tomas1971
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05.06.2012 19:36

05.05.2013 9:50

243Win

Pokud jsem hledal špatně , tak mě prosím opravte , ale nenašel jsem tu nic o střelivu 243 Winchester ?? Má s ním někdo zkušenosti ? ? ? Např i na sportovní střílení . možnosti přebíjení , atd.

Díky

Uživatelský avatar
lovec_1
Častý návštěvník
Častý návštěvník
 
Příspěvky: 417
Registrován: 26.02.2008 15:06

05.05.2013 14:12

Re: 243Win

Mam v tomto kalibri Howu, model 1500 Supreme Varmint, fabricka pazba z laminovaneho dreva.
Nieco malo s nou mam aj odlovene, ale kedze uz samotna flinta v zaklade je pomerne tazka (udavaju 4,7kg), najvacsie vyuzitie ma prave na sport. Ak este ziadnu zbran nemas, je dobre si ujasnit ako chces tento kaliber vyuzit.

Odvija sa to najma od twistu, bezne zbrane maju 10", niektore o cosi menej, okolo 9,25" a pod. Portfolio pouzitelnych striel sa odvija prave od tohto. Moja flinta ma 10" twist, hmotnostna hranica pouzitelnych striel je 95grs. u klasickych loveckych (zhltne aj niektore 100grs., ale tam uz je presnost ledva priemerna, to je tak na lov do 150-200m). Napr. s Noslerom Partition 95grs. to lieta vyborne aj na stredne vzdialenosti, tak okolo 500m. Najlepsie vysledky davaju samozrejme tercove strely, konkretne u mna je to Lapua Scenar 90grs.

Ak chces strielat tazsie strely, napr. Hornady A-Max 105grs., Lapua Scenar 105grs., Sierra HPBT MK 107grs. alebo niektory z Bergerov VLD - 105 alebo 108grs., tak potrebujes lauf s twistom 8".
Najtazsie tercove strely v tomto kalibri, Berger VLD Match Target 115grs., alebo Tubbove DTAC 115grs. potrebuju dokonca 7" twist. Pokial viem, ziaden vyrobca nema standardne takyto twist v ponuke ako seriovu flintu, cize je potrebne objednat lauf u niektorej dobrej firmy.

Prax ukazala, ze aj s 10" twistom a 90grs. strelami nie je problem strielat nase sutaze na kilo. V podstate s beznym setupom (mysim tym flintu, naboj, optiku) sa da drzat krok s ostatnymi. Bonusom tazsej flinty a malej strely je minimalny spatny raz, coho dosledkom je zase pohodlna, neunavujuca strelba.
Ak by si zvolil kratsi 7"-8" twist a tazsie, 105-115grs. strely, tak si prakticky v teritoriu 6,5mm kalibrov, co sa tyka balistiky a odolnosti na vietor.

Tu som si vypozival jeden obrazok z webu 6mmbr.com, aby si mal predstavu o tych najpouzivanejsich strelach:
Obrázek

Moznosti prebijania su velmi siroke, na trhu je viac nez dostatocne siroky vyber komponentov, ci uz striel alebo nabojnic. Takisto prebijacie naradie robi prakticky kazda firma, od Lee az po spickovy Redding. Naboj ako taky neskryva pri prebijani ziadne zaludnosti, prakticky s lubovolnymi komponentmi je mozne preciznou pracou pri prebijani dosahovat vyborne vysledky.

Osobne mozem 243Win len doporucit

Ak vies english, doporucujem tento clanocek: http://www.6mmbr.com/243Win.html

tomas1971
Občasný návštěvník
Občasný návštěvník
 
Příspěvky: 59
Registrován: 05.06.2012 19:36

05.05.2013 20:07

Re: 243Win

Díky za obsáhlou odpověď , rozhoduji se pro tuto ráži potom , co už půl roku čekám na Tikku T3 Varmint v r. 6,5x55 a podle posledních informací co mám , tak Tikka letos nebude .

243 WIN by měla být k dostání na jiných zbraních , podle toho jak jsem studoval tabulky by tato ráže měla být na sportovní střelbu vhodná .
S přebíjením počítám .

Obsah fóra / Střelivo / Puškové střelivo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků