Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

22.02.2007 8:35

4FOX :lol: :lol: :lol: ale výkon 338WM :? - a přitom malá nábojnice, tolerance, kuželovitost nbc, dosedací a přechodový kužel a pod. - vše na úrovni cca pana P.O. Ackley a hlavně protlačeno Evropským normalizačním šimlem nazývaným C.I.P. :D

Reb totižto byl cca před 30 lety dost významný wildcater (což v té době v Německu byla celkem exotika) a vyzkoušel toho od německé 8 mm modly přes 358, 9,3 s různými nábojnicemi celkem dost a nakonec se ujala tahle 8,5ka :?

krtek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.02.2007 15:29
Bydliště: Prachatice

22.02.2007 12:18

Škoda, že se neujala více. Většina lovců používá náboje nabízené výrobci střeliva a málo kdo si je dělá doma. Kdyby se dnes 8,5*63 Reb standardně vyráběl, dost lovců by po něm sáhlo. Když se ale dnes podíváš do 8,5 (.338), tak co tam najdeš? V Evropě je nikdo nedělá. Příkladem jsou Sako i Norma, kteří raději udělají .338 Win Mag než 8*68 S, nemluvě o 8,5*63. Proto mě zajímá ten 338 Federal.
Mimochodem, souhlasím s Shivou, že pro lovce je ONV (GEE) praktická věc. Málo kdy máš při lovu čas řešit, jak moc je daleko zvěř, vůči tvé, momentálně nastřelené zbrani. Když to máš na GEE, tak pokud je zvěř kdekoliv od tebe vzdálena do 200 m, namíříš doprostřed komory a je to tam, SW_FOXI.
Jestli chceš střílet dál, pak přijde na řadu tvůj dálkoměr a znalost dráhy náboje a střely, kterou momentálně používáš. Oko je stejně schopné posoudit (odhadnout) vzdálenost jen do 200m (myslím tím na volnoé ploše bez stromů, křovisek, atd.).

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

23.02.2007 14:03

4Krtek Takova matova nerezova Tika v 338F by se mi na soulani ranni rosou urcite taky hodila (jeste jak by to videli Detex - men , aby tebou uvadena spatna dostupnost naboju 8,5x63 nebyla plne vynahrazena spatnou dostupnosti zbrane 338F - a pokud nenabijis sam, tak o dovozu kompletnich naboju 338F do CR si taky nedelam velke iluze :lol: :lol: )

krtek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.02.2007 15:29
Bydliště: Prachatice

26.02.2007 10:31

Zjistil jsem, že 338 Federal začal dělat také Mannlicher v PRO Hunteru. A ty náboje se už dají sehnat v Čechách např. nahttp://shop.vmcustom.cz/cat.php?showid=23&lang=czech
Na Slovensku jsem objevil i prodejce 180 gr AccuBond za 57 Kč.

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

26.02.2007 11:46

Jako ortodoxní Handloader vidím ty náboje celkem jasně - na jeden šťouch FL matricí z 308W, to i ta cena bude o něčem jiném :D

krtek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.02.2007 15:29
Bydliště: Prachatice

26.02.2007 12:22

Zeptám se ti jako ortodoxního Handloadera. Co potřebuji za zařízení abych si mohl sám nabíjet náboje a na kolik mě takové věci přijdou? :?: A ještě jednu věc. Když všechny potřebné věci máš, kde sháníš informace o tom, jaký prach a v jaké váze, dáš za střelu?


Reklama

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

26.02.2007 14:03

uF uF řekl náčelník apačů, já jsem tu na fóru chvilku a ani jsem nestihl přečíst všechna zajímavá témata, ale přebíjení i pro začátečníky jsem tu viděl - doporučuji přečíst :)

Zařízení lis, matrice, váhu, časem další equipment na přípravu nábojnic, odměřování prachu ... (taky se tu o tom hodně píše) - pro tu 338F odhad tak za 6 - 7 tis. dobrý základ pro loveckou střelbu

Zdrojem dat jsou manuály (každý tak za 1 až 2 Litry:( ), internetové servery, pak různé programy (ty jsou na různé úrovni - ),

Chvilku času bych těm tématům tady dal, až bude nějaký problém, tak myslím nejenom já rád poradím :)

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

26.02.2007 17:20

4Krtek Omlouvám se, že jsem tak stručný, ale je to pro prostor fóra opravdu moc dlouhé a široké téma :) . Tak jsem se trochu polekal výhledu na několik hodin psaní :lol:

Pro lovecké puškové bych jako mírně ekonomickou variantu volil

Lis Lee Classic Cast
Matrice na trhu je myslím běžně Redding - Jednoduché Full Lenght
Váhy kupodivu celkem dobře mému bratrovi už asi 1,5 roku slouží tyhle
http://www.smartreloader.com/smartreloa ... -3685.html
a můžeš na nich i třídit nábojnice
něco na lubrikaci nábojnic, krátit při roztahování z 308 na 338 dost dlouho nebudeš (nábojnice budou tak o 0,5 mm kratší) - tak je třeba vytřídíš do skupin podle délky :D

Pokud ale máš i jinou pušku v nějaké standardní ráži nabízí se koupit sadu - lis, matrice, váhu a pod. a dokoupit matrice pro 338F

Jediná specialita, kterou bych doporučil je nechat si vytočit do kalibrační matrice expanzní trn (ten uvnitř), který by začínal (odspodu) cca 6 mm dlouhou válcovou částí o průměru 7,9 mm a pak se cca 10 mm dlouhým kuželem rozšiřoval na kýžených .338 - .003 palce - to je cca 8,51 mm. To spodní osazení půjde trochu ztuha zasunout do ústí vystřelených 308W a povede kužel při roztahování krčku, takže ústí tebou vyrobených nábojnic 338F budou krásně kolmá na podélnou osu - jinak je s tím většinou drobet problém - no uvidíš

uf - to jsem se rozepsal - amoc jsem toho neřek
Jak jsem psal, je to veéélké téma .......... :lol: :lol: :?

krtek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.02.2007 15:29
Bydliště: Prachatice

27.02.2007 8:31

Díky za odpověď. Dal jsem na tebe a pořádně se porozhlédl po tématech, a máš pravdu, že se tady tím zabývá dost lidí. Tak teď nasávám informace. Např. i na http://prebijeni.strelci.com/. Ještě jednou ď.

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

27.02.2007 9:57

Lederer (z Leiko) v Plzni (co píše na těch citovaných stránkách) vydal snad už před deseti lety knihu, až na několik drobných chyb (tehdy u nás běžně tradovaných :D ) je myslím pro začátek pořád dobrá a je k sehnání (M. Soukup &)

Shiva
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 1567
Registrován: 09.06.2004 20:20
Bydliště: ln@sniper.cz

27.02.2007 11:46

Pro toho kdo zvládá trochu angličtinu jsou výborné stránky jako základ

http://www.rcbs.com/default.asp?menu=1&s1=4

jsou tam popsány veškeré operace krok za krokem. Zrovna tak i potřebné vybavení a nástroje.
Naposledy upravil Shiva dne 27.02.2007 16:08, celkově upraveno 1

krtek
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.02.2007 15:29
Bydliště: Prachatice

27.02.2007 12:38

Mám R 93 Blaser se silnou hlavní (semi weight) v 308 Win. Potřebuji ještě něco speciálního pro to přebíjení, než jsi mi vyjmenoval, Výskale?

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

27.02.2007 17:34

Puškové nábojnice musíš před kalibrací mazat - lubrikovat, osobně používám takový vosk - Imperial-sizing vax - dnes ho dělá Redding, ale je spousta dobrých lubrikantů. A R93 semi weight by si asi zasloužil i nábojnice zkrácené na stejnou délku - pokud by se ti chtělo jít do trimovačky tak ta od Forster-Appelt -cena kolem 2tis.- je celkem dobrá ale i jiné stroje (Redding, Lyman, RCBS i Lee) to cca na 0,05 mm přesně zvládnou (zkrácené nbc musíš odgrotovat - nástroj Redding, RCBS &)

Pokud se bude dát zápalkovat na lisu, nepotřebuješ zápalkovačku zvlášť ale je to celkem příjemnější (i když třeba do lůžek S&B nábojnic je lepší cpát zápalky silou lisu :lol:)

Přesnost použitých matric se odvíjí od účelu - co chceš střílet - na loveckou střelbu stačí nakonec i LEE a mají výhodu kleštinové škrtící matrice - Lee Factory Crimp, kterou se dá škrtit i mimo drážku střely, jinak existují i mnohem přesnější nástroje (super matrice Redding pro přesnou střelbu tu někde za dobrou cenu nabízel Shiva). Ale nevím jak je na tom R93 s použitím částečně kalibrovaných - jen krčkovaných nábojnic - přeci jen tam nebude při zasunutí a vytažení na začátku ta síla, kterou mají válcové odsuvné závěry při otočení klikou :?
Snad by to tu někdo věděl?

Jinak s tím přebíjením jsme už zrovna tady asi pěknou chvilku out of Topic :lol: - ještě že to tu administrujou tak tolerantní lidi :D

Uživatelský avatar
SW_FOX
Grafoman
Grafoman
 
Příspěvky: 5148
Registrován: 20.01.2004 23:33
Bydliště: Zlín/Brno

02.03.2007 11:03

Na ty blasery bacha, poměrně často je vidět "šťastný majitel - přebíječ" zoufale lomcující klikou a nejde ani tam ani ven......

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

02.03.2007 11:44

4 Fox - tomu bych se právě nedivil - přeci jen se při částečné kalibraci nebo jen krčkování nábojnic vystřelených ve stejné zbrani minimalizuje závěrová vůle - to má pozitivní vliv na přesnost střelby, ALE závěrová vůle nevzniká jen díky tolerančním polím výroby zbraně a střeliva, závěrová vůle = rovněž vůle manipulační a u té R93 je (možná??) nějaká potřeba :?

Stejný problém vzniká třeba u Savage 99 (se spodní pákou) taky tam není při uzamčení závěru ta síla jako u válcových otočných závěrů a správné krčkování nábojnic je celkem zábava na delší čas, zvlášť u zbraní v původní ráži 300 Savage s výrazně strmým dosedacím kuželem :?

Asi bych u těchhle zbraní - pokud by byl nějaký problém - zkusil spíš použít zvýšený držák nábojnice (Redding je prodává v sadě zvýšené o + cca 0,05 až 0,3 mm) a nějakou přesnou Full Length kalibrační matrici ???

sg
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23.06.2007 8:15

23.06.2007 9:12

ONV

ONV - neboli MRD, GEE
vzdálenost dopadu střely, kdy bod záměru je shodný s bodem zásahu a největší rozdíl mezi trajektorií střely a záměrnou osou je max. 4 cm
Bod zásahu může být až 4 cm pod bodem záměru !!
Pro myslivost se standartním vybavením a v konkrétních podmínkách dle mého dostačující.
sg



Shiva píše:Můj názor, co se týče .338 Federal a jiných, nových "zázračných" nábojů, je, že to je čistě komerční záležitost. Stačí se podívat na posledních 30 let, kolik nových ráží bylo uvedeno a kolik jich opravdu přetrvalo. Kolik osvědčených ráží přežilo a ke kolika se výrobci opět vrátili. Pravda je, že tzv. wildcats náboje jsou vyvíjeny stále a jen díky tomu se hýbem dopředu a máme dnes náboje co vypadají téměr identicky. Tlusté, krátké nabojnice bez nákružků, okrajů apd.
Nová ráže = nové výrobní serie zbraní, nové střelivo, nové matrice. To jestli tato ráže bude na trhu běžná za 15let jako je dnes po mnoha letech osvědčené ráže je otázka.
Prostě výrobci potřebují obnovovat a prodávat.

ONV
Andy má pravdu v tom, že to je jen poloviční hodnota (ta vrchní) metné vzdálenosti. Nevim proč myslivci nepoužívají hodnotu celou.
Tato vzdalenost je samozřejmě pro lovce, myslivce a nakonec i vojáky velice užitečná.
Byla by užitečná i pro soutěže odstřelovačů, kdyby byly soutěže postaveny trochu jinak. Např. tzv. mizivé cíle ve zdálenosti 50-300m, kde je na najdění, namíření a vystřelení nejakých 5 sec. Nikdo nemá čas odhadovat ani přenášet natožto klikat. Prostě když mám figuru velkou ca 90cm a střílím s .308 tak vím, že musim střílet právě v metne vzdálenosti pro danou velikost terče a náboje. Figura musí padnout a mám na to ca 5 sec. Takze musím vědět kam na tu figuru mířít tak abych ji pokaždé trefil.
Praktický příklad
.223 rem, 80gr střela, Vo=920m/s
Velikost vitální zóny je 10cm. Optimální vynulování (nastřelení) je na 260m, těch 10cm trefím od 147m až po 303m a mířím stále na střed. Stačí mi změřit kde je 150 a kde je 300m.

sg
Nový uživatel
Nový uživatel
 
Příspěvky: 2
Registrován: 23.06.2007 8:15

23.06.2007 9:16

ONV

ONV - neboli MRD, GEE
vzdálenost dopadu střely, kdy bod záměru je shodný s bodem zásahu a největší rozdíl mezi trajektorií střely a záměrnou osou je max. 4 cm
Bod zásahu může být až 4 cm pod bodem záměru, čímž se samozřejmě prodlužuje účinný dostřel o cca 30-50m !!
Pro myslivost se standartním vybavením a v konkrétních podmínkách dle mého dostačující.
sg

Andy píše:ONV je "prepracovany" vojensky termin pro metnou dalku. Jediny rozdil je, ze metna dalka zahrnuje i pokles strely. ONV pouze do bodu protnuti se zamernou.

K 338Federal.
Jedna se o novy naboj vyvinuty nedavno. Z toho co jsem zatim videl a precetl soudim, ze je to zajimavy naboj vyuzivajici zvetseni plochy strely pro vymeteni relativne lehke/tezke strely (v porovnani s podobnymi kalibry / v porovnani s puvodni 308Win) velmi nadprumernou rychlosti.

Konkretne napriklad Nosler Accubond 180gr az 2830fps. Tuto rychlost dosahuje 308Win se 150gr strelou. Cili Rozdil tam je. A jak uz jsem napsal, je to zejmena zvetsenou plochou strely na kterou pusobi tlak plynu.

Je samozrejme jasne, ze strela nebude mit diky svemu pomeru prumer/vaha idealni BC pro long range, nicmene do 200m bych to asi neresil.

Myslim, ze je to idealni naboj pro nahankove zbrane. Rychle prebijeni a velka ucinnost.

Obrázek

Výskal
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 140
Registrován: 20.02.2007 21:54
Bydliště: StředoČESKO

23.06.2007 22:27

Hele SG a když je to ta "metná dálka" v pravém smyslu toho termínu - tedy i část dráhy střely pod záměrnou až po pokles o -4cm, tak jak já jako běžný myslivec poznám na jakou dálku si mám flintu nastřelit? - proč to ty tabulky neuvádějí?

A pokud si třeba tady na webu RWS nalistuješ co je to GEE

http://www.rws-munition.de/de/jagd_patr ... m?navid=11

zjistíš, že je to vzdálenost, ve které střela podruhé protíná záměrnou, tedy ve smyslu diskuse v předchozích tvých příspěvcích řekněme "nástřelná vzdálenost", nikoli "metná dálka", ale možná je v těch definicích "trochu" chaos :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Andy
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 471
Registrován: 13.07.2005 19:43
Bydliště: Praha

24.06.2007 21:31

SG:
Asi si necetl muj prizpevek, ktery si tak pekne citoval. Jinak by si nenapsal co si napsal.

king
Pravidelný návštěvník
Pravidelný návštěvník
 
Příspěvky: 186
Registrován: 06.06.2006 11:29
Bydliště: ČR + DE + CH

26.06.2007 15:51

Toto otevření této starší diskuze je sice neplodné, nicméně mě vedlo na myšlenku zahrnout do programu i výpočet maximální dálky střelby při nastřelení na ONV, příklad pro Shivovu střelu:

http://www.sweb.cz/balistika/Balistika/onv.JPG

PředchozíDalší

Obsah fóra / Střelivo / Puškové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků