vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

23.12.2023 18:50

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

IMG_20231223_134639_455.jpg
No moje hlaveň teda na ladění ve svěráku nevypadá a drážky pěknej stav.
Dneska jsem to prubnul. Dvě rány samotný zápalky, abych viděl jak to tluče.Střely mám kalibrovaný na 9.63mm.
Jak ti šly kalibrovat ty střely? Já to musim postupně protlačovat 6 dírama a minimálně jednou oříznout okraj dna protože tam mám nahrnuto dost olova a u nějakejch taky pročišťovat drážku, protože tam se mi taky usazujou odstřižený otřepy. Ještě že ten revolver není samonabíjecí, to bych se z toho posral takovýho patlání. Já se na dílně patlal s takovejhlema bazmekama hezky na výstružník a první 2 protlačování musim brát ve svěráku, protože mi to lis ani nevezme. Po novim roce se dostanu na střelnici, tak uvidim jak to bude lítat a kdyžtak třeba jedno protlačování vynechám aby byl průměr na těch 9.7 mm jak píše Wdog.
Teď takovej blbej dotaz. Když jsem dal ty 2 rány jen se zápalkou tak povylezly tak že drhly o rám (Fiocchy). Vymejšlim že při plném náboji díky akci -reakci tlaku je nábojnice tlačená na rám a tím pádem se zápalka nemůže vysunout. Tak jen pro zajímavost kdybych zkusil SB když jsou tvrdší materiál a třeba budou mít v rozsahu výrobní tolerance vetší průměr by to nedělalo. I když pokud to nedělá paseku při plném náboji tak to nevadí.
Tak hlavně kluci nebuďte moc zděšený z těch mejch co dílna dala samodomo udělátek.

BusDriver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Registrován: 28.02.2011 20:49
Bydliště: Praha

24.12.2023 22:28

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Na kalibraci střel mám upravenou matrici Lee a ta má tu díru lehce do konusu. Kalibruji na jeden zátah v lisu.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

25.12.2023 14:48

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Pochlub se jakou a cos na ní jak upravoval. To je věc která by mi sakra zjednodušila život. Musíš taky seřezávat to dno, připadně ty otřepy z mazací drážky?
Já dneska přebil 4 válce tak jsem připravenej na střelnici.

BusDriver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Registrován: 28.02.2011 20:49
Bydliště: Praha

26.12.2023 22:04

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Tak jsem se na to koukal, abych neplácnul nějakou blbost a realita je taková, že jsem si nechal vyrobit komplet celou matrici podle kalibrační LEE v rozměru 9,6mm. Taky jsem zjistil, že tu mám dvě extra se špatně vyříznutým závitem (je lehce volnější) řezal se nožem a nějak ten palcový závit netrefil :D Jinak je funkční a klidně ji za nějaký drobný pustím do světa.
Přílohy
matrice.jpg

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

27.12.2023 20:09

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Dík .Třeba se ti časem ozvu. Já to chci zkusit udělat v práci jako mám tamty bazmeky do lisu na soustruhu. Zkusit pujčit ve výdejně nějakej kuželovej výstružník aby se to zužovalo na těch dejme tomu 9.5mm a pak když budu potřeba větší průměr střely, tak to prostě upíchnout. Jestli teda existuje nějakej takovej nástroj . Jsem jem blbej elektrikář samouk s zhruba tak půlhodinovym zácvikem od kolegy na soustruhu.

BusDriver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Registrován: 28.02.2011 20:49
Bydliště: Praha

28.12.2023 23:14

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Poslal jsem ti SZ.


Reklama

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

05.01.2024 17:56

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Tak dneska otestováno. Zásahy jsem radši ani nefotil , nicméně do pistoláku jsem se vešel a někdy i do černýho středu. Obával jsem se jestli to nepůjde někam úplně mimo a nebudu muset hejbat s muškou i když asi trošku propiluju hledí ,protože na moje oči to je moc titěrný. Příště zkusím méně prachu a pár střel si udělám vetších. Přišlo mi to docela prdy. Děkuji všem za rady a nabídky o pomoc.

vrbodol
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 506
Registrován: 11.11.2009 21:36

26.01.2024 20:17

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Tak nejprve poděkuji kolegovi za tu matrici. Lis mi to teda nedává aní náhodou, to bych to serval, ale střely z ní jsou určitě "přesnější" než z těch mojich udělátek nicméně s tou přesností jsem na tom asi jako ty. Dneska ze všech pokusů nejlepší 12GRJ Vesuvitu a náboj dlouhý 28,2-28,4mm. O terčovce se nedá mluvit, ale pro tu zábavu to stálo za to a až se budeš někdy chystat do střelnice klidně se mi ozvi zaboucháme si.

BusDriver
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 122
Registrován: 28.02.2011 20:49
Bydliště: Praha

26.01.2024 20:30

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Jsem rád, že alespoň trochu pomohlo, taky samozřejmě záleží z jaké střely to kalibruješ. Já tu mám nějaké 140gr o průměru 10,1 takže stáhnout těch cca 0,5mm je v pohodě. Případně ti pár přivezu na test. Nevím jak těžký střely máš ty.

Uživatelský avatar
Alchymistic
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24.09.2016 2:14

12.03.2024 10:03

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Zdravím.
Také se mi dostal do rukou tento krásný kousek a rád bych se pustil do přebíjení.
Matric mám doma haldu a dost jsem se inspiroval příspěvky Busdrivera.
Materiál je teprve na cestě: nábojnice 41 mag, střely ares 140 Grs a case lenght gauge pro .40 SW od LEE.
Napadlo mne nábojnici zkrátit nahrubo kolečkem na měď a pak na přesno právě uvedenou zkracovačkou.
Zahrdlení ústí by dle rozměru mohlo jít formátovací matricí 30-30 win.
Jenom kalibrace střel mi dělá starosti, protože dle literatury je to 9,67 mm a to je prakticky 0.380 inch. Tato matrice tu momentálně není a mám jí objednanou.
Zatím jsem vzal první menší, co byla skladem, čili 0,375 inch. Uvidím, co s tím udělá pár setin mm menší průměr - teoreticky bezpečné, ale nepřesné.

Rád bych se poradil se zkušenějšími - prosím o osobní kontakt uživatele BusDriver
Jde mi o navážku prachu a typ, případně zkušenosti se střelami - dle literatury by to měla být cca 180 -200 grs a rychlost kolem 180 m/s

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

13.03.2024 11:06

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Tu váhu střel si ještě ověř, tebou uvedených 180-200grs je váha puškové střely. Do této ráže u revolveru je vhodné něco mezi 100 až 150 grs., ale těch 150 grs už je celkem hodně, dá se tak udělat taková silná laborace pro "osobní obranu", ale zbraň už to dost namáhá. Pokud to chceš jen do terče, tak raději lehčí.
Laborace buď černý prach "co se vleze" + hodně mazání, nebo jsem u podobné ráže používal mezi 4 až 5grs prachu Lovex D036 (ACC No.5), pod těžší střelu méně, pod lehčí více.

Uživatelský avatar
Alchymistic
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24.09.2016 2:14

14.03.2024 9:34

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Díky.
Šel jsem podobným myšlenkovým postupem.
Jelikož odlévám celkem dost, ale v podobném kalibru ne, tak jsem objednal do drážky mazané střely ARES 140 grs, dia .401 a kalibrační matrici .375.
Podle dokumentace k náboji by to mělo být spíš .380, ale jednak nebyla a jednak bych radši v rámci menšího namáhání historické zbraně zkusil postup zdola nahoru :D
Možná jsem i vyhodil peníze za nábojnice .41 mag, protože než dorazí, koumal jsem nad kalibrací krčku a objevil v mém skladu matric ráži 30-30 win. Tak jsem vzal instalatérské kolečko a jednu nábojnici zkrátil na 21 mm. Pak jsem jí na trnu rozhrdlil a projel matricí 30-30. A světe div se - padne do bubínku jak ulitá!
Nábojnic 30-30 mám dost, jelikož je pálím z lever -action pušky.
Tak uvidíme.
Zatím chci zkusit Vesuvit LC, ale kolega mi poslal odkaz na bezdýmnou náhradu hodgdon Pyrodex P - to mne láká, ale nemám s tím zkušenosti a nerad bych tu raritu poškodil.
Dle rodinné historie byl poslední výstřel z této zbraně uskutečněn v květnu 1945 na barikádách - další náboje nebyly a tak je opečováván, jako poklad.
Pokud máte s uvedenými náboji někdo zkušenosti, pošlete mi prosím telefon na SZ - rád to proberu. Díky

Wdog
Sponzor serveru
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1030
Registrován: 25.05.2009 21:40

15.03.2024 11:13

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Když je ke konkrétní historické zbrani i konkrétní příběh, je to paráda, subjektivně si ji pak oceňuješ daleko více.

Zkrácené puškové nábojnice do revolveru ... ano, lze použít, je to ukázka elegantního řešení, kdy se na problém podíváš z jiné strany, je tam ale jedna nevýhoda: taková zkrácená pušková nábojnice pak má příliš velkou tloušťku stěny v oblasti ústí, takže tam nepruží a málo tak těsní v komoře revolveru. Bude to fungovat, jen aby ses nedivil, že to bude možná dost foukat zpátky (znečistěné nábojnice od zplodin. Jde to řešit třeba vystružením hrdla takové nábojnice, ale to je opruz - práce navíc.

Když si odléváš, podívej se na běžně dostupné kleště LEE 375-130-1R, je to střela okolo 130 grs, nominální průměr .375, původně je to určené do perkusního revolveru, ale proč ne. Mohl bys to použít bez dodatečné kalibrace. Mojí slitinou mi to sice konkrétně vycházelo na .370 a 124 grs., ale to je asi jedno.

Zde je ukázka, jak použití této střely vypadá, sice pro jiný náboj, ale pro představu to stačí.

LEE 375-130-1R.jpg

Uživatelský avatar
Alchymistic
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24.09.2016 2:14

18.03.2024 8:32

Re: 9,4 Holland (Hemburg revolver)

Máš naprostou pravdu s tou tloušťkou stěny a navíc je tam zásadní problém, že díky stěnám a tlustšímu dnu má ta zkrácená pušková výrazně menší objem a to je u černoprachu a tak prťavém náboji problém. Slepá cesta.
Nakonec jsem šel s jistými modifikacemi dle návodu na tomto vlákně a utrpěl úspěch.
Koupil jsem nábojnice .41 magnum od starline, střely ares ,40 - 140 grs mazané do drážky, zkracovací sadu Lee lenght gauge pro .40 SW a kalibrační sadu Lee bullet sizer pro breech lock dia .375. Zbytek věcí jsem měl doma.
Střely šly zkalibrovat naprosto na pohodu.
Vzal jsem vrtačku a držák LEE číslo 3 (lenght gauge) pro zkracování nábojnic a pomocí instalatérského kolečka na měděné trubky zkrátil nábojnice na cca 22,5 mm. Koneček byl po odříznutí trochu sevřený, tak jsem rozhrdlil na LEE univerzální rozhrdlovací matrici. Pak jsem upnul znovu do vrtačky a pomocí zkracovací sady na .40 SW zkrátil napřesno na 21,6 mm a odstranil otřepy.
Na úhel zúžení nábojnice se nakonec ukázala ideální matrice na formátování 7,62x39.
Jelikož vzniknul jednak kužel a jednak byla střela moc volně, vyřešil jsem seškrcením nábojnice cca 4 mm od ústí pomocí krimpovací matrice z ráže 9,3x62.
Nábojnici jsem tam strkal shora lehce pod úroveň.
Toto seškrcení pak z větší části zmizelo po usazení střely - vyrovnala ho a pěkně tam drží. Na stejné matrici a stejným postupem nakonec krimpován po usazení střely i konec NBC.
AOL jsem zvolil na 29,6 mm - mazací drážka těsně schovaná v NBC. Tady je délka celkem jedno, protože ústí bubínku je širší, než diametr střely - nehrozí potíže s přechodovým kuželem a chtěl jsem jít s prachem na 12 - 13 grs bez lisování.
Použito nakonec 13 grs prachu vesuvit LC a zápalka SaB LP.

Střílí super - zvukový efekt značný (porovnáváno se .45 ACP a je to pecka jak hrom), nicméně zpětný ráz jak od vzduchovky. Naměřené rychlosti jsou 200m/s s rozptylem do 5 m/s.
Přesnost neřeším, protože je to čirá rekreace, nicméně krabici od bot jsem trefil 3x ze tří pokusů na 10 m a to mi příjde na cca 150 let starou zbraň (a od roku 1945 se s tím nestřílelo) na víc než dostatečné.
Střely jsem nakonec koupil, protože jsou za cca 3 kč a bude se s tím střílet málo. Kupovat kokilu a kalibrační matrici do Lyman 4500 mi přišlo zbytečně drahé.

Nakonec díky moc za rady a pomoc.
Opět zvítězil duch nad hmotou.
Cením toto forum, protože i když se musí některé příspěvky brát s rezervou, je to unikátní a vzácný zdroj zkušeností.

Předchozí

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Pistolové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků