: Brno

21.09.2010 22:16

Re: černění

Černí to podle počtu vrstev. Ošoupe se to stejně jako kterékoli jiné kyselé černění zastudena, na drobné opravy možná, na větší vařit v zásaditém černidle.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Zbraně / Optika, Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník