Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

01.10.2010 21:25

6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Zdravím všechny přebíječe.
Protože jsem úplné přebíjecí kuře prosím o radu. Mám zlamovací kulovnici Blaser 6,5x68R. Zakoupil jsem jednooperační lis a matrici od Hornady 6,5x 68 a začal přebíjet. Vznikl však pro mě nepochopitelný problém. Nábojnici kterou vystřelím a vložím zpět do komory normálně zpět uzavřu. Pokud však tu stejnou nábojnici zkalibruji v matrici již zbraň zavřít nejde. Předpokládal jsem, že problém je v délce, ale ani po zkrácení nábojnice se to nedaří. Po podrobnějším zkoumání se mi jeví problém v tom, že nábojnice dosedá přechodovým kuželem v komoře. Tento problém by měla řešit matrice, ale asi se tak neděje. Dle C.I.P. jsou nábojnice 6,5x68 a 6,5 x 68R stejné.

Prosím odborníci poraďte co s tím??

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

01.10.2010 22:01

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Jakým způsobem jsi nastavil v lisu matrici proti držáku nábojnic?

Nastavuje se v maximálním zdvihu lisu a došroubovává se na dotek k držáku nábojnic. Jednoduchý "redneck" komparátor délky nábojnice v ramenech si můžeš udělat tak, že vezmeš zformátovanou .40SW nábojnici, posadíš ji na ramena a změříš posuvkou délku od dna tvojí nábojnice po dno té .40SW nábojnice. Totéž provedeš jak pro vystřelenou nábojnici, tak pro tebou přeformátovanou nábojnici a budeš vědět, o kolik jsi delší

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

02.10.2010 8:32

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Matrice v lisu je nastavená správně - tak jak uvádí výrobce. Nábojnice jsem poměřil a vypadá to takto:

Překalibrovaná nábojnice je větší na přechodu - rozměr H1 cca o 0,2mm t.j. cca 7,7 mm originál má rozměr H1 něco málo pod 7,5mm. na fotografii nábojnice je vidět kruhový otlak od přechodu nábojové komory. Nutno dodat, že některé vystřelené také nejdou dovřít, ale je jich málo. Foto 2 ukazuje o kolik nejde zavřít zbraň - někdy chybí jen pár mm a jindy toto. V každém případě jsem z toho jelen.

V každém případě budu rád za každou radu .
Přílohy
P1040726.jpg
P1040721.jpg

ARES
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1198
Registrován: 28.06.2005 15:28
Bydliště: Zlín

02.10.2010 9:03

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Tam kde ukazuješ na fotce je sice ostrá hrana, ale je temná a bez oděru. Co ale vidím, je lesklý oděr na přechodu tělo/ramena nábojnice. Formátuješ FL a nebo jen krčky?

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

02.10.2010 13:14

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Formátoval jsem celou délku a všechny nábojnice co přešly přes matrici už nejdou z nějakého důvodu zavřít do zbraně. Zkalibroval jsem asi 20 ks - a po zjištění závady jsem toho raději nechal. Zatím netuším co je a nebo co dělám špatně.

Uživatelský avatar
sided
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1832
Registrován: 12.05.2008 17:38
Bydliště: okolo komína

02.10.2010 13:20

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Matrice jsi kupoval nové a nebo z druhé ruky? Hornady dělá i custom matrice podle vystřelených nábojnic na konkrétní komoru, tak aby to nebyl tenhle případ. Odkud jsi? Tohle by chtělo vidět, podle fotek nikdo moc neporadí.


Reklama

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

02.10.2010 13:32

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Ještě jedna poznámka ke kalibraci v matrici - pokud nábojnici lisuji tak naroste tlak - když jde krček a potom to jde ztuha když nabíhá celá nábojnice. Nicméně je divné, že když vytahuji nábojnici zpět nejprve tlak povolí a asi v 1/3 neúměrně zase vzroste. Nevím jestli je to normální - při vytahování nábojnice používat tolik síly. Musím použít opravdu dost síly abych ji z daném úseku matrice vytáhl. Bohužel nejsem schopen posoudit pro svou nezkušenost jestli tento stav odpovídá normálu či nikoliv.
Matrice je zcela nová.
Jsem z Vítkova t.j. 25 km od Opavy, 50Km od Ostravy jsem schopen dojet kamkoliv v okruhu 100 km

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

02.10.2010 13:58

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Mažeš nábojnice při formátování? Čím?

Vyfoť lis v horní úvrati s našroubovanou matricí tak, jak formátuješ

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

02.10.2010 14:52

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Přidávám foto lisu v horní úvrati a foto matric , mazání.

Chlapi nejste někdo poblíž nejlépe by bylo sebrat kulovnici , náboje, matrici a otestovat to u někoho z Vás kdo tomu rozumí. Koupil jsem sice na začátek knížku o přebíjení, ale osobní zkušenost je prostě osobní zkušenost. Pokud se najde nějaká dobrá duše, která by chtěla věnovat 1-2 hodiny začátečníkovi budu vděčný.

Uživatelský avatar
Lopez
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 658
Registrován: 06.01.2007 0:30
Bydliště: Praha

02.10.2010 18:24

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Zkusit nastavit matrici, aby kalibrovala o trochu méně, nebo naopak více spodní část nábojnice, můžou tam být malé odchylky, které jsou způsobeny rozdílem typu náboje "R". Hornady nejsou v CIPu, nemusí dodržet přesné rozměry matrice.
Nebo koupit "Neck", ale to je jen můj názor, že by to s ní šlo lépe...... :?:

Pozn. Kdysi jsem chtěl přebíjet 7x57R a matrice je téměř nesehnatelná. Jen RCBS ji nabízí v neobvyklých rážích a je pouze na objednání. Jinak matrice 7x57 je k sehnání téměř běžně.

Uživatelský avatar
Hungry
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5206
Registrován: 22.01.2004 20:00
Bydliště: Otrokovice

02.10.2010 18:53

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Ideální přijet s tím do Guncentra. Otázkou je, jak to máš daleko do Otrokovic

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

02.10.2010 19:13

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Počkám jestli se ještě někdo neozve s podobnou osobní zkušeností. Pak bych Tě Hungry navštívil v Guncentru v Otrokovicích - od nás cca.80 km což se ještě dá. Zatím chlapi dík za snahu.

pufr
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 236
Registrován: 10.07.2007 10:16
Bydliště: západně od Prahy

03.10.2010 14:16

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Nejdřív bys měl zjistit, kde přesně se nábojnice v komoře opírá - to např. tak, že celou nábojnici nebo třeba dva segmenty po 90° proti sobě natřeš lihovou fixou a zavřeš nábojnici do zbraně - třeba několikrát - pak se podíváš, kde se otřela o stěnu komory.

Ten odpor při vysunování z matrice je způsoben kalibrací krčku zevnitř - u lahvovitých nábojnic se krček zkalibruje zvenku (o několik setin víc než je potřeba) a potom expanderem při vysunování z matrice zevnitř - to zaručí stejný otvor = zhruba stejnou výtahovou sílu střely i při různé síle stěny krčku nábojnice. Je to u daného druhu matric normální.

Uživatelský avatar
trabi_fun
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 03.10.2008 14:21
Bydliště: Praha

03.10.2010 15:39

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Zdravim, 6.5x68 (bez R-ka) prebiji uz nekolik let kamarad, matrice ma od RCBS a flinty na to behaj u nas ve zdruzeni 3 (tusim ze 2 CZ 550 Mag a taky neco nemeckyho). Podle toho, jak je zkalibrovan krcek bych to spis videl na nevhodnou kombinace matricove sady a pouziteho Shell Holderu. Resil kdysi podobny problem - mel matrice od RCBS a k nim S/H od LEE a vysledek presne vyse popsany. Kazda fy vyrabi jinou vysku S/H a existuji take pro ruzne specialni benchrestove flinty ruzne vysoke S/H pro dany caliber. (mozna Ti ho nadelil treba i nevedomky obchodnik - ty atypy jsou cas od casu v sale za par supu, protoze to je ostatnim k nicemu).
Navrhuji nasledujici reseni: zkusit S/H od jineho vyrobce popr. zmerit o kolik neni dokalibrovan krcek ke kuzelovemu prechodu a o to ubrousit na magnetce (brusce) vysku S/H co mas. Mam takto upravene veskere S/H u valcovych nabojnic, aby matrice kalibrovala co nejblize k rantlu (obdobna "prasecina" byla nutna i u nekterych matric).
To co popisujes (tah pri vytahovani trnu) je zpusobeno kalibrovanim krcku zevnitr pri vytahovani nabojnice z kalibracni matrice - to je standard - pouze je dobre necim trochu maznout trn, aby zbytecne nebyla namahana nabojnice nasucho.
Skoda, ze jsi tak zdaleka - byt to Pra / V. Cechy - mohli bychom prubnout zkalibrovani v tech RCBS a videlo by se kde je problem (portfolio matric s kamaradem sdilim a neni problem si je pujcit).

misko007
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 45
Registrován: 01.10.2007 21:46

03.10.2010 18:22

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

alebo zlá záverová vôla.mal som to na RPA.

Jiřino7
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 8
Registrován: 01.10.2010 20:24

03.10.2010 19:35

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Zdravím všechny.
Jsem potěšen, že se dělíte se mnou o své bohaté zkušenosti. Nicméně k problému. Použití fixu ke zjištění místa otlaku je skvělý nápad a již jsem jej také dostal od kolegy I. Pavelky, který navíc podobnou situaci popisuje jako Trabi_Fun. Když se zamyslím nad tím co předvádějí nábojnice bude nejspíše problém v S/H s matricí. Pokusím se vyřešit technicky tento problém a uvidíme. Rád bych se ještě zeptal Trabiho jestli neví jakou laboraci(osvědčenou) chlapi používají. Používám prach TU 8000 a mám střely partition 9,1g(140grainů) a SciroccoII 130 grainů. Má původní představa byla nalaborovat těžší střelu na sníženou rychlost s možností lepšího lovu na kratší vzdálenost. Lehčí a tvdrší střela by pak byla laborována na plný výkon. No uvidíme .

Zatím všem děkuji za zájem díky Jiří-no7

Čistič
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 20.12.2009 19:29

16.06.2011 23:59

Re: 6,5 x 68 (R) problém pro odborníky !

Podobný problém řeším u ráže 6x62 Frerés. Konkrétně nábojnice MEN a DO mají zřejmě jinou strukturu materiálu(mez pružnosti jiná) a tak pokud zkalibruji tyto nábojnice v RCBS na plnou kalibraci, stane se prostě sedmý div světa a některá jde u konce při zavírání ztuha. Přesně v tom přechodu od krčku ke kuželu - tam to dělá otěr.(jako na fotu viz.příspěvek výše) Aniž bych četl tyto příspěvky, podkládal jsem dno nábojnice v držáku a navíc jsem na brusce ubral 0.3mm z držáku. O něco se to zlepšilo ale pořád to není ono. Jedná se samozřejmě o přesnou komoru a doufám, že o přesnou matrici RCBS.(zřejmě se tam potkaly vůle) V současné době tento problém řeším a nedám se. Pokud ovšem někdo z vás už zná přesnou odpověď, moc by mi pomohl.

Obsah fóra / Střelivo / Přebíjení / Puškové ráže

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník