nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

21.12.2004 17:35

Ptak píše:
Ivoshek píše:no ja si myslim ze v mekke tkani se nedeformuje ani HP, jakmile se dotkne treba zebra, tak je to o necem jinem...

Tak to jsi lehce nepochopil princip expanzních střel. K expanzi dochází tlakem tělní tekutiny v dutině střely, která roztlačuje naříznuté stěny od sebe tj. ven z dutiny. Naopak pevný materiál jako je dřevo, kost ap. může způsobit ucpání této dutiny a "zrušení" expanzní funkce (např. po průletu dřevěným krytem už se JHP střela může po vniknutí do pachatele chovat jako celoplášť). To je obecně hlavní problém střel JHP a je to velmi sledováno. Nutným předpokladem pro expanzi je určitá minimální rychlost, která právě u 7,65Br a 9Br není. To co jsem teď napsal platí jen pro expanzní střely z dutinou. Teflonované olovo se chová jinak. Bude se deformovat jen odporem prostředí a tedy čím tvrdší materiál, tím větší deformace.
Jasně, že ten salám není ideální materiál, protože má malý podil vody a dost se liší od tkáně. Ale nic lepšího nebylo a balistickou želatinu dělat nebudu :D


A když už sis ten salám vlastnoručně zastřelil, chutnal aspoň o to líp? :-) Já že bych to kdyžtak začal dělat taky tak :-)

nekromancer
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1918
Registrován: 26.04.2004 9:26

21.12.2004 17:37

Voux píše:
Ptak píše:Tak to jsi lehce nepochopil princip expanzních střel. K expanzi dochází tlakem tělní tekutiny v dutině střely, která roztlačuje naříznuté stěny od sebe tj. ven z dutiny. Naopak pevný materiál jako je dřevo, kost ap. může způsobit ucpání této dutiny a "zrušení" expanzní funkce (např. po průletu dřevěným krytem už se JHP střela může po vniknutí do pachatele chovat jako celoplášť). To je obecně hlavní problém střel JHP a je to velmi sledováno. Nutným předpokladem pro expanzi je určitá minimální rychlost, která právě u 7,65Br a 9Br není. To co jsem teď napsal platí jen pro expanzní střely z dutinou. Teflonované olovo se chová jinak. Bude se deformovat jen odporem prostředí a tedy čím tvrdší materiál, tím větší deformace.
Jasně, že ten salám není ideální materiál, protože má malý podil vody a dost se liší od tkáně. Ale nic lepšího nebylo a balistickou želatinu dělat nebudu :D

To cos tu napsal je pravda. Expanzni strely maji v materialech podobnych zivym tkanim svuj expanzni ucinek az od rychlosti zhruba 400 m/s. To u 7,65Br neprichazi v uvahu. Ale u pistolovejech magnumovejch razi uz to funguje. U puskovejch razi to ma potom ten spravnej efekt, ale celosvetovy umluvy to jasne zakazujou - lze pouzit snad jen pro lovecky ucely, ale tam potom dochazi k extremni devastaci zveriny, takze je lepsi pouzit nejakou sofistikovanejsi konstrukci strely pro lovecky ucely.
co se tyce deformace oloveny strely a oloveny strely s teflonovym povrchem tak je to uplne stejny - ten teflon ma vyznam v lepsich kluznejch vlastnostech strely pri pohybu v hlavni a hlaven se soucasne nezanasi olovem (taky mensi toxicita prostredi pri strelbe).
A ten salam jako nahradni balistickej material k postrelovani je fakt uplne naprd :-) Ale nezoufej - misto balisticky želatiny muzes pouzit i glycerinovy mydlo.... :-)


Prosimtě, a která mezinárodní úmluva mě, jak civilovi, zakazuje gaunera složit expanzákem?

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

21.12.2004 19:19

nekromancer píše:
Prosimtě, a která mezinárodní úmluva mě, jak civilovi, zakazuje gaunera složit expanzákem?


Zásady slušného chování.... ?!? ;-)

Uživatelský avatar
Ptak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 160
Registrován: 20.01.2004 20:24
Bydliště: Praha

21.12.2004 21:06

nekromancer píše:
Ptak píše:
Ivoshek píše:no ja si myslim ze v mekke tkani se nedeformuje ani HP, jakmile se dotkne treba zebra, tak je to o necem jinem...

Tak to jsi lehce nepochopil princip expanzních střel. K expanzi dochází tlakem tělní tekutiny v dutině střely, která roztlačuje naříznuté stěny od sebe tj. ven z dutiny. Naopak pevný materiál jako je dřevo, kost ap. může způsobit ucpání této dutiny a "zrušení" expanzní funkce (např. po průletu dřevěným krytem už se JHP střela může po vniknutí do pachatele chovat jako celoplášť). To je obecně hlavní problém střel JHP a je to velmi sledováno. Nutným předpokladem pro expanzi je určitá minimální rychlost, která právě u 7,65Br a 9Br není. To co jsem teď napsal platí jen pro expanzní střely z dutinou. Teflonované olovo se chová jinak. Bude se deformovat jen odporem prostředí a tedy čím tvrdší materiál, tím větší deformace.
Jasně, že ten salám není ideální materiál, protože má malý podil vody a dost se liší od tkáně. Ale nic lepšího nebylo a balistickou želatinu dělat nebudu :D


A když už sis ten salám vlastnoručně zastřelil, chutnal aspoň o to líp? :-) Já že bych to kdyžtak začal dělat taky tak :-)


No našim místním kočkám docela chutnal :D

Uživatelský avatar
Voux
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 293
Registrován: 14.06.2004 22:59
Bydliště: Praha 4

21.12.2004 22:20

nekromancer píše:Prosimtě, a která mezinárodní úmluva mě, jak civilovi, zakazuje gaunera složit expanzákem?


Mezinarodni umluvy o nepouzivani expanznich puskovejch strel proti lidem - se tejka hlavne pouziti tutoho ve valecnejch konfliktech....

Uživatelský avatar
premek
Site Admin
Site Admin
 
Příspěvky: 931
Registrován: 20.01.2004 22:24
Bydliště: Praha 6

21.12.2004 22:34

Voux píše:
nekromancer píše:Prosimtě, a která mezinárodní úmluva mě, jak civilovi, zakazuje gaunera složit expanzákem?


Mezinarodni umluvy o nepouzivani expanznich puskovejch strel proti lidem - se tejka hlavne pouziti tutoho ve valecnejch konfliktech....


Ne hlavne, ale jedine ... Jen valcicich stran v oficialnich valecnych konfliktech. Nikoliv civilu ani policejnich sboru.


Reklama

Uživatelský avatar
Chorche
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 09.01.2006 14:24
Bydliště: Praha

23.01.2006 18:11

Ptak píše:Když se podíváš na MZ do audítka "Balistika" najdeš tam obrázek prostřeleného melounu střelou 7,65 FMJ. Celkem jasně ukazuje, co tahle "malá" ráže umí.


Docela rát bych na ten meloun mrknul, ale nějak nevím co je MZ. Nemůžeš sem hodit link prosím ?

Jináč taky marně bádám co ládovat do svýho PPKčka a nic sem nevybádal. Skoušel sem tydle broky od Libry http://www.bvs.cz/munice_pistolova_libra_765_brok.html, ale bohužel nedokážou natáhnout závěr, takže k ničemu. A žádný aspoň polopláště nikde neprodávaj.

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

23.01.2006 18:45

Chorche píše:
Ptak píše:Když se podíváš na MZ do audítka "Balistika" najdeš tam obrázek prostřeleného melounu střelou 7,65 FMJ. Celkem jasně ukazuje, co tahle "malá" ráže umí.


Docela rát bych na ten meloun mrknul, ale nějak nevím co je MZ. Nemůžeš sem hodit link prosím ?

Jináč taky marně bádám co ládovat do svýho PPKčka a nic sem nevybádal. Skoušel sem tydle broky od Libry http://www.bvs.cz/munice_pistolova_libra_765_brok.html, ale bohužel nedokážou natáhnout závěr, takže k ničemu. A žádný aspoň polopláště nikde neprodávaj.



Polopláště u 7,65 ani u .45 nemají smysl nemá to rychlost na to aby to deformovalo olovo....

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

23.01.2006 19:04

FOX: U .45 to smysl má, když je ovšem olovo dost měkké... viz. moje přebíjenky... Deformují se hezky...

Uživatelský avatar
Chorche
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 09.01.2006 14:24
Bydliště: Praha

23.01.2006 21:21

To se mi nezdá že by to aš tak nemělo smysl. Něgde sem viděl náký vejsledky testů, gde právě poloplášť v 7,65 uspěl líp neš celoplášť 9Br. No jinejma slovama, egzistuje u nás vůbec něco solidního co do PPK narvat ?

Uživatelský avatar
Ptak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 160
Registrován: 20.01.2004 20:24
Bydliště: Praha

23.01.2006 22:38

Chorche píše:
Ptak píše:Když se podíváš na MZ do audítka "Balistika" najdeš tam obrázek prostřeleného melounu střelou 7,65 FMJ. Celkem jasně ukazuje, co tahle "malá" ráže umí.


Docela rát bych na ten meloun mrknul, ale nějak nevím co je MZ. Nemůžeš sem hodit link prosím ?

Jináč taky marně bádám co ládovat do svýho PPKčka a nic sem nevybádal. Skoušel sem tydle broky od Libry http://www.bvs.cz/munice_pistolova_libra_765_brok.html, ale bohužel nedokážou natáhnout závěr, takže k ničemu. A žádný aspoň polopláště nikde neprodávaj.


MZ = www."jiny server o zbranich"

Uživatelský avatar
Chorche
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 09.01.2006 14:24
Bydliště: Praha

24.01.2006 19:18

Škoda že tam už ty fotky nejsou :cry:

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

24.01.2006 22:34

meloun

jo taky jsem to zjistil
:cry:

Uživatelský avatar
Chorche
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 09.01.2006 14:24
Bydliště: Praha

25.01.2006 10:00

Určitě to vyskoušim sám, ale bohužel melouni teťka nák nejsou v krámech.... :roll: Budem muset počkat na léto. Ještě mě napadlo skusit sněhuláka z mokrýho sněhu, ale popravdě řečeno nevim jak ho dostat na střelnici a venku střílet se trochu bojim...

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

26.01.2006 1:28

sněhulák

přepočet sněhu na vodu je cca 4 cm sněhu je 1 cm vody ( je to ale srážkový přepočet ). Takže to budeš muset toho sněhuláka asi udělat většího :D tak hodně zdaru při stavbě a kdyžtak dej vědět jak to dopadlo :-)

Uživatelský avatar
Ptak
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 160
Registrován: 20.01.2004 20:24
Bydliště: Praha

26.01.2006 10:04

Re: sněhulák

Bobr píše:přepočet sněhu na vodu je cca 4 cm sněhu je 1 cm vody ( je to ale srážkový přepočet ). Takže to budeš muset toho sněhuláka asi udělat většího :D tak hodně zdaru při stavbě a kdyžtak dej vědět jak to dopadlo :-)


Ale to nebude fungovat. Musis strelit do neceho s vysokym obsahem TEKUTE vody.

Uživatelský avatar
Kall
 
Příspěvky: 2286
Registrován: 20.01.2004 17:44
Bydliště: Vepřov

26.01.2006 20:07

Jak psal BOBR nejen 4:1 ale i 10:1 sníh voda, záleží jakej napadne...

Uživatelský avatar
Bobr
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2276
Registrován: 08.01.2006 13:09

26.01.2006 20:13

já netvrdím že to bude fungovat - to vím , ale napsal jsem jen že má toho sněhuláka postavit 4x většího než obvyklůe :-)

Uživatelský avatar
Chorche
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 54
Registrován: 09.01.2006 14:24
Bydliště: Praha

27.01.2006 13:02

No spíš budu muset počkat aš to začne tát a bude to víc vodnatý :lol: Zatim mrzne takže sněhuláci sou dost nakost ....

gres
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 296
Registrován: 11.11.2006 1:47

12.11.2006 23:52

ALL: zháňam nákres komory a prechodového kužela 7,65Br. Vopred dík.

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Pistolové a revolverové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník